Skocz do zawartości

ewolucja golfa 4 by zientek


zientek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Długo oj długo zabierałem się za stworzenie tego tematu.
Teraz mam dłuższą chwilkę wolnego czasu także postaram się coś napisać ;)

Aktualnie mam dostęp tylko do "telefonu" zastępczego - tak więc zdjęć nie będzie za wiele

Moja przygoda z CA zaczęła się bardzo, ale to bardzo skromnie, od pierwszego auta VW Polo.

Szybko zmieniłem radio na Pioneera DEH 2900MP
 

a z racji posiadanych wyjść RCA podpiąłem pod niego wtedy jeszcze dosłownie tubę firmy alphard ze wzmacniaczem nie wiadomo jakim... grać - grało! Można powiedzieć, że od tego wszystko się zaczęło ;) Ale teraz konkretniej!

Zmieniłem auto na VW Golfa IV i zacząłem przygodę z CA już troszkę poważniej. 
Przyznać muszę, że nawet nie zdawałem sobie sprawy na początku jak mało wiem w tej dziedzinie... podłączenie + do + i - do - to żadna filozofia, nie mniej jednak w takiej niewiedzy powstał można by powiedzieć

STAGE 1
 

Pierwszą i jakże oczywistą rzeczą było zaopatrzenie się w radio z wyjściami RCA i tak oto (jaki ja byłem głupi!) kupiłem w cenie lekko ponad 400zł radyjko Alpine UTE 72BT do tej pory jest ono moją jednostką sterującą - zdaję sobie sprawę z tego, że będąc wtedy bardziej świadomym pozwoliłbym sobie na lepsze używane radio. 
http://images67.fotosik.pl/167/11e52d4dc3cebeba.jpg

Kojejnym (a jakże!) krokiem było nic innego jak wstawienie subwoofera do bagażnika - kable oczywiście no-name z allegro a sub to:
Blaupunkt GTB 1200 

http://www.bartex-caraudio.pl/images/2009/blau_/Blau_GTb1200mystic.jpg

Podobnie jak w przypadku VW Polo - Grać, grało!
(nie mam pojęcia jaki miałem wzmacniacz - jedyne co było na nim napisane to "monoblock" )

 

Kolejną rzeczą jaką postanowiłem wymienić były głośniki z przednich drzwi, wybór padł na
Sonda TX 1165 

http://static4.tme.eu/katalog_pics/6/2/1/621a0fe229f858d097643805bcce4c8c/sonda.tx1165.jpg

Głośniki oczywiście podłączone pod samo radio, moc nominalna 30W, tweeter ostry i sypał piachem jak żaden inny który do tej pory spotkałem, nawet seria grała lepiej - nie mniej jednak - były! 

Oczywiście, chwilkę później postanowiłem wymienić również i tyle głośniki - i tutaj nie mam zielonego pojęcia dlaczego kupiłem głośniki o nominalnej mocy 100W pod samo radio - jak pisałem wcześniej nie byłem jeszcze za bardzo świadomy ;) Tym oto sposobem w tylnych drzwiach wylądowały

Autotek a6.2CS 

http://audio-cars.com.pl/26-58-large/autotek-a62cs.jpg

Można powiedzieć, że w ten sposób zakończył się "stage1" mojego VW Golfa IV - jak widać całość zrobiona po łebkach - dodam też, że nie wiedziałem nawet co to jest HPF u mnie w radiu i oczywiście cały czas był wyłączony ;) Gain na subie ustawiony na pozycję "max" - generalnie z 35 stopniowej podziałki na radio przy 12 nie było czego słuchać... Jak widać miałem tylko podstawy i to w zasadzie bardzo marne!

Powoli zacząłem się interesować tematem CA coraz bardziej, tak trafiłem na to forum i muszę powiedzieć, że samo przeczytanie linków zawartych w liście i przestudiowanie forum dało mi już bardzo dużo więcej wiedzy. Pojęcie o elektryce jako takie posiadałem z racji kierunku studiów, ale w mojej głowie było sporo mitów, które zostały rozwiane bardzo szybko.

