Skocz do zawartości

Radio z procesorem - jak to jest w rzeczywistości


Mocca
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nowe instalacje, nowe pomysły, nowe pytania - tym razem o radia z wbudowanym procesorem i jego sam wpływ na jakość sygnału wyjściowego, bo w instalacji ta dla mnie jest najwyższym priorytetem. Siedzę w systemach aktywnych i niektóre założenia przyszłego systemu jak budżet, posiadane już elementy podpowiadają użycie radia z procesorem ale tu moja obawa, bo jak mówi przysłowie z czymś co jest do wszystkiego...Jak mam pójść w "wygodę" radia z procem i zniweczyć dobrodziejstwa jakości dźwięku jakie dają dobrej klasy pozostałe podzespoły to wolę odpuścić takie rozwiązanie i dopracować system pasywnie (a z dobrego radia tylko czasówkę wykorzystać). Szczególnie mam na myśli obecnie produkowane radia, które czytają pliki flack po usb ale sprawdzone opinie o innych prockowatych mile widziane (nie dotyczy Clarka HX-D2).

Dodam, że oczywiste jest użycie zewnętrznych procesorów wysokiej klasy i po problemie ale jak pisałem - czasami budżet i pozostałe wymagania nie zawsze na to pozwalają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dobra aktywka nie jest zła :)

Helix dsp daje ogromne możliwośći i nie kosztuje majątku + fajny DAP

 

Oczywiście. Sam mam dsp pro i bardzo go sobie chwalę, ale nie każdy da się na to namówić (nie mam kasy) albo ma inną wizję instalki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie pro zwykły dsp tez jest bardzo dobrym procem po rabacie można kupić w bardzo przyzwoitej cenie.

Śmiem nawet twierdzić że wyjdzie taniej niz dobre radio z prockiem .

Bardzo cenię sobie moduł bt w pro. W zwykłym tego nie da rady dołożyć - szkoda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym se po bt zawsze tracisz na jakości bo aptx i tak delikatnie obcina bodajże w okolice 600kbs. Lepiej wtedy szukać rozwiązania streamu po wifi co zreszta było nie dawno obszernie dyskutowane w jednym z tematów o alternatywnych źródłach. Ze swoich obserwacji mogę powiedzieć ze nowe alpine z serii cde-193bt lub cde195bt wypadają bardzo przyzwoicie chociaż sam osobiście wole odczekać chwile dozbierac dziengow i kupić np h700 z ruxem bądź p9r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

 

 

 


radia z wbudowanym procesorem i jego sam wpływ na jakość sygnału wyjściowego,

 

Czy to w radiu czy w zewn. procesorze  zawsze następuje ingerencja w odczytany z nośnika strumień.

Następuje to w domenie cyfrowej  ale zawsze niesie ze sobą zmiany pierwotnego sygnału.

Swoiste "narzucenie swojego rodzaju interpretacji zer i jedynek".

Dlatego jednym pasuje to "co robi "  pionek  innym  to co "robi"  clarion lub alpine.

Osobiście nie jest dla mnie ważne czy to z jednej jednostki czy z zespołu napęd i zewnętrzny procek korzystamy.

Ważny jest efekt finalny uzyskany dzięki wszystkim składowym systemu.

 

Jednak ,zawsze jakieś ale ....

posiadając wyspecjalizowane urządzenie z  mnogością   ustawień w pełnym spektrum dźwięku  minimalizujemy ograniczenia .

Zobacz jakie możliwości  w tej materii daje jakiekolwiek  radio z procem a jakie wspomniany Helix DSP .

 

Co oczywiście nie oznacza że przy mniejszej liczbie możliwych cięć  lub ustawień  nie możemy zrobić mistrzowskiego auta-  pewnie że możemy  :-)

 

Nie będąc  profesionalnym stroicielem  tylko amatorem jednak wybieram brak  tych ograniczeń .

Powód jest prosty - można bardziej sobie eksperymentować i mieć z tego frajdę .

Jeżeli myślisz inaczej i tego nie lubisz robić  to oddaj po prostu auto do kompetentnych osób/firm  ,zapłać,wymagaj   i miej mniej zmartwień .

 

Jest jeszcze jeden aspekt  użycia zewnętrznego procesora dźwięku .

Każde zródło posiada także swój charakter i miksując te dwie składowe można także kształtować brzmienie swojego systemu.

 

Dla mnie dyskusja akademicka - czemu ? 

