Skocz do zawartości

BERLINGO XTR


nicus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

x2000 świetnie się sprawdza w tej części pasma . Jak Wrażenia ?

 

Tak, to prawda WF bardziej dograły się do TW-wrażenia za krótko, by móc obiektywnie napisać 

 

 

drugiego na p10 i malina ! najlepszy napęd dla suba jaki miałem 

 

Myślimy podobnie

Jednak bardziej mnie skłania wymiana p10 na SB-10A MKII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 170
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...

W uzgodnieniu z Nicusiem, wrzucam pomiary i symulację, tego co aktualnie u niego gra.

 

Pomiary były robione Artą, JEDYNĄ SŁUSZNĄ METODĄ, szeroko opisaną tutaj: http://diyaudio.pl/showthread.php/16515-Nasze-poczynania-z-ARTĄ?p=469761&viewfull=1#post469761

 

Generalnie z pomiarów wykonanych tą metodą, to trzeba się bardzo starać aby spieprzyć zwrotkę, przynajmniej w Home Audio.

W CA to mimo wszystko inna bajka, głównie przez wszechobecne odbica i mierzenie głośników pod sporym kątem, zwłaszcza na lewej stronie.

 

Metoda, ta pozwala dość precyzyjnie zmierzyć odległości głośników od miejsca pomiarowego (czyli odsłuchowego, jeśli w tym właśnie miejscu umieścimy mikrofon).

Można zmierzyć, tak zwany "pre delay", czyli czas jaki potrzebował impuls, aby pokonac drogę od głośnika do mikrofonu.

 

I np. dla strony lewej w aucie Nicusia przedstawia się to tak

 

odległość do lewego tweetera

post-7417-0-22349200-1493662554_thumb.gif

 

odległość do lewego woofera

post-7417-0-46723700-1493662590_thumb.gif

 

Stąd wynika, że do TW jest 108,17 cm, a do WF 116,77 cm.

Różnica wynosi 8,6 cm. czyli dZ miedzy głośnikami wynosi 8,6 cm, tweeter jest bliżej więc, jego trzeba opóźnić na procku, aby zrównać centra akustyczne na lewej stronie. 8,6 cm dzielimy przez prędkość dźwięku 344 m/s i wychodzi nam 0,25 ms.

 

 

No i te pomiary, po odpowiedniej obróbce w Arcie, wrzucam do lspCADa, który oprócz elementów pasywnych RLC potrafi robić symulację na elementach aktywnych, w tym ma wbudowane procesory Behringera DCX2496, które spokojnie nadają się do symulacji procka w aucie.

 

No i docelowo wygląda to tak

 

Strona lewa

 

SPL przed (szary) i po equalizacji (czarny)

post-7417-0-39908700-1493663262_thumb.gif

 

SPL i Revers Null

post-7417-0-59628700-1493663302_thumb.gif

 

Zgranie fazowe

post-7417-0-16214600-1493663351_thumb.gif

 

Przebieg napięć na głośnikach

post-7417-0-90555600-1493663377_thumb.gif

 

 

Strona prawa

 

SPL przed (szary) i po equalizacji (czarny)
post-7417-0-57311600-1493663429_thumb.gif

 

SPL i Revers Null
post-7417-0-98289500-1493663446_thumb.gif

 

Zgranie fazowe
post-7417-0-44255800-1493663457_thumb.gif

 

Przebieg napięć na głośnikach
post-7417-0-82684600-1493663490_thumb.gif

 

 

No i jeszcze pomiary impedancji głośników

 

Master 2000T

post-7417-0-32946500-1493663533_thumb.gif

 

SP-6.5 MW

post-7417-0-60108900-1493663557_thumb.gif

 

 

Widać, że SPL na lewej jest gorszy niż na prawej, ale lewa jak wszyscy dobrze wiedzą jest zawsze bardziej problematyczna.

Wg mnie pomaga tu często mocniejsza equalizacja woofera, który jest z reguły nisko i pod dużym kątem. Można też próbować innych cięć na woofer z lewej, ale ja jakoś nie jestem fanem takiego rozwiązania. :)

 

A pocięte to zostało tak: 

WF 2,5k/18dB - aktywnie

TW ok. 4k/12dB - pasywnie, tłumienie l-padem, ok. -6.5dB

+ EQ jak widać. Inne na lewą, inne na prawą

 

Tam na zrzutach widać, też projekt pasywki na woofery, ale nawet ja namawiałem Nicusia, do zostawienia aktywki na woofery. Bas plumka w tym aucie baaardzo przyjemnie i ja bym tego nie ruszał. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie gra rewelacyjnie ( moźe Tw powinien być lekko glośniejszy ),ale na jakoś grania w berlingo wypowiedzą sie osoby ,ķtórę auto znają i sluchali po Twoich zabiegach.

 

Wracając do pomiarów w berlingo, zostalo jeszcze wyrównanie gainow na oscyloskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mierzę tym samym. Nic w nim nie zmieniałam. Sprawiłem sobie tylko mikrofon na oryginalnej wkładce WM-61A, bo wcześniej miałem zamiennik.

Zamiennik fałszował pomiary powyżej 10kHz - zaniżał. Oryginał WM61A zawyża powyżej 10kHz (ma podbicie +3dB na 15k), ale w sieci jest dostępny do niego plik kalibracyjny, z którym mierzy jak trzeba. Sprawdzałem wielokrotnie, w tym w domówce, poziom tweeterów powyżej 10k wychodzi mi jak kartach katalogowych.:)

Jak chcesz odpowiedni plik kalibracyjny, odezwij się na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na jakoś grania w berlingo wypowiedzą sie osoby ,ķtórę auto znają i sluchali po Twoich zabiegach.

 

Ja nie słuchałem aut po zmianach strojeniowych sugerowanych przez Pawła ale w Twoim Berlingo jest Bardzo duża zmiana na plus. Przybyły walory których poszukiwanie zajęło  sporo czasu, takie jak choćby wysokość sceny albo pierwszy lub drugi plan na tej scenie.

 

 

Wracając do pomiarów w berlingo, zostalo jeszcze wyrównanie gainow na oscyloskopie.

I takie równanie gainów może być następnym sporym krokiem w przód przy okazji grania w Berlingo - z resztą temat o gainach był swego czasu wałkowany i uważam, że to nadal jeden z walorów stanowiących o pozytywnym graniu w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ja nie słuchałem aut po zmianach strojeniowych sugerowanych przez Pawła ale w Twoim Berlingo jest Bardzo duża zmiana na plus. Przybyły walory których poszukiwanie zajęło  sporo czasu, takie jak choćby wysokość sceny albo pierwszy lub drugi plan na tej scenie.
 
 

 

Bardzo ładnie opisałeś efekty dogrania fazowego głośników - scena układa się jak należy, pojawiają się plany, nie mówiąc już o skupieniach i lokalizacji źródeł pozornych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Sinof w niedziele słuchałeś grania Pawła:)

Fakt, powinienem zaznaczyć, że żadnych  innych prócz Twojego Berlingo dotkniętego przez Pawła :)

 

 


Bardzo ładnie opisałeś efekty dogrania fazowego głośników

Dziękuję :) To trochę takie tłumaczenie z polskiego na nasz :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...