Skocz do zawartości

Gain niby prosta sprawa ...


mkgustav
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 288
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Truck'u, wprawdzie sam troszkę inną kolejność preferuje itd., ale generalnie dobra robota

 

 

Truck! Kawał dobrej roboty! Dodałbym tylko, że w.radiach typu clarnet 958 zasada opóźnienia dotyczy prawej strony a lewa na 0, bo bawisz się cm a nie ms

 

Bo macie jakieś chińskie radia :D Ja z Clarionem nawet po pijaku u Aerona na pikniku nie doszedłem do ładu i poszedłem spać... Z zasady wszystko czego już i z flaszka nie rozbierzesz skazuję na wieczne potępienie...  :rotfl:

A już na serio , materiał należy traktować jako typowo dla początkujących, którzy wsadzają powiedzmy radio z aktywką na pokładzie i chcą poznać jej możliwości a nie chodzić po omacku.

Reszta użytkowników już ma swoje inne metody jak np Mamusa, nie wspominając o Naka, Raadku, Mehowie czy innych, więc bez linczów proszę i bez rozbierania na czynniki pierwsze, bo nie taki miało to cel.  :wink2:  Temat można nazwać śmiało "Moje pierwsze radio z aktywnym podziałem... :) "

Specjalnie również okroiłem wszystko do minimum, by nie robić sieczki w głowie takiemu początkującemu userowi. Niech ogarnie to co jest, a reszta to już przed nim i sporo mam nadzieję funu, z muzyki w aucie i rozwijania konika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzisz, jak je dobrze dobrać na różnych wzmacniaczach o różnym zakresie czułości?

Ustawić gain'ami taką samą czułość w obu wzmacniaczach?

Chyba, że macie wzmacniacze, w których czułości w ogóle się nie pokrywają :)
 
 

pytanie kieruję specjalnie do Śląska, bo i Xris i Naka, coś tam przebąkują, coś tam mrukną ale tematu, nie rozwiną

Masz chyba kompleks Śląska :) trzeba Ci będzie coś nowego wymyślić na piknik :wink:

 

 

mają jeszcze wpływ:

-czasy

-zgranie fazowe

-podział między nimi

A nie za mocno przygladcie sie raz jednej, raz innej rzeczy. Sam zauwazasz wiele czynnikow, wiec chyba efekt to wypadkowa tych wszystkich.

Ja się tam w ogóle nie znam :wink: ale ustawienie gain'a to nie jest procedura odpalenia promu kosmicznego :wink:

 

 

dwa wzmacniacze o różnej czułości, różnej mocy wyjsciowej,

Ehh Marcin, Ty i ta Twoja wszechobecna moc :wink:

 

Co do tego, że jak np ustawisz dobrze przy cichym odsłuchu i kaszani Ci się po odkręceniu gałki Volume już pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ustawić gain'ami taką samą czułość w obu wzmacniaczach?

To wiem. Tylko jak to zrobić? Co trzeba mierzyć? O ile sygnał wejściowy jestem w stanie zmierzyć dokładnie, to nie ma mam takiego pojęcia już o tym, co się dzieje w szczegółach za gniazdami RCA wzmacniacza :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zrób to samo z sygnałem wyjściowym

W moich dotychczasowych pomiarach sygnału wyjściowego, w dwóch drogach dla obu głośników teoretycznie 4Ohm i ich danej skuteczności, wartość napięcia sygnału wyjściowego dla woofera była około dwukrotnie większa od wartości napięcia sygnału wyjściowego dla tweetera.