Tak więc zacząłem kompletować do swojego auta całkiem nowy system tak więc:

STAGE 2

 

Zaczęło się od zmiany kabelków, było to konieczne z racji tego, że postanowiłem postawić system dosłownie na nowo, oczywiście nie od razu ale stopniowo i tak w aucie wylądowały przewody Hollywood 0GA
http://images67.fotosik.pl/167/c63a47d3b65dec0fgen.jpg

 

Doszedłem do wnioski, że o ile kable mogą być za cienkie o tyle za grube nie zaszkodzą, tak więc wylądowało w aucie 53mm2. Oczywiście auto musiałem wybebeszyć w środku całe:
http://images69.fotosik.pl/165/41d8df4770128090gen.jpg

Kabel zasilający + puszczony jest lewym progiem od akumulatora, w ścianie między silnikiem a kabiną zmieścił się wręcz idealnie z uszczelką. Kable sygnałowe zostały puszczone stroną prawą, a głośnikowe wracają do przodu środkiem (wtedy jeszcze ich nie było).

Postanowiłem przy okazji dokupić do instalacji kondensator, wtedy wydawało mi się to świetnym pomysłem, teraz nie koniecznie, aczkolwiek cena była dobra no i kondensator po prostu jest:
http://images70.fotosik.pl/165/5024c2e086ba7abcgen.jpg

 

Dodam tez, że napięcie na kondensatorze nie spada poniżej ok 14.2V przy dzialającym alternatorze. Także tutaj nawet kabelki CCA dają rade ;)

Podstawa już była, teraz przyszła pora na komponenty mojego systemu:

Subwoofery:

2 x Soundstream RW12 

http://images68.fotosik.pl/166/66709172794e39eagen.jpg

Dwie cewki 4ohm, każdy głośnik spięty w 2ohm, a te zaś razem w 1

http://images66.fotosik.pl/165/ef4eed9f1226689agen.jpg

 

Do pędzenia subów wykorzystuje
Soundstream DTR 1.1400D 

1400W i stabilność w 1ohm.

Głośniki i wzmacniacz zakupione z forumowych rąk.
Tutaj nastąpiła krótka przerwa spowodowana w pewnym stopniu szkołom, aczkolwiek plan był ;)

 

Chyba powinieneś więcej czasu poświęcić na naukę.

Nie chciałem za bardzo wymieniać głośników przednich, ponieważ zwyczajnie mia miałem wzmacniacza, żeby napędzić coś co da radę 2x12' w bagażniku (nie żeby te sondy dawały)

Ale jak grom z jasnego nieba, za dosłownie "przysługę" wpadł mi w ręce wzmacniacz
JBL GTO 4000 

http://www.comparestoreprices.co.uk/images/jb/jbl-gto4000.jpg

Oczywiście dodatkowy komplet RCA poszedł w ruch, kable zostały położone obok obecnych już w prawym progu, na końcu założyłem Y RCA i zasiliłem obecne już głośniki w aucie tym oto wzmacniaczem, można powiedzieć, że tak powstała wersja 

STAGE 2.1

 

Mając już wzmacniacz i odrobinkę więcej wolnego czasu, na forumowej giełdzie zagościł post wyrażający chęć zakupy głośników przednich do mojego golfa, tak o to stałem się posiadaczem nie dlsów czy moreli ale zestawy:
Ephaser epc26-g5

woofer:

http://images66.fotosik.pl/165/b0b7c8cc4174467cgen.jpg

 

a tutaj tweetery:

http://images70.fotosik.pl/165/12e723813372c6bagen.jpg

 

oczywiście zdawałem sobie sprawę z tego, że obecny wzmacniacz nie będzie w stanie wycisnąć z nich wszystkiego, ale można powiedzieć, że był to w pewnym stopniu już STAGE 2.2  bo system przedni jest przecież ważnym elementem ;D

Zaraz po wymianie tych głośników z sytuacji losowej, rodzinnej, szkolnej etc zniknąłem z forum na dość długo - troszkę szkoła, troszkę zdrowie i troszkę problemy finansowe nie pozwalały za bardzo zając się CA a tym bardziej wydawać na to pieniędzy.