Nawet jeżeli skopiujesz czyjś super grający system  jeden do jednego  to w innym modelu auta może się nie udać powtórzenie  efektu ze względu na chociażby  inną akustykę wewnątrz.

Znajdź wpierw system dla Ciebie wzorcowy i do takiego zmierzaj , testuj ,szukaj  bacząc czy się przybliżasz czy oddalasz od meritum .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H700/rux (1100zł) + konwerter S.M.S.L X-USB (400zł) i nie będziesz żałował...
Tyle że z telefonu cyfra bedzie po kablu, ale w najlepszej opcji (xmos).
Jakość tego rozwiazania vs BT dużo lepsza.

Nie polecam w kwestii SQ iść w nowe Alpiny typu 193BT czy 92BT to gra wyraźnie gorzej od np.: 9835
Jest funkcjonalne i tanie, ale tylko tyle - cudów nie ma.

To radio możesz wsadzić, jako tuner i zestaw głośnomówiący BT ;) no chyba że jest fabryczna jednostka

wtedy wyciągnąć cyfrę z CD, a tuner po analogu do H700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oczywiście nie oznacza że przy mniejszej liczbie możliwych cięć lub ustawień nie możemy zrobić mistrzowskiego auta- pewnie że możemy :-)

Nigdzie tego nie wyczytałem i nigdzie się o tym nie dowiedziałem poza swoimi doświadczeniami. Nie rozumiem dlaczego tak banalna i prosta technologia jaka reprezentuje sony nie przyjęła się na salony. Kilka cięć i widać czy nie radzi sobie średniak, czy tw ... Banalnie proste. Tłum wybiera mnogość opcji i zastanawianie się, czy może takie brzmienie, a może takie i żeby dojść do tego etapu co sony podało na tacy trzeba się mordować ...

 

Co do nowych, starych procków, radioodtwarzaczy nie po to producent buduje top serie żeby te niższe modele grały tak jak one. Niestety chcesz mieć top ligę to mózg systemu musi na to pozwolić !!! 

 

Temat też troszkę taki ni z gruszki ni z pietruszki ... Jakie nowe radia oferują coś więcej, clarek wykluczony, na polu bitwy pozostaje nowy soniak na którym jeszcze żaden system nie zaistniał ... Porównywanie ich do no nie wiem jakiejkolwiek alpiny za 1500 nie ma sensu bo to dwa światy - więc o co chodzi ???

 

Pozostaje kwestia pasywki - no sorry, ale jak takie rozwiązanie to po co pchać się w koszta i dokładać czasy "pińcet wzmacniaczy " skoro można taki system postawić na jednym 2ch wzmacniaczu. To jednak chyba jest tak tajemnicze że na jednej ręce wyliczy się osoby znającą tą technologię ...

 

Mieszanie obu jest  jak padający śnieg - no elegancko super pada śnieg, ale kurde mogłoby już być lato ...

Fakt, przepraszam, pozostaje do ustalenia ta magiczna linia " grającego auta " i wydaje mi się że to jest istotą całego tego pytania - teraz wpadło mi to do głowy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że im więcej kombinacji, przetwarzania sygnału itp. korzystnie na niego nie wpływa to nie poddaje w dyskusje. Jasne, że zewnętrzny proc da sporo więcej ustawień niż taki wbudowany w grajek. Innych rozwiązań co do źródeł w aucie nie szukam. Ale zależy mi dokładnie dowiedzieć się, czy jest sens na wbudowanym procku opierać system (prosty system). Auto w zawodach startować nie będzie. Słuchu absolutnego też nie mam. Czy te wbudowane procki, mimo większej prostoty nie degradują (nie odbiegają w sposób znaczny), słyszalny w porównaniu z np. popularną h700. Czy producent nie zamontował ich tylko niejako do podniesienia "rangi" sprzętu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nowe instalacje, nowe pomysły, nowe pytania - tym razem o radia z wbudowanym procesorem i jego sam wpływ na jakość sygnału wyjściowego, bo w instalacji ta dla mnie jest najwyższym priorytetem.

 


Innych rozwiązań co do źródeł w aucie nie szukam. Ale zależy mi dokładnie dowiedzieć się, czy jest sens na wbudowanym procku opierać system (prosty system). Auto w zawodach startować nie będzie. Słuchu absolutnego też nie mam. Czy te wbudowane procki, mimo większej prostoty nie degradują (nie odbiegają w sposób znaczny), słyszalny w porównaniu z np. popularną h700.

 

Albo traktujesz to luźno , albo jakość jest priorytetem , sam sobie przeczysz .

