Skocz do zawartości

Strojenie skrzyni basowej, a akustyka auta.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zachodzę w głowę od wczoraj jak to możliwe że u mnie bas nie gra jak należy...

Sytuacja była następująca (byćmoże niektóre szczegóły mało kogo obchodzą ale nieco rozjaśnią o co chodzi)

A więc tak:

Grajcownie basową jaką posiadam to DD M1c i DD9512g , sub w budzie ok 107-115l, dokładnie nie pamiętam, strojonej w jakieś 38hz (były już kombinacje na 45, 50...) moc podawana na głośnik to jakieś 1200w. Gra to w hyunadiu coupe. 

I niestety po dniu wczorajszym strierdziłem że u mnie to jest chu... nie granie.

 

Pojechałem do znajomego pomóc mu poustawiać wzmaka, jako że nowy samochód cały sprzęt został po przekładany do golfa mk4.

I teraz tak: 

Sprzęciwo jakie posiada to JBL 14001 i DD9515, sub w budzie ok. 110-130l, strojonej na ok 50hz, moc podawana na głośnik to jakies 1300w.

kiedy załączyłęm ton 50hz, oczy mi wypadły pod okulary :O Rąbało tak, że moje oczy aż drgać zaczeły, schowek trzeszczał, w lusterku wstecznym nic nie widać (czego u mnie nie ma niestety nie wiem czemu). Poziom basu był porównywalny do takiego jak niegdyś posiadał Kowal w swoim golfie mk3 przy sazie2500 i dd 9515 (ktoś napewno kiedys słyszał)

 

I teraz się zastanawiam co mogłem zrobić nie tak. Wiem że wielkość suba ma znaczenie, ale nie aż takie.

Zaznaczę jeszcze że z moim hyundaiu grał też ten dd9515 pod m1 w tej samej budzie i efekt nie był wcale znacznie lepszy niż na 9512

 

Nie wiem czy jest możliwość aby poprawić swoją skrzynię, w jaki sposób, od czego wogólę zacząć. co mierzyć itd.

po wczoraj jestem poprostu zawiedziony i głęboce niezadowolony i nie mam pojęcia jak poprawić znacznie granie w furce :<

 

Może ktoś z was ma jakieś pomysły, lub przerabiał ten temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno między 9512 a 9515 jest duża różnica ale prędzej problemu doszukiwał bym się w samej konstrukcji dupowozu. Nie raz słyszałem opinie, że w hc sub gdzieś znika. A swoją drogą dużo go musi u ciebie znikać bo nawet 12 w serii 95 robi konkretne zamieszanie w aucie i rozwarstwia włosy na głowie (i nie tylko) więc... może prądu mało dorzucasz do pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prąd jeszcze jakis czas temu ponizej 12v nie spadal na agm przy nie dosc długim graniu za to na tym jebli do 10v potrafilalo opasc na kwasiaku, a mlucilo niesamowicie w porownaniu z moim. ja wiem ze rozmiar ma znaczenie ale nie az takie!. sprawdzałem ta 15 u siebie w aucie i efektu takiego nie bylo jak juz wspomniałem.

co do wzmaka to lpf na jakies 80hz, jak dobrze pamietam. subsonic na jakieś 30. w radiu lpf na 50. ale ustawialem pod 80. chociaz mimo podniesienia ciecia do 80 efekt nie jest az tak znaczący jak by sie chciało. jeszcze sprobuje te pare litrow zdjąć i zobaczymy.

jesli zle ustawilem to nalezy sie opierdziel xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw mały Ot:

Golf 4 jest autem bardzo łatwym i przyjemnym do nagłaśniania. Mały, szczelny, w miarę dobrze wytłumiony(oprócz co niektórych trzeszczących plastików), i z otwartym bagażnikiem. Przekładałem swój sprzęt do innych aut i wkładalem do swojego kilka klocków znajomych (głównie budżet liga) tak dla porównania (z cordoby, e39, Rover, itd...) Golf ma to do siebie ze dużo wybacza i trzyma moc w środku.

