Skocz do zawartości

ciekawe metody na ustawianie TA


kremien
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 


Czy po podbiciu występuje tez dość gwałtowny wąskopasnowy spadek w okolicy 1,6 kHz ?

 

Żeby wykonać jakikolwiek prosty nawet pomiar, który można ludziom pokazać to muszę zrobić sobie uchwyt do mikrofonu. Myślę, że trzymanie mika w ręce się nie liczy. Dajcie czas do weekendu to coś wykombinuję ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Żeby wykonać jakikolwiek prosty nawet pomiar, który można ludziom pokazać to muszę zrobić sobie uchwyt do mikrofonu. Myślę, że trzymanie mika w ręce się nie liczy. Dajcie czas do weekendu to coś wykombinuję ;)

 

 

Tu nie chodzi o jakiś precyzyjniejszy pomiar , tylko ogólnie czy występowało  podobne zjawisko , czy raczej tego nie obserwowałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę chciał pisać poradniki , to zapewne to zrobię...

 

10 lat temu jeszcze bym na to liczył, ale dziś to raczej niemożliwe :wink:

 

 

pytaj mnie o to co napisałem , a nie co sobie wydumałeś .

 

No dobrze... Nie wydumałem, tylko wnioskowałem z rozmowy. Mogłem tylko wnioskować bo konkretnie się Pan jeszcze nie wypowiadał w tej kwestii - skąd podbicie.

 

Panie Józefie, zatem chciałem zapytać: skąd Pana zdaniem wzięło się, aż 10dB podbicie

skoro pomiary producenta nie ukazują takich tendencji wooferów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomiar ( w zasadzie lakoniczny opis ) zapaści w okolicy 1,6 kHz jest potrzebny jedynie dla 100 wskazania , bo 90 % istnieje od samego początku .

Liczę tylko, że poza tą wyrażaną pewnością niedługo nastąpi również obwieszczenie diagnozy i wszyscy się dowiemy...

bo na razie tym wypowiedziom brak jeszcze walorów praktycznych...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Liczę tylko, że poza wyrażaną pewnością niedługo nastąpi również obwieszczenie diagnozy i wszyscy się dowiemy...

bo na razie tym wypowiedziom brak jeszcze walorów praktycznych...

 

Widać pozycja wyczekująca w tego rodzaju tematach jest jedną z częściej stosowanych na forum ,  bynajmniej nie mam Ciebie na myśli , przestań zatem nakręcać tempo w tym wątku , lub napisz coś na temat . 

Od dłuższego czasu coraz natarczywiej domagasz się jedynie z mojej strony podania gotowca i trochę za bardzo to widać ..........

Albo masz jakiś konkret , albo spokojnie zaczekaj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "prowokacja" się nazywa, ot co.

 

Tak jako off top, mały cytat odnośnie sytuacji, dla wszystkich forumowiczów: "Kto powściąga swe wypowiedzi, ten posiada wiedzę, a mąż odznaczający się rozeznaniem zachowuje spokojnego ducha." http://www.forum.outdoor.org.pl/Smileys/classic/grin.gif

 

Ja chętnie poczytam dalej o kwestiach TECHNICZNYCH, nie osobowych. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem bez piany i Afrodyt - gdzie pan na pomiarach producenta widzi podbicie na 1khz? Bo ja się nie znam i słucham rad fachowców.

 

 

 

 

Popsuję Wam zabawę w kotka i myszkę - to są czary z mleka.  :D

 

Ty naprawdę myślisz, że ch-ka z dataszita = ch-ka w aucie?

Wiesz jak mierzy producent?

 

 

I dla przykładu. Scan Speak D3004/602010

 

Cha-rka z dataszita

post-7417-0-48765400-1518616429_thumb.png

 

lewy w moim aucie (pod kątem około 30 stopni od osi)

post-7417-0-30301900-1518616473_thumb.png

 

prawy w moim aucie (mniej więcej w osi odsłuchu)

post-7417-0-14229700-1518616541_thumb.png

 

O dyfrakcji na krawędziach słyszałeś? O odbiciach? O sumowaniu fali bezpośredniej i odbitej w przeciwazie?

 

A producent mierzy na płaskiej ściance (tzw. inifinty baffle), w komorze bezechowej....

A jakie warunki pomiaru/odsłuchu są w aucie? Chyba nie muszę pisać.

 

Nawet po umieszczeniu głośnika w obudowie kolumny domowej, jego ch-ka już odbiega od tej producenta. I nawet kształt frontu ma tu znaczenie. Ch-ka zależy od wymiarów frontu, skosów, zaokrągleń i umieszczeniu głośnika na nim symetrycznie lub asymetrycznie.

Do poczytania ciekawa lektura: http://www.linkwitzlab.com/diffraction.htm

 

A teraz możecie się  powyżywać na kolejnym teoretyku... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle zgadzam się... mi chodziło, o inna rzecz, że nie widzę rezonansów własnych tego woofera przy 1kHz. Bo czasem glosnik już na charkach producenta ma "górki".

