Skocz do zawartości

Gain niby prosta sprawa ...


mkgustav
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 


Raczej chodziło Ci o dynamikę...

 

O dynamikę i ogólnie mastering płyty jednej czy drugiej i wynikajace z nich różnice w głośności odtwarzania przy jednym ustawieniu poziomu volume. Miałem co invego na myśli a pisząc na szybo użyłem innego terminu. Wiadomo jednak o co mi chodziło z kontekstu wypowiedzi , więc bez czepialstwa... ;)


 

 


Od kompresji zależy głośność?  Ał

 

Bo nie dam konektora!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 288
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

9833 + 924 + Amy, kopa z wooferow na bank Ci nie brakuje mialem takie polączenie i bylem mega zadowolony :)

MAsz rację szarpie ładnie. Dziś tez dzięki koledze Sinoff dowiedziałem się jak to fajnie może u mnie grac i to pod jednym pionkiem na cały przód :rotfl: Narazie póki nie ogarne tematu remote - audio art jest odpięty. Miałem tez porównanie moich wejvów do głosniczków ze stajni scan speaka i tez te wejvt troche odstaja. Aaaa , żeby dodac smaczek do dyskusji o gainach, do dziś myślałem, że ustawia się je.... przysłowiowo do przesteru i heja...Po dzisiejszych zabawach powiem Wam, że odpowiednio odkrecony gain wraz z odpowiednią reguklacją preampa na radiu - daje mega efekt, scena podsniosła sie i dzwięk w końcu brzmi spójnie. Dzięki Grzesiek :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Widzę że już odpowiednia pomoc dotarła i granie nabiera rumieńców.

 

To może i ja o ustawianiu gain  skrobne  , ustawiałem u siebie wofery  na miernik  podawałem zapętlony sygnał 1 khz,  vol ustawione na 25 

Wcześniej było na tzw. podziałkę i słuch trochę .Jednak lewy przetwornik w dynamicznych kawałkach szybciej się kończył, łapał przester nie zawsze ale jednak.

Się okazało że tak na prawdę były nie równo ustawione gainy . Metoda miernika pomogła.

A jeszcze ciekawszą sprawą była sytuacja gdy grałem juz na Dego SP i dotarły do mnie AD W 600 no to ustawienie gain na MTX z min  nastawiłem na 40%.

Potrenowałem sobie AD-ki i wrzuciłem z powrotem SP ,stłumiłem sobie na Clarku bo nie miałem czasu kręcić sie z miernikiem.

Przed zmianą gaina na wzmaku sluchał mojego auta z SP  kolega ,po podkręceniu gaina znowu w odstepie może dwu dniowym słuchał ponownie.

Stwierdził że znowu coś z dzwiami zrobiłem z cyklu xorb czy moje pseudo rurki bo gra inaczej z wiekszym powietrzem jakby.

Ja mu na to że tylko gain zwiększyłem na Mtx-ie . Jego mina bezcenna.

Czyli coś w tym jest że jak gainy podkręcić jest efekt  "zwiększenia powietrza" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się dziś zasiąść w Bravos :)

Gainy "po swojemu" robiłem, na słuch oczywiście :D Patrząc obiektywnie, to wcale tak dużo nie zrobiłem bo trochę w cięciach pogrzebałem i lekko w gainach. Choć patrząc (też obiektywnie :) ) z drugiej strony zmiana cięcia o jedno oczko i minimalne ruszenie gainem też potrafi przynieść nieoczekiwane rezultaty. 

Cięcie woofera na górze poszło jedno oczko w dół na 1,6/6 a 1.2/6 do przećwiczenia jeszcze zostało. Gainy oba lekko rozkręciłem względem tych pozycji, które zastałem plus ustawienie czasów, bardzo z grubsza. W efekcie gra już w miarę poprawnie z deski i przestało wypełzać na kabinę ale... miernika nawet nie włączyliśmy :)

Powód bardzo prozaiczny jest: bo miernikiem nie zmierzymy ile prądu w głośnikach potrzeba aby system stanął na nogi i wigoru nabrał. Myślę że dopiero teraz Łukasz  może na spokojnie pomierzyć gainy od wooferów i tweeterów i je wyrównać dodając ewentualnie małą korektę na tłumieniu ale najpierw obrobione już boczki muszą wrócić na drzwi, powinno się zrobić trochę soczyściej i pełniej :)

Tylko to wszystko znów trochę na wspak do forumowej wiedzy... a właściwie jej braku :)  No bo jak to tak... że niby gmeranie gainem scenę podnosi? Ano podnosi, tylko z jakiego powodu?