Procki nie sa ze soba kompatybilne jakościowo , a wspólna jest jedynie nazwa jaką je określamy .

Jeżeli nie słyszysz różnicy miedzy nimi , to w zasadzie wybór masz prosty ( I tani :wink2: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to napisać wyżej ...

 

Z tego co ja sprawdziłem na własnej skórze z alpine, czyli baby i h700

- baby słuchałem no ze dwa lata

- h700 kilka miesięcy

W brzmieniu nie znalazłem różnicy. Jednak h700 oferuje na ten przykład osobną regulację L+P głośników i ma to znaczenie na odbiór systemu w całości ... Czy warte jest to kolejnego tysiąca ??? W myśl obecnych trendy trzeba mieć wszystko do dyspozycji i wtedy ...

 

Co ciekawe. Jak do tego zestawu doszły bardziej wymagające przetworniki (może też większe wymagania ) zmieniło się zupełnie jego oblicze i nawet mnogość funkcji nie była w stanie temu zaradzić    ...

 

Z drugiej strony słynny woofer MP. i jego misiowaty bas, zero konturu, zero precyzji przekazu, troszkę buczy- to się go niżej ciachnie i po problemie  ... Dla mnie jak tuba. Gra basem, ale że on jest niewyraźny, buczący, nieistotne - jest ... 

 

Warto chyba zanim wyda się złotówkę ustalić co kryje się pod pojęciem "grające auto" i nie w kwestii jego kopi tylko jak ta muzyka jest odtwarzana. Nawet zwykły jakiś tam system stereo do domu stworzony przez ludzi za niego odpowiedzialnych pozwala usłyszeć że stopa to jest stopa i znajduje się pod perkusją, a nie na szybie, że kontrabas ma kilka strun ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od ustalenia:

1. Jaki masz budżet na jednostkę sterującą?

2. Z jakiego nośnika chcesz słuchać: CD, Telefon BT albo cyfra po kablu (konwerter), czy może USB?

3. Czy masz fabryczne radio i czy chcesz z niego skorzystać jako źródło sygnału cyfrowego CD oraz Tuner FM?

4. Czy potrzebne Ci takie funkcje jak zestaw głośnomówiący BT...

 

 

Tak będzie prościej pomóc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Z tego co ja sprawdziłem na własnej skórze z alpine, czyli baby i h700
- baby słuchałem no ze dwa lata
- h700 kilka miesięcy
W brzmieniu nie znalazłem różnicy.

I to jest to rzeczowa odpowiedz. Z tym, że o ile nie dziwię się jej, bo baby była wysoko pozycjonowana i swoje kosztowała. To jak wiemy ile kosztują dobre procesory to jak zestawiłem to z ceną nowego radia Alpine z procesorem, które kosztuje poniżej 600zł to nasunęło mi się pytanie, czy procesor w takim radiu coś sobą reprezentuje. Stąd ten post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy te wbudowane procki, mimo większej prostoty nie degradują (nie odbiegają w sposób znaczny),

 

Każdy ingeruje  a jak wiele to tylko jego hierarchia w klasie (i cenie  niestety ) jest wyznacznikiem.

 

 

 

słyszalny w porównaniu z np. popularną h700

 

Czytaj wyżej ,gdzie w tej hierarchi jest H700  - no na dole niestety. Dlatego jest też  H900 .

 

 

 

Czy producent nie zamontował ich tylko niejako do podniesienia "rangi" sprzętu

 

Nie rangi tylko funkcjonalności .

 

 

 

 

Nie rozumiem dlaczego tak banalna i prosta technologia jaka reprezentuje sony nie przyjęła się na salony. Kilka cięć i widać czy nie radzi sobie średniak, czy tw

 

Wszystko pięknie Pawle  ale - znowu :-)

Sony zrobiło system od początku do końca .Dla konkretnych przetworników ,ekosystemu i tylko dla nich .

To coś jak konsola Playstation dla której jest pisana gra .Dla niej i tylko dla niej -  nie dla tysięcy innych kombinacji podzespołów. Jak ma to miejsce w PC.

Dlatego  przy takich cięciach te konkretne przetworniki tak grają.

 

Bo niby po co sie męczyć i pisać soft na procesor dsp generując sobie (firmie) koszty skoro 4 cięcia by wystarczyły.

A no właśnie po to że ludzi i ich gustów i potrzeb jest bezmiar .Tak jak i komponentów do stworzenia systemu audio .

Chcąc przyciągnąć do siebie większą liczbę  odbiorców takich procesorów do car audio trzeba mieć jakąś kartę przetargową. A i dsp coraz szybciej liczą dane .

