Skocz do zawartości

Brak sił i pomysłów na zakłócenia....


mavverickk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Trochę dzisiaj pogrzebałem w audio i wnioski są takie: pionek miał naruszone jedno gniazdo chinch i po jego poprawieniu zakłócenia póki co ustały. XM mimo poprowadzenia dodatkowych chinch z dala od jakichkolwiek przewodów dalej łapał zakłócenia po włączeniu wycieraczek. Doprowadziłem dodatkową masę kabelkami od zasilania wzmaka do chinch i zakłócenia znacznie się zmniejszyły, tzn. na wyciszeniu słychać dalej lekkie "pyknięcie" gdy załączam wycieraczki, natomiast przy wyższych głośnościach jest to już nie słyszalne, co nie oznacza że nie występuję. Czyli jak dobrze rozumiem, XM musi iść na przejrzenie do jakiegoś speca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Sygnał z radia do wzmacniacza to nic innego jak zmiana napięcia w czasie (tego na RCA)

2)W autach osobowych niekiedy czesc komponentow w desce rozdzielczej zasilanych jest jakby "z jednego kabla" minusowego

Moze sie zdazyc ze pomiar minusa w okolicy radia a minusa na akumulatorze(róznica napięcia miedzy tymi punktami) pokaze 0,5V mimo ze słowo "masa" wskazywałoby cos innego. 

Załączenie wycieraczek moze spowodowac, ze ten spadek wyniesie np. 0,6v i to nawet w sytuacji gdy radio jeszcze nie jest włączone.

Taka zmiana napięcia z 0,5 do 0,6 moze  ujawnic sie poprzez "pykniecie" w głosnikach. Bardzo szybka zmiana tego napięcia, moze brzmiec jak pisk.

Byłem swiakiem, jak w instalacji jednego forumowicza dwa identyczne wzmacniacze róznie reagowały a powodem reakcji jednego z nich była roznica potencjałow minusa radia i minusa wzmaka na poziomie 0,7V. 

Przez mase RCA płynął prąd w okolicach 0,5A i to tylko w jednym wzmaku, mimo, ze oba były jednakowe (jakies róznice w budowie)

Reasumujac:

moze sie okazac ze radio ma słabe zasilanie. Najlepiej dac mu zasilanie albo chociaz minus bezposrednio z aku, z pominieciem oryginalnej kostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tego jeszcze nie sprawdziłem, a masz rację zasilanie na radio idzie w tej chwili z ori kostki. Mogę minus zamiast z aku dać z rozety z bagażnika, gdzie podpiętę są wzmaki? Nie będzie to miało lepszego efektu w sensie ewentualnych spadków napięć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie po podpieciu do pionka slychac tez bardzo ale to bardzo minimalny swist ale nie ma zaklocen od wycieraczek. Na xmie nawet jak lampka sie wygaszala na wylaczonym silniku to trzeszczalo w glosnikach. Na poczatek zaczne od podpiecia radia do rozety w bagazniku i zobacze co sie bedzie dzialo. Jesli nie pomoze to wypruje wszystkie kable glosnikowe i sygnalowe i bede kombinowal.

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

Który to XM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo razy jak pojawiały się zakłócenia wymiana piecy nie pomagała i rca do podciągnięcie masy radia do tej samej masy gdzie są podłączone piece. Zakłócenia ustępowały aczkolwiek nie jest to regułą. Dużo też robią klemy stare luźne złączki masa na budę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym manualu do wzmacniacza Rainbow znalazłem taki oto schemat:

 

post-10832-0-06426900-1495364529_thumb.png

 

Warto tak właśnie zasilać poszczególne elementy instalacji, rozwiązuje to dużo potencjalnych problemów z zakłóceniami.

 

Nawiązując jeszcze do wzmacniacza, jesteś pewien że nie masz uszkodzonego połączenia masy gniazd  RCA z płytą wzmacniacza?

Tak wygląda obwód wejściowy w Twoim wzmacniaczu, nie ma bezpośredniego połączenia masy sygnału z masą wzmaka. Robi się tak po to, żeby eliminować zakłócenia właśnie :)

post-10832-0-78264700-1495365680_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znowu się wziąłem za grzebanie i takie kwiatki wyszły:

 

Podpiąłem masę radia bezpośrednio do aku a XM podpięty do rozety w bagażniku do której masa jest podana z budy -> brak poprawy.

 

Podpięta masa radia do rozety w bagażniku tam gdzie XM -> brak trzasku załączania wycieraczek ale pozostał świst silnika w wysokotonowych przy dodawaniu gazu, po spięciu masy RCA wzmaka z masą jego zasilania brak poprawy.

 

Pociągnąłem masę bezpośrednio z aku do rozety, radio i wzmaki biorą masę z tej samej rozety -> dalej świst silnika. Spięcie dodatkowo masy RCA wzmaka z zasilaniem brak poprawy. Dopięcie do rozety dodatkowo wcześniejszej masy z budy -> to samo.

 

Po podpięciu wysokotonowych do pionka na tych samych RCA i w standardowej mojej konfiguracji, czyli masa do wzmaków z budy, radio w ori instalacje, ani grama zakłóceń na wysokotonowych .

 

Nie podpiąłem jeszcze tylko plusa radia z rozety z bagażnika.

 

Moje wnioski, wzmak do przeglądu, muszę spiąć wysokotonowe z tego XMa bo strasznie mi się podoba dźwięk z niego. Sugestie mile widziane, ale chyba diagnoza już jest znana. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem zakłóceń rozwiązany, XM już bangla na pokładzie :)

 

Poszukiwań było wiele, a powód zakłóceń błahy. Podejrzeń było wiele, łącznie z uszkodzonym radiem. Mierzyłem miernikiem, szukałem, zmieniałem RCA, ciągnąłem nowe kable zasilające "na krótko", bez rezultatu. W końcu po pomiarach wykonanych pod okiem, a raczej uchem bo wszystko odbywało się przez tel, kolegi frobek doszedł on do wniosku, że problem leży gdzieś w masie. Poczyściłem wszystkie połączenia masy do budy, altka i do aku i jak ręką odjął, XM zaczął grać nie łapiąc żadnych zakłóceń. Wielkie podziękowania dla kolegi frobek, bo bez jego sugestii jeszcze długo bym szukał co nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wierzyłem ze piece RF są delikatne ale nowe Mosconi AS100.2 też potrafił łapać zakłócenia to wszystko przećwiczyłem.

Cos w tym jest. Podłączone na krótko i bałaganie kabli 100.4 szumił i było "pyk" przy wyłączaniu. Na gotowo z porządkiem kabli i zarobieniem końcówek oba problemy znikły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...