Może znajdzie się jakiś zdolny stroiciel ze słuszną praktyką i chęcią wytłumaczenia tego zjawiska językiem zrozumiałym dla tłumu? :hyhy:

Ale, że temat nie tylko dla stroicieli, guru i mentorów to spostrzeżenia zwykłych userów (czyli nas :)  ) będą jak najbardziej na miejscu i pożądane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram, niech temat służy też innym. Pojeżdzę z tymi ustawieniami i pomierzę napięcie na gainach czy sa równe, na spokojnie :wink: . Wszystko sie ogarnie, teraz to juz dobry punkt wyjścia, zapisac sobie musze tylko ustawienia co by móc potem jakos do tego wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Miernik mierzył  volty na  kablu od wofera -  przecież  wiesz .  Cd odtwarzał  zapętlony  sygnał/szum  o  wartości 1 khz .
Zawsze można użyć innego stałego sygnału  ,różowy      czy tam błękitny jak lubisz   

Tylko trzeba mieć jeszcze urządzenie które to zmierzy :)

Wszystkie sygnały/szumy to napięcie zmienne o różnej częstotliwości i nie wszystkim to zmierzysz poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba mieć jeszcze urządzenie które to zmierzy :)

Wszystkie sygnały/szumy to napięcie zmienne o różnej częstotliwości i nie wszystkim to zmierzysz poprawnie.

Właśnie o to mi chodziło. Popularne mierniki nie są w stanie poprawnie zmierzyć napięcia zmiennego o częstotliwości wyższych niż kilkaset Hz. Mój UNI-T mierzy do 400Hz.

Owszem przy 1kHz coś pokaże i poglądowo można zmierzyć, ale na pewno nie jest to wartość prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Cd odtwarzał zapętlony sygnał/szum o wartości 1 khz .

 




a czy Twój miernik mierzy napięcie w zakresie 1kHz?

 


Tylko trzeba mieć jeszcze urządzenie które to zmierzy :)

Wszystkie sygnały/szumy to napięcie zmienne o różnej częstotliwości i nie wszystkim to zmierzysz poprawnie.

 


Właśnie o to mi chodziło. Popularne mierniki nie są w stanie poprawnie zmierzyć napięcia zmiennego o częstotliwości wyższych niż kilkaset Hz. Mój UNI-T mierzy do 400Hz.

Owszem przy 1kHz coś pokaże i poglądowo można zmierzyć, ale na pewno nie jest to wartość prawidłowa.

 

Kazdy o czymś pisze , ale chyba nikt nikogo nie rozumie :wink2:


 

 


Cd odtwarzał zapętlony sygnał/szum o wartości 1 khz .

 

Stąd pierwsze pytanie , jak stworzyłeś ten sygnał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

 

 

 


Stąd pierwsze pytanie , jak stworzyłeś ten sygnał ?

 

No ja nie taki kozak dzwiękowy czy też  dj co tworzy sygnały -  :rotfl:

Jam ci prosty chłopak ze wsi   :wink:

Tu nie ma czego się doszukiwać tzw. drugiego dna czy też nadzwyczajnych urządzeń i  kwarcowych zegarów  do tworzenia sygnałów odniesień.

 

Pobrałem z sieci  obraz  jakiejś  płyty   "test tone"  był tam  m. in. sygnał 1khz - no taki szum   :-)

Wypaliłem cd , wykręciłem głośniki ,  ustawiłem volume na 25 ,,  podpiąłem zwykły tani miernik pod kabel lewego wofera ,odczytałem największe wskazanie w voltach,

analogicznie postapiłem z prawym .

Gain lewego zmniejszyłem    bo volt  pokazało więcej.

Chodziło o  odczytanie wartości  i  o ustawienie takich samych w kanale L i P    -   teraz ok?

 

 

Tak nie jest to super idealna metoda i robiłem to bardziej doświadczalnie niż  z myślą że super   ustawie.

Ale mając takie a nie inne narzędzia pod ręką 

skorzystałem z nich i z całą pewnością jest lepiej niż na ucho ,bo jak pisałem różnica w gain L- P   była.

A teraz 

nie każdy ma możliwości i sprzęt co by super idealnie zmierzyć i ustawić ale  takie  nawet pseudo ustawienie może każdy  we własnym zakresie wykonać. 

Nie musi tutaj fakultetów z elektro-akustyki mieć i jezdzić po car audio guru  zakładach   niepotrzebnie  monete   iwestując    ,   tylko sam czegoś spróbuje.

 

Metoda identyczna jak kolega pawel_luk1 opisał   w poscie nr 30  z tą różnicą że użyłem innego sygnału.

 

Żebyśmy się dobrze zrozumieli , nie mam nic negatywnego na myśli -

Panowie to Wy posiadacie wiedzę i stoicie twardo na gruncie C.A.   ja i wielu userów  raczkuje   ale nie staniemy  na nogi  jak co raz na garba ktoś "skacze".  :wink2: 

 

 

Tu znowu ciekawe odwrotnie interpretujące niż my  podejście - czy ustawienie większego  gain  powoduje "więcej powietrza"  z wzmacniacza.

