Skocz do zawartości

ciekawe metody na ustawianie TA


kremien
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 161
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziura jak była tak jest bez EQ a czasy skopane .

 

 

Pisałem o tym wcześniej , nie powinieneś przekraczać w podbiciu 5 dB , bo to zakres który nie zaspokoi się szczątkową mocą .

Teraz dokładnie przeczytałem co napisałeś bo wcześniej pobieżnie bo z tel. czytam.

 

Józek ma rację czasy skopane.

 

Jak mierzyles różnice z prawego TW a prawego Woofera i ona była około 21cm. To jak teraz wychodzi ci tylko kika cm na czasach.

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Józek ma rację czasy skopane.

 

Jak mierzyles różnice z prawego TW a prawego Woofera i ona była około 21cm. To jak teraz wychodzi ci tylko kika cm na czasach.

 

 

Kierowałem się dokładnie metodami jak było to opisane w linkach, które umieściłem w pierwszym poście. Tu nie chodzi o ustawienie odległości do głośników. Zerknijcie tam proszę. Z tego co czytałem to tak to ma wychodzić mniej więcej.

Oczywiście mogę się mylić jako Młody Jan w tych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowałem się dokładnie metodami jak było to opisane w linkach, które umieściłem w pierwszym poście. Tu nie chodzi o ustawienie odległości do głośników. Zerknijcie tam proszę. Z tego co czytałem to tak to ma wychodzić mniej więcej.

Przeczytam ale jutro.

 

Ale jak masz roznicy okolo 21cm czasowo tego nie wyrównasz to ideału nie będzie.

W domu walczy się o offset 15-30mm a ty masz około 21cm czyli 210mm [emoji16]

A dokładność tego pokazywał już Paweł obrazkiem gif jak rownasz czasy dziura w okolicy podziału zapełnia się a w odwrotnej polaryzacji jest revers null. Link znasz.

I jak tak nie piszą w twoim poradniku to znaczy że słaby poradnik. Bo w Home audio liczy się to co do mm, nawet producenci jak SB Acoustic podają w mm ile jest roznicy między ich głośnikami na płaskiej ściance.

 

 

To nie są żadne metody a fizyka i matematyka. Ponieważ prędkość dźwięku jest powszechnie znana około 340 metrów na sekundę (to zależy też od temperatury powietrza ale taka wartosc przyjmuje sue do obliczen) pomocą dźwięku można określić czas lub odległość jaki dźwięk pokona w powietrzu.

 

Czyli dla okolo 21cm będzie to jakieś 0.6ms. I kropka.

 

Tu jest link obrazkowy co to jest offset w kolumnie domowej. Zbliżenie tego jest w aucie z tym że jest wielokrotnie większa odległość.

 

http://www.troelsgravesen.dk/Time-Alignment.htm

 

Liczysz metrówką w przybliżeniu z punktu na zagłówku ile masz cm od zaglowka do TW i z tego samego punktu na zagłówku do Woofera. Różnica tych odległości to offset. Wychodzi ci przykładowe 21cm.

 

Robisz pomiar RTA i tak kręcisz czasem opozniajac TW że charakterystyka w okolicy podziału robi się płaska a po odwróceniu polaryzacji jest revers pod warunkiem że filtracja jest poprawna. Czas / odległość o ile opózniasz TW będzie w okolicy 21cm czyli 0.6ms. Metodą metrówką jest z grubsza. Na mikrofon może wyjść to 0.5 czy 0.6 czy 0.7. Lub jak masz procesor to może być 0.65 na przykład. Dodatkowo kontrola na słuch szum różowy i powinien dodatkowy szum zmniejszać się w okolicy tych 21cm.

 

I strona jedna z wielu na której można obliczyć ile cm (strona przyjmuje wartości w metrach) to ile czasu dla dźwięku.

 

Czysta fizyka i matematyka.

 

https://mehlau.net/audio/calculator/

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka .

 

 

Nie jestem ekspertem i zapewne wasz sposób jest bardziej profesjonalny. Pozwól jednak, że zapytam - czy próbowałeś kiedyś metod z pierwszego postu?  Koncepcja jest znana? z praktyki też? Tutaj stroimy TA za pomocą efektu dopplera, a nie odległości. Ja potwierdzam skuteczność moją praktyką, oraz to, że pokrywa się z wnioskami ludzi z DIYMA. A więc czy była metoda testowana i twoje wnioski są z praktyki? 

