Skocz do zawartości

BR do Audio System HX8 SQ


wiruq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam zrobić skrzynie do HX8. Producent podaj 15l i strojenie 50hz, jednak chciałbym aby sub schodził niżej coś w okolicach 40 hz przy jak najmniejszej obudowie. Mógłby ktoś wyliczyć litraż i długość oraz średnice rurki? 

 

Czy prostokątna obudowa subwoofera jest gorsza od trapezu?

 

 

 

 

1. Głośnik: Audio System HX8 SQ
2. Parametry głośnika:

 

Thiele-Small-Parameter Audio System HX08 SQ
Rdc 3,5 Ohm
Qm 4,68
Qe 0,37
Qt 0,35
Fs 45 Hz
Vas 16 L
Mms 50 g
Cms 230µm/N
BL 11,38 Tm
SPL 92db
Nenn-/ Musikbelastbarkeit: 200 Watt / 300 Watt
X-max (+ -) 8 mm
Einbautiefe 101mm
Einbaudurchmesser 184mm

3. Rodzaj słuchanej muzyki:  hip hop, drum and bass, electro
4. Grubość materiału z jakiego będzie wykonana skrzynia: 18mm mdf
5. Bass reflex: okrągły
6. Model auta: alfa 147 

 

 

Pozdrawiam

Michał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem skrzynke 19l netto, tak jak oryginalna ma. Zamontowałem bassreflex o średnicy 6,6cm i długości 19cm i przy głośnym słuchanie delikatnie słychać świszczenie br. Czy może być to spowodowane tym, że końcówka nie jest wyprofilowana? BR jest teleskopowy i na końcu ma średnice 7,7cm.

 

post-10878-0-88706200-1399298322_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Witam wszystkich i proszę o pomoc w koncepcji na którą się mocno upieram:

               Potrzebuję mieć wysunięty (czyli przedłużony o około 5 cm) port BR aby "przebić" się przez blaszaną półkę tylnego podszybia auta (rys. wystający port). Być może prościej byłoby zainstalować głośnik w odpowiednio wzmocnionej półce auta i podwiesić skrzynkę ale niestety półka nie jest na tyle szeroka aby przyjąć głośnik.

Głośnik to AS HX08SQ. Wymiary skrzyni i BR w/g producenta:

http://www.audio-system.de/dokumente/bda_hx_08_sq_komplett.pdf .

 

1. Czy/jak  zmienić się powinien litraż skrzyni przedłużając ten port BR?

W/g producenta skrzynia BR-15 litrów netto (z odjętą pojemnością na głośnik i port BR).

 

            Ze względu na ograniczone miejsce w bagażniku, muszę sporo zmniejszyć wysokość i głębokość skrzyni (tak aby "tylko zmieścić głośnik"). Natomiast aby zachować wymagany przez producenta głośnika litraż skrzyni, mam do dyspozycji tylko szerokość skrzynki co czyni ją nieco "dziwaczną" z proporcjami mniej więcej jak na w/w rysunku (rys. wystający port).

2. Czy istnieją jakieś granice proporcji rozmieszczenia portu względem głośnika, których nie należy przekraczać? Tzn. u mnie port BR byłby prawie tuż nad głośnikiem (rys. wystający port). Dla porównania u producenta głośnika (rys. ori schemat z Audio System).

            

3. Czy istnieją jakieś granice proporcji przeliczania długości i szerokości portu BR (oczywiście przy zachowaniu przewidzianej przez producenta pojemności portu BR), których nie należy przekraczać? Tzn. u mnie port mocno by się skrócił i aby zachować jego przewidzianą pojemność (wynikającą z w/w linka do katalogu producenta- wymiary BR: D-9cm, L-20cm  ) mocno by się rozszerzył (rys. wystający port). Dla porównania u producenta głośnika (rys. ori schemat z Audio System).

post-7963-0-83423000-1486918583_thumb.jpg

post-7963-0-17064600-1486918588_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zachowuj netto.

2. Staraj się żeby od wlotu do najbliższej przeszkody była odległoć co najmniej 1 średnica portu.

3. Pojemność portu jest rzeczą bezsensowną. Znaczenie ma przekrój w związku z dłudością portu i pojemnością netto skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

 

Czy najpierw mogę liczyć objętość skrzyni według mi odpowiadających wymiarów boków (mówię na razie o netto) i (oczywiście zachowując litraż przewidziany przez producenta) a dopiero potem przeliczyć (np. skracam ale poszerzam) port BR tak aby mi się zmieścił (oczywiście również zachowując parametry wyjściowe producenta)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak.

