Skocz do zawartości

Projekt D22 - Przyjemne audio to i dobra jazda (Proszę o pomoc)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rok temu wraz z moim tatą zaczęliśmy mały projekt, który opiera się na odbudowie Nissan Navara D22, rama, mechanika, karoseria itd.. wszystko idzie zgodnie z planem lecz za jakiś czas gdy karoseria wróci od lakiernika po wyłożeniu jej matami wygłuszającymi najdzie mnie głowienie się nad tym jak, jakie, ile i gdzie kabli puścić żeby audio dobrze zagrało.

Chciałbym zrobić standardowy system nagłośnienia samochodowego aczkolwiek dobrze brzmiącego tzn... fajnie jak czasem rypnie delikatnym basem (nie chodzi o to żeby wokół trzęsła się ziemia).

Rozważałem już dużo opcji, lecz jestem w tym temacie kompletnie zielony, dlatego też piszę do was o pomoc..

Myślałem nad głośnikami które już są w samochodzie, gdyż nie są złe.. są to : 

- 2x JBL GTO 938 (3-drożne głośniki o mocy 100w rms) (To aktualnie było w tyle)

- i 2x jakieś zwykłe średniotonowe głośniki o mocy ok 65w rms

Czy może by tak nie zamienić że te jbl 3-drożne zarzucić do drzwi przednich zamiast montować kolejnych tweetów w słupkach a te zwykłe średniotonówki wrzucić do tyłu i za kanapę jakiś subwooferek :) ?

dla układu głośników w drzwiach osobny subwooer.

Po czym zrobić drugi układ wzmacniacz-subwoofer (max 200w rms)

Radio może być zmienione, wiem że od niego dużo zależy ale zostawiam to na koniec gdyż można założyć "zakup" jakiegoś .

Czy to jest dobre wyjście ? czy da się to zrobić na 1 wzmacniaczu ? czy lepiej na 2 ? i czy alternator 90A wyrobi na taki podstawowy system audio?

 

dokładne dane tych drugich głośników dam jutro, gdyż gdzieś się kurka zapodziały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, lecz nie zauważyłem listu powitalnego. Przejrzałem już forum, trochę szperałem i nie znalazłem podobnej instalacji, ta d40 to projekt dość wysoko budżetowy ^^ 

 

Dodaje tutaj poprawione informacje gdyż nie potrafię edytować posta :/

Mianowicie głośniki to :

- JBL GTO 6538 ( 2Ohm , Głośniki 3-drożne mocy znamionowej 60 W. Czułość 92 dB/W/m. Rozmiar 165 mm. współosiowe )

- Magnat CAR FIT 162 ( 4 Ohm , Głośniki 2-drożne o mocy znamionowej 50W. rozmiar 165 mm  i czułości 91 dB/W/m )

Trochę się pomyliłem ^^

Czy z tych głośników da radę coś wyciągnąć ;) ? podpiąć je pod wzmacniacz i co dalej ? dołożyć drugi wzmacniacz z subwoferem ? czy da rade wszystko na 1 wzmacniaczu uciągnąć ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli to instalacja budżetowa to zadbałbym tylko o dobry montaż głośników i kupił sobie jakieś wszystkomające radio pasujące wizualnie do deski. wzmacniacz zawsze można dać. 90a spokojnie starczy na twój sprzęt.

 

List powitalny powinien trafić na twojego maila, jak nie poproś powalla o ponowne przesłanie. Tematy na czerwono w tym dziale poczytaj na spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie już trochę poczytałem na forum jak i list powitalny i nigdzie nie potrafię znaleźć tematu w którym zasila się też głośniki z tyłu ^^ wszystkomające radio tzn ? no musi to być 1din radio, kolor podświetlenia zielony bo tak ma ten model, co takie "wszystkomające radio powinno zawierać"? Ogółem to nie zaczynał bym tematu lecz z tego czytania uznałem że scena car audio jest tak duża, że ciężko pojąć skupiając się bez wiedzy na swoim samochodzie :)

Czyli głośniki mogą zostać ? Czy je sprzedać i kupić coś innego ? Co o tym sądzicie ?