 

@kondrax

Pomożesz coś szybko sprawdzić? Chciałbym coś zrozumieć. Wrzuć u siebie Pink Noise, tylko jedna strona aktywna i kręć czasówką TW. Usłyszysz zmieniający się szum i będzie się dało słyszeć powtarzający pattern, na całym zakresie czasówki będzie on taki sam. Na TW łatwo wyłapać górki tego wzorca. Po moich próbach z mikiem i uchem to na TW na te 21cm prawie 3 razy cały pattern przejdzie. To by się zgadzało, bo dł fali dla 4kHz to ok 8cm. Jeśli dobrze rozumiem i słyszę, to 360 stopni fazy zawiera się  właśnie w powiedzmy 8 cm i by wychodziło na 21 cm jakieś 900 stopni przesunięcia fazy. Czyż nie jest tak, że powyżej 360 stopni "zataczamy koło"? Dlaczego nie da się tego ustawić w pierwszych 360 stopni?

 

 

I jak tak nie piszą w twoim poradniku to znaczy że słaby poradnik. Bo w Home audio liczy się to co do mm, nawet producenci jak SB Acoustic podają w mm ile jest roznicy między ich głośnikami na płaskiej ściance.

 

 

W home audio raczej odległości od głośników są mniejsze niż 8cm. Więc tam zapewne operujemy w zakresie 360 stopni fazy, a nie trzykrotność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A dokładność tego pokazywał już Paweł obrazkiem gif jak rownasz czasy dziura w okolicy podziału zapełnia się a w odwrotnej polaryzacji jest revers null. Link znasz.
I jak tak nie piszą w twoim poradniku to znaczy że słaby poradnik. Bo w Home audio liczy się to co do mm, nawet producenci jak SB Acoustic podają w mm ile jest roznicy między ich głośnikami na płaskiej ściance.


To nie są żadne metody a fizyka i matematyka. Ponieważ prędkość dźwięku jest powszechnie znana około 340 metrów na sekundę (to zależy też od temperatury powietrza ale taka wartosc przyjmuje sue do obliczen) pomocą dźwięku można określić czas lub odległość jaki dźwięk pokona w powietrzu.

Czyli dla okolo 21cm będzie to jakieś 0.6ms. I kropka.

 

No właśnie. To działa właściwie, tylko gdy poruszamy się w w okolicy opóźnień uwzględniających rzeczywiste odległości do głośników od miejsca odsłuchu.

W przypadku Kremienia, to trzeba będzie opóźniać TW a nie WF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie jestem ekspertem i zapewne wasz sposób jest bardziej profesjonalny. Pozwól jednak, że zapytam - czy próbowałeś kiedyś metod z pierwszego postu? Koncepcja jest znana? z praktyki też? Tutaj stroimy TA za pomocą efektu dopplera, a nie odległości. Ja potwierdzam skuteczność moją praktyką, oraz to, że pokrywa się z wnioskami ludzi z DIYMA. A więc czy była metoda testowana i twoje wnioski są z praktyki?

 

@kondrax

Pomożesz coś szybko sprawdzić? Chciałbym coś zrozumieć. Wrzuć u siebie Pink Noise, tylko jedna strona aktywna i kręć czasówką TW. Usłyszysz zmieniający się szum i będzie się dało słyszeć powtarzający pattern, na całym zakresie czasówki będzie on taki sam. Na TW łatwo wyłapać górki tego wzorca. Po moich próbach z mikiem i uchem to na TW na te 21cm prawie 3 razy cały pattern przejdzie. To by się zgadzało, bo dł fali dla 4kHz to ok 8cm. Jeśli dobrze rozumiem i słyszę, to 360 stopni fazy zawiera się właśnie w powiedzmy 8 cm i by wychodziło na 21 cm jakieś 900 stopni przesunięcia fazy. Czyż nie jest tak, że powyżej 360 stopni "zataczamy koło"? Dlaczego nie da się tego ustawić w pierwszych 360 stopni?

