Skocz do zawartości

zwrotnice pasywne M.P 5.16 Proa Simplex 25


maniutek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Bedę miał pozyczone Simplexy.

U Siebie mam Micro Precision 5.16 mk2 ale względem mk1 to trzeba dać ciut inny korektor imepdancji i wiekszą cewkę o rząd ( strojone pod Scan Speak D3004 oraz pod Morel Picollo mk2 ) 

 

Pomierzę u Siebie w Aucie w Altei i zaprojektuje bo chce odsłuchać czy taki tweeter mi styknie na jakiś czas.

 

Więc mogę pomóc.

 

Elementy sam sobie pozamawiasz z polinku/stx -a

 

Kondy zółte stx stykną

rezystory białe 

Cewki drutowe 0.7dr na tweeter równolegle, na woofer 1.4 drut , obie poweietrzne.

 

Z dużą dozą prawdopodobieństwa zagra od strzału 12db / 6db pkt podziału między 3 a 4 khz.


Kond na wysokie Cross Cap czarny : 30zł ( za dwa)

Kond do korektora rc woofera : Bipolar : 10zł

Cewka Powietrzna do tweetera równoległa : 0.7 drut : 20zł

Cewka Powietrzna na woofer szeregowa 1.4 drut : 60zł

12 rezystorów ( l.pad + szeregowy przed do zmiany tłumienia co 1 db pod własne preferencje - tu wystaecza 5W oraz rezytstor równoległy do korektora RC - 10W ) : 

 

od 10 zł do 50zł za kpl przy wypasie

 

Przesyłka z Polinku : 30zł pobranie

 

Razem koszt elementów do zwrotki : 150-200zł

 

Polutujesz na drewnianej płytce.

 

Swiat i ludzie - a potem bedziesz kupował HIendowe elementy :D


Generalnie bułka z masłem ;)


PS.

 

Można próbować oszczędzić na cewkach - kupować rdzeniówki tak jak stosuje to 90% producentów kolumn i zestawów głośnikowych - też zagra.

 

Wtedy zamiast około 80 zł wyjdzie około 30zł za 4 cewki.

 

Można też dać konda bipolarnego na tweeter - oraz zrobić prosty tłumik na 1 rezystorze.

 

Finalnie z przesyłką i tak wyjdzie około 120zł.

 

Ale nie oszukuj się że zagra to na kondzie w szeregu i tyle ;)

Nawet jezeli kupisz Mundorf Silver goild Oil ;)


Pomierzę też inne dość Tanie tweeterki ( Harman Kardon, Wavecore, Seas ) i może porobię kilka projektów zwrotnic jak mi czas pozwoli ( pod Picollo i Scana D3004 krótkiego/długie już mam ) 

 

Wooferów też kiedyś namierzyłem się ale jedynym słusznym jak dla mnie do pełnych duzych drzwi jest Micro Precision 5.16 czy to mk 1 czy mk2 ( mk2 ma więcej najniższego dołu - tu Suba naprawdę nie potrzeba, ale jest to okupione pewnym rezonansem membrany w zakresie 2-5 khz i dalej - trzeba to umiejętnie skorygować - mk1 jest bardziej liniowa ) 

 

 

w 3/4 przypadków jezeli membrana woofera nie jest twarda lub nie ma modów w zakresie powyzej 2 khz gdzie nie trzeba robić pułapek RLC wystarczy 1 rząd z korektorem dobroci  ( impedancji )  a na tweeter 2 rzad

 

Czasem do lepszego zgrania  fazowego robi się 2/2 w ostateczności na tweeter 3 rzad a wtedy na woofer 2 ( a nawet 4/2) - tylko jezeli akustyka i głosniki na to pozwalają to po co sobie komplikować zycie i podnośić koszty dodając niewiadomych wypadkowych bo wiadomo ze że kazdy kolejny rząd to x innych pkt podziału a i wartało by tego odsłuchać.

 

1/1 rząd to niezwykle trudno zrobić i do tego trzeba już idealnych głosników ... któych trudno znależć w małym budżecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego yasica2 - szacun za wiedze i chec bezinteresownego sie nia podzielenia :)

a kto mówi o bezinteresownym  :rotfl:

Coś takiego mi się widzi żeby też spróbować połączyć ze ślimakiem jako alternatywa dla np simplexa : 

 

http://www.poweraudio.pl/seas-prestige-h1397-04-27tafncd-p-448.html

 

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=88:h1397-04-27tafncd&catid=45:seas-prestige-tweeters&Itemid=462

 

Medlys musing pomierzyl go ladnie wyglada

 

http://medleysmusings.com/seas-h1397-04-27tafncd-tweeter/

 

 

Jest też alternatywa w postaci szmatki, będę miał go pożyczonego : 

 

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=87:h1396-04-27tffncg&catid=45:seas-prestige-tweeters&Itemid=462

 

 

no i Vifa Logic czyli to samo co Proa Simplex 25 tylko bez siatek - należało by się uśmiechnąć do Mastacha żeby dorobił co trzeba : 

 