 

http://www.tuningforum.pl/viewtopic.php?f=8&t=58942

 

To może zamiast pytań jak stworzyłeś ten sygnał- ?     do tego się odniesiecie .

Bo wreszcie do tematu dołączają persony mogące  o ile zechcą coś naświetlić bardziej w gain temacie . 

No chyba że światło wyłączą i będzie pozamiatane    :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No ja nie taki kozak dzwiękowy czy też dj co tworzy sygnały - :rotfl:

 

Jam ci prosty chłopak ze wsi :wink:

 

Tu nie ma czego się doszukiwać tzw. drugiego dna czy też nadzwyczajnych urządzeń i kwarcowych zegarów do tworzenia sygnałów odniesień.

 

 

 

Pobrałem z sieci obraz jakiejś płyty "test tone" był tam m. in. sygnał 1khz - no taki szum :-)

 

Wypaliłem cd , wykręciłem głośniki , ustawiłem volume na 25 ,, podpiąłem zwykły tani miernik pod kabel lewego wofera ,odczytałem największe wskazanie w voltach,

 

analogicznie postapiłem z prawym .

 

Gain lewego zmniejszyłem bo volt pokazało więcej.

 

Chodziło o odczytanie wartości i o ustawienie takich samych w kanale L i P - teraz ok?

 

 

 

 

 

Tak nie jest to super idealna metoda i robiłem to bardziej doświadczalnie niż z myślą że super ustawie.

 

Ale mając takie a nie inne narzędzia pod ręką

 

skorzystałem z nich i z całą pewnością jest lepiej niż na ucho ,bo jak pisałem różnica w gain L- P była.

 

A teraz

 

nie każdy ma możliwości i sprzęt co by super idealnie zmierzyć i ustawić ale takie nawet pseudo ustawienie może każdy we własnym zakresie wykonać.

 

Nie musi tutaj fakultetów z elektro-akustyki mieć i jezdzić po car audio guru zakładach niepotrzebnie monete iwestując , tylko sam czegoś spróbuje.

 

 

 

Metoda identyczna jak kolega pawel_luk1 opisał w poscie nr 30 z tą różnicą że użyłem innego sygnału.

 

 

 

Żebyśmy się dobrze zrozumieli , nie mam nic negatywnego na myśli -

 

Panowie to Wy posiadacie wiedzę i stoicie twardo na gruncie C.A. ja i wielu userów raczkuje ale nie staniemy na nogi jak co raz na garba ktoś "skacze". :wink2:

 

Popatrz ile treści , a ile istoty i komplikacji .

Takiego sygnału nie jesteś w stanie prawidłowo pomierzyć , bo po pierwsze nie rozumiesz jego istoty.

Gdyby mierzyć go w bardzo malych odcinkach czasowych np 100 pomiarów na sekunde , to żaden z nich nie bedzie równy kolejnemu . Dopiero uśrednienie kilku/ kilkudziesieciu pomiarów da jakąś wartość uzyteczną .

A tego raczej multimetry nie zrobią , nawet gdy mierzą " w paśmie " :wink2: . Chyba ,z e miernik ma wybór czasu pomiaru , ale tego to nawet górale w prostych miernikach jeszcze nie znaleźli :zakrecony:

Dlaczego nie wybrałeś sinusa 1 kHz , najprostszego do tych celów,  pozostanie dla mnie niezglębioną tajemnica , z tym ze ja potrafię z tym życ spokojnie :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Dlaczego nie wybrałeś sinusa 1 kHz , najprostszego do tych celów,  pozostanie dla mnie niezglębioną tajemnica , z tym ze ja potrafię z tym życ spokojnie .

 

Używając skrótów myślowych i wymagając od innych w lot ich pojmowania należy być przygotowanym że i druga strona postępować tak będzie.

Znowu mnóstwo tekstu i zero  zrozumienia wychodzi.

Nie napisałem że nie był to sygnał sinus 1khz .

 Liczyłem  że to oczywiste. :wink:  w innym przypadku  wyraz sinus  bym dopisał. MEA CULPA.

Jeszcze istoty wielu zagadnień nie rozumiem to sprawia że wiem że żyje i mam co odkrywać.

Lecz czy i jak mierzy miernik oraz w jakich odcinkach czasowych.....  spokojnie nie powoduje to mojej bezsenności .

W każdym razie czuje się doceniony skoro zechciał Pan się nachylić nad moim  opisem i więcej niż w jednym zdaniu mi  elegancko odpowiedzieć jak krowie na miedzy.

Dziękuje.  :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


gurę

:krzeslem:

 

 

Co do multimetra (taki normalny jak pewnie większość posiada) to jest to fajne urządzenie ale ma jedną dużą wadę, mierzy prawidłowo tylko określone rzeczy, dla napięć jest to DC i AC o określonych f sinus. Wszystko co odstaje od tego, fakt miernik coś pokaże, będą to głupoty mające się nijak do stanu faktycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...