Skocz do zawartości

Skrzynia BR pod głośnik Re Audio Sr15D2 300rms


Robert22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam program WinISD 0.44 i na nim próbowałem wyliczyć jaka skrzynia BR powinna być pod ten głośnik, ale mi coś chyba nie wyszło (robiłem to pierwszy raz, korzystając z info google). Wg info o głośniku jest że skrzynia BR optymalna to 85L, strojenie 34Hz , a mi program wyliczył skrzynie ponad 200L/22Hz. Coś tam można jeszcze samemu ustawiać w tym programie ale nie bardzo rozumiem co i jak,

 

Dodaje tu specyfikacje głośnika. Może jest ktoś z Warszawy lub okolic kto umie dobrać skrzynie lub ją wykonać?

post-14625-0-35044200-1475167148_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam właśnie tylko litraz i strojenie podane, a nie umiem z tego wyliczyć wymiary skrzynki i jak długi ma być port BR, znaczy wymiary to jeszcze bym jakoś wyliczył bo są strony które wyliczaja, ale ze strojeniem np. na te 35Hz to już mam problem.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , korzystając z tematu zbliżonego do tego którego chciałem właśnie założyć :) Chcę o coś zapytać , Was znawców AUDIO ;) Autorowi również moja odpowiedz się przyda :D Otóż posiadam Re audio se 15 , miałem go w skrzyni zamkniętej 57 litrów , grał ładnie nisko ( aż byłem w szoku że tak nisko gra w zamkniętej ) dziś zrobiłem skrzynie BR , 85 litrów netto ( tak jak zaleca producent ) TYCZY SIĘ TO RÓWNIEŻ SR 15 o którym mowa jest w temacie :) port 7,5 cm szeroki , długi na 42 cm . Po wstępnych testach powiem że sub dostał mocnego wykopu , ale mam wrażenie że nie gra tak nisko jak w zamkniętej . Producent zaleca strojenie 35 Hz , według mojego projektu wyszło 36 Hz . W załączniku przesyłam wszystkie wymiary . 

I teraz moje pytanko , czy może mnie ktoś sprawdzić ? :) używałem bass boxa do tego projektu , i tak wyliczył mi strojenie , czy na pewno dobrze ? Jeśli tak to autor tematu ma gotowy projekt pod swojego SRa 15 i ja będę spokojny :) Dzięki i pozdrawiam ;)

post-4550-0-64887300-1475516625_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


sub dostał mocnego wykopu , ale mam wrażenie że nie gra tak nisko jak w zamkniętej

 

Może to kwestia zmiany pozycji głośnika? Generalnie najwięcej mięsa uzyskuje się przy ukierunkowaniu na klapę a podejrzewam, że u ciebie idzie to w dach i to może być powód odczuwania mniejszej ilości dołu... Poza tym nie wiem jak się ma zgranie fazowe portu i głośnika przy porcie na bocznej ścianie (nie studiowałem tego, u mnie br zawsze był na tej samej ścianie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obie skrzynie wykonane w ten sam sposób , głośnik ukierunkowany jest w " klapę" posiadam auto coupe , ciężko było wcisnąć 15-stkę do tego auta i dla tego port musiałem dać do kabiny a głośnik pracuje w stronę klapy. Być może tak mi się tylko wydaje , po zmianie skrzyni , ale gdyby ktoś mógł mnie sprawdzić byłbym wdzięczny ;) no i autor tematu będzie miał przykładową skrzynkę pod swojego SR-a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś zrobiłem skrzynie BR , 85 litrów netto ( tak jak zaleca producent ) TYCZY SIĘ TO RÓWNIEŻ SR 15 o którym mowa jest w temacie :) port 7,5 cm szeroki , długi na 42 cm . 

Tak jak zaleca producent nie będzie grał nisko w BR, chociaż dla skrzyni zamkniętej wskazał normalnie, co i potwierdziło się w praktyce. I w tej skrzynie mały port.

 

 

 

według mojego projektu wyszło 36 Hz

To z wymiaru czy z rozliczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam program WinISD 0.44 i na nim próbowałem wyliczyć jaka skrzynia BR powinna być pod ten głośnik, ale mi coś chyba nie wyszło (robiłem to pierwszy raz, korzystając z info google). Wg info o głośniku jest że skrzynia BR optymalna to 85L, strojenie 34Hz , a mi program wyliczył skrzynie ponad 200L/22Hz. Coś tam można jeszcze samemu ustawiać w tym programie ale nie bardzo rozumiem co i jak,

 

Dodaje tu specyfikacje głośnika. Może jest ktoś z Warszawy lub okolic kto umie dobrać skrzynie lub ją wykonać?

 

Porada producenta 85L/34Hz to dobra opcja w tym przypadku, śmiało można robić.

Jeśli chcesz port z rury, to można zastosować dwie rury o średnice wewnętrznej 90 mm przy długości 320 mm.

Ale można zrobić port szczelinowy 400x40 mm.

Taki port musi mieć 320 mm dlugości, jeśli on leży przy ścianie, lub długość 370 mm, jeśli wisi w powietrzu, ale taka opcja bywa rzadko.

W pierwszym przypadku taki port szczelinowy wyprze 7L, w drugim 12L przy grubości materiału 18 mm.

Więc, skrzynia musi mieć pojemności 85+4,5-1,7+7=94,8L lub 85+4,5-1,7+12=99,8L odpowiednio.

Hm.. Kiedys mialem re sxxa w br i gral nizej.. A port zrobilem szeroki na 3" jak kazali :-) 36 hz wyliczył mi bass box przy długości 42 cm

 

Niestety, Bassbox nie uwzględnia tzw. efekt wydłużenia wirtualnego, dlatego prawdziwe strojenie Twojej skrzyni musi być około 33,5-34 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...