Skocz do zawartości

___LukaS___ i jego Ford Mondeo Mk3 kombi


___LukaS___
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 182
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 


2 kHz

 

Tyle, to można wf od góry ciąć, ale tak męczyć tweeter ? 12 dB to taka pośrednia stromość to raz, a dwa, to nie działa jak nóż, że ciach i koniec tego, bach, początek tamtego, lekkie rozsunięcie o "ząbek" i nie mamy górki, nakładania się pasm. Masz fajne przetworniki, ale póki co, to na 99% je mordujesz, bardziej tweetery mam na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozek260 - bardzo dziękuję za wskazówki - jest jak mówisz - od razu słychać różnicę. Zdążyłem przesłuchać kilka utworów, ale granie zdecydowanie na plus. Nareszcie zaczyna grać tak, jakbym tego chciał. 

 

Po wprowadzonych korektach jak testuję granie tweetera na twarz - jest jeszcze lepiej - modyfikuję słupki.

 

Dziękuję Wam jeszcze raz Panowie, raz, że uratowaliście moje głośniki, dwa, że nie mogę się doczekać, kiedy wrócę do auta i znów włączę muzykę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra opcja ze zwrotkami, ale właśnie fajnie żeby na początek pobawił się aktywką, zobaczył jak zmienia się brzmienie po zmianie cięcia czy zbocza i po jakimś czasie gdy uzna, że dane ustawienie najbardziej odpowiada, to taką zwrotkę sobie skroić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście płyt odsłuchanych - nie spodziewałem się, że tak "prosty" zabieg przyniesie tak znaczącą poprawę podawania dźwięku.

 

Tak postanowiłem - zlecę budowę nowych słupków, gdzie tweeter będzie grał w twarz, każda minuta testowania w takim ustawieniu przekonuje mnie bardziej.

 

Trzeba kuć żelazo, póki gorące, więc wczoraj trochę nadrobiłem zaległości w wiedzy i doczytałem o filtrach, oktawach, stromościach tłumienia - już wiem jak duży błąd zrobiłem i jak błędnie interpretowałem punkt podziału pasma.

Jenak natknąłem się na ścianę jeżeli chodzi o wspomnianą już wyżej przez yasica2 przeciw fazę - wywnioskowałem, że dla filtrów 4-go rzędu, nie jest konieczna zmiana polaryzacji, bo przy tych filtrach przesuniecie będzie o 360 stopni, ale że ja mam 2-go rzędu, to logiczne będzie założyć, że przesuniecie będzie o 180.

 

Czy pod pojęciem "sprawdź przeciw fazę w takim ustawieniu" - mam rozumieć: zamień polaryzację na głośnikach grających np po prawej stronie (zarówno tweetera jak i woofera) i sprawdź czy gra lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kuć żelazo, póki gorące, więc wczoraj trochę nadrobiłem zaległości w wiedzy i doczytałem o filtrach, oktawach, stromościach tłumienia - już wiem jak duży błąd zrobiłem i jak błędnie interpretowałem punkt podziału pasma.

 

Dzięki Bogu! Chwalcie Pana!

Kolejny nawrócony, który wrócił do podstaw. :D

Generalnie jeśli chodzi o fazy elektryczne głośników to powinno być tak

1/1 rząd - przeciwfaza

1/2 rząd - przeciwfaza

2/2 rząd - w fazie zgodnej

2/3 rząd - w fazie zgodnej

 

Jeśli mam aktywkę i czasówki, to "wyrównujemy" głośniki na tzw. dZ=0 mm, tak aby ich centra akustyczne z punktu osłuchowego były na równo.

Stosowanie jakiś odlecianych wartości międzi WF i TW na danej stronie, to droga donikąd. Lepsze rezultaty można osiągnąć zmieniając fazę głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, polaryzację zamieniamy na obu TW lub WF - rozumiem.

 

Właśnie wróciłem z kolejnych testów, odwróciłem fazy wf, już po pierwszych sekundach stało się jasne, że trzeba też odwrócić fazę suba, bo teraz ten z kolei zaczął grać w przeciw fazie z wf.  

 

Zmiana polaryzacji wf przywróciła średnie tony, które przed zmianą były wycofane, zauważalna poprawa wokali. Ale stało się coś jeszcze - mam wrażenie, że scena się rozszerzyła, niestety kosztem porządku na niej. Już dziś nie mogę sobie pozwolić na dalsze odsłuchy, obowiązki wzywają, ale pojeżdżę tak kilka dni, później znów zmienię polaryzację i wyciągnę ostateczne wnioski.

 

Dzięki za dobre rady, ten weekend to duży krok naprzód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy  słuszne jest żeby WF grał niezgodnie z polaryzacją (czyli + do -). Czy ciśnienie akustyczne nie będzie skierowane do wewnątrz drzwi?

I tak sobie myślę, czy nie powinno być tak, że WF zgodnie z polaryzacją pieca i głośnika (bardzo pomocna bateria 1,5v) i dopiero zmiana fazy TW i ew SUB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy polaryzacja się zgadza. Ważne żeby prawa i lewa strona była tak samo. Jakbyś podłączył tylko jeden głośnik normalnie, a potem byś odwrócił polaryzację to zagrały by tak samo. Problemy z fazą zaczynają się przy minimum dwóch głośnikach. W przypadku autora lepiej odwrócić polaryzację tweetera tak jak pisał mamusa. Bo jak odwróciłeś woofer to rozjechał się sub :P

 

PS.

Bardzo fajna instalacja Ci wyszła :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak - przed chwilą zrobiłem testy 3 konfiguracji:

 

A) wszystkie głośniki podłączone + do + , - do - , subwoofer bez odwrócenia fazy (Normal)

B) zmiana polaryzacji WF, subwoofer z odwróconą fazą (Reverse)

C) zmiana polaryzacji TW, subwoofer bez odwrócenia fazy (Normal)

 

konfiguracje B i C - brzmieniowo tak samo, nie słyszę różnic

konfiguracja A z (B lub C) - różni się brzmieniowo, B i C są bardziej liniowe w wyniku braku znoszenia się częstotliwości, podejrzewam, że dlatego też mam odczucie rozszerzonej sceny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie podziękowania dla jednego z Forumowiczów za wzorową transakcję - nowy klocek jest już u mnie, w weekend podłączenie :super:

 

post-13121-0-82700100-1493133676_thumb.jpg

 

Widza, którą dzięki Wam zdobyłem - bezcenna - codziennie wprowadzam nowe korekty i z dnia na dzień profil grania coraz bardziej mi się podoba. Dziękuję :zdrowko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...