facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

:)

Zdjęcie

Gain niby prosta sprawa ...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
288 odpowiedzi w tym temacie

#61 Sinoff

Sinoff
  • Użytkownik
  • 5439 postów

Napisano 14 kwiecień 2014 - 21:42

Zdarzyło mi się dziś zasiąść w Bravos :)

Gainy "po swojemu" robiłem, na słuch oczywiście :D Patrząc obiektywnie, to wcale tak dużo nie zrobiłem bo trochę w cięciach pogrzebałem i lekko w gainach. Choć patrząc (też obiektywnie :) ) z drugiej strony zmiana cięcia o jedno oczko i minimalne ruszenie gainem też potrafi przynieść nieoczekiwane rezultaty. 

Cięcie woofera na górze poszło jedno oczko w dół na 1,6/6 a 1.2/6 do przećwiczenia jeszcze zostało. Gainy oba lekko rozkręciłem względem tych pozycji, które zastałem plus ustawienie czasów, bardzo z grubsza. W efekcie gra już w miarę poprawnie z deski i przestało wypełzać na kabinę ale... miernika nawet nie włączyliśmy :)

Powód bardzo prozaiczny jest: bo miernikiem nie zmierzymy ile prądu w głośnikach potrzeba aby system stanął na nogi i wigoru nabrał. Myślę że dopiero teraz Łukasz  może na spokojnie pomierzyć gainy od wooferów i tweeterów i je wyrównać dodając ewentualnie małą korektę na tłumieniu ale najpierw obrobione już boczki muszą wrócić na drzwi, powinno się zrobić trochę soczyściej i pełniej :)

Tylko to wszystko znów trochę na wspak do forumowej wiedzy... a właściwie jej braku :)  No bo jak to tak... że niby gmeranie gainem scenę podnosi? Ano podnosi, tylko z jakiego powodu?

Może znajdzie się jakiś zdolny stroiciel ze słuszną praktyką i chęcią wytłumaczenia tego zjawiska językiem zrozumiałym dla tłumu? :hyhy:

Ale, że temat nie tylko dla stroicieli, guru i mentorów to spostrzeżenia zwykłych userów (czyli nas :)  ) będą jak najbardziej na miejscu i pożądane :)

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

:)

#62 lukaszLDZ

lukaszLDZ

Master of Przester

• Użytkownik
  • 653 postów

Napisano 14 kwiecień 2014 - 21:49

Popieram, niech temat służy też innym. Pojeżdzę z tymi ustawieniami i pomierzę napięcie na gainach czy sa równe, na spokojnie :wink: . Wszystko sie ogarnie, teraz to juz dobry punkt wyjścia, zapisac sobie musze tylko ustawienia co by móc potem jakos do tego wrócić.

...

#63 Xris

Xris

... a Warszawa się uczy :P

• Użytkownik
  • 1452 postów

Napisano 14 kwiecień 2014 - 22:05

Miernik mierzył  volty na  kablu od wofera -  przecież  wiesz .  Cd odtwarzał  zapętlony  sygnał/szum  o  wartości 1 khz .
Zawsze można użyć innego stałego sygnału  ,różowy      czy tam błękitny jak lubisz   

Tylko trzeba mieć jeszcze urządzenie które to zmierzy :)

Wszystkie sygnały/szumy to napięcie zmienne o różnej częstotliwości i nie wszystkim to zmierzysz poprawnie.

4 radiatory, 10m grubej miedzi, 8 cewek...

#64 pawel_luk1

pawel_luk1

Optymista

• Użytkownik
  • 1429 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 07:34

Wszystkie sygnały/szumy to napięcie zmienne o różnej częstotliwości i nie wszystkim to zmierzysz poprawnie.

Właśnie o to mi chodziło. Popularne mierniki nie są w stanie poprawnie zmierzyć napięcia zmiennego o częstotliwości wyższych niż kilkaset Hz. Mój UNI-T mierzy do 400Hz.

Owszem przy 1kHz coś pokaże i poglądowo można zmierzyć, ale na pewno nie jest to wartość prawidłowa.

