Skocz do zawartości

CA BMW e36 compact


markot84
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na samym początku chciałbym wszystkich pozdrowić i podziękować za pomoc, niejednokrotnie zadawałem pytania na forum i zawsze ktoś mi pomagał za to dziękuję. Jakieś 3 miesiące temu małymi kroczkami zacząłem budować swoje pierwsze Car Audio. Zainspirowała mnie budowa zestawu pochodząca z jednych z Łódzkich firm. Nie wiem czy mogę podać nazwę, więc nie podaję jaka to firma ale na pewno każdy wie o jaką chodzi i w tym kierunku poszedł mój projekt. Pierwszym etapem mojej przygody z car audio było oczywiście zakupienie odpowiedniego sprzętu, wybór padł na dwa zestawy JBL Power P 6560C. Oczywiście oba zestawy składają się na system przedni. Może niektórzy nie popierają firmy JBL, ale ja ją lubię i mam z nią styczność już wiele lat.

 

Jednostka sterująca JVC KD-AVX2:

 

Zacząłem od zabudowy tweeterów, a miałem ich aż 4 sztuki, więc pierwsza para poszła do słupków przednich, które zostały zabudowane oraz poflokowane.

 

Druga para poszła w plastik w miejsca za lusterkami bocznymi, oczywiście te plastiki były płaskie więc musiałem je jakoś uformować i pokryć skórą.

 

 

Kolejnym i bardzo ważnym elementem było oczywiście zbudowanie paneli bocznych pod 2 pary głośników i 2 pary zwrotnic. Zwrotnice też zostały zabudowane w panele - ładnie wyglądają i są podświetlane. Budowa paneli zajęła mi jakieś 2 miesiące, niestety praca i szkoła nie pozwalają mi poszaleć w garażu. Panele zostały pokryte oczywiście prawdziwą skórą w kolorze czarnym, miałem bardzo duże problemy z uformowaniem i przyklejeniem jej na panelach. Mój rezultat oceniam na 80% zadowolenia, lepiej nie będzie

 

 

Następną czynnością jaką wykonałem było wygłuszenie drzwi, na razie matami APP, ale to się zmieni z biegiem czasu:)

Między matami APP a tapicerką drzwi dałem 4 cm watoliny dźwiękochłonnej.

 

 

Kolejnym etapem było doprowadzenie przewodów głośnikowych do 4 zwrotnic, wiec kabla kilometry. Przewód głośnikowy zakupiłem firmy Stinger niebiesko-biały skręcany, bardzo jestem z niego zadowolony, lecz jak go kupowałem nie wiedziałem, że jest aż taki gruby. Parę godzin męczenia się aby puścić 3 przewody głośnikowe na jedną stronę oraz przewód prądowy do podświetlenia zwrotnic przez niedużą gumę między drzwiami i te cholerne kostki ale się udało. Przewody głośnikowe od zwrotnic zostaną poprowadzone do bagażnika, gdzie będzie znajdował się wzmacniacz, przewody te puściłem w całości po 6 metrów . Jakoś poszło

 

 

Jak na razie głośników jeszcze nie zamontowałem, nie było sensu, dopiero po zabudowie bagażnika i po zamontowaniu wzmacniacza. Jak na razie moja praca się skończyła, bo mam mały problem do rozwiązania po poprzednim właścicielu :)

 

Bardzo proszę Was o komentarze. Jak to wygląda? Może jakieś sugestie albo pomysły. Dzięki pozdrawiam

post-1-1240381241.jpg

post-1-1240381242.jpg

post-1-1240381243.jpg

post-1-1240381244.jpg

post-1-1240381245.jpg

post-1-1240381246.jpg

post-1-1240381247.jpg

post-1-1240381248.jpg

post-1-1240381249.jpg

post-1-1240381250.jpg

post-1-1240381251.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te w słupach napeno skierowane w stronę słuchacza, na bocznych zaślepkach od lusterek troszeczkę w dolną stronę tak miej więcej na wysokości klatki piersiowej słuchacza, za bardzo nie miałem jak poszaleć z tymi zaslepkami od lusterek. Dzięki za komentarz Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się bardzo podoba estetyka - widać, że robione na spokojnie i z dbałością o szczegóły. I właśnie tak zawsze trzeba. Natomiast do niektórych rzeczy można by mieć drobne zastrzeżenia:

 

- Watolina w drzwiach. Zdaje się, że po paru deszczach będzie cała zawilgocona i zacznie gnić. Dobrze, że jest ona na matach APP, więc jest odcięta od środka drzwi, gdzie jest zawsze wilgoci więcej, niż w środku. Ale ja bym już zamiast watoliny wolał dać jakąś pastę wygłuszającą, jeśli już koniecznie coś dawać. Ale to praktyka pokaże coś się tam w drzwiach będzie działo :)

