Skocz do zawartości

Boxster 986 Wolf


Wolf
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Nabytek z tego roku, ale już prawie dwudziestolatek ;) 

post-2109-0-62159200-1507964559_thumb.jpg

Zaczynam dłubaninę ;)

Auto wstępnie przyjazne audio, miejsca na głośniki w odpowiednich miejscach. Już fabryczny system z wokalem o dziwo gdzieś po środku deski. Nie wiem czy fabryczny wzmacniacz wprowadza jakąś korekcję ale jest nieźle. 

post-2109-0-02025100-1507964550_thumb.jpeg

 

Na początek do auta wleci Helix P-SIX DSP MKII (DSP + wzmacniacz). Źródło zostaje fabryczne, Becker CDR220 a do tego po cyfrowym wejściu coś z gęstym formatem audio (pewnie jakiś Fiio. 

Z racji umiejscowienia głośników średnio/wysokotonowych, raczej pójdę w 2way+sub ale być może będziemy coś kombinować z 3way+sub. W każdym razie nie planuję dokładać kolejnych wzmacniaczy, wykorzystać tylko te 6 kanałów z Helix'a. 

 

Głośniki - po wstępnym rozpoznaniu warunków w aucie i tego że nie chcę go zbytnio przerabiać, wybór padł na komplet Dynaudio MW152 które zainstaluję w fabrycznych komorach głośnikowych w drzwiach. Zmierzyłem pojemność, wyszło około 5 do 5,2L. Kombinowałem jeszcze żeby pójść w SB audio 5" z alu membraną, w symulacjach wychodziło że powinno zagrać w tych 5L. 

 

Narazie wkładam tylko te komponenty, góra/średnica zostanie dobrana dalej. Auto kupione na dłużej, jeśli je zmienię to tylko na 911 (996) więc komponenty zabudowy przekładam 1do1, z tym że już wtedy to będzie buda zamknięta. Tu zresztą też zaraz będzie hardtop dokupiony i wszelkie strojenia/korekcje będą wykonywane tylko z dachem twardym (o ile będą jakieś kawałki "pasywki") a pod dach miękki/cabrio jeśli coś będę zmieniał w ustawieniach to tylko na DSP.

Subbas, pewnie skończy się na RM208SL, po jednej cewce na oddzielny kanał wzmacniacza, w małej obudowie w nogach pasażera. 

 

Jeden z pomysłów na audio był (z sentymentu) Focal 13WS w drzwiach, 3W2BE i TN51. Ale 13WS słabo dostępne, i drooogie. A i 3W2 nie jest "łatwym" głośnikiem. Może kiedyś wrócę do koncepcji z pomocą odpowiednich osób. Gdzieś tam też przewinął się koncept wzięcia wszystkiego z u-dimension, ale woofer raczej nie do komór... choć pewnie trzeba by spróbować. 

 

Drzwi po wybebeszeniu, widoczna komora na głośnik.

post-2109-0-04743300-1507965187_thumb.jpg

 

Potrzebuję wydłubać z blachy mocowanie na wzmacniacz, coś jak fabryczne mocowanie na zmieniarkę, tylko ze z racji gabarytów wzmacniacza, jednak trzeba je wykonać od zera. 

Fabryczne wygląda jak niżej:

post-2109-0-09520900-1507965406_thumb.jpg

Mamy kogoś kto się podejmie dłubaniny w metalu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki - po wstępnym rozpoznaniu warunków w aucie i tego że nie chcę go zbytnio przerabiać, wybór padł na komplet Dynaudio MW152 które zainstaluję w fabrycznych komorach głośnikowych w drzwiach. Zmierzyłem pojemność, wyszło około 5 do 5,2L. Kombinowałem jeszcze żeby pójść w SB audio 5" z alu membraną, w symulacjach wychodziło że powinno zagrać w tych 5L.

Fajne, szybkie i kopliwe wooferki, graja u mnie w volvo w pelnych drzwiach.

Niby zalecana komora zamknieta to od 6 do 14 litrow lub free air, ale moze przy odpowiednim wytlumieniu komory zdadza egzamin i w 5 litrach.

