Skocz do zawartości

Porady dotyczące gramofonów VINYL


pawelszu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie

Czy są tu jacyś miłośnicy i znawcy gramofonów i przedwzmacniaczy do gramofonów ?

Niedawno dostałem od ojca sporo płyt vinylowych i stary gramofon unitra fonica

Niestety gramofon jest w kiepskim stanie wiec raczej musze poszukać czegoś innego

 

No i teraz czego szukać?

Jest tego zatrzęsienie na rynku w używkach w przeróżnych cenach

Ja szacuje budżet na 700-800 zł bo pewnie trzeba będzie wymieć igłe + możliwe że wkładke

I do tego muszę dokupić przedwzmacniacz

 

No i potrzebuje rady czego szukać bo w tym temacie to jestem laikiem

 

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/gramofon-denon-dp-35f-audiofilski-i7099498429.html

 

plus rozsądna wkładka , ta chyba nie ma wymiennej igły , to taki samorodny "patent" u Denona .

Na tym etapie wystarczy Ci MM z eliptycznym szlifem .

Ale gramofon raczej spełni pokładane oczekiwania za tego rodzaju kwotę .

Oddzielny przyzwoity preamp może kosztować parę groszy .

Dawniej każdy sensowny wzmacniacz posiadał wejście z korekcją RIAA, a nie wiem czego używasz jako integry czy preampa .

Dziś czasami rozsądniej jest kupić kpl preamp z wydzielonym  wejściem gramofonowym ( z korekcja ), niż szukać oddzielnego urządzenia .

 

 

Lub zupelnie inny kierunek

http://allegro.pl/piekny-technics-sl-1200-1210-mk2-nowa-igla-ortofon-i7092901479.html

 

http://allegro.pl/technics-sl-1210-mk2-gwarancja-24mc-zadbany-i7089692052.html

 

To przykłady półprofesionalnych gramofonów z dawnych lat , ale posiadające "klona"

 

http://allegro.pl/reloop-rp-4000m-technics-1200-1210-i7097688257.html#thumb/1

 

Jak dostaniesz zadbany egz , to możesz mieć bardzo fajną frezarke do winyli za kilka groszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za pomoc

Te technicsy niestety poza moim budżetem

Zaciekawił mnie ten reloop

Słyszałęm dobre opinie o gramofonach tej marki ale to chyba głównie jest sprzęt dla DJ

 

U mnie podłaczone to bedzie do wzmacniacza Audiolab 8000S który niestety nie ma wejścia phono

O przedwzmacniaczu myślałem o jakimś prostym Pro Ject lub NAD PP2

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo dziękuje za pomoc

Te technicsy niestety poza moim budżetem

Zaciekawił mnie ten reloop

Słyszałęm dobre opinie o gramofonach tej marki ale to chyba głównie jest sprzęt dla DJ

 

 

Nie wiem czy to ja tak pisze , czy tez nie piłeś jeszcze porannej kawy.

Doskonale zdaje sobie sprawę , ze podane Technicsy sa z innego przedzialu cenowego , ale TEN RELOOP zdaje się być bliźniaczą konstrukcją wykonaną współcześnie , dostępną za kilka groszy , ale raczej nigdy  nie stanie się produktem kultowym jak pierwowzór.

Gramofon to nie CD , tu jest dużo innych warunków do spełnienia aby uzyskać przyzwoity dźwięk , od panelowej podłogi poczynając , potem nauczyć się stąpać jak baletnica  :wink2:  itd .... na ściereczce i szczotce do plyt kończąc. Analog to bardziej ceremoniał , cos kompletnie innego niż słuchanie mp 3 z telefonu .

 

Kiedyś , jako odskocznia czy tez inne spojrzenie na CA , podczas eliminacji MP połączonej z prezentacja pod jakąś galeria w Wawie , jako alternatywnego źródła do dwóch samochodów użyliśmy wystawionego oddzielnie przed samochodem gramofonu .  Rewelacji nie było bo w takich warunkach nie mogło jej być , ale jako alternatywę od schematu spełniło oczekiwania w 110 %.