 

- Tweetery dziwnie skierowane. Zdaje się, że zarówno te w słupkach, jak i te w plastikach są skierowane na siebie, zamiast na słuchacza. To może spowodować, że odsłuch nie będzie satysfakcjonował. Szkoda, bo samo ich wykonanie jest perfekcyjne - można byłoby bardziej klasycznie ukierunkować i wówczas byłby ideał :rotfl: Ale na pocieszenie jest fakt, że jeszcze odsłuchu nie było, więc wcale nie musi być źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markot84, jak na pierwszą instalację to bardzo ładnie :rotfl:

Tak jak wyżej koledzy pisali można się przyczepić do tych tweeterów :)

Ja mam jeszcze dwa pytanka:

Po pierwsze czy te maty to tak zostały jak na zdjęciu :?: bo ja tam nie widzę dziury wyciętej na pierwszy głośnik :) Drugie pytanie to czy dałeś jakieś dystanse między tapicerkę a konstrukcję drzwi :?:

- Watolina w drzwiach. Zdaje się, że po paru deszczach będzie cała zawilgocona i zacznie gnić.

Nic się takiego nie stanie ja taki myk stosuję przy każdym głuszeniu drzwi patent sprawdzony i spełniający swoje zadanie w 100% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dziękuję za komentarze odpowiadam na zadane pytanka:

 

Otóż tweestery w słupkach są chyba dobrze ukierunkowane po wcześniejszym odsłuchaniu - mi pasują:) , te w zaślepkach od lusterek za bardzo nie ustawiałem w stronę ucha słuchacza z dwóch powodów, po pierwsze nie było za bardzo szału jak mam to zrobić, a po drugie jak każdy wie dwie pary głośników wysokotonowych na stronę to troszeczkę za dużo, więc kierunek nie jest za bardzo skierowany na słuchacza jak wcześniej pisałem na wysokość klatki piersiowej słuchacza.

 

Watolina nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. Woda znajduję się za matami APP, watolina posłużyła mi do 2 celów, aby nic nie latało- kable itp. i do minimalnego wygłuszenia wolałem dać, prawie nic nie waży a coś może pomóc:)

 

Tak dziura pod drugi głośnik jest wycięta w dzwiach, niestety pod pierwszy nie było możliwości, idelanie w środku znajduje sie mocowanie prowadnicy do szyby, ale przerwa między głośnikiem a blachą jest +- 3cm, mam nadzieję, że wystarczy.

 

Panel jest przykręcony bardzo dobrze do tapicerki boczków, oraz powstawiałem bezpośrednie mocowania koło głośników tak więc nic mi nie lata i ma stabilną podstawę pod głośniki, dystanse chciałem dać ale niestety bardzo nie równa jest blacha w tych miejscach i wybrałem inne rozwiązanie.

 

W miarę możliwości postaram się wstawić nowe foty.

W sobotę jadę na cały dzień do warsztatu aby pozmieniać i usunąć z bagażnika butlę gazową, będzie podwieszana pod auto, więc trzeba będzie troszeczkę pospawać i powycinać co nie co:) mam nadzieję, że się uda:)

 

Nastepnym krokiem bedzie rozbebeszenie auta w celu puszczenia przewodów sygnałowych, głośnikowych, zasilającego dla wzmacniaczy i oświetlenia oraz przewodu Video dla kamerki cofania.

 

Jak narazie wybór padł na przewody zasilające firmy Dietz " komplet 50mm2"

 

sygnałówki firmy ZEALUM ZC-TS500-2 3 pary:)

 

kabelek Video może Stinger.

 

Dziękuję za odpowiedzi, komentarze bardzo mi pomogły - większa motywacja :) Pozdrawiam Was

 

[ Dodano: 2009-04-23, 08:55 ]

Panelik z bliska

post-1-1240469622.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonanie pierwsza klasa, bardzo mi sie podoba :) sam teraz jestem na etapie pierwszego CA u siebie i z puszczeniem kabli przez te masakrycznie waskie i ciasne szczeliny to jest obłęd, więc tym bardziej podziwiam :P 2x zwrotnica, 2x woofer i 2x tweeter :P heh roboty było mnostwo zapewne :) ale efekt - konkretny.

 

 

Panel jest przykręcony bardzo dobrze do tapicerki boczków,

 

niepokoi mnie trochę to zdanie, ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem...głośnik nie jest na dystansie tylko na boczku ?

