Skocz do zawartości

L-pad, tłumienie czy gain


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 160
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Paweł gdzieś opisywał systemy pomiarowe tu na forum. Programy chyba też. Podstaw sobie dane jakiegoś przetwornika i zobacz - co i jakie elementy robią z charakterystyka impedancja oraz fazą akustyczna głośnika, w zależności od częstotliwości. Ja dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o których nie mialem pojęcia... A tym bardziej że jest to zabawa bez kończących się możliwości, która zawsze kończy się odsłuchem i dalszymi korektami.

 

Najgorsze to to że najwięcej negatywnych mitów w temacie pasywki tworzą ludzie którzy zrobili jedna/dwie lub mieli tylko gotowa zwrotnice.

 

Sam bym może i coś więcej napisał w tym temacie na forum, ale za mało wiem więc się nie wypowiadam.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajcie do aktywki!

A pasywke zostawcie tym co lubią zarno

 

Łukasz, proszę Cię - przecież gdybym chciał wrócić do aktywki to bym nie pytał co poprawić w pasywnym układzie.

Wiemy, że L-pady są stosowane w sprzętach każdej klasy i sam L-pad nie jest niczemu winien.

 

Myślę, że jako doświadczony fachowiec spotkałeś się z tym zjawiskiem i pewnie wiesz gdzie jest błąd.

 

Pytanie czy będziesz chciał podzielić się tą wiedzą... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Najgorsze to to że najwięcej negatywnych mitów w temacie pasywki tworzą ludzie którzy zrobili jedna/dwie lub mieli tylko gotowa zwrotnice.

 

To nie jest problem , gorzej gdy autorytatywnie wypowiadają się osoby który nie maja bladego pojęcia co robią .

Cos podobnie jak ustawianie korekcji czasowej , ale bez oznaczeń jednostkowych czuja się absolutnie bezradni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest problem , gorzej gdy autorytatywnie wypowiadają się osoby który nie maja bladego pojęcia co robią .

Cos podobnie jak ustawianie korekcji czasowej , ale bez oznaczeń jednostkowych czuja się absolutnie bezradni .

Najgorzej jak przy przetwornikach o szybko zmieniającej się impedancji tworzą zwrotnice na podstawie kalkulatorów dostępnych w internecie, nie rozrozniajac pojęć : punkt podziału i punkt cięcia i nie mając pojęcia o końcowym efekcie filtra.

 

Tu aktywna droga jest na pewno prostsza... O ile nie spalisz wysokotonowych z powodu niewiedzy... To na 50 przetestowanych możliwości w ciągu 30 min wybierzesz najmniejsze zło... Nie zdając sobie sprawy ile więcej możliwości daje Ci pasywka.

 

Choć w sumie czasem lepiej te możliwości ograniczać... Zmiennych w graniu tyle że można szukać i szukać zapominając, że robimy to by słuchać.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tu aktywna droga jest na pewno prostsza... O ile nie spalisz wysokotonowych z powodu niewiedzy... To na 50 przetestowanych możliwości w ciągu 30 min wybierzesz najmniejsze zło... Nie zdając sobie sprawy ile więcej możliwości daje Ci pasywka.
 
Sprawa oczywista, ze pasywka ma wiecej mozliwosci, ale aktywnie zestroic to tez nie takie hop siup.

Ustawic zeby jakos to gralo to moze i tak, ale ja np przy strojeniu swojego systemu zuzylem nieporownywalnie wiecej czasu niz na sprawy montazowe.

Wiadomo, stroilem na sluch, bez pomiarow, to tez zwieksza zapotrzebowanie na czas.

To co mozna bylo uslyszec na pikniku, to wlasnie taki poczatek byl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa oczywista, ze pasywka ma wiecej mozliwosci, ale aktywnie zestroic to tez nie takie hop siup.

Ustawic zeby jakos to gralo to moze i tak, ale ja np przy strojeniu swojego systemu zuzylem nieporownywalnie wiecej czasu niz na sprawy montazowe.

Wiadomo, stroilem na sluch, bez pomiarow, to tez zwieksza zapotrzebowanie na czas.