 

mnie podłaczone to bedzie do wzmacniacza Audiolab 8000S który niestety nie ma wejścia phono

 

O przedwzmacniaczu myślałem o jakimś prostym Pro Ject lub NAD PP2

 

 

Takie przystaweczki po 100-300 dla mnie służą jako rozszerzenie dla tych którzy chcą na potęgę podłączyć gramofon do wzmacniacza KD , ale do rasowego grania średnio .

A jak masz wydać 800-1000 to lepiej kupić kpl kontroler z wejściem RIAA, lub integrę .

Jak chcesz bardziej szczegółowych  informacji to możesz zadzwonić , bo temat rzeka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Gramofon to nie CD , tu jest dużo innych warunków do spełnienia aby uzyskać przyzwoity dźwięk , od panelowej podłogi poczynając , potem nauczyć się stąpać jak baletnica :wink2: itd .... na ściereczce i szczotce do plyt kończąc. Analog to bardziej ceremoniał , cos kompletnie innego niż słuchanie mp 3 z telefonu .

 

Podstawka granitowa grubości kilku centymetrów pozwala już chodzić całymi stopami ...

 

Rytuał, faktycznie, dodatkowo dbałość o winyle i wycieranie ich z kurzu. Psuje to czasem zabawę w dość mocny sposób trzaskami i oblepieniem igły ... Jednak materiał z vinyla potrafi zaskoczyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawka granitowa grubości kilku centymetrów pozwala już chodzić całymi stopami ...

 

 

 

Widzisz , np półka z wmurowaną w ścianę rozwiązuje tego rodzaju problem znacznie lepiej , ale nie w ścianie kartonu i gipsu.

Jak coś polecam to nie jedynie dlatego , ze ma ładniejsza pokrywę od innych . Te Technicsy były sprzętami powszechnie używanymi w dyskotekach , za czasów gdy podstawowym źródłem muzyki w nich  były single .

 

Nie sam start , ale ustabilizowanie obrotów płyty następowało po wykonaniu przez płytę 1/3 jej obrotu :szok:

A grały nawet gdy na parkiecie tańczyło / skakało  kilkaset osób .

Posiadają stosowną masę , sposób jej zawieszenia i tłumienia drgań od podłoża .

Teraz rozumiesz jakiego rodzaju patefonem jest ten staroć i dlaczego po 30 latach kosztuje tyle co 3 nowe z piękna pokrywą z wykończeniem w lakierze fortepianowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja na półeczkę pod gramofon zamówiłem sobie troszkę większą płytę grubości 5 cm i problem stał się mniej dokuczliwy ...

 

 

 


jako alternatywnego źródła do dwóch samochodów użyliśmy wystawionego oddzielnie przed samochodem gramofonu

 

Też jak bawiłem się z pozycjami ciekawość zmusiła mnie do podpięcia szlifiery  do auta ... Materiał załączony późną nocą wywarł dość negatywne postrzeganie ciemnego garażu ...

 

http://shop.gamemusic.pl/product/vinyl/ Fenomenalnie oddana atmosfera !!! Jedyny potężny niesmak to krótkie utwory ...

 

 

... a mogę od siebie podpowiedzieć, że raczej można podarować sobie zakup i wysyłkę z odległości. Jedną z istotnych spraw jest talerz i jego napęd, jakakolwiek usterka, ew naruszenie zawieszenia robi ze sprzętu ozdobę ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam półkę w ścianie na gramofon wiec chodzenie odpada

Mozę to nie jest marmur ale w miarę sztywna i stabilna

 

Niestety budżet jest jak na razie mocno ograniczny

Nie chce inwestować nie wiadomo ile w gramofon jeseli nie wiem tak do konca czy mnie przekona.

To na razie chęć eksperymentu i ciekawości muzycznej.

 

Bardziej myślę o takim budżetowym gramofonie

 

http://allegro.pl/gramofon-technics-sl-1710-i7095560375.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buli a autograf Arka chcesz?

 

Zdecydowanie powinien , takie coś na okładce płyty to rarytas , a z imienną dedykacją staje się jedynym w swoim rodzaju egzemplarzem płyty o cechach kolekcjonerskich .

 

 

Nie chce inwestować nie wiadomo ile w gramofon jeseli nie wiem tak do konca czy mnie przekona.

