Skocz do zawartości

Subwoofer do Golfa V


tadex0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na przodzie Audisony 3 drożne APK 163 pod DAP 6040 (brat Alpine v12 mrv f400). Wzmak zasilony 10mm2 miedź YGY, masa z budy, Sygnałówki hollywood pro-215 2 szt. Tymczasowo mam suba z kina domowego sp9100f niby 60W ale dostaje prawie 180W bo tyle ma w mostku przy 4 ohm. Szukam czegoś małego w closed, ale obawiam się czy nie będzie za cicho bo czasem lubię posłuchać basu, co prawda z tego masażu nie ma więc obstawiam że głośnik jest 8 ohm. Przeglądam coś na mniejsze moce bo chcę ten wzmak użyć. Początkowo myślałem o es200/250 później RE 8s4/10s4 ale ponoć jedne i drugie są prądożerne dla es zalecają ponad 300 dla re ponad 250. Znalazłem Phonocar 2077 ale brak o nim opinii a wydaje się całkiem spoko. Minimalna obudowa 12l to udało by się upchnąć w boczek. Słyszał ktoś o nim? Ewentualnie proszę o propozycje (coś taniego w używce) - phonocar za ok 100 da radę ogarnąć a materiał na skrzynię posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbmy sobie jaj. Wzmak ma 2x25a bezpiecznik, ja przy aku dałem 40a i trzyma dalej. Na zaciskach wzmaka napięcie nie spada w stosunku do aku. W spawarce mam 21mm2 i spawam prądem 150-180a. Mam w domu 35mm2 ale bez sensem by bylo to pchać do takiego wzmaka. Rozumiem gdybym miał ofc-cca czyli alu pokryte ofc to tam 21mm2 to mało. Ale widze że lepszy gruby szmelc niż prawdziwy ale cieńszy kabelek porządnie zaciśnięty. I śmieszne pytanie czy do bezpiecznika 40a 10mm2 miedzi czystej tej z hirtowni elektrycznej to za mało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40a przy dlugosci 4m do przewodu 12mm2, przy 5m już 16mm2,

Może i nie wykorzystujesz wzmacniacza w pełni, niemniej 16mm2 to takie na styk dla niego, z drugiej strony to czy nie lepiej dać z zapasem te 35mm2 skoro Ci zalega i mieć możliwość dalszej zabawy jak piec się znudzi?

 

Co do taniego suba to z nowych tanich stx 8', z używek znajdziesz kilka niezbyt wymagających sztuk na forum:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o tych, z tym że jego w br ładować, a to już w boczek nie upchniesz.

 

Wyczytałem na forum o nim "23 litry b-r 35Hz" że daje rade i  nawet może bym to ogarnął na 25l-33-31hz boczek mogę porzerzyć o 5-7 cm i zawsze to sporo lepiej niż wozić to co mam czyli 40x26x26cm tylko będę musiał dorobić jakiś system mocowania do szybkiego demontażu. Ale spać mi nie daje phonocar i mam prośbę czy mógłby ktoś zasymulować obudowę cl i br dla niego? Ciekawi mnie jego pasmo przenoszenia 43-7000 - chyba - czyżby nie schodził niżej? Nie miej chodzi mi o czystą ciekawość bo raczej wezmę tego stx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może morel primo 8? W skrzynce 15l (ak dobrze pamiętam) grał całkiem przyjemnie. Pędzony mostkiem z audio art 6 kanałowym.

8ki generalnie nie będą miały takiego zejścia jak większe głośniki.

 

Bardzo chętnie ale budżet to ok 100-150zł a tego głośniczka można szukać z 5 stówkami w kieszeni. Audio system hx08sq można dorwać za 300 spokojnie tylko po pierwsze to 300zł po drugie moc wzmaka trochę nie pasuje do zapotrzebowania głośnika. Co do okablowania to mam w domu jeszcze luźny 16-21mm2 (taki chyba przejdzie mi przez peszel bez rozbierania progu). Ale po montażu suba wykonam pomiary spadków napięcia (Jakie spadki są akceptowalne nie patrząc na grubość przewodu moce itp,).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy powinna mieć taką objętość, ale nie powino byc tragedii w 15 litrach. A za 100 warto zaryzykować. Np tu tuba na zielonej inifity, na dawcę się nada.

https://www.olx.pl/oferta/tuba-basowa-infinity-reference-1000-bt-CID5-IDoznUA.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

STX 8.2.300 użwyka w br 29.5x34.5x39.5 litraż około 28l br 7cm średnicy długość 30cm. Koszt 85 z dostawą myślę że warto bo na start nie muszę, kombinować obudowy.

