Skocz do zawartości

Głośnik ESX, lecz czy odpowiedznia skrzynia?


pagon666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupiłem ostatnio gotową skrzynię, widać, że ktoś ją składał samemu, lecz jest zrobiona dosyć przyzwoicie. Nie wiem tylko czy zgodnie ze sztuką CA, dlatego chciałbym poradzić się ekspertów. Obliczyłem, że skrzynia po odliczeniu głośnika, wytłumienia na tylnej ściance i bass refleksów ma około 50l, wydaje mi się że to trochę mało. Szukałem modelu tego głośnika, lecz nie ma na magnesie oznaczenia, ale to 30cm ESX wygląda mi na jakieś 400-500W w porównaniu z innymi głośnikami, bo niestety identycznego nie znalazłem. Załączam jej zdjęcie, wymiary jej to 65cm(długość dolnej podstawy)  x 35cm(szerokość dolnej podstawy) x 35cm(wysokość z przodu skrzyni) x 20cm (szerokość górnej ściany). Dodam, że bass jest dosyć dobry lecz strasznie twardy i nie schodzi płynnie do samego dołu. Kolega w takim samym samochodzie ma większą skrzynie i działa mu to zdecydowanie płynniej. Spróbuje na dniach zamienić głośniki, żeby sprawdzić czy ma to wpływ. Dodam, że podłączony do niej jest wzmak Crunch GPX1200.4 na mostku 2x300W RMS. Myślicie, że ta skrzynia jest za mała? Co mogę jeszcze sprawdzić?

post-22980-0-17528100-1518773533_thumb.jpg

post-22980-0-27900100-1518773536_thumb.jpg

post-22980-0-01110700-1518773539_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale to 30cm ESX WYGLĄDA MI NA JAKIEŚ 400-500w w porównaniu z innymi głośnikami, bo niestety identycznego nie znalazłem.

...

Przepraszam za offtop, ale ciekaw jestem skąd ta wartość, po czym to stwierdzasz? (chodzi o pogrubioną część Twojego postu)

Może czegoś nowego dzięki temu się nauczymy;)

 

Wyciągnij głośnik ze skrzyni i zrób zdjęcia, może ktoś będzie w stanie określić model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że br są po prostu wstawione, takie jakie zostały zakupione, jeżeli powiedzie mi jak to to sprawdzę. Mam zmierzyć ich długość i średnicę? Zaraz wyjmę skrzynię i rozkręcę, zrobię zdjęcia, dokładnie przeliczę jej objętość. Coś czytałem o bass refleksach, ale jak się je stroi i jak to dobrać to nie mam pojęcia. Mam nadzieję, że mi pomożecie, bo chciałbym, żeby na prawdę to ładnie mięciutko grało. Dodam jeszcze, że radio mam Alpine CDE-183BT, także szukałbym całej winy w tej skrzyneczce... Myślę, że za godzinę dodam już wszystkie zdjęcia, powiedzcie mi co jeszcze sprawdzić, bądź sfotografować? 

 

A co do mocy to tak strzeliłem, bo głośniki ESX które znalazłem 30cm mają w większości 500W, więc to pewnie jakiś standard, tak mi się wydaje. Dodam zdjęcia cewki i sprawdzimy. 


A więc tak to wygląda od środka, co o tym sądzicie? 

post-22980-0-21122300-1518796267_thumb.jpg

post-22980-0-95736100-1518796274_thumb.jpg

post-22980-0-53204700-1518796281_thumb.jpg

post-22980-0-33311400-1518796288_thumb.jpg

post-22980-0-58939400-1518796296_thumb.jpg

post-22980-0-41345400-1518796302_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Panowie, ale czy da się zmierzyć, albo policzyć jakoś jakie jest to strojenie i jakie powinno być? Co mogę zmienić, żeby zobaczyć czy coś się zmienia, może spróbować wyjąć tą gąbkę tłumiącą? NIe chce jej demolować bezpodstawnie. Czy może wyjąć i zaślepić jeden bass reflex? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz poszukam tego programu, myślę że powinienem dac sobie z nim radę, oblicze też dokładnie litraż, bo to też mie daje mi spokoju i napisze maila do przedstawicieli firmy ESX żeby zidentyfikowali mi parametry tego glosnika:) dzisiaj już będę miał na to czas w pracy wiec będę szukał.