CA: OEM Seat Ateca   :P

HA: Satori 2.5 way DIY • Arcam A29 • Arcam CDS27 • Arcam irDAC • Onkyo NS-6170

#65 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4736 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 09:07

Cd odtwarzał zapętlony sygnał/szum o wartości 1 khz .

a czy Twój miernik mierzy napięcie w zakresie 1kHz?

Właśnie o to mi chodziło. Popularne mierniki nie są w stanie poprawnie zmierzyć napięcia zmiennego o częstotliwości wyższych niż kilkaset Hz. Mój UNI-T mierzy do 400Hz.

Owszem przy 1kHz coś pokaże i poglądowo można zmierzyć, ale na pewno nie jest to wartość prawidłowa.

Kazdy o czymś pisze , ale chyba nikt nikogo nie rozumie :wink2:

Cd odtwarzał zapętlony sygnał/szum o wartości 1 khz .

Stąd pierwsze pytanie , jak stworzyłeś ten sygnał ?

Byle do przodu

#66 ROBSONBERCIK

ROBSONBERCIK
  • Użytkownik
  • 673 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 10:13

Hello.

Stąd pierwsze pytanie , jak stworzyłeś ten sygnał ?

No ja nie taki kozak dzwiękowy czy też  dj co tworzy sygnały -  :rotfl:

Jam ci prosty chłopak ze wsi   :wink:

Tu nie ma czego się doszukiwać tzw. drugiego dna czy też nadzwyczajnych urządzeń i  kwarcowych zegarów  do tworzenia sygnałów odniesień.

Pobrałem z sieci  obraz  jakiejś  płyty   "test tone"  był tam  m. in. sygnał 1khz - no taki szum   :-)

Wypaliłem cd , wykręciłem głośniki ,  ustawiłem volume na 25 ,,  podpiąłem zwykły tani miernik pod kabel lewego wofera ,odczytałem największe wskazanie w voltach,

analogicznie postapiłem z prawym .

Gain lewego zmniejszyłem    bo volt  pokazało więcej.

Chodziło o  odczytanie wartości  i  o ustawienie takich samych w kanale L i P    -   teraz ok?

Tak nie jest to super idealna metoda i robiłem to bardziej doświadczalnie niż  z myślą że super   ustawie.

Ale mając takie a nie inne narzędzia pod ręką 

skorzystałem z nich i z całą pewnością jest lepiej niż na ucho ,bo jak pisałem różnica w gain L- P   była.

A teraz 

nie każdy ma możliwości i sprzęt co by super idealnie zmierzyć i ustawić ale  takie  nawet pseudo ustawienie może każdy  we własnym zakresie wykonać. 

Nie musi tutaj fakultetów z elektro-akustyki mieć i jezdzić po car audio guru  zakładach   niepotrzebnie  monete   iwestując    ,   tylko sam czegoś spróbuje.

Metoda identyczna jak kolega pawel_luk1 opisał   w poscie nr 30  z tą różnicą że użyłem innego sygnału.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli , nie mam nic negatywnego na myśli -

Panowie to Wy posiadacie wiedzę i stoicie twardo na gruncie C.A.   ja i wielu userów  raczkuje   ale nie staniemy  na nogi  jak co raz na garba ktoś "skacze".  :wink2: 

Tu znowu ciekawe odwrotnie interpretujące niż my  podejście - czy ustawienie większego  gain  powoduje "więcej powietrza"  z wzmacniacza.

http://www.tuningfor...php?f=8&t=58942

To może zamiast pytań jak stworzyłeś ten sygnał- ?     do tego się odniesiecie .

Bo wreszcie do tematu dołączają persony mogące  o ile zechcą coś naświetlić bardziej w gain temacie . 

No chyba że światło wyłączą i będzie pozamiatane    :rotfl:

#67 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4736 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 10:40

No ja nie taki kozak dzwiękowy czy też dj co tworzy sygnały - :rotfl:

Jam ci prosty chłopak ze wsi :wink:

Tu nie ma czego się doszukiwać tzw. drugiego dna czy też nadzwyczajnych urządzeń i kwarcowych zegarów do tworzenia sygnałów odniesień.