 

 

 

Fakt, przepraszam, pozostaje do ustalenia ta magiczna linia " grającego auta " i wydaje mi się że to jest istotą całego tego pytania - teraz wpadło mi to do głowy .

 

I tego najbardziej brakuje z moich obserwacji wśród userów.

Nie mają lub nie wiedzą jak de facto to ma grać i co mają na nośniku.

Dlatego z uporem maniaka będę powtarzał 

Znajdzcie  system  dający chociażby namiastkę referencji   do której będziecie  zmierzać podczas prac w swoich autach.Tylko taki punkt odniesienia pokaże czy już zaczyna grać czy może  cały wysiłek idzie w drugą stronę.

 

Tak wiąże się to z wysiłkiem jak widzę nie do przełknięcia dla wielu,trzeba gdzieś pojechać samemu posłuchać  ,poświęcić czas i pieniążki.Łatwiej w klawiaturkę sobie stuknąć przecie.

 

 

BTW - słyszałem i mam okazję  czasem słuchać auta w którym  słynny MP radzi sobie świetnie .Nie buczy i nie trzeba mu jakiegoś misia cięciem naprawiać  :rotfl:  :rotfl:

 

Autorze jaką drogę nie obierzesz zawsze wiąże się to z pracą nad systemem i pokorą . 

Słuchaj muzyki  ,  nie czytaj o         słuchaniu . :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 






Czytaj wyżej ,gdzie w tej hierarchi jest H700 - no na dole niestety.

Na dole w porównaniu z czym ?

Aby pisac tego rodzaju opinie , dobrze mieć wyrobione własne zdanie o sprzecie .

Chyba , ze dzwięk 9865 z którym był zestawiany jest tez przeciętnym dźwiękiem i każdy miał taki w aucie jak go mama woziła do przedszkola .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie Pawle ale - znowu :-)

 

Sony zrobiło system od początku do końca .Dla konkretnych przetworników ,ekosystemu i tylko dla nich .

 

To coś jak konsola Playstation dla której jest pisana gra .Dla niej i tylko dla niej - nie dla tysięcy innych kombinacji podzespołów. Jak ma to miejsce w PC.

 

Dlatego przy takich cięciach te konkretne przetworniki tak grają.

 

 

 

Bo niby po co sie męczyć i pisać soft na procesor dsp generując sobie (firmie) koszty skoro 4 cięcia by wystarczyły.

 

A no właśnie po to że ludzi i ich gustów i potrzeb jest bezmiar .Tak jak i komponentów do stworzenia systemu audio .

 

Chcąc przyciągnąć do siebie większą liczbę odbiorców takich procesorów do car audio trzeba mieć jakąś kartę przetargową. A i dsp coraz szybciej liczą dane .

 

 

 

Nie do końca tak ładnie można to napisać. Porównanie do konsoli to też nie tak. Strategia działania na tej zasadzie urodziła sie troszkę później. Bardziej chyba  chodzi o technologię i jej koszt. Słyszałęm że ta technologia nadal jest stosowana, ale na prawdziwej scenie i podobno robi robotę ...

Skoro procesor pozwala na pracę głośnika w zakresie od - do to jaki jest problem w znalezieniu takiego przetwornika ??? Milionami kombinacji też szukamy najlepszego zakresu w jakim głośnik sobie radzi, ale dodatkowo faza ucieka i abarot od nowa ... Co ciekawe xdp 4000 miało dwa zestawy głośników, aluminiowe pod piece xm 2000r i papierowe pod serię xm 1000 - cholerka dwa światy ... Xes dopiero wypuścił serię neodymowych magnesów .... Jednak to nie jest istotą tego tematu. Z jakiegoś powodu technologia umarła i pozostało mieć miliony kombinacji ...

 

 

 

BTW - słyszałem i mam okazję czasem słuchać auta w którym słynny MP radzi sobie świetnie .Nie buczy i nie trzeba mu jakiegoś misia cięciem naprawiać :rotfl: :rotfl:

Na forum piszę zawsze to co wiem, albo podkreślam że zasłyszałem. Te woofery ćwiczyłem i się na nich zawiodłem w pełnych drzwiach ... Nie wiem jak grają, gdy się nad nimi człowiek pochyli, a nie tylko osadzi na papierowym krążku ... Tylko z drugiej strony pochylać się nad czymś co stworzone jest żeby być  uniwersalne ... Oki, oki domyślam się że chodzi o Twój bumek !!! Na zimowym posłuchamy, posłuchamy, ciekaw jestem niezmiernie. Tym bardziej że z pierwszego mojego startu w Sosnowcu ten samochód jako jedyny utkwił mi w głowie i będzie na pewno ciekawie ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak ładnie można to napisać. Porównanie do konsoli to też nie tak. Strategia działania na tej zasadzie urodziła sie troszkę później. Bardziej chyba chodzi o technologię i jej koszt. Słyszałęm że ta technologia nadal jest stosowana, ale na prawdziwej scenie i podobno robi robotę ...

