Skocz do zawartości

Gain niby prosta sprawa ...


mkgustav
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 288
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tutaj tymczasowo roboczo...na tylnim oparciu. W planach i projekcie...

No ciekawy jestem jak gra bo szanse na granie już widać... Do spota poczekamy :) może i faktycznie jakiś świąteczny się wykluje.

Myślę ze masz już powód do zadowolenia, a jeszcze kupa radochy przed Tobą.

 

 

Coś tam namieszałeś - rozkrec te gainy troche - na pewno nie dawaj ich na minimum.

Popieram sugestię, gainy skręcone zwykle skutkowały utratą powietrza na wooferach i zmatowieniem tweetków, Wzmak jest ok, powinien banglać, rozkręcaj gaina i tłumienia z radia używaj, zdecydowanie więcej z takiego zabiegu korzyści niż gdy gain skręcony a tłumienie bliskie zeru jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Popieram sugestię, gainy skręcone zwykle skutkowały utratą powietrza na wooferach i zmatowieniem tweetków, Wzmak jest ok, powinien banglać, rozkręcaj gaina i tłumienia z radia używaj, zdecydowanie więcej z takiego zabiegu korzyści niż gdy gain skręcony a tłumienie bliskie zeru jest.

Ten tego..

O czym to my gadali dzisiaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam namieszałeś - rozkrec te gainy troche - na pewno nie dawaj ich na minimum. Wg mnie masz bube gdzies w instalce - strojeniu - bo nie uwierzę w to że na 50hc ci brakuje iskierek i dynamiki/precyzji.

Co jak co, ale fajerwerków na górze to w 50hc nie może brakować.

Chociaż dla mnie on był najlepszy na wooferach.

 

Ogólnie instalka bardzo spoko. Widać, że autor "czuje temat".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie możesz poradzić sobie z AA na TW to zapnij go na WF, napewno będziesz zadowolony.

Wiem, wiem... ale, kupiłem go z myślą o tweeterach. Zdam reację jutro co i jak czy ten zabieg coś pomógł. Pomijam już fakt, że ciężko jest ustawić gainy na każdy kanał z osobna aby były ustawione tak samo, tu przydałaby mi się pomoc kogoś z jakimś przyrządem, wiem, że można tego z miernikiem dokonać... podobno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam już fakt, że ciężko jest ustawić gainy na każdy kanał z osobna aby były ustawione tak samo,

 

1. Bierzesz płytę z sygnałem sinus 50hz, np. EASCA.

2. Wyłączasz w radiu wszelakie x-overy i eqalizery.

3. Podłączasz wzmacniacz, który zasila tweetery na woofery (czyli RCA wooferów i woofery podłączasz to tego wzmaka)

4. Puszczasz kawałek 50Hz w zapętleniu.

5. Ustawiasz na radiu głośność np. na 15.

6. Mierząc napięcie AC (dowolnym miernikiem z funkcją AC) na zaciskach głośnika ustawiasz gainy, aby na obu kanałach było takie samo napięcie, np. 0,5 V

GOTOWE

 

To samo robisz dla wzmaka na woofery.

I tym sposobem w bi-ampingu masz "na równo" ustawione gainy na obu wzmakach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :) może by tak w końcu na ten temat gdzieś pogadać :) i może się do dyskusji ktoś z doświadczeniem dołączy :) i może nie będzie tak jak dotychczas przy tego typu okazjach :)

O jestem podobnego zdania, bo sam nie mam pojecia jak ustawiac gaina, czy wiecej pary dawac z radia czy wzmaka, wiadomo jak wzmacniacz jest za mocny to trzeba ostroznie, ale jak mniej wiecej moc wzmaka i glosnika jest taka sama ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


To samo robisz dla wzmaka na woofery.
I tym sposobem w bi-ampingu masz "na równo" ustawione gainy na obu wzmakach

 

Gainy równo, ale co ze sprawnością głośników i ich zapotrzebowaniem na prąd? Jak w dalszym kroku złapać sobie równowagę tonalną, po regulacji gain miernikiem , ściąga się db na radiu?

To nie pytanie zaczepne, wbrew pozorom porządne wysterowanie systemu tak aby w jak najszerszym zakresie volume "szedł" liniowo sprawia mi problem i ciągle działam na "czuja", więc chętnie się nauczę jak to zrobić łącząc "szkiełko i ucho" parafrazując popularne powiedzenie...  :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Gainy równo, ale co ze sprawnością głośników i ich zapotrzebowaniem na prąd? Jak w dalszym kroku złapać sobie równowagę tonalną, po regulacji gain miernikiem , ściąga się db na radiu?

 

No ja w aktywce, tak właśnie robiłem. Gainy na wzmakach na równo, a na radiu ściągałem dB na tweeterach.

Wg mnie tak jest lepiej, bo wtedy w całym zakresie regulacji głośności nie wejdziesz w przester na którymś wzmaku. Łatwiej nad tym wszystkim zapanować podczas strojenia. A jak gainy na każdym kanale porozkręcane nie wiadomo jak, to nigdy nie wiesz co się dzieje, czy tweeter drze mordę, bo już ma przester, czy może za nisko uciąłeś?

 

Najlepiej to by było ustalić maksymalny poziom gaina oscyloskopem, czyli puścić sygnał sinus 0dB z radia, ustawić powiedzmy 80% głośności na radiu i tak kręcić gainem, aby sinusoida na oscyloskopie była nadal sinusoidą i nie robiła się prostokątem.

W instrukcjach do starszych wzmaków, takie właśnie były "przepisy" :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli puścić sygnał sinus 0dB z radia

 

Jak sinus 0dB? Sinus rozumiem, ale zero dB? Dla mnie zero to zero, rozwiń proszę Paweł myśl... 