 

http://allegro.pl/glosnik-mission-vifa-logic-oc25sc25-04-i6749529409.html

 

http://www.wescomponents.com/datasheets/Speakers/Vifa/OC25SC25-04.pdf

 

 

a tu jakiś subiektywny test tanich i nie tylko wysokotonówek : 

 

http://www.diymobileaudio.com/forum/member-reviews-product-comparisons/13674-diyma-tweeter-audition-reviews-others-subjective.html#/topics/13674?page=1

 

http://www.diymobileaudio.com/forum/member-reviews-product-comparisons/7256-diyma-tweeter-reviews-more.html#/topics/7256?page=1

i jeszcze dwa ciekawe pomiary od Zap Acoustics dające coś do myślenia : 

 

 

http://zap-acoustics.pl/pomiary-seas-27tffnccg-h1406-04/

 

 

i aluminiowo - tekstylny ale to już w kontekście aluminium ww do auta w wersji mini : 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Maniutek, szczerze to musisz do kogoś ogarniętego na pomiary jechać. Niestety.  

Jeden w aucie ma woofery przy podłodze inny ma powyżej kolan, jeden offset głośników ma 1-3cm albo jak ja 21cm. 

Więc nie ma uniwersalnej i jednej zwrotki. Pomiar, wstępna zwrotka, odsłuch i do skutku. Potem RTA i korekta EQ. 

Albo na łatwiznę, procek + pomiar + korekta EQ. 

Innej drogi nie widzę. Nawet jak ktoś da ci schemat, to różne auta i różnie może grać np. brak zgrania fazowego - rozmyta stereofonia, brak skupień, lub dyfrakcje spowodują ostrzenie itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, daj spokój,

Ogarniam temat  :cwaniak:


 

 


brak zgrania fazowego - rozmyta stereofonia, brak skupień, lub dyfrakcje spowodują ostrzenie itp. 

 

O czym Ty w ogóle rozmawiasz? Kto by się przejmował takimi bzdetami?

"Stereofonia"? Skąd Ty wziąłeś to słowo? Pewnie z jakiejś gazety z przed 20-stu lat :P

I to na "Dy"? Dyfra co? 

Ja Ci dobrze radzę, lepiej nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie drwij Paweł :D

Np. Ja się przejmuje, u mnie Jopkowa śpiewa w punkt a nie jest gruba jak Rysiek Kalisz :D

I średnio lubię jak mi np. 1kHz się na fortepianie wybija i świdruje w uszach, aż oczy przymrużam. 

Ale to takie moje fanaberie. Całej reszcie pewnie to nie przeszkadza.

Co ja tam wiem, prosty chłopak jestem z małej miejscowości co tam coś sobie w głowie ubzdurał. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I średnio lubię jak mi np. 1kHz się na fortepianie wybija i świdruje w uszach, aż oczy przymrużam.

Ale to takie moje fanaberie. Całej reszcie pewnie to nie przeszkadza.

 

I jak z tym walczysz/walczycie  stosując/projektując zwrotnice z punktem podziału w okolicy 4 kHz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwrotnice mam na 2.5 kHz.
Była mierzona w środę z Pawlem.
A to już moja slodka tajemnica :-) 

A equalizer nie gryzie i RTA.

Poprostu trzeba czasem podejrzeć jak to producenci robią.

Można Panie Józku też zrobić tak rozdzielić zwrotnicę na 2 części (bi-amping) i na front 4 kanałowego wzmacniacza dać tweetery, a na tył woofery. I w radio z prockiem tweetery (przód) opóźnić względem wooferów (tył). Wtedy można prawie "delta Z" zrównać do 0 lub bliskiego 0. Choć ja tak nie mam :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwrotnice mam na 2.5 kHz.

Z jakim to TW ?

Tak czy inaczej śmiale posunięcie , "sterofonia" się poprawiła :idea:

 

A equalizer nie gryzie i RTA.

 

Poprostu trzeba czasem podejrzeć jak to producenci robią.

 

Można Panie Józku też zrobić tak rozdzielić zwrotnicę na 2 części (bi-amping) i na front 4 kanałowego wzmacniacza dać tweetery, a na tył woofery. I w radio z prockiem tweetery (przód) opóźnić względem wooferów (tył). Wtedy można prawie "delta Z" zrównać do 0 lub bliskiego 0. Choć ja tak nie mam :D

I co za wielka "innowacyjność" , bardziej chodziło o to , jak projektując zwrotnicę 2 way , załatwić problem wybijącej się f 1 kHz , bez wspomagania sie układami aktywnymi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakim to TW ?

Tak czy inaczej śmiale posunięcie , "sterofonia" się poprawiła :idea:

 

I co za wielka "innowacyjność" , bardziej chodziło o to , jak projektując zwrotnicę 2 way , załatwić problem wybijącej się f 1 kHz , bez wspomagania sie układami aktywnymi .

 

Tweeter jest w mojej stopce napisany.

