Skocz do zawartości

Skrzynia do Re audio SE15 - proszę o sprawdzenie


L_U_L_I
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , pytanko czy może ktoś sprawdzić czy dobrze mi wyszło strojenie w Bass Boxie ? 
ma być to skrzynia pod re se 15 , później wymieniam na sxxa 15 ale i tak skrzynki producent zaleca te same , więc robię już na długi czas :) 

a więc obudowa ma mieć 85 litrów 35 hz , port szeroki 3'' , głośnik to dodatkowe 5 litrów no i ponad 20 litrów na port
całość robiona z mdfu 19mm , front podwójny 

w załączniku projekt , na zdjęciu nie ma długości portu , według mojej symulacji wychodzi 64 cm długi , gdyby ktoś sprawdził tylko czy długość portu też mu wychodzi na 35 hz będę wdzięczny :) z tą skrzynią pobędę sporo czasu więc zależy mi by nie schrzanić tego :) dziękuje pozdrawiam 

 

post-4550-0-58777500-1493583132_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz miejsce zrob mu z 20l wiecej niz zaleca producent ake zachowaj strojenie, tym bardziej ze sx a se to jednak duza roznica :)

 

Wiem po 12' ze re woli wieksza budke jednak. Sam ze wzgledu na brak miejsca zrobilem zalecana ale mam na testowa o 40l(dla 2 szt) wieksza i roznica jest duza. Ja musialem isc na komprpmis a Ty?

Kolejna kwestia to 19mm.

Nie zrobil bym tak cienkich scian dla 12 a co dopiero dla 15. No chyba ze rozporek nawciskasz jak dzik ale to i tak cienko uwazam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie dam rady wcisnąć macymalej obudowy :-/ miałem kiedys sxa 12 w 57 litrow i gral bardzo nisko teraz chciałem 15 choćby w tej minimalnej ;-) czyli port 60 cm długi i będzie git? 35 hz

 

Nie, to jest za małe odcięcie.

Można tak: szerokość portu 75 mm, szerokość skrzyni 760 mm, długość portu 551 mm.

Lub tak: szerokość portu 82 mm, szerokość pudła 790 mm, długość portu 601 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,niech będzie szerokość skrzyni 820 mm, a następnie:

Opcja 1 - port 82 mm o długości 606 mm, ale musimy czymś wypierać 5 litrów nadmiarnej pojemności.

Ocja 2 - port 76 mm o długości 553 mm, ale musimy czymś wypierać 8 litrów nadmiarnej pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i poświęcenie czasu :-) zapewne opublikuje relacje z budowy i caly projekt być może komus sie przyda tylko co masz ba myśli by wypierac 8 litrow? Głębokość skrzyni mozna zwiększyć lub zmniejszyć, dla mnie najważniejsze by zachować szerokość i wysokość ;-)

Bardziej pasuje opcja 2 tylko co masz ba myśli by wypierać 8 litrow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można zmieniać głębokość, to będzie tak: szerokość 820, głębokość 428 z uwzgłędnieniem 1,5 L na rozporki pomiędzy przodem a tyłem.

Szerokość portu 76 mm, długość portu po linii środkowej musi być 551 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziekuje bardzo dobry człowieku!;-) zrobię korektę i do końca maja zbije bude, pozdrawiam

Jeśli można zmieniać głębokość, to będzie tak: szerokość 820, głębokość 428 z uwzgłędnieniem 1,5 L na rozporki pomiędzy przodem a tyłem.

Szerokość portu 76 mm, długość portu po linii środkowej musi być 551 mm.

 

zawsze mierzyłem port po krawędzi :/  człowiek ciągle się uczy , dzięki za wskazówkę :) a więc tak wygląda gotowy projekt , port mierzony środkiem , rozumiem że się zgadza ? :) 

post-4550-0-12502100-1493666074_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
relacja z budowy, port z projektu w tym temacie okazał się za krótki Panie Yauhen, musiałem przedłużyć tak jak pierwotnie mi wyszło, tyle ze stracilem 4 litry :-/ nie wiem czemu Panu wyszło że miał być krótszy.. W takiej konfiguracji bylo 41 hz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ktoś w innym temacie to obliczył, po zrobieniu tej skrzyni nie było niskiego basu, zrobilem jak wyszło mi z bass boxa i gra elegancko, tyle ze stracilem ok4 litrow przez przedłużenie portu.

4 litry to tylko 5% pojemności, nie zrobią pogody.

Ale jest ciekawo, jak to wyszło strojenie 41Hz, gdy musi być 35? Nie jestem nowy w projektowaniu subów. Moiże, coś nie tak z wyznaczeniem strojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem co mi wychodzi...

Zakladam ze to 19mm i 38mm front.

Na pierwszym szkicu ktory podałeś masz total litraż 114l (be portu) ale strojenie to jakies 35hz i tak trzeba było zostawić. Wtedy netto wychodzi ok 90l (pi razy oko bo trzeba uwzglednić wzmocnienia i litraż wyparty przez suba  i wyeliminować  pokrywke i spód portu który przewiduje je przy projektowaniu)

A no i mam nadzieje że pomyślałeś jaka grubość sciany wpisać w BB przy podaniu grubosci scian portu ? :)

 

Wg. mnie Yauhen zaczal od błedu powierdenia, bo sam box bez portu wymiarow 82x40x43 to 105,6l a nie 113 co Ci potwierdził.

Finalnie jesli uwzglednił to co wypiera głosnik i inne duperele,mniej wiecej wychodzi faktycznie wzglednie wg Twoich założeń czyli 85l ok 36-37hz wiec nie wiem o co masz pretensje.

Oczywiscie to za mały litraż bo trzeba było pozostać chociaż przy załozeniach z pierwszego Twojego szkicu, stad myśle niezadowolenie.

 

Ty dokłądajac  te 12cm straciłes litry i zrobiłeś na oko ok 33hz z tej za małej skrzynie, nie wierze ze poprawiło sie coś na  tyle odczuwalnie zebyś musiał wbijać szpilki w Yauhena. 

Jestem niemal pewien, ze to kwestia efektu placebo.

 

 

 

A skrzynia złozona na zszywkach,... do 15? Samo złożenie i proces na plus  ale watpie w jej solidność mimo wzmocnien... Nigdy w życiu bym czegos takiego nie zaryzykował nawet dla 10'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gwozdz ma skrecic dwie plyty,z prasowanej tektury tektury tym bardziej?

A to ze leniwi potomkowie ludzi zlapanych na plazy w siatke je stosuja zupelnie mnie nie dziwi. To sa lenie.

Chlopie dobra 15 rozrywa wkrety a co dopiero za problem rozruszac goździki... dla mnie to nie do zaakceptowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem to nim zacząłem pracę na gwoździach.. Same gwoździe trzymają mocno, sam klej trzyma tak mocno ze po 24 h nie jestem wstanie rozerwać dwuch kawałków mdfu, miejsce klejenia nie puści a rozwarstwi się w połowie płyta. Połączenie płyty klejem i gwoździem jest mega mocne, a napewno mocniejsze niż większość januszowych subów z nawalonymi wkrętami co 5 cm i rozwarstwionym przez to mdfem. Skoro robi tak obudowy człowiek który w tym siedzi nie od wczoraj i składa tak skrzynie pod 18, stki a nawet 21 calowe suby po 2,3 czy 5 kw to czemu taki re 600/1000 wat ma to rozwalić? :-) tak też jest mocno, szybko i wygodnie.. Naprawdę fajnie tak się składa obudowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...