Pobrałem z sieci obraz jakiejś płyty "test tone" był tam m. in. sygnał 1khz - no taki szum :-)

Wypaliłem cd , wykręciłem głośniki , ustawiłem volume na 25 ,, podpiąłem zwykły tani miernik pod kabel lewego wofera ,odczytałem największe wskazanie w voltach,

analogicznie postapiłem z prawym .

Gain lewego zmniejszyłem bo volt pokazało więcej.

Chodziło o odczytanie wartości i o ustawienie takich samych w kanale L i P - teraz ok?

Tak nie jest to super idealna metoda i robiłem to bardziej doświadczalnie niż z myślą że super ustawie.

Ale mając takie a nie inne narzędzia pod ręką

skorzystałem z nich i z całą pewnością jest lepiej niż na ucho ,bo jak pisałem różnica w gain L- P była.

A teraz

nie każdy ma możliwości i sprzęt co by super idealnie zmierzyć i ustawić ale takie nawet pseudo ustawienie może każdy we własnym zakresie wykonać.

Nie musi tutaj fakultetów z elektro-akustyki mieć i jezdzić po car audio guru zakładach niepotrzebnie monete iwestując , tylko sam czegoś spróbuje.

Metoda identyczna jak kolega pawel_luk1 opisał w poscie nr 30 z tą różnicą że użyłem innego sygnału.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli , nie mam nic negatywnego na myśli -

Panowie to Wy posiadacie wiedzę i stoicie twardo na gruncie C.A. ja i wielu userów raczkuje ale nie staniemy na nogi jak co raz na garba ktoś "skacze". :wink2:

Popatrz ile treści , a ile istoty i komplikacji .

Takiego sygnału nie jesteś w stanie prawidłowo pomierzyć , bo po pierwsze nie rozumiesz jego istoty.

Gdyby mierzyć go w bardzo malych odcinkach czasowych np 100 pomiarów na sekunde , to żaden z nich nie bedzie równy kolejnemu . Dopiero uśrednienie kilku/ kilkudziesieciu pomiarów da jakąś wartość uzyteczną .

A tego raczej multimetry nie zrobią , nawet gdy mierzą " w paśmie " :wink2: . Chyba ,z e miernik ma wybór czasu pomiaru , ale tego to nawet górale w prostych miernikach jeszcze nie znaleźli :zakrecony:

Dlaczego nie wybrałeś sinusa 1 kHz , najprostszego do tych celów,  pozostanie dla mnie niezglębioną tajemnica , z tym ze ja potrafię z tym życ spokojnie :wink: .

Byle do przodu

#68 ROBSONBERCIK

ROBSONBERCIK
  • Użytkownik
  • 673 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 11:00

Dlaczego nie wybrałeś sinusa 1 kHz , najprostszego do tych celów,  pozostanie dla mnie niezglębioną tajemnica , z tym ze ja potrafię z tym życ spokojnie .

Używając skrótów myślowych i wymagając od innych w lot ich pojmowania należy być przygotowanym że i druga strona postępować tak będzie.

Znowu mnóstwo tekstu i zero  zrozumienia wychodzi.

Nie napisałem że nie był to sygnał sinus 1khz .

Liczyłem  że to oczywiste. :wink:  w innym przypadku  wyraz sinus  bym dopisał. MEA CULPA.

Jeszcze istoty wielu zagadnień nie rozumiem to sprawia że wiem że żyje i mam co odkrywać.

Lecz czy i jak mierzy miernik oraz w jakich odcinkach czasowych.....  spokojnie nie powoduje to mojej bezsenności .

W każdym razie czuje się doceniony skoro zechciał Pan się nachylić nad moim  opisem i więcej niż w jednym zdaniu mi  elegancko odpowiedzieć jak krowie na miedzy.

Dziękuje.  :ok: 

#69 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4736 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 11:12

Nie napisałem że nie był to sygnał sinus 1khz
Liczyłem ze to oczywiste.

Złota czcionka dla tego Pana :wink:

Byle do przodu

#70 ROBSONBERCIK

ROBSONBERCIK
  • Użytkownik
  • 673 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 11:37

:hurra:    :wink: .

http://www.tuningfor...php?f=8&t=58942   - jakieś opinie.