Koniec Ot ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest. Miałem podobnie w Leonie. W golfie 4 system przedni grał rewelacyjnie, powalał kickiem i dynamiką ( mowa o RE Audio SR6.5C), po przełożeniu całego systemu (radio 9813, piec dls a3) do leona była kupa. Modziłem, poprawiałem i mimo iż system grał poprawnie, kicku było pod dostatkiem to już nie było to samo co w golfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i, że tak powiem Lipton.

I próbowałem z pomniejszaniem litrażu i ze strojeniem budy i z ustawianiem w stronę klapy i w przód.

Ale zapomniałem wcześniej napisać jeszcze o takiej być może dla kogoś ważnej kwestii, po otworzeniu szyb w samochodzie bas jest jak by nieco glosniejszy ale chuczy już a nie gra.

Ktoś może ma jeszcze jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie takzr bylo cichutko wzmak dd m3a i dd9515 wina lezala po stronie pradu (kwasiak) auta (sedan) i mojego doswiadczenia zle ustawiony wzmak itp. Wynik tylko 142db. Teraz mam nadzieje ze sie zmieni bo bedzie 180Ah z Agm zmiana kabli zmiana auta i budowa skrzyni od podstaw. Ale dluga droga przedemna. Mam nadzieje ze w przeciegu 2 miechow sie wyrobie. A jesli chodzi kolego o ciebie to musisz cala instalke przegladnac. Nie tylko car audio ale takze od auta. Poprawne ustawienie wzmaka no i prad bo bez pradu wiecej szkod narobisz niz pograsz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) jest jeszcze jedna opcja czemu nie gra jak należy. Ale na ten temat się wypowiem jak to sprawdzę. Co do pradu jest ok. Kable 53mm2, i aku agm holi 60ah,do tego zrobione Big III, napięcie na aku w czasie pracy 14,3.

A przy wzmaku przy graniu do 13,5v Max spada, a podczas ciszy przy wzmaku 14,2 - 14,3v

Także prąd jest ok. Jutro sprawdzę jeszcze jedną rzecz bo być może coś spartaczylem przy skrzyni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to pochwal sie  co chcesz sprawdzic. A moze ktos z nas  podpowie cos jeszcze. Widac  prad jest...... Wiec problem tkwi gdzie indziej. 

Obstawiam ze jest to strojenie skrzyni. Pochwal sie czestotliwoscia rezonansowa auta i jak strojona masz skrzynie (opisz ja, jak jest zrobiona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie za mały port br :D już zacząłem tą dlubanine. Miałem port okrągły 160mm x 290mm, czyli strojenie w jakieś 35hz chyba było. Teraz walę szczelinke 100mm x 380mm x 700mm Długości czyli strojenie bodajże w jakieś 37,5hz, nie mam teraz papierków przed oczami. Ogolnie chodzi o to że powierzchnia kwadrat była za mała. ( Wymiary budy to 415mm x 900mm x 400mm, z płyty 20mm") Częstotliwości autka nie znam, nie mam dostępu do termlaba a inaczej chyba tego nie będę w stanie zbadać :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie za mały port br :D już zacząłem tą dlubanine. Miałem port okrągły 160mm x 290mm, czyli strojenie w jakieś 35hz chyba było. Teraz walę szczelinke 100mm x 380mm x 700mm Długości czyli strojenie bodajże w jakieś 37,5hz, nie mam teraz papierków przed oczami. Ogolnie chodzi o to że powierzchnia kwadrat była za mała. ( Wymiary budy to 415mm x 900mm x 400mm, z płyty 20mm") Częstotliwości autka nie znam, nie mam dostępu do termlaba a inaczej chyba tego nie będę w stanie zbadać :/

Witam jak potrzebny term lab to jestem do usług :) (Międzyrzec Podlaski)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo... No to gitara :D dobrze wiedzieć i napewno w najbliższym czasie mam nadzieję, skorzystam z twojej pomocy :D

A więc tak. Buda robiona na nowo nieco poprawiła granie ale nie znacznie, być może dla tego że nie z mdf, ale dla próby musiała wystarczyć wiórowa. Nic mi nie pozostaje jak tylko robić podobną z mdf i ja dobrze wygłaskać w srodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...