Udało mi się znaleźć, czego wcześniej nie widziałem karteczkę naklejoną od wewnętrznej strony głośnika na jednym ramieniu trzymającym membranę. Jest na niej napisane: ES1256 12812 4Ohm 67-9820072, także wnioskuję, że ES1256 może być modelem głośnika. http://www.usedprice.com/items/car-stereo/esx/car-stereo-speaker/es1256-12-subwoofer-the-es-series-130262.html

To chyba jedyne informacje na jego temat jakie są w internecie, a rok 1999 sugeruje, że jest on prehistoryczny... Zainstalowałem AudioTester, lecz jeszcze nie ogarniam za bardzo jak się nim pobawić, jakby ktoś podpowiedział, będzie miło. I chyba zamówię dłuższe bass reflexy, bo miejsce w skrzynce jest, żeby tak jak napisał kolega powyżej dać 10cm dłuższe. A myślicie, że jeżeli pojechałbym gdzieś do sklepu car audio, znalazłbym tam pomoc na miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle,że zbytnio sie zapaliles do tego glosnika. Kup kolana pcv, przedłuż porty.

 

Masz bardzo wysokie strojenie to i bas sie moze nie podobac :)

Przyznam szczerze ze nie sprawdzalem strojenia i zaufalem Yauhenowi, ale jesli faktycznie tam jest 60kilka hz to dramat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie BR można wyznaczyć "grochową" metodą:

- podłączyć do wzmacniacza sine-generator; to może być komputer z odpowiednim programem

- podłaczyć sub do wzmacniacza

- nasypać na membranę troche grochu

- powoli zaczynamy obniżać częstotliwość generatora.

Tam, gdzie wahania grochu będą minimalne, tam jest częstotliwość strojenia.

Sygnał nie powinien być zbyt silny, bo groch się rozlece.

Można zastosować ryż, sol, coś takiego jeszcze, ale groch nie zostaje śladów i łatwo włazi z powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj ja całą skrzynie kupiłem za 140 pln, a chciałem składac od podstaw to tyle sama skrzynia obita mniej więcej kosztuje... Policzyłem znacznie dokładniej objętość tej skrzyni, wyszło mi po odjęciu na głośnik 4 l nie odejmując wygłuszenia, że ona ma jednak około 30l, zbaraniałem już...


Czyli podłączam laptopa do radia w samochodzie, na AudioTesterze i grochu obniżając Freq(Hz) sprawdzam kiedy groch będzie najmniej drżał? Z głośnikiem wmontowanym w skrzynkę, czy wyciągniętym? Dobrze ja rozumiem? i wtedy ustalam jak powinna być zestrojona i dobieramy do tego BR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik musi być dobrze wmontowany. Żadnych szelin nie powinno być.

Zaczynamy od 90-100 Hz i idziemy niżej.

Będzie taka strefa, gdzie groch jak by stanie, wystygnie, zawisnie w powietrzu. Środek tej strefy jest strojenie obecnej skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki czuję, że będziemy iść w dobrym kierunku :) o 14 kończę pracę i od razu zrobię ten test, nagram film, żeby dobrze było wszystko widać, mam nadzieję, że to będzie pomocne i coś wymyślimy dalej z Waszą wiedzą i moim zapałem :)

Teraz dalej nie wiem nic :D Na filmie widać, że ten głośnik ładnie pracuje w całym zakresie częstotliwości więc jak sprawdzić teraz strojenie tej skrzynki i czym manipulować żeby dobrze grał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...