#71 TomoMadej

TomoMadej

Tomek

• SCA Team
  • 5190 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 11:42

Kombinujecie jak koń pod gurę z tymi sinusami, jakby Focal Disc 2 w necie nie było;)

#72 yasica

yasica

Team Reverse Null

• Użytkownik
  • 1103 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 13:15

:hurra:    :wink: .

http://www.tuningfor...php?f=8&t=58942   - jakieś opinie.

Przecież Nakamichi w tamtym temacie wyjaśnił bardzo dużo prostując rozumowanie Nazara ... ( jak dla mnie ) 

Z roku na rok coraz większy HiEnd za coraz mniejsze dziengi :)

#73 Xris

Xris

... a Warszawa się uczy :P

• Użytkownik
  • 1452 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 13:33

gurę

:krzeslem:

Co do multimetra (taki normalny jak pewnie większość posiada) to jest to fajne urządzenie ale ma jedną dużą wadę, mierzy prawidłowo tylko określone rzeczy, dla napięć jest to DC i AC o określonych f sinus. Wszystko co odstaje od tego, fakt miernik coś pokaże, będą to głupoty mające się nijak do stanu faktycznego.

4 radiatory, 10m grubej miedzi, 8 cewek...

#74 TomoMadej

TomoMadej

Tomek

• SCA Team
  • 5190 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 14:15

O kufa, z telefonu pisałem  :wink:

Wiecie, gura to taka góra, której nie ma ;)

### Piszę poprawnie po polsku. ###

#75 robeekk

robeekk
  • Użytkownik
  • 796 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 14:22

O kufa, z telefonu pisałem :wink:
Wiecie, gura to taka góra, której nie ma ;)

Trzeba było w taptalku ustawić że z tego ustrojstwa pisze i za błędy nie odpowiadam ;)

#76 TomoMadej

TomoMadej

Tomek

• SCA Team
  • 5190 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 15:47

A jeśli to był błąd "świadomy"   :hyhy:

### Piszę poprawnie po polsku. ###

#77 lukaszLDZ

lukaszLDZ

Master of Przester

• Użytkownik
  • 653 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 17:54

Nie ma co sie spuszczać na temat sposobu pomiaru i schodzić dyskusją na tematy typu kura jajko - myślę, ze sposób który podał Robert jest oki, nie chodzi to o mega dodkładność przecież i tak większośc z Was stroi na ucho:) Chodzi mniej więcej aby gainy były ustawione po równo. Tak czy siak sedno sprawy lezy własnie w gainie i jego odpowiedniej regulacji. Nie stroić na przester ale na "powietrze" z woofera i jak znajdziemy go na desce tak, że nie sposob okreslic skąd dobiega bas, to jst sztuka :wink: Mam nadzieję kiedys ją posiądę.

...

#78 mtxfun

mtxfun
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 18:42

heh, u mnie dzisiaj bass byl pod deska, pozniej w glosniku a na koncu nad deska, ale to na pewno nie jest jeszcxze to. Lukasz - powodzonka, najwazniejsze zebys Ty byl zadowolony

#79 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4736 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 18:52

Nie ma co sie spuszczać na temat sposobu pomiaru i schodzić dyskusją na tematy typu kura jajko - myślę, ze sposób który podał Robert jest oki, nie chodzi to o mega dodkładność przecież i tak większośc z Was stroi na ucho:) Chodzi mniej więcej aby gainy były ustawione po równo. Tak czy siak sedno sprawy lezy własnie w gainie i jego odpowiedniej regulacji. Nie stroić na przester ale na "powietrze" z woofera i jak znajdziemy go na desce tak, że nie sposob okreslic skąd dobiega bas, to jst sztuka :wink: Mam nadzieję kiedys ją posiądę.

Stąd juz tylko krok do najistotniej kwestii ;

Jaki rodzaj śrubokręta do regulacji Gain podnosi scenę najwyżej :wink2:

Proszę opiszcie szczególowo swoje doświadczenia w tej kwestii :)

Byle do przodu

#80 yasica

yasica

Team Reverse Null

• Użytkownik
  • 1103 postów

Napisano 15 kwiecień 2014 - 18:56

obstawiam płaski

Z roku na rok coraz większy HiEnd za coraz mniejsze dziengi :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych