Skocz do zawartości

[wydzielone pitu pitu]Kable kable


PopaY
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro jest tu napisane nie raz słowo "kabel" to ja pragnę coś sprostować. Ludzie! Kable służą do obsługi zasilania naziemnego i podziemnego! To, czego my używamy to są przewody, a nie żadne kable! Nie kabel głośnikowy lecz przewód głośnikowy! Nie kabel sygnałowy lecz przewód sygnałowy! Pan David Messinger najprawdopodobniej o tym również nie wiedział. Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

PopaY, yyy wytlumacz mi prosze jak jest roznica miedzy kablem a przewodem ? :(

 

"Kabel elektryczny - przewód elektryczny izolowany jedno- lub wielożyłowy otoczony wspólną powłoką. Chroni ona przed przedostaniem się wilgoci lub innych substancji szkodliwie działających na izolację, uszkodzeniami mechanicznymi oraz porażeniem prądem elektrycznym. Kable służą do trwałego połączenia urządzeń nadawczych i odbiorników. Przesyła energię elektryczną, bądź informacje za pośrednictwem prądu elektrycznego."

 

 

"Przewód elektryczny - element obwodu elektrycznego służący do prowadzenia prądu elektrycznego wzdłuż określonej drogi. Wykonany jest z materiału przewodzącego, najczęściej miedzi lub aluminium, w postaci drutu, linki lub szynoprzewodu. Może być izolowany (np. kabel elektryczny) lub bez izolacji jak ma to miejsce w linii napowietrznej (w domyśle izolacją jest wówczas powietrze)."

 

 

 

Ludzie! Kable służą do obsługi zasilania naziemnego i podziemnego!

 

Przewód liniowy (L), inaczej zwany przewodem fazowym - przewód elektryczny będący w czasie normalnej pracy pod napięciem fazowym służący do przesyłania energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej. W sieci trójfazowej przewody liniowe oznaczane są odpowiednio L1, L2, L3. Przewodami liniowymi są również przewody linii napowietrznej znajdujące się pod napięciem fazowym i odizolowane od konstrukcji wsporczej za pomocą izolatorów.

 

Przewód neutralny (N) - przewód elektryczny połączony z punktem neutralnym sieci elektroenergetycznej, mogący służyć do przesyłania energii elektrycznej.

 

Przewód ochronny (PE) - przewód elektryczny służący ochronie przed porażeniem elektrycznym. Może to być przewód uziemiający (łączący główny zacisk uziemiający z uziomem) lub wyrównawczy (zapewniający wyrównanie potencjałów elektrycznych różnych części mogących znaleźć się pod napięciem).

 

Przewód ochronno-neutralny (PEN) - przewód elektryczny łączący funkcje przewodu neutralnego N i przewodu ochronnego PE.

 

Przewód odgromowy - przewód występujący w liniach WN nie będący pod napięciem w stanie normalnej pracy. Jego zadaniem jest ochrona od bezpośrednich wyładowań atmosferycznych do linii (zwód poziomy). Uziemiony na konstrukcjach wsporczych. W przypadku niesymetrycznych prądów fazowych (np podczas zwarć niesymetrycznych, lub asymetrii obciążenia) sprowadza indukujące się w nim prądu przez uziemione konstrukcje wsporcze do ziemi zmniejszając przez to impedancję kolejności zerowej linii (rozmagnesowujący wpływ przewodu odgromowego).

 

 

Proponuje sie doszkolic ! Zanim napiszesz

 

Pan David Messinger najprawdopodobniej o tym również nie wiedział

 

bo narazie wynika ze ty niewiesz do konca o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie! Kable służą do obsługi zasilania naziemnego i podziemnego!
W literaturze fachowej nie używa się słowa kabel, a przewody.

 

To wkoncu kabel czy przewody?

 

Dlamnie sprawa leeko smieszna bo kazdy wie o co chodzi i kazdu uzywa zamienie tej i tej nazwy.Ale skoro " Kable służą do obsługi zasilania naziemnego i podziemnego" to przegladajac dzial "wasze instalacje" mozna by bylo wywnioskowac ze duza czesc ma w swoim car audio kabale do obslugi zasilania naziemnego i podziemnego :( Doszukiwanie sie dokladnych definicji nie ma tu sensu,nie ma tu sztywnych regul...slowa "kabel" i "przewod" sa tak samo uprawnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie to ma znaczenie?

Ten zarzut odnośnie nazewnictwa nie jest merytorycznym zarzutem Kwestia nazewnictwa nic tutaj nie wnosi i mam wrazenie, ze została wyciągnieta tylko w celu zdyskredytowania ów autora.

 

Czekamy na bardziej merytoryczne zarzuty, jezeli ktos nie zgadza się i ma wiedze, zeby to udowodnic :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ige z tym naziemnym się pospieszyłem, ale prawda jest taka, że prawidłowym określeniem tego co mamy w autach są przewody, a nie żadne kable. Kable to np. to co kładzie TP S.A. w ziemi itd. Mnie nie tyle co denerwuje jak ktoś określa przewód kablem, ale jest to po prostu lekko dziwne, przynajmniej dla mnie. Pzdr.

Proponuje sie doszkolic ! Zanim napiszesz

 

Pan David Messinger najprawdopodobniej o tym również nie wiedział

 

bo narazie wynika ze ty niewiesz do konca o czym piszesz.

Więc prawda jest taka, że to nie ja powinienem się doszkolić :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kabel jest kablem a przewod przewodem ale i tak kazdy wie o co chodzi wiec na tym skonczmy bo artykul jest o czyms zupelnie innym i czy autor napisze przewod czy tez kabel jest bez roznicy.Dodam jeszcze iz jest to tlumaczenie wiec mogl wystapic blad.Wiec konec tego OT :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie! W profesjonalnych zasilaczach (np. typu Powerline) o mocach do 14kW (prąd maksymalny rzędu 100A), są stosowane "kabelki" o przekrojach ok. 25mm. Co przy nich znaczą nasze piecyki?

