Skocz do zawartości

Subwoofer przestał grać - jak sprawdzić czy to głośnik czy wzmacniacz?


mpDante
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wymieniałem dzisiaj akumulator i może przypadkowo, ale okazało się, że przestał mi grać subwoofer (słuchać tylko ciche pyrkanie)...

 

Napięcie do wzmacniacza dochodzi, ale po włączeniu radia i sprawdzeniu napięcia na wzmacniaczu mam ok.3,3V... jestem laikiem w tych sprawach, więc nawet nie wiem czy to dobrze czy źle :kwasny:

 

W każdym razie, wzmacniacz to Crunch Blackmaxx, głośnik REX-8s.

 

Będę wdzięczny za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik na kablu jest standardowy (zwykły samochodowy). W takiej obudowie:

http://img36.olx.pl/images_tablicapl/111945401_2_644x461_zestaw-kabli-peiying-do-wzmacniacza-subwooera-dodaj-zdjecia.jpg

 

Jak już pisałem... napięcie na wzmacniacz podawane jest dokładnie takie samo jakie wychodzi z akumlatora, więc raczej można wykluczyć kabel zasilający... Od tego w sumie zacząłem, bo przytrzasnąłem go wstawiając aku. Dopiero po włączeniu radia napięcie spada, sprawdzam miernikiem tam gdzie są przykręcone kable (+/-) na wzmacniaczu :(

 

@slim555: Sugerujesz, żeby mimo wszystko wymienić bezpiecznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik jest pewnie ok

 

 


napięcie na wzmacniacz podawane jest dokładnie takie samo jakie wychodzi z akumlatora, więc raczej można wykluczyć kabel zasilający... Od tego w sumie zacząłem, bo przytrzasnąłem go wstawiając aku. Dopiero po włączeniu radia napięcie spada, sprawdzam miernikiem tam gdzie są przykręcone kable (+/-) na wzmacniaczu

Czy to znaczy że po uruchomieniu radia spada napięcie na aku do 3 V?

Sprawdź dokładnie jeszcze raz ten kabel, tam bym szukał problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po uruchomieniu radia mam napięcie ~3,3V na wzmacniaczu. Najgorsze jest to, że ja niczego nie ruszałem. Jedyna ingerencja w instalację była taka, że wymieniony został akumulator. Nawet kabla zasilającego nie odkręcałem, bo mam taką "puszkę" na plusowej klemie, gdzie przykręcony mam kabel zasilający wzmacniacz.

 

Objawy są tylko takie, że cicho "pryka" głośnik... czyli w teorii jakieś tam zasilanie dostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie mierzysz gdzie? Zmierz na aku i na wzmacniaczu. Odłącz wzmacniacz dla bezpieczeństwa póki co.


Spróbuj obciążyć czymś( żarówką na końcu przy wzmacniaczu) wykluczysz czy nie przyciąłeś gdzieś kabla. Możesz też wstawić akumulator stary jak masz do bagażnika i podłączyć tylko do niego na próbę (plus puść przez żarówkę 12v np h4) Jak będzie świecić to wzmacniacz leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie mierzyłem tam gdzie przykręcony jest kabel zasilający, bezpośrednio na akumulatorze, potem na łączeniu kabla za bezpiecznikiem... i potem bezpośrednio na zaciskach wzmacniacza. Teoretycznie do chwili włączenia radia, napięcie we wszystkich tych miejsach jest takie samo (takie jak na aku).

 

Jutro zrobię tak jak mówisz, tylko nie wiem czy to będzie miarodajne, bo stary aku ma już poniżej 12V... W ostateczności może w sobotę będę miał możliwość podłączyć inny wzmacniacz, to powinno się już ostatecznie wyjaśnić. Może moim błędem było to, że nie wyciągnąłem bezpiecznika na kablu przy odłączeniu/podłączeniu aku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...