Skocz do zawartości

Strzał napięcia podczas wyłączania oraz włączania radia.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

jestem nowy, szukałem po forum odpowiedniego tematu lecz nie znalazłem.

Problem wygląda tak, za każdym razem gdy włączam bądź wyłączam radio tj. zasilanie w głośnikach podłączonych do wzmacniacza słychać taki skok napięcia taki trzask czy bum kto jak woli. Wzmacniacz włącza się automatycznie z radiem. 
Co mogę zrobić aby zniwelować ten trzask. Separator masy? Kondensator? 
 

Ostatnio podłączyłem sobie car audio w swoim aucie. 

Posiadam radio Pionieer DEH-1410
Wzmacniacz Magnat Limited Edition 4000 
to 4 kanałowy z 90W RMS na kanał przy mostku 250W RMS.

Subwoofer GroundZero 250x
oraz 2 Magnat Traveller 320M Gold Edition 
Zasilanie idzie osobno od akumulatora, mam podłączony kabel remote. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź to samo tylko wypnij chinche ze wzmacniacza, czy też będzie strzelać czy nie.

 

 

Ewidentnie masa jest uszkodzona.

Nie byłbym taki pewny :wink:

 

 

Kondensator?

Chodzi Ci o kondensator na zasilaniu (taki duży) czy w torze sygnału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o kondensator przy zasilaniu. 
Sprawdziłem teraz i gdy odłączę kable sygnałowe te chinche to efekt tego trzasku znika. Czy to możliwe iż brak masy na RCA występuje? Może trzeba kupić ten separator masy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o kondensator przy napięciu.

Przy zasilaniu, jak już :)

PS. Kondensator nie jest lekarstwem na takie problemy czy przygasające światła...

 

 

 

kable zasilacjące RCA

Kable sygnałowe :)

 

 

 

Czy to możliwe iż brak masy na RCA występuje?

Sprawdź :) weź kawałek przewodu i połącz masy RCA z masą radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zepsujesz, jakbyś coś popsuł to bym Ci tak nie proponował :)

Po użytym przez Ciebie słownictwie domyślam się, że nie masz za dużego doświadczenia w tym temacie także spokojnie :) rady będą bezpieczne :)

 

Tak to jest masa RCA - inaczej obudowa wtyczki, tylko dotknij bezpośrednio do "gołego" i do masy radia (obudowy).

http://obrazki.elektroda.pl/8200509300_1377697332.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie mam, ale będę musiał wymienić gdyż te są jakieś lipne.. 
Polecacie coś w przystępnej cenie? 

W tych kablach z początku jeden mi sie uszkodził i musiałem 2 dołożyć i znowu pociągnąć i teraz widzę że chyba ten bolec stracił metal w sensie jest na nim ale jest chyba przerwany. Lecz od początku te kable RCA tak działają tzn. nawet jak były dobre występował ten efekt :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Lecz od początku te kable RCA tak działają tzn. nawet jak były dobre występował ten efekt

Pożycz od kogoś inne radyjko i sprawdź czy efekt będzie taki sam.

Ew. sprawdź jeszcze w ten sposób, podłącz remote po chwili jak włączy się radio i zobacz czy wtedy będzie ten "strzał" czy nie.

W ten sposób będzie można zlokalizować winowajcę całej "afery".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze lekkie trzaśnięcie jest spowodowane uszkodzeniem kabli sygnałowych/ problemem z sygnałem. Sam się o tym przy CA przekonałem już dwa razy, ale najpierw trzeba być pewnym, że to nie usterka !

Pamiętaj żeby wszystko bezwzględnie robić na wyłączonym sprzęcie, bo dłubanie chociażby przy RCA na włączonym sprzęcie może spowodować uwalenie masy RCA. Nie wspominając o zetknięciu RCA z plusem zasilania, bo i z tym się spotykałem ( nie odłączenie np. bezpiecznika ), po zrobienie zwarcia i zagotowanie izolacji na zasilaniu.

 

Jak masz gdzieś w domu kabel z jednej strony jack, a z drugiej chinch ( często przy zestawie głośnikowym przy PC chociażby ), to odłącz obecne przewody RCA ( chinche ) od wzmacniacz i podłącz te jack-chinch do wzmacniacza, a jako źródło podłącz mp3 playera, lub telefon ( pamiętaj, żeby przed włączeniem całości ściszyć na minimum playera, czy telefon ). REM zostaw podłączone do radia jak jest. Uruchom playera/telefon i dopiero odpal radio ( da "sygnał" na załączenie wzmacniacza ). Jak teraz będzie dobrze, to radio, albo przewody do przejrzenia. Jak dalej to samo, to na początek masa RCA we wzmacniaczu do sprawdzenia. Jak wyjdzie, że masa jest ok i "ten typ tak ma" (czytaj wzmacniacz), to sugeruję zastosować opóźniane załączanie obwodu na przewody głośnikowe jak cie to puknięcie drażni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...