W głowie oczywiście przez cały czas głosy przemawiały do mnie "zmień ten wzmacniacz na przód!" normalnie spać nie mogłem...
Po tej krótkiej przerwie, postanowiłem wreszcie coś zrobić, poszukałem, poszperałem i znalazłem wzmacniacz
Impulse SLA 2100 

http://mmc.bolha.com/2/image/141500/143120/Ojacevalec-Impulse-SLA-2100_5161485921e65.jpg

Na forum prosiłem o pomoc w znalezieniu terminali do niego ;)   (terminale zamówione, ale jeszcze nie ma ich na magazynie ble ble...)
W każdym razie podłączenie prowizoryczne terminali zrobione (solidne, nie zwiera, ale mało estetyczne).
Zmieniło to bardzo dużo w graniu zestawu przedniego, tak więc mogę powiedzieć, że po wymianie wzmacniacza i wyrzuceniu głośników z tylnych drzwi można uznać, że auto znalazło się w STAGE 2.3 

 

Moje uwagi co do samej instalacji są następujące:

-konieczne wygłuszenie drzwi (jest zrobione na "odczep się") aczkolwiek stwierdziłem, że drzwi golfa IV to w miarę wdzięczna konstrukcja więc mogą poczekać
-muszę dodać kabel masowy od akumulatora do karoserii - światła przygasają, ale napięcie na kondensatorze wcale mocno nie spada

-(śmiejcie się lub nie) wsadzenie subwooferów w odpowiednią skrzynkę - sam nie skomentuje tego w czym teraz są! ;D

Moje plany

 Planuje zmienić radio na jakąś jednostkę z procesorem i przejść na bi-ampa. Tutaj dodam, że bardzo mocno przepraszam kolegę któremu "biłem pianę" o radio JVC, niestety w tym miesiącu mój plan nie zostanie uskuteczniony. 

Jak to gra?
Profil zestawu przedniego po dodaniu 2ch zmienił się troszkę i góra stała się delikatnie uciążliwa, na szczęście przełączenie zworki w zwrotnicy i ściszenie tweetera o 2db (tak tylko!) zrobiło przód jakby... cieplejszy, muszę powiedzieć, że ciepłego brzmienia nie spodziewałem się po tych emphaserach, choć może to wzmacniacz robi taką robotę? Ciężko mi powiedzieć coś "konstruktywnego" o samych subach, ponieważ to pierwsze poważniejsze jakie miałem okazje osłuchać. Porównując do tego co słyszę u znajomych to bas jest jakby bardziej "skondensowany" generalnie uderza i znika... jakby go wcale nie było, potrafi też przeciągnąć ładnie po nerkach przy "zejściu". Strasznie długo walczyłem z kickbassem z zestawu przedniego, ale bez wygłuszenia drzwi to mogę sobie powalczyć...

Jeżeli coś pominąłem to pytajcie!
Oczywiście jakieś sugestie i rady bardzo mile widziane!

Chciałbym zaczerpnąć coś więcej w temacie:
-bi-ampa tych konkretnych emphaserów, jak to ciąć, czym zasilić górę

-czy tweeter w fabrycznych trójkątach lusterek bardzo się tam marnuje?

-zasięgnąć rady kogoś, kto wie jak dobrze wygłuszyć golfa IV

Oczywiście czytałem na powyższe tematy sporo, mimo wszystko pewne wątpliwości zawsze będą.

Pozdrawiam
Zientek

Edytowane przez dan124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 184
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeżeli chodzi o przednie drzwi, to montaż i demontaż tapicerki i mechanizmu szyb jest szybki i dość prosty, samego środka zresztą też nie jest dość skomplikowany, na chwilę obecną celuje tylko w przednie drzwi, żeby zobaczyć czym odwdzięczą się te emphasery ;)

Myślicie, że dadzą mi tak mocno oczekiwanego porządnego kicka? ;D obecnie tnę je na 60hz bo moje radyjko niżej zejść nie pozwala - wedle instrukcji najniżej dla nich to 55hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem, że:
do kicka potrzebny jest system trójdrożny, generalnie dla mnie kick to po prostu niska częstotliwość grana przez system przedni, stąd jest właśnie moje pytanie czy zejście niżej poprawi to kopnięcie w tych konkretnych głośnikach, mimo że są one dwudrożne?

Mylę się co do tego czym jest tak na prawdę kick?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że dadzą mi tak mocno oczekiwanego porządnego kicka? ;D obecnie tnę je na 60hz bo moje radyjko niżej zejść nie pozwala 

 

Kickbas występuje w zakresie ~80-200.

A Ty chcesz je katować subbasem.