 

Żadna innowacyjność, po prostu długo mi zajęło zrozumienie tego jak poradzić sobie z dużym offsetem głośników. Bo czytałem bzdury audiofilskie po forach, ludzi którzy nie mają pojęcia o projektowaniu zwrotnic a najwięcej się wypowiadali. I nie potrzebuje, żeby Ci sami ludzie, kopiowali moje rozwiązania i brali za to kasę oraz dalej mi udowadniali swoje głupie teorie. Od tyle.  

 

Można robić wąskie pułapki RLC pasywne ale po co (dużo elementów i drogo), jak można prościej RTA + EQ. Cała ameryka i japońce tak robią. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tweeter jest w mojej stopce napisany.

 

I w praktyce wybrałeś taki podział , czy przyjąłeś z góry po dopuszczalnych parametrach ?

 

Żadna innowacyjność, po prostu długo mi zajęło zrozumienie tego jak poradzić sobie z dużym offsetem głośników. Bo czytałem bzdury audiofilskie po forach, ludzi którzy nie mają pojęcia o projektowaniu zwrotnic a najwięcej się wypowiadali. I nie potrzebuje, żeby Ci sami ludzie, kopiowali moje rozwiązania i brali za to kasę oraz dalej mi udowadniali swoje głupie teorie. Od tyle.

 

 

Pewnie nie czytali książek sprzed 20 lat , takie coś drukowane na papierze :wink2:.

 

Można robić wąskie pułapki RLC pasywne ale po co (dużo elementów i drogo), jak można prościej RTA + EQ. Cała ameryka i japońce tak robią.

 

Nie dziele zagadnień na proste i trudne , ale na możliwe do realizacji w ramach istniejącego systemu .

EQ zdecydowanie należy do najprostszych , a czy najlepszych to już zależy od narzędzia a nie jego nazwy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w praktyce wybrałeś taki podział , czy przyjąłeś z góry po dopuszczalnych parametrach ?

 

 

Pewnie nie czytali książek sprzed 20 lat , takie coś drukowane na papierze :wink2:.

 

 

Nie dziele zagadnień na proste i trudne , ale na możliwe do realizacji w ramach istniejącego systemu .

EQ zdecydowanie należy do najprostszych , a czy najlepszych to już zależy od narzędzia a nie jego nazwy .

 

Początkowo obserwowałem jakie podziały przyjmują ludzie stosujący ten tweeter w HA. Potem w CA, choć tych jak na lekarstwo. A dalej już zainteresowałem się harmonicznymi itp.

 

Książki książkami, ale czytają coś bez zrozumienia to raz, a dwa dorabiają swoje teorie wyssane z palca, i wpierają to innym.  

 

Ten tweeter jeszcze niższy podział by przeżył, ale nie chce mi się już grzebać, teraz gra dobrze w moim odczuciu. I musiał bym dokupić trochę elementów. 

 

EQ jest proste i tanie. I dlatego to wybrałem. Każdy zastosuje to co uważa za stosowne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Początkowo obserwowałem jakie podziały przyjmują ludzie stosujący ten tweeter w HA. Potem w CA, choć tych jak na lekarstwo. A dalej już zainteresowałem się harmonicznymi itp.
Ten tweeter jeszcze niższy podział by przeżył, ale nie chce mi się już grzebać, teraz gra dobrze w moim odczuciu. I musiał bym dokupić trochę elementów.

 

No cóz ,  kazdy ma prawo do swoich wniosków

 

I musiał bym dokupić trochę elementów.

To jest mocny argument :wink2:

 

 

 



EQ jest proste i tanie. I dlatego to wybrałem. Każdy zastosuje to co uważa za stosowne.

O tym tez pisałem wyżej , nie każde coś co nazywa się nóż oznacza że tnie tak samo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I musiał bym dokupić trochę elementów.

To jest mocny argument :wink2:

 

Metoda pomiarowa w aucie jest ułomna z racji dużych odbić. Przez co przy podziale niższym niż obecny na około 2kHz pracuje się w LSPcad na przekłamanym pomiarze.

 

A nie mam chęci kupować dodatkowo po np. 4 różne cewki z typoszeregu, żeby na każda z nich sprawdzać i odsłuchiwać. 

Nie mam mocy przerobowej żeby się za to zabrać. Nie chce mi się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nadal aktualny, w dalszym ciągu jeżdżę z przypadkowymi zwrotkami.

Czy ktoś z Was przerabiał taki zestaw w pasywce?

Zlutowales?

Odsluchiwales?

 

Raczej oprocz mniei Pawła no moze Aeron i Kondrax to nie licz ze Ci ktos pomoże bezposrednio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek czytaj dokładnie. Napisał Paweł, że ogarnia mu to :D

Ty czytaj uważnie gdzie indziej co Ci pisza ;)

 

A nie bedziesz zwracal starszemu koledze uwage.

Jak smiesz !!

 

:)

5 lat strojenia. Jak nic.

Ja nie wiem.

Przeciec kazde audio zaczyna sie od strojenia.

Wiec wymyslono to wszystko juz dawno temu za nim nawet Ty Pawel a nawet i starsi od Ciebie z tego forum przyszli na swiat.

Wiec kazdy powinien miec to opanowane...

 

Takze jednak 1 miesiac to max :)

No chyba ze auto stoi w garazu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...