 

Bez tłumień na przedwzmacniaczu, mam mieć napięcie o tych samych wartościach, a dopiero potem uciszać tweeter na przedwzmacniaczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie cieszy, że dyskusja w temacie się rozwinęła i każdy dorzucił coś od siebie, Dziękuje również trucku za ten opis, Myślę, ze jeśli ktoś kiedyś zajrzy tutaj zdobędzie naprawdę cenna wiedzę. Może dałoby rade w ogóle w jakis sposób cenne uwagi przenieść do osobnego tematu odpowiednio go tytułując. Cieszy mnie fakt, że w końcu to zaczęło jakos u mnie grac a myslę będzie juz tylko lepiej, a nie gorzej

Co do wejvów mamusa - może masz rację, nie upieram sie przy swojej teorii, jednak nie zgodzę się z Twoją, że niedomagania wooferów chce leczyć zmianą tweetera. Nie mam na chwile obecna olbrzymiej ilości średnicy z woofera choc ma on jej sporo z tego powodu, że wole ja słyszeć w nieco większej ilości z tweetera. Dlatego tne je 3,2kHz/12db. Podobno przewaga średnich z tweetka powoduje, że scena właśnie usytuowana jest nieco wyżej ( pomijam inne uwarunkowania i aspekty). Może faktycznie ten woofer górnych lotów nie jest ale nie przesadzajmy, trochę czasem brakuje mi nieco większej mocy, ale z kolei nie słucham jakoś głośno, lecz czasem lubię przyp... :rotfl: Jedyne czego, to teraz czego nie mogę się doczekać, poprawnej aplikacji HC na tweetery i mam tylko głęboką nadzieję, że dogada się on z pionkiem i stworzą jako taki spójny system. Z szybkiej jego wrzuty pamiętam niesamowitą głębie sceny i jej szerokość... o innych aspektach nie wypowiem się bo nie mam jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek tutaj , ustawienie gain(równowagi ) jest tylko jednym z czynników, na to odczucie "jedności" między tw/mid, gdy "zlewają" się w jedno źródło dźwięku, mają jeszcze wpływ:

 

-czasy

 

-zgranie fazowe

 

-podział między nimi

 

No dokładnie, też o tym wspomniałem ale gadamy o gainach i reszta jest trochę z tyłu, z konieczności jakby.

 

Gdy te wszystkie rzeczy się zgrają ze sobą, można mówić o jednorodnej scenie, gdzie trudno wskazać jednoznacznie, źródło pochodzenia dźwięku (scena na desce, brak akcentowania się wooferów i subbasu z bagażnika, wysokie tony i średnica "oderwane od słupków") a cały pic w tym jak to ustawić... :D

 

Tak, zajęcia jest z tym wszystkim całkiem sporo :) Te zabawy z gainami i całą reszą to ja bym trochę porównał do ustawiania czasów ale w zdecydowanie szerszym zakresie. Kręcisz gałką i lecą ms albo cm a Ty słyszysz jak zmienia się dźwięk ale jesteś też sobie w stanie wyobrazić potencjalne zmiany jak pokręcisz czasami na innych głośnikach - powiedzmy, że coś takiego nazywam "widzeniem sceny", podobnie z resztą jest jak sub "przelewa się" na deskę. W przypadku gainów i reszty jest więcej zmiennych i jest po prostu trudniej zobaczyć/usłyszeć/powiązać ze sobą tych kilka zmiennych. Myślę, że w pewien sposób zaczynam "widzieć" gdzie i czego jest za mało albo za dużo aby uzyskać spójne brzmienie tego co gra woofer i tweeter nie tracąc jednocześnie "żywego" systemu.

I najważniejsze, że nie ma w tym wszystkim żadnej magii a całość nie przerasta możliwości zwykłego użytkownika forum :) Może tylko trzeba "trochę pałką ruszyć" jak to szymon mawia :hyhy:

 

 

Bez tłumień na przedwzmacniaczu, mam mieć napięcie o tych samych wartościach, a dopiero potem uciszać tweeter na przedwzmacniaczu?

 

 

Tak ale zrób pomiar w kilku punktach na skali głośności i zobacz jak rośnie napięcie dla jednego i drugiego wzmaka jeśli mają inne zakresy gaina. Poszukaj też tego "magicznego" zakresu gaina, przy którym system gra spójnie a jednocześnie z życiem w jak największym zakresie vol.

