Skocz do zawartości

subwoofer w skrzyni zamkniętej


Game
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek zacznę od tego że szukam głośnika niskotonowego do mojego peugeota 307 (hatchback) - z przodu mam Helix B62C.

 

Myślałem by samemu wykonać skrzynię zamkniętą i włożyć ją do bagażnika, a w niej 30cm, 200-250rms, subwooferze w cenie do ~350zł i myślałem o takich:

>> RE Audio RE-12S4 30cm

>> Peiying PY-BL300A10 30cm

>> ROCKFORD FOSGATE R2D2 lub R1S4

>> JL Audio 12WX

 

Co myślicie o tych egzemplarzach? Zależy mi na "ładnym basie" i na codzień będzie dla smaku, ale chciałbym aby miał potencjał i od czasu do czasu można trochę pohałasować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

a jak się ma do tego Qts względem montażu w obudowie zamkniętej?

>> RE Audio RE-12S4 - qts 0.38 , Fs 20, fs/qts = 52,6

>> Peiying PY-BL300A10 - qts 0.828, Fs 27, fs/qts = 32,6

>> ROCKFORD FOSGATE R1S4 - qts 0.49, Fs 20, fs/qts = 40,8

>> JL Audio 12WX -qts 0.562, Fs 27,4, fs/qts = 48,7

>> Excursion sx1-12s4 - qts 0.701, Fs 29,5, fs/qts = 42

 

przez co trochę się pogubiłem

 

 

Upraszczając nieco problem można ogólnie przyjąć, że głośniki o Qts<0,3 aplikujemy w obudowy bass-reflex, 0,3<Qts<0,4 - głośniki możliwe do aplikowania w obudowach zamkniętych i b-r, Qts>0,4 - obudowy zamknięte.  (DIYaudio)

Optimum dla takich skrzynek (zamkniętych) to Qtc 0,707 (amplituda jest maksymalnie liniowa, głośnik ma dobre zejście, a skrzynka nie jest zbyt duża) ale można zejść do 0,6 a nawet 0,5 (nie niżej). Nie będzie też błędem Qtc w okolicach 0,8 czy 0,9, ale stracimy na niskim zejściu.
[...]
Głośniki do takich zabudów powinny mieć Qts około 0,4 - 0,5 ale może też być trochę mniej, bo granice są tutaj bardzo płynne i często można spotkać dobrze grające głośniki w niestandardowych dla siebie zabudowach. Warto też sprawdzić stosunek Fs / Qts - jeżeli będzie w granicach 40-80 (najlepiej 50), to jest to głośnik jak najbardziej przewidziany do skrzyni zamkniętej.
(faq nazara)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołączę się do tematu bo mam taki sam dylemat, dodam że mam Alpine MRV-T505 i skrzynke closed 30L, brakuje tylko przetwornika. w kręgu zainteresowań prawie to co u kolegi bo:

- RE 12S4

- Powerbass S-124x

- RF P1S4-12

- Excursion SX1-12S4

i może jeszcze ten JL 12WX o ile nie jest lekko za słaby (125W RMS).

Wymagania jak u kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piciu chyba o każdym jest info na forum  , a co do manii watów suba , to radzę nie wpadać w paranoję , bo do normalnego słuchania 120w głośnik w zupełności wystarczy ;) 

Do ww. paczki dołożyłbym DLW w312 i  jego sobie kupił , aczkolwiek nie słuchałem Excusiona i może się okazać czarnym koniem  :wink:

 

PS: tylko nie wiem po co taki ciąg do 30cm głośników , jak w zupełności 25cm starczy do normalnego grania , a taki RE10 potrzebuje prawie 2x mniejszej skrzynki niż Re12  :cisza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że z 25cm też jest dużżży wybór, ale mam już skrzynkę i chcę do niej coś zaaplikować, posłucham trochę i za jakiś czas pewnie zmienie bo mam kombi więc jest trochę miejsca.

Co do watów to jest to tam jakiś parametr, ale nie najważniejszy, dlatego wolę popytać zanim coś kupię.

Jestem otwarty na wszelkie propozycje, na przykład teraz już przekopuję net w kwestii DLS w312 co poleciłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Excursion SX1-12S4  

Re-12s4  bardzo podobny do opcji wyżej

DLW w312 mniejsza moc ale dobre brzmienie.

 

Rockford R2 czy Peiying odpada

 

A sam bym wybrał dobrą sprawdzoną opcję Re- Mała rzecz a cieszy, a dobra w miarę sprawność jak chcesz się bawić parametrami. Samo Fs itd to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domyslam się że zmiennych jesli chodzi o parametry to jest sporo tylko cieżko samemu wybrac złoty srodek ;) wiec staram się w miarę możliwosci :)

 

Mam jeszcze pytanko odnosnie wielkosci, jest duża rożnica miedzy 10" a 12"?

 

A drugie to tak z ciekawosci czemu wszyscy na dzien dobry odrzucaja peiyinga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz znać czemu - pobaw się matematyką i fizyką. Sprawność w danych zakresach itd.

Fs to jedno, sprawność to drugie, masz jeszcze Mms, skuteczność itd.

Dobierz całość parametrów patrząc na częstotliwość 30hz, jak wygląda wtedy sama akustyka. Chcesz popatrzeć na Peiyinga? 

Jedną rzecz mogę ci pokazać - Py300F2- w closed może parametry pokazują coś mizernego, ale gra w closed jeden z milej. Oczywiście porównujemy tylko tą klasę a nie resztę Hi-End.