To co mozna bylo uslyszec na pikniku, to wlasnie taki poczatek byl.

Oczywiście masz rację. Są fajnie grające systemy aktywne i nie przecze że strojenie zajęło mało czasu. Opisałem typowy system "Kowalskiego" który pozostaje zazwyczaj w takim stadium z powodu braku chęci do dalszej nauki lub wystarczających efektów w stosunku do wymagań.

 

Zapewne są i tez tacy którzy znając przetworniki i posiadając duże doświadczenie potrafią czasem wystroic szybciej na elementach pasywnych. :)

 

Ja każdemu osobiście polecam lekturę i chęci nauki w tej materii... Jak dla mnie najfajniejsza cześć zabawy z CA. A jak nie wyjdzie, to chociaż nauczy się lutować :)

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Was proszę - podajcie jeden przykład tego co potrafi pasywna zwrotnica,

a czego nie bedzie umiał zrobic procesor - nielicząc naturalności "brzmienia filtra"...

Tak na pierwszy ogien: Chociazby sama gestosc mozliwych ciec, Tak, wiem, ta w prockach jest wystarczajaca, ale... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując wypowiedź Krisman-a:

 


Nie dosc, ze przesuwa czestotliwosc podzialu, to na dodatek robi wiekszy spadek na podziale i wplywa na rownowage tonalna oczywiscie, nic w tym dziwnego ze dzwiek sie zmienia.

 


Tak, zreszta pomiary, ktorymi projekt jest poprzedzany, wykaza czy i jakie tlumienie bedzie potrzebne.

 

Wniosek z tego taki że L-pad może wpłynąć na dźwięk i go zmanipulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze procesory mają ciecia co 1/24 oktawy lub nawet co 1Hz nie popadajmy w przesadę - kto to usłyszy.

Krzywe filtra też można niemal dowolnie kształtować procesorem.

Pułapki - to samo...

 

Do tego brak tu negatywnych oddziaływań elementów pasywnej zwrotnicy.

 

 

Także nie przesadzajmy z tymi możliwościami, to nie w tym tkwi przewaga pasywki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na to wpadłeś ?

Czy to nie w tym celu stosujesz Lpada :rotfl:

Drogi Naczelny Szyderco SCA. :D :D :D

 W celu przyciszenia i nie kosztem  pogorszenia "walorów brzmieniowych".

Właściwie od początku wątku próbujemy tylko powiedzieć, że l-pad może wpływać NEGATYWNIE na dźwięk.

Zaprzeczasz, szydzisz, wyśmiewasz, ale wniosek z tej dyskusji wyciągnął kolega Abstynent- inna sprawa jest taka, że jak Ty i inni koledzy napisali- l-pad może zostać źle dobrany itp, itd, ale fakt pozostaje faktem- dźwięk się zmienia i nie zawsze tak jak byśmy sobie tego życzyli (np.ziarno :lol: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie od początku wątku próbujemy tylko powiedzieć, że l-pad może wpływać NEGATYWNIE na dźwięk.

 

Duże słowa w ustach kogoś mało doświadczonego

Nie moze wpływać zle na dźwięk chyba, ze jest nie umiejętnie dobrany

Moze "modelować" charakterystykę w zamierzony lub nie zamierzony (jak tu) sposób

Takie opinie mogą napisać tylko osoby których robienie zwrotnicy pasywnej skończyło sie na odszukaniu kalkulatora lub tabeli z wartościami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabiera moc, trzeba lutować i trzeba umieć :)

 

 

Tkwi w tym że dobrze zrobiona pasywka zawsze lepiej brzmiała niż aktywka 

 

 

Ogranicza DF

 

 

 

Jak napisałem wcześniej - właśnie brzmienie mam na myśli mówiąc o przewadze pasywki.

Jednak nie mogłem zgodzić się z tym, że to dzięki tym niezliczonym możliwościom pasywki vs podział aktywny.

 

 

Wydaje mi się, że aktywny podział to nieunikniona przyszłość systemów audio każdej maści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Pandor znowu zaczął puszką wymachiwać :P

anics77 pamiętaj że każda odchyłka od wyliczonej wartości L-pada zmienia wypadkową impedancję widzianą przez filtr co zmienia charakterystykę.