Jeżeli mam podpiąć wzmacniacz to jaki ? Większa moc wzmacniacza niż głośników ? jak to się "ima" Kiedy mam głośniki 2x 2ohm i 2x 4ohm przy wzmacniaczu np. 4-kanałowym gdzie jest np 2x120w przy 2ohm i 2x70w przy 4ohm ^^ 

Może coś polecacie do tej konfiguracji głośników ? I czy muszę dorzucać wysokotonowe głośniki w słupkach czy te 3-drożne wyrobią ?

 

Chciałbym zrobić coś takiego : 

http://www.profet.pl/images/poradnik/koncepcje/1.jpg

 

 

i do tego jeszcze dorzucić coś takiego :

 

 

http://www.profet.pl/images/poradnik/koncepcje/3.jpg

 

 

Tyle, że sam subwoofer to bajka na lato gdyż budżet aktualnie mnie nie puści. Z tego co wyczytałem to nie warto robić połączenia 4głośników + subwoofer na 1 wzmacniaczu więc ten temat sobie już daruję.. Mianowicie teraz pytania właśnie jak podłączyć i ułożyć te głośniki w samochodzie, jakiego wzmacniacza użyć wraz z radiem żeby wszystko pięknie się komponowało a w przyszłości bez problemu mógł bym do tego zestawu zamocować subka :)

Ułożenie głośników jeżeli są wystarczające :

Przód - 3-drożne JBL

Tył - 2-Drożne magnaty

 

czy 

 

Przód - 2drożne magnaty

tył - 3-drożne JBL 

?

 

I o co chodzi z " dobrym montażem głośników" ?

P.S Całe auto będzie wygłuszane, podłoga, drzwi, dach i plecy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź poświęć trochę czasu na podstawy bo ewidentnie masz braki. To że nikt nie pisze o głośnikach z tyłu ma swoją przyczynę.

Wszystko mające to takie z usb, mp3, bluetooth itp

Moc wzmacniacza ma drugorzędną role, ważniejszy jest operator czy zawczasu usłyszy przester.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej pisałem, duzo na ten temat czytałem i skoro się pytam to najwyrazniej nie doczytałem bądź nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania. Sposobów jest masa, kazdy mówi inaczej o innej instalacji dlatego też zaloztl3m ten temat zeby czegoś nie spier***** I wydac pieniędzy na marne, to już 3 raz kiedy odsyłasz mnie do czytania . Czytam i czytam juz troche wiem ale mimo wszystko potrzebuje porad. I nie chodz8 mi o wszystkomajace radio tzn bluetooth itp bo to jest blachostka bardziej na czym w takim radiu sie skupić czy na ilości wyjść pod wzmaka czy nad ustawieniami itp ... Tak samo nigdzie nie ma o takim ustawieniu głośników wiec pytam czy tak moze byc. Nie dostałem odpowiedzi tylko znów zbędny komentarz pt "poczytaj"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jajca w przednich drzwiach i jakieś jeszcze średniaki z tyłu? Po co? Mamy na forum dział instalacji więc polecam przejrzeć tematy by zobaczyć że Twoja konfiguracja ... jest jedyna .  Jak myślisz dlaczego? Oni wszyscy się mylą i montują tylko zestaw odseparowany z przodu , a w tyle subwoofer ? Jak sądzisz? 

 

Czytałeś np. >  http://www.strefacaraudio.pl/topic/880-faq-czyli-najcz%C4%99%C5%9Bciej-zadawane-pytania-i-odpowiedzi-faq-nazara/   Jeśli tak i masz dalej chęć wrzucać 3 drożne jajca, to może czas zamiast "tylko czytać" zacząć czytać, ba wręcz studiować  ze zrozumieniem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie są owalne głośniki, był taki model lecz ja mam okrągłe to Po pierwsze. Po drugie to zależy mi na zakryciu otworów w tylnych drzwiach, czytałem wszystko ze zrozumieniem i proszę przeczytać mój wstęp Bo widzę że każdy zaczyna się napinać zamiast sensownie wytłumaczyć o co chodzi, dlaczego tak jest i co trzeba zmienić. Czy coś dodać czy coś odjąć (auto jest 4 drzwiowe, 5 osobowe). Pisząc drugiego posta zmieniłem dane głośników bo dokladnie przeczytałem model.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie to nie są owalne głośniki

 

Kształt , model nie ma znaczenia! Poczytaj dlaczego głośniki coax są do bani i dlaczego nie montujemy ich w drzwiach . 