 

Ja bym raczej szedl w 3 drogi z tym wooferkiem (wymaga naprawde dobrego, dajacego sie nisko ciac tweetera),

ja narazie w dalszym ciagu mam 2 way, ale niedlugo to sie zmieni. Sredniaki juz czekaja na montaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne auto a i plany bardzo ciekawe

 

Ja bym raczej szedl w 3 drogi z tym wooferkiem (wymaga naprawde dobrego, dajacego sie nisko ciac tweetera),

ja narazie w dalszym ciagu mam 2 way, ale niedlugo to sie zmieni. Sredniaki juz czekaja na montaz.

 

U mnie bardzo dobrze spisywała się szpilka scan'a dość nisko cięta, może i tutaj by podeszła, oczywiście w wersji D, ze względu na miejsce montażu. Np takie D3004/602010 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne auto a i plany bardzo ciekawe

 

 

U mnie bardzo dobrze spisywała się szpilka scan'a dość nisko cięta, może i tutaj by podeszła, oczywiście w wersji D, ze względu na miejsce montażu. Np takie D3004/602010 :)

U mnie piccolo mk2 najlepiej (najlatwiej) sie z tym midwooferkiem zgrywalo. Teraz jest HAT L1 pro SE i tez jest spoko, ale jednak morel ma ta srednice troche lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślimy. 

Narazie kminię jak zamontować woofery, komora z ABS będzie zmodyfikowana z przodu.

post-2109-0-14158700-1508076271_thumb.jpg

Jak zerkniecie na zdjęcie, widać "ramkę" przykręconą od przodu. Wytnę cały plastik po wewnętrznej stronie tej ramki i na nią położę panel z MDF. Skręcę to śrubami + na kleju do szyb.

Bardzo łatwo przekombinować więc zapytam tu. Panel robić z MDF czy sklejka? Sam pierścień pod woofer będzie dobrany z MDF ze standardowych rozmiarów, bo chcę głośnik delikatnie wysunąć przed tapicerkę, w ten sposób po pierwsze dołożyć jeszcze jakieś dziesiąte części litra (może nawet w sumie z 1L uda się dołożyć bo po pierwsze panel - przednia ściana, będzie z 10mm wyżej niż w pierwowzorze, po drugie plastikowy front miał sporo wgłębień) a po drugie mieć możliwość ukierunkowania woofera delikatnie w górę. 

 

Gdzieś kiedyś słyszałem że na jakiś zawodach w EU ktoś miał subwoofer zbudowany tak że ścianki były wielowarstwowe - MDF-maty tłumiące butylowe (załóżmy zwykły dynamat), blacha (nie wiem, stal niemagnetyczna, alu) i MDF. Nie wnikając mocno w "skład" powyższego przekładańca, myślicie że to ma sens? Bawić się w taki wielowarstwowy front? 

 

Co do powyższych dywagacji na temat głośników średnio/wysokotonowych, wszystko wyjdzie po odsłuchach. Narazie mam na luzie TN51 i TLR'y. 


Nietuzinkowe autko  :super:

A może by tak się pobawić w 2 wf na stronę ? skoro z subem będzie nie łatwo i cudów tam nie wrzucisz  :wink2:

Własnie chodzi o to żeby auto było w jak najmniejszym stopniu zmodyfikowane, żadnych dodatkowych dziur w drzwiach. Z tapicerek tylko wyjąłem fabryczne maskownice i tam zrobie jakiś "custom" który będzie zespolony z pierścieniem pod wooferem. 


U mnie piccolo mk2 najlepiej (najlatwiej) sie z tym midwooferkiem zgrywalo. Teraz jest HAT L1 pro SE i tez jest spoko, ale jednak morel ma ta srednice troche lepsza.

Być może spróbuje normalnego Supremo w 2way, grając z odbicia od przedniej szyby. Jak kiedyś Naka zrobił w jednym BMW serii 3 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Być może spróbuje normalnego Supremo w 2way, grając z odbicia od przedniej szyby. Jak kiedyś Naka zrobił w jednym BMW serii 3 ;)

Wlasnie tak mialem zamontowane piccolo, w desce.

