Skocz do zawartości

Zakłócenie w postaci puknięcia w głośnikach


Exacto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przejdę od razu do rzeczy. Podczas kręcenia jogiem volume z wartości 0 na 1 słychać z głośników dość mocne puknięcie. Dzieje się to wtedy, gdy wchodzi sygnał. Męczę się z tym już 3 tygodnie i nie mogę dojść od czego to jest. Wczoraj przypadkiem ruszając radiem w kieszeni gdzie miałem go włożonego do połowy ponieważ kable stawiały opór usłyszałem, że puknięcie było mniej odczuwalne. Gdy ruszyłem radiem do góry, pukniecie przerzuciło się bardziej na suba. Po paru minutach, ustawiłem radio w kieszeni tak, że coś z tyłu stykało, że puknięcie znikło. Co już posprawdzałem:

 

- Wymieniłem kable rca na nowe i puściłem je środkiem - zero skutków,

- Łączyłem masę bezpośrednio z akumulatora pod maską - zero skutków,

- Wymieniałem radio na kenwooda kolegi, JVC od Demondemidi no i na moje JVC, u nich na tych radiach nie puka,

- Zmieniałem piece pędzące głośniki - to samo,

- Łączyłem masę piecy pod ten sam punkt w bagażniku ponieważ mam połączony jeden piec pod jeden punkt i drugi pod inny,

- Oglądałem dwa moje radia na których puka w domu - wszystko w środku jest ok,

- Łączyłem kabelkami masę kabli rca do obudowy - to samo,

- Podłączałem sprzęt na tych radiach do innych pieców w domu i do innych głośników - te same puknięcia,

- Zrobiłem zasilanie radia bezpośrednio z akumulatora - to samo,

- Zakładałem krążki ferrytowe na kable zasilające - to samo,

- Kabel rem odpinałem z radia i łączyłem załączenie pieców bezpośrednio z rodzielacza,

- Podłączałem kablem rca - minijack do pieców w bagażnika i puszczałem sygnał prosto z tableta i tutaj nie było już puknięć,

 

 

Samochód to Opel Frontera B, Piec na skrzynie hifonics titan tsi 1500 i na głośniki z przodu Kicker ZX650.4

 

Nie pamiętam by kiedyś były te puknięcia, nie dawno zauważylem je bo są dosyć głośne, nie przeszkadzało by mi to jeśli nie pukała by skrzynia przy włączaniu nawiewu czy świateł.

 

Puknięcia są przy włączaniu radia co idzie z tym że włącza piecie, przy wyłączaniu oraz przy volume z 0 na 1.

 

Z tyłu radia jest taka śruba, odkręciłem ją oraz połączyłem kablem z obudowy do masy w aucie, jakaś rama metalowa w środku kieszeni, puknięcie ucichło, przy rozłączeniu puka głosniej. Łączyłem także na kablach rca radia do tej ramy i to samo, puknięcie cichnie lub przenosi się tylko na skrzynie. Niby masa kabli RCA, ale czemu w domu to samo i na radiach które działają u kolegów bez żadnych puknięć? Mam nadzieję, że rozumiecie co napisałem bo ciężko to wytłumaczyć na "papierze". Chłopaki ratujcie! te puknięcia nie są normalne... a już wszystko robiłem co mogłem, oprócz sprawdzenia masy na piecach w co wątpie bo jak wyżej pisałem, łącząc do tableta, puknięć nie było :(

 