Nie znam strojenia ale przy ok 38hz już przestawał grać. Jaką budę polecacie? myślałem o wysokiej i wąskiej ściętej za fotelem, lub tą przerobić na "23 litry b-r 35Hz" gdyby ją ściął na plecach może by wyszło.

Dodam że sub już kupiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o pomoc w rocjonalnym doborze rozmiarów kabla zasilającego i do subwoofera STX 8.2.300. Poniżej zamieszczam https://www.prs.pl/dzialalnosc-badawczo-rozwojowa/programy-obliczeniowe/spadek-napiecia-prad-staly.html tutaj jest kalkulator dla prądu stałego gdzie wynika że dla 40a i grubości 10mm2 i 6m mamy spadek 6.9% dla 16mm2 - 4,3%, 25mm2-2.8%, 35mm2-2%, 50mm2-1.4%. Proszę o podpowiedź jaki spadek jest akceptowalny i czym objawia się spadek napięcia (uszkodzenie wzmaka, głośnika, przestery?), i jaką grubość do subwofera zapodać jeżeli wzmak ma max 180w w mostku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o jakieś bardziej naukowe stwierdzenie określające jakie spadki napięcia są akceptowalne dla wzmacniacza i czym one grożą. Mam różne przewody w domu ale taki 35mm2 raczaj zostawie sobie do spawarki bo już mi się kruszą stare, natomiast mam ok 20m elektrycznego LGY 25mm2. Czy puszczenie masy bezpośrednio z aku pomaga? Teraz mam 10mm2 i nie mierzyłem dokładnie spadków ale jeśli jest to 6.9% to na 25mm2 jest 2.8% tylko czy poza tym że mniej się przewód grzeje coś mi to daje? I przepraszam ale filozoficzne stwierdzenie najgrubszy jaki cię stać lub będzie przyszłościowo mnie nie satysfakcjonują.

 

Tutaj co prawda dla statków czyli wydaje mi się że "bezpieczna wersja":

Spadek napięcia dla obwodów zasilanych napięciem bezpiecznym nie powinien być większy niż:

  • 10% dla odbiorników oświetleniowych i sygnalizacyjnych,
  • 10% dla odbiorników siłowych na pracę dorywczą i przerywaną,
  • 7% dla odbiorników siłowych i grzewczych,
  • 5% dla świateł nawigacyjnych.

Natomiast nurtuje mnie wpływ tego okablowania na działanie sprzętu grającego.


Tak, niech kładzie od razu 70mm2  :rotfl:

Widzę, że kolega dostrzega problem. Chcę na teraz, bo nie planuję zmiany audio - prędzej auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiłbym się na tej oto tabeli:

http://i57.tinypic.com/wwltau.jpg

Wydaje mi się, że to powinno wystarczyć do podjęcia konkretnej decyzji. Przyznam szczerze, że głębiej w temat nie zaglądałem.

 

U siebie mam przeciągnięty za równo + jak i - z akumulatora, a pod maską wykonane tzw BIG 3. Podejrzewam, że w przypadku prawidłowo wykonanego BIG 3, masę można "pociągnąć z budy", ale zachowując przy tym jednakowe przekroje za równo dla + jak i -.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu... Zrób jak piszą koledzy, połóż 25mm2 a jak cię stać to 35mm2. Trochę grubszy kabel nie zaszkodzi, za cienki będą ci przygasać światła i wzmacniacz dostaje po dupie. Znasz takie pojęcie jak stany nieustalone? Coś podobnego dzieje się gdy ci subwoofer gra jakiś bit. Wzmacniacz nie pobiera w sposób ciągły tych twoich wyliczonych ze wzorów 40A To nie żarówka. Jak tak mocno chcesz się polegać na wzorach włóż te swoje 10mm2, ale potem nie pisz tematu pod tytułem "Przygasają mi światła w rytm basu?!" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Jezu... Zrób jak piszą koledzy, połóż 25mm2 a jak cię stać to 35mm2. Trochę grubszy kabel nie zaszkodzi, za cienki będą ci przygasać światła i wzmacniacz dostaje po dupie. Znasz takie pojęcie jak stany nieustalone? Coś podobnego dzieje się gdy ci subwoofer gra jakiś bit. Wzmacniacz nie pobiera w sposób ciągły tych twoich wyliczonych ze wzorów 40A To nie żarówka. Jak tak mocno chcesz się polegać na wzorach włóż te swoje 10mm2, ale potem nie pisz tematu pod tytułem "Przygasają mi światła w rytm basu?!" 

