Skocz do zawartości

Pytanie do elektryków odnośnie przewodów


Grzegorz.D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A jak gniazdko jest podwójne i w dodatku zamontowane poziomo ???  :hyhy:  :rotfl:  

 

 

A tak na serio...

 

Grzegorz.D wiem, że wygląda to na prostą robotę ( i w sumie takie jest ), ale...  jeśli koniecznie chcesz to zrobić sam, to chociaż na koniec ( zanim dopniesz się tą instalką do sieci ) załatw sobie kogoś ogarniętego w temacie elektryki, żeby chociaż rzucił okiem, czy nie ma jakiegoś ewidentnego "babola" ( który nie zawsze objawia się natychmiastowym wywaleniem S-ki po podłączeniu ). Sprawdzenie zajmie mu tyle co wypicie "gratisowego piwka" otrzymanego od Ciebie...

 

Bez żartów tu chodzi o Twoje ( i czasem innych ) życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak gniazdko jest podwójne i w dodatku zamontowane poziomo ???  :hyhy:  :rotfl:  

 

 

A tak na serio...

 

Grzegorz.D wiem, że wygląda to na prostą robotę ( i w sumie takie jest ), ale...  jeśli koniecznie chcesz to zrobić sam, to chociaż na koniec ( zanim dopniesz się tą instalką do sieci ) załatw sobie kogoś ogarniętego w temacie elektryki, żeby chociaż rzucił okiem, czy nie ma jakiegoś ewidentnego "babola" ( który nie zawsze objawia się natychmiastowym wywaleniem S-ki po podłączeniu ). Sprawdzenie zajmie mu tyle co wypicie "gratisowego piwka" otrzymanego od Ciebie...

 

Bez żartów tu chodzi o Twoje ( i czasem innych ) życie.

Na pewno ktoś ogarnięty mi to sprawdzi przed pierwszym uruchomieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ktoś ogarnięty mi to sprawdzi przed pierwszym uruchomieniem :)

gniazda podwójne podtynkowe  montuję się tylko  pionowo :wink: ,faza oczywiście tylko po lewej, obojętnie czy pod tynk czy na tynk, nikt nie napisał o kolorystyce ? chyba że kolega zna ?

gniazda : czarny lub brązowy tylko faza, niebieski tylko zero (neutralny) żółto - zielony uziemienie (bolec)

w lampach często żółto zielony jest wykorzystywany jako druga faza ,gdy lampa jest wielożarówkowa :) życzę miłej pracy  ...ale pomyśl żeby to ktoś obejrzał przed uruchomieniem ..... życie jest krótkie .... :cisza:  przekroje przewodów jak wyżej i tylko 3 żyłowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gniazda podwójne podtynkowe  montuję się tylko  pionowo :wink: ,faza oczywiście tylko po lewej, obojętnie czy pod tynk czy na tynk, nikt nie napisał o kolorystyce ? chyba że kolega zna ?

gniazda : czarny lub brązowy tylko faza, niebieski tylko zero (neutralny) żółto - zielony uziemienie (bolec)

w lampach często żółto zielony jest wykorzystywany jako druga faza ,gdy lampa jest wielożarówkowa :) życzę miłej pracy  ...ale pomyśl żeby to ktoś obejrzał przed uruchomieniem ..... życie jest krótkie .... :cisza:  przekroje przewodów jak wyżej i tylko 3 żyłowe .

 

 

Myślę że po Twoim poście kolego spokojnie już dam sobie rade   :ok:

A co z zabezpieczeniami, 20A na gniazdko podwójne wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20A * 230V = 4600W

16A * 230V = 3680W

 

Jeśli na tych dwóch gniazdkach będziesz walił powyżej 3680W to 20A, jeśli mniej radziłbym B16 ;p Ale koledzy wyżej bardziej po fachu niech mnie sprostują, jeśli coś źle piszę ;p

małe sprostowanie :) przepisy jak i praktyka ...mówią :  że zabezpieczenia gniazd zabezpiecza sie bezpiecznikiem max 16A  (B)

spójrzcie proszę koledzy na pierwsze lepsze gniazdo 1 fazowe opis z tyłu : 230v  /16A ....,jeśli wiemy że w tym obwodzie będzie silnik 1 faz.np :

 

(piła tarczowa itp.)polecam zastosować bezpiecznik ES o oznaczeniu C 16 A (do silników ) ale nie większy !

 

jęsli natomiast obciązenie tego obwodu będzie powyżej 3680 W należy stosować osobną linię (przewód ) z osobnym zabezpieczeniem o max amperażu 16,

na oświetlenie tego garażu wystarczy zabezpieczenie ES B 6A(lub 10A)

w razie pytań , chętnie pomogę :) pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...