Skocz do zawartości

Objętość skrzyni


djrobus1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam panocki  głośniczek 10" o takich parametrach:

 

rms- 175W

impedancja - dual 4ohm

frequency - 18-400hz

fs - 42Hz

re - 6,85ohm

qts - 0,71

qes - 0,78

qms - 7,79

Le - 3,06mH

vas - 22.2l

sd - 346,3cm2

spl - 93dB

xmax - 8,4mm

 

W winsd wychodzi mi ok.70l closed, w innym programie 700l.

Chciałbym widzieć czy nada się on do małej budy closed ok.15-16l bo takową, wolną posiadam i nie zamierzam robić kolejnej.

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym widzieć czy nada się on do małej budy closed ok.15-16l bo takową, wolną posiadam

name='djrobus1' timestamp='1500228857' post='551579']

Mam panocki głośniczek 10"

Nic prostszego i szybszego jak wkręcić i posłuchać. Cyferki Ci tyle nie powiedzą jak słuchanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem, bo głośniczek mam (DO NABYCIA) a skrzyneczka fizycznie mam ale na działce.

Wiec po jedno muszę jechać a drugie ew. kupić.

 

Dlatego pytam czy wogóle jest szansa na połączenie tego przetwornika i tej skrzynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Źle się wyraziłem, bo głośniczek mam (DO NABYCIA) a skrzyneczka fizycznie mam ale na działce.
Wiec po jedno muszę jechać a drugie ew. kupić.
 
Dlatego pytam czy wogóle jest szansa na połączenie tego przetwornika i tej skrzynki.

 

Co to za głośnik wgl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A jakie to ma znaczenie? Chyba żadne.

 

A takie to ma znaczenie, że jeśli ktoś może kiedyś w zamierzchłych czasach takowy posiadał, to może by coś podpowiedział, a tak ? Po parametrach może mu się nie przypomnieć co to było. Parametry masz, liczyłeś w programie, teoretycznie się nie nadaje  :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy "teoretycznie" się nie nadaje tego do końca nie wiem, ponieważ pierwszy raz uzywałem programu do wyliczania skrzyni z parametrów. I nie wiem czy wszystko dobrze zrobiłem.

 

Jak przegladałem różne projekty i podpowiedzi bardziej doświadczonych w obliczaniu to często pojawiały się problemy typu: zapomniano coś odznaczyć (szczególnie w wersji obcojęzycznej), przegapiono jakąś zakładkę, nie ta jednostka, itp.

Poprosiłem o pomoc bo robię to pierwszy raz i mogłem coś skopać.

Wysoki Qts świadczy, że nadaje się do budy zamkniętej i od tego zacząłem.

Jak głosniki typowo do br to nawet nie zawracam tu głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niemieckich forach wyczytałem, że ktoś też pytał o pojemność skrzyni i znalazł informacje, że producent zaleca closed od 11l.

Sam też uzywał programu do wyliczania i nie udało mu się zejść poniżej 40l.

Jego pyt. też zostało bez odp. jak na złość  :kwasny:

 

Ja wyczytałem że nie zalecane jest free air.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale do 55-60 Hz w dól jakoś grać będzie.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi??? Te określenia "do" i "w dół" użyte w taki sposób mnie rozbroiły.

 

"malutki" jak nie masz nic konkretnego do napisania to się wstrzymaj, chyba, że nabijasz posty.

Często tu zauważyłem, że sedno sprawy schodzi na dalszy plan a dyskusja jest o całej "otoczce". Jeszcze gdyby ona w istotny sposób wpływała na na temat to ok., ale zazwyczaj nie ma z nim nic wspólnego.

Jeżeli ktoś obeznany w temacie nie chce wpisać tych danych do odp programu i spr lub z doświadczenia postawić diagnozę to trudno, kliknę jeszcze na innym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem o co chodzi??? Te określenia "do" i "w dół" użyte w taki sposób mnie rozbroiły.

 

Patrz rysunek. Przykładowo tak będzie grać ten głośnik w skrzyni 15-16 L closed w samochodzie.

Częstotliwości poniżej 50 Hz będą słyszalne, ale im niżej, tym słabiej, zwłaszcza podczas jazdy.