 

Natomiast kwestia możliwości pojawienia sie podbić po umieszczenia głośnika w obudowie jest oczywiście bezdyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle zgadzam się... mi chodziło, o inna rzecz, że nie widzę rezonansów własnych tego woofera przy 1kHz. Bo czasem glosnik już na charkach producenta ma "górki".

 

 

No bo na ch-ce producenta po prostu nie ma tej górki na 1kHz.

Pojawia się dopiero po umieszczeniu głośnika w pomieszczeniu jakim jest auto.

I pojawia się akurat w tym aucie. W innym może się nie pojawić, bo będzie inne miejsce montażu, inne gabaryty wewnętrzne, inny kąt odsłuchu.

 

Głośnik gra przecież razem z pomieszczeniem. W HA jest to samo. W aucie z racji kubatury i bliskości głośników od "ścian" wszystkie te zjawiska uwydatniają się mocniej niż w domu.

 

Zobacz u mnie na lewym TW - jest górka na 4,5kHz. Na ch-ce z dataszita oczywiście jej nie ma.

Myślisz że jej nie słychać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A teraz możecie się powyżywać na kolejnym teoretyku... :P

Jak śmiesz nazywać się teoretykiem mając wykonane pomiary!?!? :D

 

P.s. Na ile autokalibracja z mikrofonem, dostępna w niektórych procesorach może być punktem wyjścia do omawianych ustawień? Czy poza czasami istnieje możliwość korekcji dyskusyjnych rezonansów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo na ch-ce producenta po prostu nie ma tej górki na 1kHz.

 

Pojawia się dopiero po umieszczeniu głośnika w pomieszczeniu jakim jest auto.

 

Chcecie górkę na 1k i dołek na 1,6k?

To i proszę bardzo. Daleko nie trzeba szukać. Znowu moje auto. :D

 

MP 5.16 mkII

producent 

post-7417-0-93856600-1518620462_thumb.png

 

u mnie prawa strona

post-7417-0-19121700-1518620411_thumb.png

 

 

U producenta ch-ka w okolicy 1kHz gładka jak pupcia niemowlaka.

A w aucie....

górka na 1k i 1,2k, dołek na 1,6k, 1,8, potem znowu górka, itd....

 

Dodam, że zmiana położenie mikrofonu (czyli inaczej mówiąc miejsca odsłuchu) = zmiana cha-rki.

Zmieniają się górki i dolinki. I to tak na wartościach 5-10dB w górę i w dół bez żadnego problemu.

 

 

P.s. Na ile autokalibracja z mikrofonem, dostępna w niektórych procesorach może być punktem wyjścia do omawianych ustawień? 

 

Powiem tak. Ja bym na tym nie polegał.

Ale ja jestem tylko teoretykiem - przerobiłem tylko 2 (słownie: dwa) procesory w aucie, w tym jeden bardzo krótko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie....

Ja bym próbował odchylić woofer pod trochę innym kątem, bo zmienić położenie to raczej trudno....

A gdzie ten woofer w ogóle jest? Pod tapicerką, wyciągnięty przed tapicerkę?

 

A jak to nie pomoże, bo podbicie jest bardzo bardzo mocne, to zostaje po grubasie - 3 drogi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dajcie mi czas do piątku, jestem teraz mocno zabiegany. Ale już chyba zrozumiałem w czym może być problem.

Spokojnie... zrób pomiary wg. zaleceń, bo tak jak pisał Paweł - wystarczy odchylenie mikrofonu i już pomiar wyraźnie się zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i to są konkrety! bez Afrodyt i innych ideologii.

Widać zbyt mało wymagasz od bogini , ale fajnie ze masz jasność .

To jeszcze tylko napisz skąd ja wiedziałem czego na tym wykresie szukam i precyzyjnie podałem miejsce :wink2: , a znalazło się nawet u Pawła .

Mnie wystarczy , ze odgaduję charakterystyki na kilkaset kilometrów , przy wyłączonych systemach :wink: .

 

A tak ogólnie , mam wrażenie , ze sporo osób odkryło dzisiaj ze zdziwieniem , ze słonce nie tylko świeci ale i grzeje.

 

 

 

No właśnie....

 

Może coś ze swojego podwórka , zmieniałeś sposób montażu woofera w stosunku do fabrycznego .

W szczególności mam tu na myśli wysuwanie do przodu , montaż na wyższym dystansie / podobne .

PS dzięki za wykresy , w zasadzie dokładnie oddają to o czym pisałem .

Czy masz auto z grupy VW/ Audi ?

 

 

Czy poza czasami istnieje możliwość korekcji dyskusyjnych rezonansów?

Czasami raczej nie , EQ wnosi tyle samo problemów co on sam jesli ch wygląda tak jak było pokazane .

Czy istnieją inne sposoby , tak / przypuszczalnie tak  , nie mają najmniejszego związku z elektroniką , bo rozumiem , ze pytasz o alternatywę do EQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...