Skocz do zawartości

DS5 - Sebek


SebekDS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 382
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panowie, czy używał ktoś potencjometru cyfrowego do sterowania głośnością Helixa?

Z elektrycznego punktu widzenia nie powinno być problemu .

 

Znalazłem taki potencjometr po taniości:

https://botland.com.pl/pl/produkty-wycofane/2835-miniaturowy-potencjometr-cyfrowy-10k-mod-19.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i coraz bliżej 5.1 - wpadł głośnik centralny, 2” szerokopasmówki od Creativa, cięte od dołu kondami 100uF :-)

 

attachicon.gifE34C82D9-FD74-4B2E-9DA6-A22EF3B47A31.jpeg

 

A tak na poważnie, zmieniło się źródło dźwięku na XDuoo X10T2 po optyku, żeby nie martwić się o głośnomówiący, komunikaty navi i sygnał z przednich czujników parkowania - rozłączyłem oba systemy, hi input odłączony od DSP a włącznik w potencjometrze od głośności nie zmienia już źródła dźwięku tylko daje remote dla DSP i wzmacniacze.

Kondensator przed głośnikiem zmienia fazę o 45°. A mając procesor nawet bym nie pomyślał o kondensatorach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wróć kilka postów wstecz, kondensatory są dla szerokopasmowych głośników napędzanych końcówką radia - służą do komunikatów z OEM jednostki

Więc co do tego ma procek jak nie mają ze sobą nic wspólnego, i co ma faza jak oba szerokopasmowe mają te same kondki i są jedyną parą użytą do tego celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć kilka postów wstecz, kondensatory są dla szerokopasmowych głośników napędzanych końcówką radia - służą do komunikatów z OEM jednostki

Więc co do tego ma procek jak nie mają ze sobą nic wspólnego, i co ma faza jak oba szerokopasmowe mają te same kondki i są jedyną parą użytą do tego celu?

Sory nie doczytałem[emoji16] jakbyś używał kondensatorow do systemu audio to właśnie fazą się rozjezdrza i jest dużo ciężej zgrać że sobą głośniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i zawitało chińskie cudeńko za 40 złociszy, połączyło się z XDuoo bez problemu i steruje play/pauza oraz utwory przód/tył. Jeśli ktoś szuka dodatkowego sterowania to mogę polecić ;)

 

attachicon.gif26E2BF9F-9535-478D-97A1-ECB756FBBD04.jpeg

Jak to  się zwie, jak to znaleźć? Na aliex? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na AliE, tutaj masz link:

https://s.click.aliexpress.com/e/rChblKRA

 

Protestuje czy to się nie rozlacza, jak się automatycznie łączy po dłuższym postoju i czy nie sprawia problemów, na razie jest ok ale najwiecej wyjdzie w normalnej eksploatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od razu leci do aplikacji i konkretnego towaru, w wyszukajcie wpisz „ bluetooth car remote”

Po nocy pięknie połączyło się samo, na razie działa bezobsługowo. Jak tylko przyjdzie moduł potencjometru cyfrowego to będę ćwiczył zaadaptowanie przycisków głośności z chińczyka do sterowania DSP Volume.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sory nie doczytałem[emoji16] jakbyś używał kondensatorow do systemu audio to właśnie fazą się rozjezdrza i jest dużo ciężej zgrać że sobą głośniki.

Wleciały kondki celem zabezpieczenia wysokotonówek, dokładnie Mundorf Mcap EVO Oil. No i przód się rozjechał... kompinowałem całą sobotę i na ucho najlepiej jest przy przesunięciu o 135 stopni i zmienionej fazie.

Ma to sens czy podświadomie ubzdurałem sobie ze tak będzie najlepiej i słyszę co chce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wleciały kondki celem zabezpieczenia wysokotonówek, dokładnie Mundorf Mcap EVO Oil. No i przód się rozjechał... kompinowałem całą sobotę i na ucho najlepiej jest przy przesunięciu o 135 stopni i zmienionej fazie.

Ma to sens czy podświadomie ubzdurałem sobie ze tak będzie najlepiej i słyszę co chce?

Kondensator to filtr zobacz o ile obraca fazę, to raz a dwa jakiej wartości jest kondensator ?

 

No to fajnie, że ten sterownik by który zaproponowałem sprawdził się.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10uF

Obraca fazę o 45 stopni, dlatego wydedukowałem ze dołożenie 135 i zmiana fazy powinna przywrócić do wartości wyjściowej, tak tez gra moim zdaniem najlepiej. Z tym ze nie wiem już czy to słyszę czy tak bardzo uwierzyłem w to co wydedukowałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jeszcze raz. Teoretycznie masz 0 dodajesz 45 dodajesz 135 i masz 180, to gdzie tu wróciłeś do 0? Musiał byś dodać 315.

10uF jest za małym kondensatoren, aby był bez znacznego wpływu na filtrację aktywna.

 

https://www.audiofrog.com/community/tech-tips/to-cap-or-not-to-cap-tweeters-in-systems-with-active-crossovers/

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondrax - a gdyby zrobił według Twojego przepisu to nie byłby wtedy przypadkiem przesunięty (rozjechany) o jeden cały cykl?

To są założenia teoretyczne. Wróci na 0.

Problemem nie jest ta faza, tylko to, że filtr aktywny jest kaszaniony przez pasywny. Zmienia się punkt filtracji.

Żeby to miało ręce i nogi trzeba zrobić pomiar i zobaczyć jaka filtrację aktywna i pasywna zastosować, żeby nie zmieniało punktu podziału.

Lub poprostu dać duży kondensator 56 czy 68uf.

 

Faza to tak naprawdę wykres, i on się gnie w zależności od filtra. Trzeba oba głośniki tak filtrować żeby oba te wykresy były jak w najszerszym paśmie równolegle.

 

Moje kolumny z domu, najwazniejszy jest zakes, gdzie TW nachodzi na MIDWOOFER i odwrotnie MW na TW. Mniej więcej zakres 1 do 5khz. 

https://www.screenpresso.com/=VFKjd

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokotonowka jest 6ohm, z kalkulatora zwrotnic który wygrzebałem na mh-audio.nl wychodzi 2650 Hz przy spadku -3dB, kondensator tez będzie miał wpływ na podział aktywny?

 

Zgniła zieleń sam filtr aktywny, bordo ten sam filtr aktywny + kond 10uf. Oceń sam czy się coś zmieniło :D

https://www.screenpresso.com/=cP7Tb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prościej mając filtr aktywny i dodając konda zmieniasz punkt podziału w górę. Tzn miałeś np 2800 to będzie gdzieś powyżej 3000hz. Ile wyżej to nie umiem czarować. Musiał bym zmierzyć/zasymulować. Dodając konda rozjechał ci się podział.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...