Takie zachowanie nie zawsze jest niepożądane i sam z niego korzystam czasami ;)

Od siebie mogę dodać, że jak masz chęci i nie żałujesz kilku złociszy, to sprawdź co się zmieni z lepszymi rezystorami.

Jak usłyszysz różnicę to gratuluje słuchu, jak nie to gratuluje oszczędzonej kasy na przyszłość.

Rezystory ceramiczne często wykazują się "sporą" indukcyjnością od dziesiątek do kilku uH, a na tweeter to już czasami wystarczy ...

Białe ceramiki można kopic bezindukcyjne, ale one nie są już tak łatwo dostępne i też swoje potrafią kosztować nawet 1,5-2 zł za sztukę. Więc już lepiej dopłacić do np. Jantzen Superes.

Osobiście uważam że Jantzen Superes albo Mundorf MR są warte swojej ceny i jestem w stanie bez problemu rozróżnić Jatzena, Mundorfa i zwykłego ceramika w ślepym teście.

 

PS

Do hejterów.

Posądzacie tych słyszących że piszą głupoty, bo gdzieś to wyczytali (co jest nieprawdą w moim przypadku), a następnie sami powołujecie się na czytadła, opinię innych,

które są przez was akceptowalne, bo pasują do waszego toku rozumowania i postrzegania dźwięku.

To się nazywa hipokryzja i jest nieodłącznym elementem niektórych religii ;)

Dlatego wiem że przekonywanie niesłyszących do słyszenia ma taki sam sens jak wmawianie słyszącemu że nie słyszy.

Trochę więcej zrozumienia i empatii, bo z literek niektórych osób aż kipi chęć narzucenia swojego toku rozumowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może kończąc ten trudny temat, ktoś doświadczony

podpowie tym poszukującym jak zmierzyć/sprawdzić czy obliczony L-pad

jest prawidłowy i nie zmienia działania filtrów.

Prośba wynika stąd, iż wartości podane w tabeli L-padów

wspomnianego wcześniej pana Yoshi niestety nie zdają egzaminu.

 

Z góry - bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że każda odchyłka od wyliczonej wartości L-pada zmienia wypadkową impedancję widzianą przez filtr co zmienia charakterystykę.

To w końcu gdzie ten l-pad zamontowales?

ceramiczne często wykazują się "sporą" indukcyjnością od dziesiątek do kilku uH, a na tweeter to już czasami wystarczy ...

 

Wystarczy do czego?

Pokaz mi bezindukcyjne

Osobiście uważam że Jantzen Superes albo Mundorf MR są warte swojej ceny i jestem w stanie bez problemu rozróżnić Jatzena, Mundorfa i zwykłego ceramika w ślepym teście.

 

W ślepym teście tez? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Naczelny Szyderco SCA. :D :D :D

 

W celu przyciszenia i nie kosztem pogorszenia "walorów brzmieniowych".

 

Właściwie od początku wątku próbujemy tylko powiedzieć, że l-pad może wpływać NEGATYWNIE na dźwięk.

 

Zaprzeczasz, szydzisz, wyśmiewasz, ale wniosek z tej dyskusji wyciągnął kolega Abstynent- inna sprawa jest taka, że jak Ty i inni koledzy napisali- l-pad może zostać źle dobrany itp, itd, ale fakt pozostaje faktem- dźwięk się zmienia i nie zawsze tak jak byśmy sobie tego życzyli (np.ziarno :lol: ).

 

Najbardziej szkodliwą rzeczą dla brzmienia systemów jest brak umiejętnośći ich ustawienia , a nie sprzet , kabel , wzmacniacz czy Lpad . teraz jest wystarczająco jasno . 

I kolejny wniosek , tu o wyniku próby i wyciąganych wnioskach nie decyduje ilość opinii , do z np 9 negatywnych i jednej pozytwnej , ktoś powie , ze racja jest po stronide wiekszości .

Ale można i tak , ze jeden pozytywny oznacza , ze można to zrobic poprawnie a tych 9 ma jeszcze dużo przed sobą, a najmniej jest temu winny Lpod :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...