Ty Tomo w pozytywny sposób uparty jesteś i jak posiedzisz, to pewnikiem znajdziesz tę równowagę gainów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tak ale zrób pomiar w kilku punktach i zobacz jak rośnie napięcie dla jednego i drugiego wzmaka jeśli mają inne zakresy gaina.

Sugerujesz, że różne wzmacniacze na sygnał wejściowy rosnący o tyle samo dB reagują różnie? Na jednym rośnie 5,9 dB, a na drugim 6,1 dB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie dB? Wielkość określająca różnice między wartościami sygnałów. W tym wypadku różnica między sygnałem przed zmianą i po zmianie.

Jak zmierzyć tę ustawioną czułość wejściową wzmacniacza, aby potem była możliwość ustawienia jej dla różnych wzmacniaczy na tę samą wartość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że różne wzmacniacze na sygnał wejściowy rosnący o tyle samo dB reagują różnie? Na jednym rośnie 5,9 dB, a na drugim 6,1 dB?

 

Przecież wczoraj to pisałem :)

Ehh

 

Tak ale zrób pomiar w kilku punktach na skali głośności i zobacz jak rośnie napięcie dla jednego i drugiego wzmaka jeśli mają inne zakresy gaina.

 

Serio nie czytacie tego co się tu pisze więc ja odpadam :)

Powodzenia w kreceniu gain'ami :)

 

Jak zmierzyć tę ustawioną czułość wejściową wzmacniacza, aby potem była możliwość ustawienia jej dla różnych wzmacniaczy na tę samą wartość?

To nie czułość o czym piszesz a wzmocnienie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmierzyć tę ustawioną czułość wejściową wzmacniacza, aby potem była możliwość ustawienia jej dla różnych wzmacniaczy na tę samą wartość?

A nie było juz o tym pisane, sygnał zapętlony i miernik w łapę i mierzysz ile V na wyjściu z terminali głosnikowych masz?? Z jednego wzmaka i z drugiego? Gainami ustawiasz tak aby te napięcia były mniej więcej takie same... zbyt proste aby to było to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca wiem do czego się Xris odnosisz do cytatu Sinoffa.

1. Nigdzie nie napisałem, że moim jedynym narzędziem pomiarowym jest multimetr.

2. Też jestem głuchy na ustawienia gaina, ale też może mieć to uzasadnienie w tym, że nie miałem dużego pola manewru. Z tego co pamiętam, z moim (i pewnie nie tylko moim) 50HC jest problem taki, że trudno go zmusić do "grania ciszej w stosunku do innych piecy". Trudno ustawić system, gdy chce się nim napędzić tweeter.

 

lukaszLDZ, wcześniej przedstawioną metodę pomiaru napięć za piecem przy danym sygnale stosuję już gruby kawał czasu. Świetnie sprawdza się przy podmianach piecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale mając ustawiony odpowiednio gain na woofery na jednym piecu, nie mozna w ten sposób zmierzyc drugiego grajka aby uzyskac ten sam sygnał?

 

Tomo - problematycznym jest u Ciebie poziom sygnału dawany przez 50hc na tweetery? Tniesz system aktywnie czy pasywnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No tak, ale mając ustawiony odpowiednio gain na woofery na jednym piecu, nie mozna w ten sposób zmierzyc drugiego grajka aby uzyskac ten sam sygnał

Można - ale czasem jest to utrudnione - pisał o tym xris - w zalżnosci też od samego wzmocnienia wzmacniacza.

Dlatego latwiej sie stroi na piecach z tej samej parafii a najelpiej 2 takich samych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 wzmaki bez regulacji czułości wejsciowej: A i B

Jeden ma wzmocnienie o stałej k drugi o stałej l   k≠l

 

dajesz regulator czulosci o takich samych parametrach

 

czy po ustawieniu tej samej wartosci czulosci wejsciowej wzmocnienie bedzie takie samo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...