 

 

W home audio raczej odległości od głośników są mniejsze niż 8cm. Więc tam zapewne operujemy w zakresie 360 stopni fazy, a nie trzykrotność.

Powtórzę Ci 3 raz. Nie nasz sposób a fizyka.

 

Ogarnij filtry. Zrób RTA i zobaczysz gdzie się dziura zapełni na pierwszych 360 stopniach czy wielokrotności i będziesz miał odpowiedź.

Możesz Pawł_luk popytać czy mu na 1 czy na 2 efekcie Dopplera wyszło [emoji16]

 

I przyjmujesz 4khz a przrciez działa ci całe pasmo od powiedzmy 60hz do 20 000hz.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Jeszcze jedna rzecz. Weź jaki kolwiek poprawny projekt zwrotnicy załaduj do np. Lspcad i sproboj Delta Z zmieniać dla tweetera zobaczysz czy będziesz miał w 360 stopni i co się stanie jak będziesz miał wielokrotność.

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 



Powtórzę Ci 3 raz. Nie nasz sposób a fizyka.

Ogarnij filtry. Zrób RTA i zobaczysz gdzie się dziura zapełni na pierwszych 360 stopniach czy wielokrotności i będziesz miał odpowiedź.
Możesz Pawł_luk popytać czy mu na 1 czy na 2 efekcie Dopplera wyszło

 

Tak odwracałem fazy, żeby znaleźć revers nulle jak najbliżej mojego punkto referencyjnego. Zrobię dziś eksperyment. Odwrócę fazy na tweeterach i będę szukał ponownie - być może znajdę te punkty bliżej tych 21cm. Wieczorem podzielę się moimi obserwacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odwracałem fazy, żeby znaleźć revers nulle jak najbliżej mojego punkto referencyjnego. Zrobię dziś eksperyment. Odwrócę fazy na tweeterach i będę szukał ponownie - być może znajdę te punkty bliżej tych 21cm. Wieczorem podzielę się moimi obserwacjami.

Reversa można szukać jak ma się prawidłową filtracje.

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

No właśnie. To działa właściwie, tylko gdy poruszamy się w w okolicy opóźnień uwzględniających rzeczywiste odległości do głośników od miejsca odsłuchu.

W przypadku Kremienia, to trzeba będzie opóźniać TW a nie WF.

Paweł przecież pisałem że opóźniać tweeter [emoji38]

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

A tak wogole jak wokal możesz mieć na środku jak tylko 5cm opozniasz stronę.

To powinno być raczej między 40 a 50cm.

 

Jak tak ten poradnik radzi to już odechciało mi się to czytać.

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kondrax

Dzięki.


Reversa można szukać jak ma się prawidłową filtracje

 

Zgadza się, cenna uwaga.

 

 

 



A tak wogole jak wokal możesz mieć na środku jak tylko 5cm opozniasz stronę.

 

Na tym polega magia tej metody. Czy ktoś jeszcze tego próbował? Mógłby ktoś zrobić taki eksperyment, żebyśmy mieli więcej opinii? Zaręczam, że warto. Szczególnie jak ktoś ma problemy z basem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega magia tej metody. Czy ktoś jeszcze tego próbował? Mógłby ktoś zrobić taki eksperyment, żebyśmy mieli więcej opinii? Zaręczam, że warto. Szczególnie jak ktoś ma problemy z basem.

 

 

Widać , ze brniesz w to dalej , to może inaczej .

Gdybym Ci podał , ze zmierzona tą metodą wysokość mojego auta wynosi 34,5 cm , to nie pytaj mnie co myślę o tej metodzie skoro doprowadza do takich wyników . Moje doświadczenia wskazują , ze ich wynik podaje błędne ( dla mnie ) wartości a Ciebie prowadzi na manowce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 



Widać , ze brniesz w to dalej , to może inaczej .

Gdybym Ci podał , ze zmierzona tą metodą wysokość mojego auta wynosi 34,5 cm , to nie pytaj mnie co myślę o tej metodzie skoro doprowadza do takich wyników . Moje doświadczenia wskazują , ze ich wynik podaje błędne ( dla mnie ) wartości a Ciebie prowadzi na manowce .

 

OK, dzięki za wskazówki. Czytam i eksperymentuję dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...