Parametry pokazują jedno- w słuchaniu spadek 5db daje dużo, wiele osób powie że to ciche granie. Ale jak ktoś bierze pod uwagę jego brzmienie- za te pieniądze to śmieszna cena, ale jak komuś wystarcza-jego sprawa. 

Patrzysz cena 120zł za subwoofer a 360zł za subwoofer.. 

Tylko dlaczego subwoofer za 360zł daje lepszą skuteczność, daje głośność o 8db więcej, a pobiera 30% mocy mniej? Coś za coś prawda?

Po co ci Peugot 307 jak możesz kupić "TATA" czy" Dacie"

 

10" a 12"... Kurcze a matematykę znasz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemam parcia na peiyinga tylko tak z ciekawosci pytam a co do aut to nie zrozumiałem Cię za bardzo ale fanclub taty jest na innym forum ;)

 

Co do rożnicy między 12 i 10 to jeszcze na tyle umiem sobie wyliczyc ktory jest większy, bardziej ciekawiło mnie jaka jest rożnica dynamiki bo gdzies sie spotkałem z opinią że 12" może trochę meczyc wiec stąd to pytanie ;)

 

Ps: bagaznik 341l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rożnicy między 12 i 10 to jeszcze na tyle umiem sobie wyliczyc ktory jest większy, bardziej ciekawiło mnie jaka jest rożnica dynamiki bo gdzies sie spotkałem z opinią że 12" może trochę meczyc wiec stąd to pytanie ;)

 

 

Myślę ,że lekko mylisz pojęcie dynamiki ze sprawnością, jeszcze nie spotkałem się z opinią by kogoś dynamika męczyła, sprawność i owszem, gdy subbasu im było zwyczajnie za dużo na 12ce względem 10ki.

Generalnie przyjmuje się ,że 10ki są szybsze, bardziej uniwersalne do słuchania na co dzień, lecz nie mają takiego zejścia czy też sprawności jak 12ka, ta zaś z racji gabarytów, mms, etc jest z natury wolniejsza. To wszystko co napisałem to tylko ogólniki, bo jest znane wiele wyjątków od tej reguły, lecz nie w budżet lidze. Choćby 10ka RF HX2, potrafi zawstydzić i zejściem i sprawnością wiele 30tek, jak również starsza oldscoolowa papierowa 30ka potrafi zapędzić w kozi róg nie jedną dziesiątkę jeśli chodzi o szybkość i punktualność.

Bierz Excursiona skoro Raadek Ci poleca, on wie co mówi i nie cuduj. :)

 

ps. I jeszcze coś mnie tknęło, zamiast pojemności bagażnika , napisz Nam Ty chłopie jakiej muzy słuchasz? :) Bo to ważniejsza wskazówka aby coś najrozsądniej doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja bym wolał jeszcze inaczej zrobić konstrukcję subwoofera. 

Porównujemy closed 12" -  średnio użyjemy te 30-35 litrów netto w closed.

A teraz każdy da ci ewentualne rozwiązanie-  Re-10 w skrzyni BR.

Teraz sobie porównaj jak byś chciał- z dowolnym Peiyingiem a taka opcja:

Peiying w closed= 350wat? Bo tyle wypadało by w Closed zapodać

Re-10 w BR= 150wat? Bo tyle wystarczy

Litraż obudowy- wyjdzie podobny

Głośność akustyki, porównanie- chyba nawet ten Re zagra głośniej (jakościowo też lepiej?)

Niskość? Chyba lepsza w Re

Dynamika? Lepsza w Re

Chyba że masz inne minusy w takich opcjach- bo każdy ma własne powody- ale chyba każda muzyka zagra lepiej w 10" Re w BassRefleksie w porównaniu w Closed 12" Peiyinga.

Koszt wzmaka? Jak byś chciał wydać do 250zł na wzmacniacz to kupisz 350watowy peiying. A za 250zł możesz kupić używany wzmak dobrej klasy z mocą 150wat rms.

Będzie duża lepsza jakość? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@truck, bardzo możliwe, że się mylę i z tego powodu mi nie wstyd dlatego pytam by możliwie sprawnie to sobie wyjasnic ;) co do stylu muzyki to chyba pisałem, nie mniej jednak słucham wielu gatunkow, a głownie d'n'b, hip-hop, techno ;)

 

Aktualnie na celowniku mam RE i Excursion. Ogolnie ludzie piszą że są porównywalne i cęściej spotykam się z lekkim wskazaniem na RE.

Więcej wątpliwości mi wrzuciliście do koszyka dotyczącego romiaru suba.

Zależy mi w pierwszej kolejności na możliwie ciekawym brzmieniu a w drugiej zachować potencjał tak by sporadycznie móc go podkręcić i wyczarować banana na twarzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1szt re lub Excursion 25cm w 30l closed załatwi sprawe ...bedziesz zadowolony

 

zabawe z subem zacznij z obudową closed... potem br a nastepnie ze szczeliną..musisz poznac charakter brzmienia poszczególnych kombinacji...

Sam stwierdzisz co Ci przypasuje najbardziej.

Re audio ,Excursion bedą ciepłe i tanie ...1 klase wyżej bedzie JL ale czy warto przepłacic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


zabawe z subem zacznij z obudową closed... potem br a nastepnie ze szczeliną..musisz poznac charakter brzmienia poszczególnych kombinacji...

 

Ta szczelina to co to takiego?  Chodzi o port bas reflex o przekroju prostokątnym , czy to jakaś nowość i wycina się tylko szczelinę w płycie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...