 

To na razie chęć eksperymentu i ciekawości muzycznej.

 

 

 

To kup sobie nóweczkę w pudełku , z gwarancją , bez ryzyka,  w dowolnym kolorze , z korektorem wewnętrznym za 1200-1500 i będziesz Pan zadowolony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup sobie nóweczkę w pudełku , z gwarancją , bez ryzyka,  w dowolnym kolorze , z korektorem wewnętrznym za 1200-1500 i będziesz Pan zadowolony .

No większej bzdury nie słyszałem dzisiaj. :rotfl:

 

Gramofon ma być pełny automat, półautomat czy manualny?

Napęd bezpośredni(direct drive) czy paskowy?

Ramię proste czy o kształcie J lub S?

Jakie brzmienie preferujesz(tu wybór wkładki będzie istotny)?

Posiadasz myjkę do płyt(np.Knosti)?Jeśli nie igła się szybko zużyje.

Kilka przykładowych gramiaków z alledrogo w Twoim budżecie

 

http://allegro.pl/saba-900-wkladka-shure-95g-i7092448300.html#thumb/4

http://allegro.pl/gramofon-saba-psp-germany-prezent-i7096057401.html#thumb/5

http://allegro.pl/gramofon-blaupunkt-xq-240-technics-quartz-2-i7096786826.html#thumb/5

http://allegro.pl/telefunken-ts-860-direct-drive-swietny-gramofon-i6943770654.html

http://allegro.pl/gramofon-cec-visonik-hifi-bd-5200-shure-m70-i7099438026.html

http://allegro.pl/saba-psp-250-gramofon-w-swietnym-stanie-hi-end-i7094958243.html

 

Nie łudź się że igły są ok,musisz doliczyć kosz wymiany igły na start,a to jest wydatek od kilkudziesięciu złotych do kilku stówek w zależności od producenta.

No i Panowie przesadzacie z tą płyta granitową.U nie gramofony stoją na regale i żaden wstrząs nie powoduje drgań.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może odnieś się do wcześniejszych moich propozycji , lub zaproponuj coś ciekawego , jak nie widzisz kontekstu tej wypowiedzi .

Dzisiejszym konstrukcjom gramofonów daleko do tych z lat ich świetności.To tanie zabawki plastikowe w większości produkowane w PRC.Sensownego i dobrze brzmiącego do 2k gramofonu nie kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszym konstrukcjom gramofonów daleko do tych z lat ich świetności.To tanie zabawki plastikowe w większości produkowane w PRC.Sensownego i dobrze brzmiącego do 2k gramofonu nie kupisz.

 

 Pytałem co sadzisz o tych zaproponowanych , przez pryzmat wyznaczonego limitu .

Masz lepsze propozycje ?

 

Moim zdaniem ten Denon może smiało konkurować z obecnymi konstrukcjami w przedziale 3-5 tys .

Już nie wspomnę o tym , ze wkładka MC jest absolutnie nieobecna w takim zakresie cenowym , tyle tylko , ze na 90 % jest do wymiany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na sposób jego wcześniejszego użytkowania nie brałbym go pod uwagę.

 

 

Dokładnie tak to ująłem

 

Jak dostaniesz zadbany egz , to możesz mieć bardzo fajną frezarke do winyli za kilka groszy .

 

Na tym proponuje zakończyć , bo chyba juz nic dalej w jedną czy druga stronę nie ma sensu tego drążyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dodam od siebie

Najlepjej full automat

Napęd nie wiem który lepszy - brak preferencji

Muzyka szeroko rozumiany rock (Pink Floyd, Dire Straits, U2, Metallica, Amy Winehouse) taki przegląd.

Co dla mnie jeszcze ważne to jego głębokość. najleiej jakby miał w okolicach 36-38 cm.

Preferowany kolor czarny

Nowy odpada bo na takim od razu 30% w plecy jakbym chciał sprzedawać a dobra używka cene w miarę trzyma

Tą Sabę 900 oglądałem już wcześniej, szkoda że nie pełen automat.


np coś takiego coś warte?

http://allegro.pl/gramofon-uher-classic-utt-222-dual-415-klasyk-i7085160451.html#thumb/7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Buli a autograf Arka chcesz?

 

Bardzo miły gest.

 

 

 


Zdecydowanie powinien , takie coś na okładce płyty to rarytas , a z imienną dedykacją staje się jedynym w swoim rodzaju egzemplarzem płyty o cechach kolekcjonerskich .

 

Chyba nie muszę już nic więcej pisać. Ewentualnie że płyta będzie perełką w mojej skromnej kolekcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to dodam od siebie

Najlepjej full automat

Napęd nie wiem który lepszy - brak preferencji

Muzyka szeroko rozumiany rock (Pink Floyd, Dire Straits, U2, Metallica, Amy Winehouse) taki przegląd.

Co dla mnie jeszcze ważne to jego głębokość. najleiej jakby miał w okolicach 36-38 cm.

Preferowany kolor czarny

Nowy odpada bo na takim od razu 30% w plecy jakbym chciał sprzedawać a dobra używka cene w miarę trzyma

Tą Sabę 900 oglądałem już wcześniej, szkoda że nie pełen automat.

np coś takiego coś warte?

http://allegro.pl/gramofon-uher-classic-utt-222-dual-415-klasyk-i7085160451.html#thumb/7

Hmm...wymagana masz,ale Twoje prawo.Przejrzałem dziś oferty na allegro i olx ,nic specjalnego nie znalazłem.Z tym wymiarem głębokości może być kłopot choć jest kilka gramofonów co spełni takie wymagania.Poleciłbym na dzień dzisiejszy gramofony Braun PS 450 lub PS 550 oraz Sharp optonica,lecz nie do końca spełniają Twoje preferencje.Co do Uhera nie poleciłbym choćby na zamontowaną wkładkę ,która przy preferowanej przez Ciebie muzie nie sprawdza się dobrze.Najlepiej w tej muzie wypadają wkładki Shure i Ortofon ,choć nie wszystkie modele.Dużo też zależy od przedwzmacniacza lub wzmacniacza z sekcją przedwzmacniacza gramofonowego.Na allegro jest taki sprzedawca ,którego mogę z czystym sumieniem polecić -esdarek.Gramofony od niego są naprawdę solidnie "reanimowane"i nadają się do natychmiastowego użytkowania.Sam mam na zbyciu jeden gramofon,który odpowiada Twoim oczekiwaniom,prócz jednego -to półautomat.Reszta się zgadza ,wymiar też.Reszta ewentualnie na pw.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się Paweł długo nie zastanawiaj , jak możesz mieć gramofon z pewnych rąk i w faktycznie dobrym stanie to bierz .

Półautomatem się specjalnie nie troskaj , czarne płyty zazwyczaj słucha się całymi stronami i raczej trudno skakać po utworach.

Automat i tak nie obróci płyty na drugą stronę :wink2: i trzeba poddać treningowi cztery litery . 

 

 

 

skakać po utworach

Mam gdzieś patefon z ramieniem tangencjonalnym , który przyciskami umożliwia precyzyjne ustawienie igły nad płytą i wybór określonego fragmentu , od biedy można by to zrobić z obsługa z pilota , tylko to byłaby lekka profanacja z poważnego analoga :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci polecę jeszcze gramofon Vestax PDX 2000 mk1, świetny sprzęt podobnie jak SL 1210 ma napęd bezpośredni, kwarcową stabilizację obrotów i co moim zdaniem działa na jego korzyść większy moment obrotowy. Gramofon stricte DJ`ski jednak można go kupić w cenie o wiele niższej obecnie niż SL`ke.

 

Pamiętam czasy gdy SL w używce w bdb stanie kosztował po 800 zł, ale od momentu jak Technics przestał je seryjnie produkować to ludziom odwaliło na punkcie windowania cen za używki. Technics produkuje je ponownie, jednak w cenie oscylującej obecnie na poziomie 5 - 6 tyś.  Idzie jednak kupić go np. w UK w cenie 1200zł, jednak wtedy pozostaje problem transportu, bo gramofon to bardzo delikatne urządzenie i rzucanie paczkami może go zabić.

 

Co do rozwiązania problemu drgań to w klubach używamy czegoś takiego jak freefloat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...