 

Skoro procesor pozwala na pracę głośnika w zakresie od - do to jaki jest problem w znalezieniu takiego przetwornika ??? Milionami kombinacji też szukamy najlepszego zakresu w jakim głośnik sobie radzi, ale dodatkowo faza ucieka i abarot od nowa ... Co ciekawe xdp 4000 miało dwa zestawy głośników, aluminiowe pod piece xm 2000r i papierowe pod serię xm 1000 - cholerka dwa światy ... Xes dopiero wypuścił serię neodymowych magnesów .... Jednak to nie jest istotą tego tematu. Z jakiegoś powodu technologia umarła i pozostało mieć miliony kombinacji ...

 

Tak do końca to chyba nikt z Was nie wie jak to działa , zatem może i dobrze , ze pozostawiono mniej możliwości .

Ale zobaczcie na EQ,  jaką precyzje i ilość ustawień umożliwia .  Czy oby założeniem było stworzyć "prostego" urządzenia.

A może było odwrotnie i chodziło o to aby tego procka nie wkładać do dowolnego/innego systemu głośnikowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak,zaraz, zaraz !!! Wpina się kabelki i działa :wink: , czy tam w środku Jaś i Małgosia w koszyczku noszą, albo krasnale pukają to już nie jest istotne dla użytkownika ... 

 

Ja wiem że Pan zawsze podejdzie do tego naukowo ... Niestety/stety my jesteśmy użytkownikami ... Zaawansowanie EQ pozwala juz na robienie cudów, ale na bazie o którą nie jest trudno ... Nie znam się na prądach, kondensatorach i scalakach, ale odbioru muzyki też musiałem się nauczyć i nie ja pierwszy i nie ostatni  ... 

 

Być może w tamtych czasach nie było potrzeby i możliwości stosowania innych głośników, ale czasy się zmieniły i nie będzie odkryciem z mojej strony jak napiszę że stare sprawdzone konstrukcje poddawane są poprawie i wypuszczane na rynek w kolejnej innej odsłonie ...

Pozostawmy to jednak bo dawno już nie istnieje i nie wróci ... Alpina fajniejsza piękniejsza wygodniejsza i może dlatego jeszcze jakoś ciągną ten wózek, ale już bez top serii ...

 

Obecnie to helix oferuje jakieś opcje że w 15 minut i system wystrojony, ale noce są zbyt krótkie żeby porównywać z radiem, czy innym procesorem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne , najlepiej gdyby było 10 rozmiarów łożysk i pasowały do wszystkich modeli aut

Tutaj to akurat, czasami bywa tak że łożysko w mercedesie kosztuje xxx, a takie samo stosowane w fiacie xx, a u gościa od łożysk już x bo ma je z vw

 

 

 

a głośniki miały gumowe kosze i pasowały do każdego otworu .

Continental stworzył grający system już że otwory i kosze są niepotrzebne ...

 

 

 

piszemy o możliwościach procka

a już dzisiaj mi się nie chcę sprawdzić ile ustawień ma jedna banda, ale ze 100 będzie plus strona druga tyle samo. Jednak miło to się robi na bazie już postawionej, a nie w walce o postawienie bazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, Matko Boska!

Miało być o prostym radyjku a skończyło się na tym, że musisz Mocca wrzucić Iluminatory w drzwi i zainstalować jedynie słuszny procesor - Sony XDP-4000.

Do tego będziesz musiał zainstalować jakiś wzmacniacz - spawarkę o mocy 1kW na stronę, żeby ruszyć te Iluminatory.

Bez 20k zł na sprzęt nawet nie podchodź do tematu. Inaczej nie zagra. Nie ma bata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dochodzi się do tajemnicy "grające auto " i zanim wyda się zł trzeba zadać sobie pytanie jaki poziom tego grania ma być ???

Nie ma jedynej słusznej drogi ... Ona jest kręta, ale jej długość można skrócić na samym początku  jej planowania  ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...