 

gratuluję dobrego wykonania i cierpliwosci oby tak dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między panelem a blachą wstawiłem mocowania tak aby wszystko było na sztywno, może coś jeszcze poprawić, może te mocowania wstawic tak aby były jedno koło drugiego np z drewna i storzyc tz dystans z kawałków drewna na około dziur na głośniki. Proszę Was może o jakieś sugestie albo pomysły jak to rozwiązać. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, udało mi się w końcu pozbyć z bagażnika tej butli gazowej, która zabierała tak cenne miejsce:), butla została podwieszona pod auto, jak mi się uda to umieszcze wieczorem zdjęcia.

 

Kolejną rzeczą, którą mam zamiar zrobić na długi weekend to pokrycie bagażnika taśmą dekarską, auto ma dobrze wygłuszony bagażnik, ale w celu zwiększenia sztywności blach pokryję ją taśmą, mam nadzieję, że wystarczy:) chyba że, zakupić maty APP?

 

Kolejną rzeczą, która mie nurtuję to zakup przewodu zasilającego i mam co do tego wątpliwości. Mam zamiar zakupić przewód zasilający 50mm2 firmy Dietz, przestudiowałem całe forum i okazuję się, jak mi się wydaje, że przewód zasilający w zestawie jest przewodem tylko pokrytym miedzią, a sprzedawany na metry to czysty OFC co o tym myślicie, czy to prawda?

A może nie bawić sie w firmowe tylko zakupić przewód spawalniczy?.

 

Mam jeszcze jedno pytanie, czy puszczać dwa przewody 50mm2 od aku ( plusowy i minusowy ), czy wystarczy tylko + , a masa z karoserii auta?

 

Bezpiecznik na przewód o długości 5 metrów i przekroju 50mm2 założe 150 A, bo jeśli dobrze poczytałem, to bezpiecznik chroni przewód a nie wzmacniacze tak?:padam:

 

Proszę Was o pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Dziś chciałbym Wam przedstawić kolejne etapy mojej pracy z CA.

Na sam początek rozebrałem całe wnętrze auta do gołej blachy, aby wykleić taśmą dekarską całe wnętrze auta, poszło 3m2 taśmy. O dziwo w moim autku sprawdziła się, jest ciszej:) razem z fabrycznym wygłuszeniem. Przez autko puściłem 3 pary przewodów sygnałowych, przewód zasilający z aku 50mm2, cztery przewody głośnikowe oraz przewody zasilające do oświetlenia, chłodzenia, do uruchomiania wzmacniaczy oraz szybkiego otwierania klapy na przycisk.

 

Przewody zostały puszczone według zasady: przewód zasilający z jednej strony auta, przewody sygnałowe i głośnikowe środkiem auta, a cała reszta drugą stroną.

 

Kolejnym etapem było uporządkowanie spraw przy akumulatorze, troszeczkę się namęczyłem, bo poprzednie rozwiązanie nie podobało mi się.

Mam nadzieję, że jakoś to wygląda. Zwrotnice, oświetlenie bagażnika oraz oprawka bezpiecznika przy aku jest podświetlana.

 

Proszę oceńcie moją pracę oraz proszę o komentarze. Dziękuję Pozdrawiam

post-1-1242637844.jpg

post-1-1242637845.jpg

post-1-1242637846.jpg

post-1-1242637847.jpg

post-1-1242637848.jpg

post-1-1242637849.jpg

post-1-1242637850.jpg

post-1-1242637851.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widać dużą dbałość o estetykę.. naprawde dobrze wychodzi.. słupki świetne- takie nie standardowe- wiekszość wyładza linie jak tylko sie da zostawiając tylko taką "łezkę" a Ty zostawiłeś dość surowo i wyszło naprawde super!! rewelacja gratuluje... walcz dalej :) powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mnie rozkręcać BMW i głuszyć je dekarką to coś w rodzaju, hmmm, wymieniać opony w Ferrari na Dębicę :) Jak już to rozkręcałeś mogłeś zastosować profesjonalny materiał wygłuszający. Dekarka do drzwi się nadaje, ale na całe auto...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Jak na mnie rozkręcać BMW i głuszyć je dekarką to coś w rodzaju, hmmm, wymieniać opony w Ferrari na Dębicę Jak już to rozkręcałeś mogłeś zastosować profesjonalny materiał wygłuszający. Dekarka do drzwi się nadaje, ale na całe auto...

jak masz pieniądze to dajesz dynamat ! jak nie too albo drogi stosunkowo STP albo najtansza dekarka, ktora bije na glowe APP dzieki warstwie alu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...