 

ps. Taki oscyloskop wystarczy do Naszej amatorskiej zabawy i podstawowych pomiarów w CA? 

http://allegro.pl/oscyloskop-usb-z-rejestratorem-sonda-1-10-fvat-i4117068465.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sinus 0dB? Sinus rozumiem, ale zero dB? Dla mnie zero to zero, rozwiń proszę Paweł myśl...

To jest sinus 0dB

https://www.dropbox.com/s/lwm3g3cnfcfznon/Sinus%200dB.PNG

 

To jest sinus -3dB

https://www.dropbox.com/s/nhywwnnpnjivphe/Sinus%20-3dB.PNG

 

A to -6dB

https://www.dropbox.com/s/358a8thbc8dqehg/Sinus%20-6dB.PNG

 

 

Wiadomo o co kaman? 0dB to w tym przypadku maksymalny jaki może być nagrany na CD i "wyjść" z radia. Radio przy maksymalnej głośności powinno wypluć na RCA przy tym sygnale te magiczne 4V czy 5V, które deklaruje producent.  :D

 

ps. Taki oscyloskop wystarczy do Naszej amatorskiej zabawy i podstawowych pomiarów w CA?

 

http://allegro.pl/os...4117068465.html

 

Z palcem w d... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł za szczegóową instrukcję, ale chyba faktycznie lepiej będzie użyć oscyloskopu, może w Bartexie na Wojska Polskiego w Łodzi maja taki przyrząd i ustawią jakoś to racjonalnie i tak jak powinno być. W okolicy to w sumie jedyny jakiś zakład, który zajmuje się tym dość profesionalnie, więc powinni wiedzieć o co kaman. W pionku nie ma problemu bo gain mam na kanał wspólny ( kanał A i kanał B), wiec idzie to ustawic i gra spójnie i całkiem nieźle no i przester mogę na ucho ustawić, ale w 50hc juz jak wiecie nie. Troche zabawy mnie czeka, ale takie wyzwania dają frajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wracamy do dyskusji o tym jak to jest najlepiej i dlaczego pędzić cały system z jednego wzmaka :)

Ja z miernikami tańczyłem koło wzmaków w opisany przez pawła sposób już jakiś czas temu i skuteczność takiego kręcenia jest ok, szczególnie przydanym jest ten sposób regulacji gainów gdy na każdy kanał jeden gain przypada.

Dla mnie problemy spore zaczynają się przy użyciu dwóch lub trzech wzmaków różnych producentów o różnych zakresach gainów gdzie na dodatek jeden pędzi suba z mostka.

No i jeszcze tzw. powietrze z woofera i życie z tweetera :)  Ja nie potrafię tego zmierzyć i tu ucho się kłania przy łapaniu tego powietrza... czyli jedna zmienna więcej, najgorsza bo właściwie ciężka do określenia :)


 

 


może w Bartexie na Wojska Polskiego w Łodzi maja taki przyrząd i ustawią jakoś to racjonalnie i tak jak powinno być. W okolicy to w sumie jedyny jakiś zakład, który zajmuje się tym dość profesionalnie, więc powinni wiedzieć o co kaman.

Może i mają oscyloskop, tyle że reszta może się okazać totalną loterią mało łaskawą dla kieszeni :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobne problemy po wpięciu na tweetery nakamichi pa202, wzmacniacz wnosił coś fajnego do gry ale nie mógł zostać na dłużej bo miałem problem ze zgraniem go z resztą systemu. Gain w nim jest tylko do 1 V, a w class a 6.0 do 3.5 V, po wielu manewrach takich jak zjezdzanie z sygnalem na zwrotce w radiu i soundstremie poddalem sie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Dla mnie problemy spore zaczynają się przy użyciu dwóch lub trzech wzmaków różnych producentów o różnych zakresach gainów gdzie na dodatek jeden pędzi suba z mostka.

 

No zaczyna się wtedy trochę jazda, ale wg mnie do ogarnięcia. Trzeba wytypować wzmak o najmniejszym zakresie czułości gaina i do niego dostosować resztę.

A co do suba z mostka, to już trzeba niestety na słuch złapać poziom i sprawdzić jak tam napięcie wygląda.

Do tego trzeba pamiętać, ze niektóre radia mają jeszcze dodatkowo regulowaną głośność suba, np. Alpiny - od 0 do 15. Trzeba by tą głośność też sobie "zafiksować" np. na wartość 8 i przyjąć, że to jest nasz poziom 0dB.

 

Ja np. ustawiam tak (dwa różne wzmaki: przód Sony M1 pasywnie, sub Phoenix Gold MS-275 w mostku):

Vol na radiu 15, 100Hz: przód L i P, napięcie na głośnikach 0,72V

Vol na radiu 15, vol na suba 10, 50Hz: napięcie na subie 1,08V

oczywiście wszystkie napięcia podaje przy wyłączonych x-overach na kanałach.

czyli defacto na suba jest głośniej o ok. 3,5dB, ale przy takim ustawieniu i włączeniu filtrów w radiu, ładnie klei się z wooferami

 

podmieniałem ostatnio trochę wzmaków, ale zawsze ustawiałem, tak aby napięcie wyjściowe na głośnikach były takie same i się to wszystko zawsze w miarę kleiło :P

 

 

A co do "powietrza" z wooferów, to wydaje mi się, że jest wtedy, gdy złapiemy ten maksymalny poziom gaina, przy którym jeszcze nie łapiemy przesteru

Że tak powiem zapewniamy wtedy wzmakowi "optymalny punkt pracy" przewidziany przez producenta i żadnej magii tu niema :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...