Najpierw wybieramy pojemność roboczą BR, częstotliwość strojenia i przekrój portu. Po tym obliczamy rozmiary portu i objętość, wypieraną przez port. I tylko po tym obliczamy ostateczne rozmiary skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżę temat:

Do budowy skrzynki BR (19 litrów netto ) dla głośnika AS HX08SQ chcę użyć portu 9x20cm. Ze względu na przewidziane nietypowe wymiary obudowy spowodowane nietypowym jej umiejscowieniem, port Bass Reflex o długości 20 cm nie zmieści się (port szczelinowy również odpada), więc:

1) czy lepiej zamienić 1 port BR na dwa krótsze (oczywiście odpowiednio węższe), podniesie to strojenie ? Zna ktoś jakiś kalkulator na przeliczenie 1 portu BR na 2 porty aby pozostać przy tym samym strojeniu ?

2) lub może kombinować z zakręcającym wewnątrz obudowy portem aby nie zmieniać jednak jego wymiarów ? czy zakręcająca (pod kątem około 135 stopni) rura portu BR znacząco wpływa na dźwięk ? Ktoś coś kombinował z zakręcaniem rury portu BR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę przeliczyć jeden port na dwa o mniejszej średnice, ale muszę wiedzieć dokładne średnice wewnętrzne i zewnętrzne każdej rury.

19 litrów netto - to już po odjęciu objętości głośnika?

Myślałem, że przeliczenie polega właśnie między innymi na określeniu jakie mają być wymiary każdej z 2 rur zamiast 1 większej aby nie zmieniać strojenia.

 

te 19 litrów netto - to nie odejmowany jeszcze ani głośnik ani port(y) BR, jak tutaj:

"budkę BR zrobiłem wg wymiarów również ze strony Audio System brutto ma nieco powyżej 19 litrów trzeba odjąć na głośnik i tunel BR co da nam ok 16 litrów":

http://www.strefacaraudio.pl/topic/12831-audio-system-hx-08-sq-w-br/?p=130798

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica portu, zalecana w temacie skrzynki BR dla AS HX08SQ, to 9 cm a długość 20cm, natomiast pojemność skrzyni to 15lub 16 litrów. Czyli jak pisał użytkownik hertz2, od pojemności skrzyni 19 litrów odjąć objętość na głośnik i port (9x20) daje wspomniane około 16 litrów.

 

Niestety skrzynia będzie miała inne długości boków, przy zachowaniu tej samej pojemności, dlatego port o długości 20 cm nie zmieści się.

Nie wiem jakie powinny być średnice (czyli szerokości) i długości tych dwóch rur- potrzebuję przeliczyć/zamienić wymiary jednego portu (9cm x 20cm) na wymiary dwóch mniejszych i krótszych portów, aby nie zmieniać strojenia skrzyni. . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica portu, zalecana w temacie skrzynki BR dla AS HX08SQ, to 9 cm a długość 20cm, natomiast pojemność skrzyni to 15lub 16 litrów. Czyli jak pisał użytkownik hertz2, od pojemności skrzyni 19 litrów odjąć objętość na głośnik i port (9x20) daje wspomniane około 16 litrów.

 

Niestety skrzynia będzie miała inne długości boków, przy zachowaniu tej samej pojemności, dlatego port o długości 20 cm nie zmieści się.

Nie wiem jakie powinny być średnice (czyli szerokości) i długości tych dwóch rur- potrzebuję przeliczyć/zamienić wymiary jednego portu (9cm x 20cm) na wymiary dwóch mniejszych i krótszych portów, aby nie zmieniać strojenia skrzyni. . 

 

To jasne.

Jaką rurę chcesz zastosować? Jej średnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zmienić na dwa mniejszej średnicy ale o powierzchni tego co masz br ?

Chyba coś błądzę. Wyjaśnię od początku.

Zależy mi na tym aby zachować brzmienie/strojenie "forumowego gotowca" (pojemność skrzyni 16 litrów, i port 9x20) przy spłaszczonej skrzyni a, że skrzynia będzie spłaszczona (bo ograniczają mnie wymiary związane z koncepcją montażu) to port o wyżej zalecanej długości nie zmieści się. Więc musi być skrócony. Jak zrozumiałem "piszących wcześniej przedmówców" jak się skraca port, to aby zachować to samo strojenie trzeba go zwęzić.

Nie upieram się przy dwóch portach, tylko przy skróceniu zalecanego portu przy zachowaniu tego samego strojenia.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...