 

 

 


ależy mi na zakryciu otworów w tylnych drzwiach,

 

Zaklej matą jak Ci przeszkadzają puste otwory , a jak masz już dziury na głośniki w boczkach , daj same maskownice lub zmień boczki.

 

 

Przejrzyj dział INSTALACJE i zobacz że NIKT nie ma głośników z tyłu a jedyny słuszny wybór do auta , to 2+ 1 czyli system odseparowany z przodu plus subwoofer , na dodatek  zgrany tak , że słychać go z przodu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem systemy audio 4+1 i grały znakomicie, nie wiem jakie glosnik8 ale wszystko było zrobione epicko, chodzi mi o efekt dźwiękowy jak z nowego samochodu z salonu żeby juz tak to podkreślić... Tam też grają niby odseparowany ale wiele aut jak np jeep compas ma scenę z przodu, jakies glosniczki z tylu i Woofer w bagażu to nie da się zrobić takiego audio ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Widziałem systemy audio 4+1 i grały znakomicie

 

Jakie możesz nam napisać? Wiesz co to "stereo" i "scena"  ? Wiesz dlaczego na koncertach nie stoi / siedzi się przodem do sceny, a nie tyłem? 

 

Co do systemów fabrycznych > http://www.strefacaraudio.pl/topic/52682-szukam-info-nt-fabrycznych-system%C3%B3w/  Myślałeś że nie poruszaliśmy takich tematów na forum? Sprawdź ile te systemy kosztują i  sprawdź jak to gra , po wyłączeniu  DSP nad którymi pracowali dłuuuugie godziny /lata inżynierowie dla producentów aut. 

 

PS: nie wiem w jakim jeepie siedziałeś ale szwagier ma compasa i ... fakt basu jest sporo (4 woferki 20cm) ale ani to subbas , ani kickbas , taki bas co ma od pierwszego odpalenia urzec ilością ale jak się zapuści ambitniejsze nagrania, to gubi się niemiłosiernie. Góra też wypchnięta , a środek pasma ...eeee zapomnieli go dołożyć w ogóle  :wink:

 

 

My preferujemy systemy 2+1 , a jak Ty sobie to wymyślisz, to nie nasza sprawa, bo to Twoje auto i to Ty będziesz zmuszony słuchać tego co tam sobie wsadzisz. Jedno jest pewne , tzn. że tu na forum , chyba tylko coax morela  za ok. tysiaka  ma jakieś tam uznanie i można o nim poczytać , tyle że raczej Cię nie zainteresuje ...wiesz to tylko 2 way i ma tylko 10cm średnicy  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej rozumiem, to teraz pytanie ogólnie bo mam te głośniki i szkoda mi z nich rezygnować, to gdybym ja chcial je zamontować to które z nich powinny znajdować się z przodu ?

P.s masz rację co do brzmi3nia ale mi tylko o to chodzi, gdyż nie jestem koneserem audio jak wy, po prostu ma w miarę dobrze grać.. compas wersja limited rok bodajże 2010 czy coś koło tego (ma takiego suba w bagażu którego po o tworzeniu klapy da się 2ysunac co dziwnie wygląda xd

Okej rozumiem, to teraz pytanie ogólnie bo mam te głośniki i szkoda mi z nich rezygnować, to gdybym ja chcial je zamontować to które z nich powinny znajdować się z przodu ?

P.s masz rację co do brzmi3nia ale mi tylko o to chodzi, gdyż nie jestem koneserem audio jak wy, po prostu ma w miarę dobrze grać.. compas wersja limited rok bodajże 2010 czy coś koło tego (ma takiego suba w bagażu którego po o tworzeniu klapy da się 2ysunac co dziwnie wygląda xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...