Skocz do zawartości

Kondy,cewki, zwrotnica


Piciu81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Mam pytanko a nawet kilka do specjalistów od pasywacji.

Mam coax Esx i chciałbym wymienić w nim konda oraz dołożyć rezystor żeby przyciszyć trochę tweeter.

Jest 3,3uf 100v. Czy musi być o takich samych parametrach czy np może być 250v lub 400v? Czy wpłynie to na przekaz?

Chciałbym też zrobić prosta zwrotnice 1 rzędu na woofery tzn LPF 500Hz. Jakich cewek użyć? Pomoże ktoś?

 

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jest 3,3uf 100v. Czy musi być o takich samych parametrach czy np może być 250v lub 400v? Czy wpłynie to na przekaz?

 

Rodzaj kondensatora ma wpływ na brzmienie , ale tu w zupełności wystarczy coś z dielektrykiem stałym ( np polipropyleny ) o napięciu 100 V ( lub wyżej )

 

 

 


Chciałbym też zrobić prosta zwrotnice 1 rzędu na woofery tzn LPF 500Hz. Jakich cewek użyć? Pomoże ktoś?

Zakres 200 do 500 Hz to zazwyczaj obszar najbardziej przewidywalnego przebiegu impedancji głośnika , zatem dane z kalkulatorów ( wartości teoretyczne ) nie odbiegają zbytnio od tego z czym masz realnie do czynienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kalkulator widziałem bo trochę poczytałem ale nie wiele mi pomógł. Chce zrobić 2 rozdzielne z punktem podziału ok.500Hz

 

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka

Czytałeś to co powyżej ?

 

Możesz to jakoś składnie opisać ,co chcesz dzielić na 500 Hz tweeter .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój post tak, czytałem.

Chciałbym 2 zwrotnice na woofery gdzie lpf będzie ok.500Hz i 2 zwrotnice z hpf na 630-800Hz.

Ewentualnie później 2 następne zwrotnice które rozdzielą mi tweeter i mid w coaxie czyli w przypadku tych Esx kondensator jest wartości 3,3uf 100v.

 

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem co i jak. Tak jak dla 2 dróg w bi ampie czyli 4 zwrotnice z punktem podziału na ok. 500Hz.

Normalnie w 2 way podział masz w okolicy 3,5-3,7khz a ja chcę na 500Hz.

Nie wiem czy te zwrotnice powyżej 500Hz nie musiałyby być 2 rzędu.

 

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w necie schematu zwrotki 3 way od podobnych głośników.

Przynajmniej będzie poprawna, nie koniecznie pasująca do Twojego systemu.

 

ale że woofer na 500hz a tweeter na ile?

Przeczytaj dokładnie temat, jak nie ogarniesz to drugi raz aż do zrozumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znajdę to są jako jedna na 3 drogi a ja chcę osobne, a wtedy parametry końdów i cewek są inne. Trzeba by było od zera zrobić. Poza tym narazie chciałbym na 2 drogi z punktem podziału na te 500hz bo będę testował różne przetworniki na przodzie.

 

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znajdę to są jako jedna na 3 drogi a ja chcę osobne

Poszukaj schematu a zwrotki "zbuduj" sam według potrzeby. W tym celu wykorzystasz jedynie podział woofer->mid.

 

Najprostsza to zwrotka od infinity kappa(mogę Ci ją sprezentować), masz tam podział wf->mid osobno a dodatkowo poziomy możesz regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konstruktorzy na DIY nie będą w stanie udzielić Ci odpowiedzi na nurtujące cię pytania? Może tam Ktoś będzie bardziej oblatany w temacie budowy zwrotnic:

https://ssl.diyaudio.pl/forum.php

Konstruktorzy z DIYaudio, to powiedzą Ci, że trzeba zmierzyć impedancję, SPL i przebiegi faz poszczególnych głośników, aby można było na tej podstawie zaprojektować zwrotnicę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pomiarów i tak to nie będzie grało dobrze, bez sensu jest pakować się w jakieś drogie kondy, kup zwykłe Stxy PETy i w zupełności wystarczą. Cewki to bym kupił powietrzne drut 0.8 - 1mm, im grubszy tym mniejsza impedancja. 

 

Chyba rezystancja cewki :D

 

---------------------------------------------------

Na TW drut 0,6-0,7mm na Woofer 1.2-1.4mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...