A i jeszcze jedno, mimo ze to naprawde fajne wooferki, to sub raczej musi byc, mnie najbardziej profilem przypasowal morel ultimo 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee, zbyt ordynarnie. Ma być zachowany klasyczny wygląd, audio ma się "wtapiać"w  auto a nie przodować nad nim. 

Na spokojnie, będę szukał alternatywy. Na tą chwilę były w aucie zainstalowane R6A (z tym że wisiało to na tapicerkach) i tu poziom basu w zupełności mnie satysfakcjonował (poziom, zejście, ale nie jego barwa, jakość). 

Dlatego 13cm kickbass, a do tego minimalny subwoofer, coś co tylko uzupełni dolne pasmo. 

Raczej będzie coś takiego jak na zdjęciach:

post-2109-0-45747000-1508180619_thumb.jpgpost-2109-0-17755000-1508180631_thumb.jpg

 

Ewentualnie (bo jeszcze tam nie zaglądałem) da się wykorzystać miejsce po schowku przed kolanami pasażera. Przedlifty (jak mój) nie miały tam schowka więc jest niezerowa szansa na trochę miejsca tam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Powoli do przodu.

Zaczynam przerabiać komory głośników.

Na poczatek poprawa uszczelnienia bo jak się okazało obudowy głośników w drzwiach są nieszczelne.

5f59c4d44f887afa615c747319daf870.jpg3613e52ca458d6cdb182321663204064.jpgd1bedeb4b9c3f81cd4247498f2cd07ab.jpg

 

Dalej modyfikacja frontu obudowy, wstawienie nowej podstawy z drewna (w tym wypadku sklejka/mdf) pod głośniki. Wstępne przymiarki:

3c44117c492332ef23fb3df966972659.jpg

Wzmacniacz Helix p-six dsp mk 2, 6 kanałów, zintegrowany procesor, możliwość dołożenia wejścia usb audio, modułu do streamingu z telefonu po bluetooth, wyjście na kolejny wzmacniacz. I bardzo małe wymiary pozwalające na dyskretny montaż.

 

I wlaśnie o wejście USB Audio go rozbudowałem.

 

8f9189dc6f4e29c6e2411d743a1aa1f0.jpg

17d26513746fe5b7071af7187e460cb4.jpg

4a1705ee6cab4200603644580a76b6df.jpg

 

Będzie kilka torów audio:

- jako zródło do odsłuchu płyt CD będzie fabryczne radio, ale z dołożonym wyprowadzeniem sygnału cyfrowego SPDIF z toru CD,

- jako radio fm/am, także fabryczne radio ale ten sygnał będzie szedł do procesora po zwykłym wejściu liniowym

- zródło do odsłuchu muzyki w formatach „gęstych” z telefonu, tabletu, po porcie USB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i drzwi skończone. Udało się zrobić tak że nie ciąłem żadnej wiązki, fabryczną do midbasów odtworzyłem, bo były ucięte kostki.

Komora finalnie wyszła lekko ponad 5L. Wytlumiona średnio wełną, lekko ułożona welna w całej pojemnosci skrzynki. Na wszystkie większe powierzchnie poszedł dynamat. Na fotkach tego jeszcze nie ma, takze nie zrobilem zdjęć fabrycznych wytłumień z pianki, które poszły nowe z magazynow Porsche. Front ze sklejki solidnie sklejonej i skreconej z komorą.

d78b9434768881b8bc9d37a688b5a7d3.jpgb5f518f14fe08952b9a0cc17ed21d89c.jpg

 

UdLo się dosc dobrze wycentrowac woofer pod maskownicą, ale nie idealnie. Niestety nawet pół cm w dół powoduje potrzebę mocnego przedłubania komory.

bcc139ea03c3eb3c1fb8910f0e0777d7.jpga8bdba7b8ac0af59b3423bea92c367d5.jpg

 

Dalej zabudowa sredniaków i słuchanie połączone z poszukiwaniem optymalnej lokalizacji dla glosnikow wysokotonowych oraz budową pasywnej zwrotnicy miedzy sredniotonowym i wysokotonowym.

 

Do zestawienia dołącza Infinity Beta Eight dvc, ktory zagra w około 8L w nogach pasazera.

 

Wysłane z mojego HUAWEI NXT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...