Skocz do zawartości

1 komora czy dwie oddzielne ? 1 czy 2 porty BR


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie
Mam 2 subiki i teraz muszę zbudować skrzynie. Nie wiem czy jest jakaś różnica czy jej nie ma ale nie wiem czy robić jedną duża skrzynie na dwa głośniki czyją podzielić ścianką wewnątrz na 2 osobne komory? Jest różnica w robieniu ciśnienia, spl miedzy jedną budową a drugą, czy jest to bez znaczenia i zrobić jak mi wygodnie?

Dodatkowe dane w razie potrzeby oraz żeby nie pytać to już wszystko wykładam na ladę :)
Skrzynka br, 2x100mm, strojenie 32hz, głośniki emphaser t3,skrzynia 130l lub 2x65

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za male przekroje portu. Zrob 4x 100mm Mozesz zrobić wspólną skrzynie a porty dac centalnie. W ekstremalnych przypadkach  (wysokie granie na zawodach) głosnik blizej szczeliny/portów "cierpi bardziej" jezeli robisz bass reflex po ktorejs ze stron.

 

Roznica jest taka ze dodatkowa przegroda wewnatrz daje bardzo solidne wzmocnienie scian, to napewno plus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego zamontuj dwa głośniki w jednej wspólnej komorze.

obudowę oczywiście porządnie wzmocnij w środku. 

jeden wspólny układ rezonansowy jest mniej wrażliwy na rozrzut parametrów głośników i głośniki będą jednakowo obciążone. 

dodatkowo stosowanie jednej dużej obudowy spowoduje że wymagane długości basrefleksów będą o wiele krótsze przy takim samym strojeniu.

możesz też wykonać kwadratową szczelinę na środku obudowy np tak jak tu http://obrazki.elektroda.net/91_1268081318.jpg

taka szczelina o wymiarach np 8x30 cm będzie miała powierzchnię jak 3 rury 10cm  i długość Ci wyjdzie ok 36cm (34Hz@130L) 

poza tym taka szczelina ładnie Ci wzmocni obudowę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiego wzoru korzystasz bo jest ich kilka, ja akurat z tego (Hausdorfa) albo z Dickasona.

http://diyaudio.pl/grafika/vented/image009.png

gdzie: 

L - długość tunelu bass-reflex [mm] 

- prędkość dźwięku wyrażona w [m/s] (343 m/s) 

F - powierzchnia otworu bass-reflex [mm^2] 

fb - częstotliwość rezonansowa obudowy b-r [Hz] 

Vb - objętość obudowy [litr] 

 

Ten drugi człon we wzorze powoduje, że długość tunelu nie rośnie proporcjonalnie do zmniejszania objętości obudowy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Pytanie dotyczy ilości portów. Mam skrzynkę 144l netto pod 2 emphasery t3. Obecnie mam 2 porty 100 strojenie na 34hz. W poprzednim temacie dostałem poradę, aby dla każdego głośnika dać po 2 porty. Skrzynka miała zostać podzielona na 2 komory ale w ostateczności wyszła całość bez podziału z uwagi na to że nie było by miejsca na umieszczenie portów. Niestety nie mam miejsca na 4 porty, a na 3. Obecnie są 2 i nie wiem czy dorobić 3?

Jakie są wady, zalety zbyt małej oraz zbyt dużej ilości portów? Lepiej zrobić o jeden więcej, czy to zaszkodzi?
Co do mojej skrzyni, to upchnąć 3 żeby głośnik lepiej oddychał?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jakie są wady, zalety zbyt małej oraz zbyt dużej ilości portów?
jak masz za mala powierzchnie (ilosc portow) to bedzie ci swistalo/furgotwalo/dmuchalo z portow

jak masz za duza powierzchnie (za duza ilosc) to tunele robia sie zbyt dlugie zeby je zmiescic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mógł by ktoś mi przeliczyć w winisd długość portów żeby sprawdzić czy mi dobrze powychodziło? Będę bardzo wdzięczny, bo chciałbym zobaczyć czy się pokryje i czy ogarnąłem o co chodzi w programie.

Parametry: http://www.fritigobend.de/EMPHASER%20EX10-12-15T3%20Datenblatt.pdf
Pojemność skrzyni: 144l
Strojenie: 34hz
Ilość portów: 2 (okrągłe oczywiście)
Ilość głośników: 2
średnica poru: 102

Mi wyszło 0,215m  (czyli 2 porty po 21,5cm. Zgadza się? )

Dodatkowe pytanie. Co to jest ten współczynnik VENT MACH? O co w nim chodzi? Lepiej mniej czy więcej?


Jeszcze dodatkowo zauważyłem że jeśli zaznaczę iso-baric to poziom db się podnosi. Zamontować 2 głośniki membraną do siebie? Jakieś odczucia wrażenia z waszej strony? Chcę wycisnąć jak najwięcej się da, wiadomo :)



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Mi wyszło 0,215m  (czyli 2 porty po 21,5cm. Zgadza się? )
a mi w starszym winisd (0,56a) wyszlo 219mm, czyli sie zgadza ;)

 

 

 

 


Dodatkowe pytanie. Co to jest ten współczynnik VENT MACH? O co w nim chodzi? Lepiej mniej czy więcej?

predkosc powietrza w tunelu. powinno byc na zielonym

nie wiem ile powinno byc w praktyce aby bylo dopuszczalne bo od nastu lat uzywam starszej wersji programu


Jeszcze dodatkowo zauważyłem że jeśli zaznaczę iso-baric to poziom db się podnosi. Zamontować 2 głośniki membraną do siebie? Jakieś odczucia wrażenia z waszej strony? Chcę wycisnąć jak najwięcej się da, wiadomo

uklad izobaryczny NIE PODNOSI efektywnosci ukladu!

efektywnosc pozostaje na poziomie JEDNEGO glosnika

 

takie ulozenie glosnikow powoduje pozorne powiekszenie obudowy. czyli w praktyce to tak jakbys zrobil 4x wieksza obudowe dla jednego glosnika! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


predkosc powietrza w tunelu. powinno byc na zielonym
nie wiem ile powinno byc w praktyce aby bylo dopuszczalne bo od nastu lat uzywam starszej wersji programu

najczęściej spotykam się z warunkiem, że maksymalna prędkość powietrza w otworze nie może przekraczać 1/10 prędkości dźwięku czyli 34m/s . im mniej tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...