 

Po około 10 miesiącach jazdy z stx stwierdzam, że w moim przypadku na kablu 10mm2:

- światła nie przygasają,

- światła nie przygasają nawet na zgaszonym silniku i przy maksymalnych głośnościach,

- bezpiecznika nie wybija - pewnie dlatego że przód gra na niższej mocy ponieważ mają wyższą efektywność

- ogólnie daje radę - chyba że pod remizę to raczej nie

 

Pozdrawiam ludzi co by pchali 35mm2 niech sobie włożą swoje 35mm2 cca - dla mnie w zupełności wystarczy 10mm2 - po pierwsze żeden bezpiecznik nie przepalił się - standardowa głośność odsłuchu to 60% - i po trzecie jeżeli wzmak ma na wejściu 2x25A bezpieczniki to więcej nie pociągnie.

 

Praw fizyki nie oszuka proszę mi pokazać jaki kabel dla 6m i napięcia stałego 12-16v nie wygeneruje spadków napięcia. Apropo stanów nie ustalonych - można dążyć do ich zminimalizowania natomiast w realnym świecie nie da się ich wyeliminować.

 

Pozdrawiam

Po około 10 miesiącach jazdy z stx stwierdzam, że w moim przypadku na kablu 10mm2:

- światła nie przygasają,

- światła nie przygasają nawet na zgaszonym silniku i przy maksymalnych głośnościach,

- bezpiecznika nie wybija - pewnie dlatego że przód gra na niższej mocy ponieważ mają wyższą efektywność

- ogólnie daje radę - chyba że pod remizę to raczej nie

 

Pozdrawiam ludzi co by pchali 35mm2 niech sobie włożą swoje 35mm2 cca - dla mnie w zupełności wystarczy 10mm2 - po pierwsze żeden bezpiecznik nie przepalił się - standardowa głośność odsłuchu to 60% - i po trzecie jeżeli wzmak ma na wejściu 2x25A bezpieczniki to więcej nie pociągnie.

 

Praw fizyki nie oszuka proszę mi pokazać jaki kabel dla 6m i napięcia stałego 12-16v nie wygeneruje spadków napięcia. Apropo stanów nie ustalonych - można dążyć do ich zminimalizowania natomiast w realnym świecie nie da się ich wyeliminować.

 

Pozdrawiam

 
I zaznaczam, że w żadnej mojej wypowiedzi nie sugerowałem zmiany wzmacniacza na mocniejszy - pomimo czego byłem atakowany przez "grubość kabli".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie większość z nas ma kable 50 mm OFC a nie CCA, wiec nie wiem do czego pijesz... im mniejsza rezystencja w kablu tym wzmacniacz zagra lepiej przy impulsowym zapotrzebowaniu na prąd, czyli mówimy tu o jakości basu a nie o tym czy wzmacniacz czy bezpiecznik się nie spali. Ale być może trzeba mieć lepiej zestrojony zestaw lub oparty na lepszych podzespołach żeby to odczuć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


po trzecie jeżeli wzmak ma na wejściu 2x25A bezpieczniki to więcej nie pociągnie.

 

Mylisz się. Wystarczy popatrzeć na znaną stronę Amp-performance i pomiar mocy różnych wzmacniaczy, sprawność, oraz pobór prądu. W impulsie połknie więcej i w tym momencie jeśli przewód nie będzie w stanie takiego prądu przenieść, pojawiają się spadki na zaciskach wzmacniacza. Mierzyłeś je przy maksymalnej głośności ? Jeśli jest OK, to nic, tylko się cieszyć graniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...