Cały czas szukam w środku kieszeni przy kablach rca i zasilania bo przy przygnieceniu tam tej kablologi pare razy udały mi się wyeliminować puki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnąłem osobne kable do akumulatora na tych trzech radiach i jest to samo, bo to też brałem pod uwagę. Mam rozebrane dwa radia Sony i JVC i tam ze stykami organoleptycznie wszystko jest ok. Bardziej te kable RCA od radia, no ale nawet na dobrym Kenwoodzie gdzie wszystko jest ok w innym aucie, u mnie puka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem z tym że mam puknięcie przy włączeniu radia na subie ( ponowne wyłączenie i włączenie radia zaraz po zgaśnięciu wyświetlacza powoduje takowe bum,czasami jak odczekam chwilę i włączę radio jest bum ale nie zawsze) To samo się dzieje jak mam radio włączone i zapalam auto, radio gaśnie przy rozruchu a po włączeniu jest dub i nie mam zielonego pojęcia co jest, w środę podmienię radio i zobaczymy. Dodam że po odłączeniu RCA od wzmaka nic się nie dzieje ( wykluczam tym samym winę wzmaka). Co uczyniłem walcząc z tym. Wymiana RCA + puszczenie po fotelach, sprawdzenie mas, sprawdzenie mas na wzmakach, połączenie minusa z minusami RCA ( by wykluczyć uwaloną masę ) pociągnięcie masy bezpośrednio z aku + zasilanie radia bezpośrednio z aku jak i z bagaja  :looka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to kwestia kondensatorów, ja właśnie dziś po długiej walce z tymi pukami, znalazłem w końcu przyczynę i mogę odpocząć! :) Podmieniłem w aucie jeszcze raz piec i puki ucichły. Prawdopodobnie mam kondensatory do wymiany w piecu a jak nie to to na pewno coś w środku :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


po wyłączeniu radia i odczekaniu 4/5 sekund było słychać takie lekkie pyk na subie ? 

 

A rem masz w radiu pod AMP rem czy ant rem? Bo niektóre radia jeszcze chwilę po wyłączeniu trzymają + na antenę. JVC też mi piece odłącza dopiero po zamknięciu panela (winda) i jeszcze ok 2 sekundach... Kenwood robi to w chwili wciśnięcia power.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem dzisiaj inne radio, tak rąbie przy uruchamianiu :/

Zmieniła się częstotliwość tego stuka/puka, wcześniej miałem ustawionego LPF-a na wzmaku i suk był dość niski i mocny, teraz mam z radia LPF-a ustawionego i puk jest częstotliwość puka jest bardzo wysoka przez co obawiam się o suba.

 

 


Prawdopodobnie mam kondensatory do wymiany w piecu a jak nie to to na pewno coś w środku

Daj znać jak ogarniesz sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostały dzisiaj zamówione wszystkie te z zasilania oraz z toru sygnałowego. Nie wyglądają na jakieś uszkodzone czy wylane ale po 9 latach mogło coś z nimi być, możr nawet nie które z nich wyschły. Historii pieca nie znam, możliwe że większość czasu przeleżał w wilgoci (piwnica, garaż).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebym tylko tym się przejmował :) walczę do dzisiaj. U mnie już słychać w głośnikach transformator i stuki z trzaskami jak poruszam kondensatorami. Na zobaczymy jak po wymianie, zapewne zakłócenia typu szumy, jakieś puki równomierne jak bicie serca czy właśnie brzęczenie znikną a i możliwe że ten stukot także. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie mogę edytować, więc proszę kogoś o scalenie :)

 

A więc, po długiej walce z piecem, wymieniłem wszystkie kondensatory na sekcji zasilania oraz na pre ampie i jest to samo, przy przełączaniu x overa puknięcia są tak mocne, że prawie wyrywa woofer. Puki zależne są od tego im więcej dam gaina tym mocniej. Dodając masę do radia trochę je zmniejsza ale nie do zera. Zaczynam szukać w zimnych lutach na pieciu bo tylko to pozostaje do sprawdzenia. Jeżeli nic to nie da, to ten typ tak ma albo jakaś wadliwa seria. Piec gra normalnie, wszystko fajnie tylko ja jestem taki, że chcę wyeliminować nie porządane dziwne dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Skoro mówisz że wszystko zależy jak ułożysz radio w kieszeni, to wskazywaloby że jakieś kable są połamane... Ale jak mówisz że sprawdzałes to w domu to tym samym to wykluczasz (zakładając że sprawdzałes przy innym okablowaniu). Rozszerz jeszcze kiedy puki dokładnie występują... Mówiłeś coś o włączeniu świateł, przełączniku nawiewu. Występują przy obsłudze całego sprzętu elektronicznego samochodu? Np kierunkowskazy? Czy nie wszędzie?

 

Pisałeś też że wymiana wzmaka na inny poskutkowala poprawa. Całkowita?

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...