 

 

Zawsze myślałem, że:

do kicka potrzebny jest system trójdrożny, generalnie dla mnie kick to po prostu niska częstotliwość grana przez system przedni, stąd jest właśnie moje pytanie czy zejście niżej poprawi to kopnięcie w tych konkretnych głośnikach, mimo że są one dwudrożne?

 

Mylę się co do tego czym jest tak na prawdę kick?

 

Bardzo ciekawa teoria- oczywiście błędna.

Ilość dróg nie ma nic do poprawnego przetwarzania zakresu kickbasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba było tak od razu ;D
Czyli wracając do tematu zejście niżej tymi głośnikami poprawi mi jeżeli już coś to niejako bas? Idąc dalej, kick już teoretycznie w tym zestawie mam? 
Jeżeli miałbyś porównać kicka do jakiegoś załóżmy instrumentu, to byłaby to stopa w perkusji? Po prostu nie wiem czy dobrze myślę... i czy właśnie nie pomyliłem pojęć takich jak kick.

Teraz tak już troszkę odbiegając kick a kickbass to co innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Super! Dzięki panowie! Faktycznie szukałem tego kicka nie tam gdzie powinienem... bo w sumie nie wiedziałem czego szukać a teraz w odniesieniu do:

 


Kickbas występuje w zakresie ~80-200.
A Ty chcesz je katować subbasem.

Warto czy nie warto dawać wooferowi z tego zestawu schodzić tak nisko? Czy zostawić to subwooferom? Bardzo mocno staram się go nie przesterować, nie katuje go i wydaje mi się że czułość wzmacniacza jest dobrze ustawiona, bo po wyłączeniu subów nie słychać zniekształceń i tego, żeby głośnik się w jakiś sposób katował?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto czy nie warto dawać wooferowi z tego zestawu schodzić tak nisko? Czy zostawić to subwooferom? Bardzo mocno staram się go nie przesterować, nie katuje go i wydaje mi się że czułość wzmacniacza jest dobrze ustawiona, bo po wyłączeniu subów nie słychać zniekształceń i tego, żeby głośnik się w jakiś sposób katował?

 

Poczytaj jak zazwyczaj ludzie tną przednie zestawy/suba. Wstępnie można przyjąć że przód ciąć w okolicach 60-80. Oczywiście nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedłem z takiego założenia, że skoro może to zagrać, to dlaczego miałby nie grać? Tym bardziej, że zwyczajnie wychodzi to tym głośnikom bardzo dobrze. Kiedy jeszcze miałem to wszystko pod JBL ciąłem to o wiele wyżej. Głośniki autoteka których się pozbyłem też nie wydawały się być przesterowane aczkolwiek te same utwory brzmiały na nich o wiele bardziej "głucho".

Łącząc wypowiedz mamusy i maxam'a wychodzi na to, że w sumie filtr jest ustawiony dobrze, bo i gra to przyjemnie (a osłuchałem to dość sporo bez subów) i filtrem jest odcięte na 60 to wypadałoby tak zostawić.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszedłem z takiego założenia, że skoro może to zagrać, to dlaczego miałby nie grać?

 

 

Z czasem ucho Ci się wyczuli i nauczysz się jaki to ma wpływ.

W 2 drogach nieco wyższe cięcie woofera odwdzięcza się lżejszym graniem co się przekłada bezpośrednio na większą przyjemność odbioru całokształtu.

 

Próbuj i słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje aby każdy zainteresowany znalazł sobie kawałek z fajną "stopą" basową i następnie nałożył na niego ostry filtr LP przy 200Hz.

Tak spreparowany kawałek odtwarzamy na swoim, referencyjnym systemie. Na następnym spotkaniu grupy wsparcia możemy porozmawiać o doznaniach z odsłuchu z niezwykle dynamicznego kickbasu :)

Jeżeli określić sam kickbas jako krótki lecz głośny sygnał o stosunkowo /ważna słowo/ niskim widmie częstotliwościowym to rozważałbym to raczej w kategoriach transientu /takie zapożyczenie z języka Lengłyż - może ktoś wie, jak to po Naszemu będzie?/.

Co to transient dowiemy się między innymi tutaj : Transient (acoustics) by Wiki

 

Proszę zwrócić uwagę na zdanie nr 2 i 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...