A w kwestii nazewnictwa. Niektórzy montują swoje przewody do Car audio w autach, inni montują kable w samochodach...

Wszystko w temacie.

 

Pozdrawiam. :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Skoro jest tu napisane nie raz słowo "kabel" to ja pragnę coś sprostować.

ok wiec ja bym chciał wiedziec jedno, jak mozesz mi "sprostowac":

 

Dokończ zdanie.....

"jasiek obszedł jezioro, jezioro zostało ............ przez Jasia"

Chodzi o to wykropokowane bo wiedze ze i polonistuf tu mamy :kwasny:

 

[ Dodano: 2008-08-15, 01:12 ]

W profesjonalnych zasilaczach (np. typu Powerline) o mocach do 14kW (prąd maksymalny rzędu 100A), są stosowane "kabelki" o przekrojach ok. 25mm. Co przy nich znaczą nasze piecyki?

prąd stały i prąd zmienny.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to ze nie ma sensu stosowac lepszych przewodow..

Ale powiedzcie tak uczciwie- co macie załozone w aucie?

Czyż nie czujecie sie lepiej kładąc przewody 2x2,50mm2 niz 2x0,75mm2 ?

swoja droga wiadomo ze bardziej zalezy nam na jakosci.. W takim razie wybieramy przewody grubsze dla świetego spokoju :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubszy kabel nie oznacza wcale lepszego. Jeśli chodzi o zasilanie to przy identycznych przekrojach lepszym jest przewód z większą ilością pojedyńczych żył ( oczywiście mowa o lince! ), ponieważ prąd płynie po elektronach walencyjnych które są na każdej żyle kabla, więc im więcej żył tym większa powierzchnia przepływowa dla prądu :kwasny: Dlatego stosuje się w CA linki a nie pojedyncze przewody.

 

Jeśli chodzi o kable głośnikowe to uważam, że zbędnym jest dawanie np dla 50-70W 2,5mm2, chyba, że odczujemy lepszą jakość dźwięku kładąc grubsze kable :)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
Grubszy kabel nie oznacza wcale lepszego. Jeśli chodzi o zasilanie to przy identycznych przekrojach lepszym jest przewód z większą ilością pojedyńczych żył ( oczywiście mowa o lince! ), ponieważ prąd płynie po elektronach walencyjnych które są na każdej żyle kabla, więc im więcej żył tym większa powierzchnia przepływowa dla prądu :) Dlatego stosuje się w CA linki a nie pojedyncze przewody.

Pozdr.

Ciekawa teoria

A ja myślałem, że prąd płynie całym przekrojem przewodnika i mając "gdzieś" to czy jest zrobiony z tysięcy linek czy jednego grubego drutu. Co innego przy wysokich częstotliwościach (mowa o kilkudziesięciu kHz) kiedy występuje efekt naskórkowości ale i tutaj nie pomoże duża ilość nieizolowanych drucików w przewodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
wszystko to prawda:). nie byłbym sobą jeśli nie dodam swoich trzech groszy:) pisze i mówi się przewody. kable są ziemne i od grubości 10mm2:) to tyle. jeśli chodzi o przewody głośnikowe. oczywiście zależy nam na jak najmniejszej stracie sygnału, i dlatego powszechnie się stosuje przewody OFC czyli miedź beztlenowa. przewody staramy się prowadzić jak najbliżej lini prostej bez żadnych pętelek itp. a co do przewodów zasilających wzmacniacze. podobno najlepiej jest mieć lekki zapas na przewodzie jeśli chodzi o moc. Ale to już jest kwestia tylko i wyłacznie indywidualna. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Testowane przez wiele minut na różnych głośnościach... Nie udało mi się wysłyszeć różnicy. (A podobno mam dość czułe ucho. :hyhy: )

 

Tylko broń Boże nie wspominaj o tym nigdy na Car Audio System, gdybyś tam kiedyś pisał. Zjedzą żywcem z korzeniami :?: Tam się powszechnie uważa, że od przewodów zależy ostrość góry, szybkość basu... I to nie tylko od grubości przekroju, ale i od firmy Takie oto buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i mozesz spac spokojnie teraz bass nie bedzie zwalnial tak jak przy 2x4mm2 :-)

masz racje teraz nie będzie zwalniał na cienkiej 4mm2 :hyhy:

Ale tak na poważnie to do subwoofera moim zdaniem powinno dawać się więcej niż 2x2,5mm2. dla świętego spokoju!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer to troche inna sprawa. Wg powyższego artykułu, na współczynnik tłumienia ma wpływ całkowita impedancja wszystkiego co znajduje się "przed" głośnikiem. Czyli obwodów wzmacniacza łącznie z przewodem głośnikowym. W przypadku głośniczka basowego podłączonego pod zwrotnicę, impedancja przewodu jest znikoma w porównaniu do impedancji cewki włączonej szeregowo z głośnikiem, więc itak współczynnik tłumienia będzie beznadziejny. W przypadku subwoofera używamy filtra aktywnego znajdującego się przed sekcją wzmacniającą. Dlatego w tym przypadku może troche bardziej warto walczyć o niską rezystancję przewodu, zwłaszcza że duża i ciężka membrana subwoofera wymaga lepszego tłumienia. Ale itak przy odcinku o długości 1 metra (czy ile tam masz) przekrój 4mm^2 ma śmiesznie małą rezystancję. A co dopiero 6-stka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...