 

http://bassport.net/upl/056.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jeszcze gdyby ona w istotny sposób wpływała na na temat to ok

 

A ja się zastanawiam kiedy tacy ludzie zrozumieją, że to nie liczby czy wykresy grają... Ciekaw jestem co by taka osoba zrobiła z głośnikiem do którego nie ma dostępnych t/s?... Teoria a praktyka to dwie różne rzeczy, coś co w teorii nie zagra w praktyce może zagrać bardzo fajnie i na odwrót... Stąd też dopytywanie o przetwornik, bo może ktoś właśnie taki sprawdzał w tej konfiguracji... Sam nie raz miałem głośniki które w symulacji grały fajnie a w rzeczywistości nie i paradoksalnie to co powinno polepszyć ich grę według programu (np zwiększenie objętości pozornej skrzyni) jeszcze tą grę pogarszało... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Yauhen za konkret.

 

Demondemidi to po ch... producent podaje te parametry skoro cyferki/wykresy nie grają? Niech każdy kupuje głośnik sugerując się wyglądem lub ceną a następnie klepie po kilka skrzyń br i closed i sprawdza. Gdyby tak miało byś biedne nasze lasy.

Parametry i programy są chyba po to aby wyciągnąć z nich jakieś wnioski. NIe zawsze trafne (bo ucho zweryfikuje) ale coś już mogą powiedzieć o predyspozycjach głośnika.

A Ty jak masz czas, możliwości to rób skrzynki na potęgę oby z dobrym skutkiem.

Ja wolę najpierw spr cyferki/wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak okazja, a pewnie tak jest, kup, jedz po budę i sprawdź. Zawsze możesz go później sprzedać. Cyfry mówią ze nie, ale jest jeszcze ta nuta niepewności, podniecenia o którą tu się rozchodzi. Wiec warto. Dzialaj.

 

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A Ty jak masz czas, możliwości to rób skrzynki na potęgę oby z dobrym skutkiem.
Ja wolę najpierw spr cyferki/wykresy.

 

Całość mojej wypowiedzi odnosi się do twojej niechęci udzielenia informacji odnośnie przetwornika o który tu chodzi. Wiesz...wykres wykresem ale doświadczenie innych z danym przetwornikiem potrafi dać o wiele więcej...

 

 

 


Szok że ktoś projektuje głośnik o określonych danych, a pan kowalski wkłada go do odpowiedniej skrzynki i na ucho kowalskiego nie gra - ot ci mechanizacja

 

Bo zmienne środowiskowe nie mają na grę wpływu... Przecież auto to komora bezechowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malutki" jak nie masz nic konkretnego do napisania to się wstrzymaj, chyba, że nabijasz posty.

Często tu zauważyłem, że sedno sprawy schodzi na dalszy plan a dyskusja jest o całej "otoczce". Jeszcze gdyby ona w istotny sposób wpływała na na temat to ok., ale zazwyczaj nie ma z nim nic wspólnego.

poświęciłem chwilę i wpisałem te parametry np. do Winisd. W mojej ocenie nie zagra w tak małej skrzyni - patrz post #7, ale tak jak Demondemidi pisze cyfrerki to nie wszystko i czasem inne warunki zabudowy niż sugerowane programem mają prawo bytu. Tylko i wyłącznie po to pytałem o model głośnika. 

I nie, nie mam potrzeby nabijania postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA dzisiaj poświęciłem dłuższą aby w tym winsd porównać ten głośnik do znanej mi konstrukcji- słyszałem (Audio system M10), która potrafi zagrać w małej skrzynce oraz do polecanego do małych budek PB L104D.

 

Głośniczek, o który pytałem to kolor czerowny, PB kolor żółty, AS niebieski.

Dla parametrów AS program zaproponował skrzynię ok.53l, dla PB 16,5l.

Te 16,5l to zbliżona wartość do mojej skrzyni i aby porównać to wszystkim zmniejszyłem budy do 16,5l

Wykresy poniżej.

AS i omawiany głośnik mają podobne wykresy, róznica znaczna w efektywności.

Więc jest szansa, że zagra.

 

zestawienie2.bmp

post-4960-0-10234700-1500494575_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...