Skocz do zawartości

Audio do samochodu kompletnie nieprzygotowanego pod audio


Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że kolega jeździ Pigmejem :D ( Marabella, Panda ). Bez większej rzeźby w tym autku się nie obejdzie.

Szkoda, że takie podejście, a i budżet.

Autko malutkie i szukał bym w gotowych instalacjach w TICO, CC, Seicento, Fiat 500

 

Tak czy inaczej powodzenia w dłubaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odgrzewamy kotleta!

 

 

Wszytsko sobie grało ok jak na moje skromne potrzeby audio. Panasonic RD333N i zmieniarka CD. Nie no. Ten sprzęt przed Seatem miałem w Ładzie 2107. Przed tem był w Suzuki Swifcie Sedan. Jeszcze wcześniej jeździł w PF 126p. Najtrudniej to było w PF 126p schować zmieniarkę w kabinie pasażerskiej! Ale się udało. No ale. Panasonic przejeździł 14 lat!

 

No i dzwoni wujek: "Te! Mam dla Ciebie radio, prawie nowe! MP3! Kolorowy ekran! Elektryczna widna! USB! SPRAWNE!"

 

No to demontuje Panasonica.

Wypruwam instalacje od zmieniarki.

 

No i co.

 

Dostaje nowe radio.

 

AEG CS DVD 250.

 

 

 

Darowanemu chińskiemu  koniowi nie zagląda się w zęby więc zamontowałem i moje odczucia:

 

Wady:

- gorsza jakość dzwięku w stosunku do 14stoletniego Panasonica

- wielki wyświetlacz nie jest w całości wykorzystywany przez moduł graficzny radia, zaprojektowane bez sensu, za małe czczcionki, w spisie utworów mp3 trzeba by wozić lupę

- zmiana ustawień barwy dźwięku w czasie jazdy wymaga skupienia i dokładnego obchodzenia z przyciskiem

- straaaaasznie wolne przełanczanie między utworami mp3

- straaaaasznie wolne załanczanie sprzętu

 

Zalety:

- dobra optyka. Nie ma żadnego gubienia muzyki na dziurawych drogach

- 2 pary wyjść RCA i dodatkowe na Suba

 

Zbędne zalety:

- można oglądać filmy dvd i avi - ale to ma za mały ekran aby cieszyć się filmem.

- można podłączyć kamerkę cofania

 

 

Prawdopodobnie się przeproszę z Panasonickiem. Albo! Czy Panasonic wypuszczał kiedyś jakieś naprawdę dobre odtwarzacze? Chodzi mi o zostawienie obecnej zmieniarki. Do tego tylko nowszą jednostkę. Aby miała dwie pary RCA i mp3: czyli coś takiego jak to: http://olx.pl/oferta/radio-samochodowe-panasonic-cq-c5300n-CID5-ID6373t.html#195ac5c441  

Panasonic CQ-C5300N Edytowane przez powalla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sentyment!

 

Znalazłem w w takiej starej gazecie, "AUTO DZIS I JUTRO" mr 19, maj 1999r wstawkę z radioodtwarzaczami Panasonica. Taki np najwyższy model CQ-DFX888:

 

Broszurka cała znaleziona w czeluściach internetu -> http://antique-autoradio-madness.org/panasonic/panasonic_1999-cata_1.htm

 

I chyba czegoś będę szukał w tym tonie.

 

Albo zwykły wypasiony kaseciak CQ-FX95 lub 75.

 

http://www.avtozvuk.com/az/1998/05-06/Panas/Panas_FX75%20copy.jpg

 

 

Bo tak jak widzę takie radia 50-150 zł już kupi.

 

Zalety:

- będzie pasować do posiadanej zmieniarki Panasonica

- dwie pary wyjść do wzmacniaczy

- nawet jest dodatkowe wyjście na subwoofer

- przestrzenny dźwięk / system poprawy basów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek będzie zawierał drastyczne zdjęcia "jak nie podchodzić do Car-audio-garażowo. Mam nadzieję że administracja przymknie oko.

 

Po pierwsze forum miało racje.

Przednie ulepione kolumienki grają słabo w moim zestawie.

 

post-8567-0-68379600-1415643806_thumb.jpg

 

Jako że w samochodzie jest bardzo mało miejsca, kiedyś skonstruowałem skrzyneczkę pod elipsę. To coś z lewej w bagażniku. Wiem że nie spełnia to żadnych norm car-audio. To był prototyp. Na razie jest podpięte - ale zostanie spalone w piecu centralnego ogrzewania. Bez głośnika.

 

post-8567-0-52467600-1415643762_thumb.jpg

 

Grało średnio. Ale lepiej niż przednie.

 

Wczoraj powstała druga skrzynka. Ta z prawej.

 

post-8567-0-46756200-1415643830_thumb.jpg

 

Znacznie większa. Niskotonowy STX. I powiem że dopiero teraz jest w samochodzie lepiej. Gra tylko bagażnik a z przodu tylko wysokotonowce. Przednie skrzyneczki odłączone. One zamulają.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro może powrzucam jakieś zdjęcia nowe z postępu prac.

 

Płyta + wyrzynarka + wkręty + klej + gąbka = na lewej stronie bagażnika zrobiłem nową wersje kolumny. Jest większa od STX,owej z prawej strony. Wsadziłem tam starą elipsę 6x9 nierenemowanej marki. I jestem w szoku że tyle lat żyłem w błędzie. Zarówno te niskotonowe STXy jak i te elipsy woziłem w poprzednich samochodach - obydwa klasa sedan -> zabudowa tylko w tylnim podszybiu, luzem nad bagażnikiem. I grało to bez polotu.

 

Różnica jest kolosalna. Z takich dwóch małych skrzynek z tyłu wydobywa się bas! Po tylu latach! Te same głośniki! Po raz pierwszy w życiu w czasie jazdy samochodem, od rytmu basu drgało mi lusterko wsteczne!

 

Czuje że to dopiero początek.

Trzeba będzie w garażu usiąść, i krok po kroku przeprojektować bagażnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłeś do momentu, w którym w końcu pojawił się banan podczas odsłuchów. Jeśli chwyciłeś bakcyla... To dobry moment dla ciebie - a gorszy dla twojego portfela. teraz się zacznie  :hyhy: Podjedź na spot i posłuchaj jakiegoś dobrze (niekoniecznie za duże pieniądze) zrobionego systemu. Wtedy zrozumiesz o co chodzi. 

Aż mi się przypomniało jak zrobiłem swój pierwszy ''system" - 4x6 w podszybiu + skrzynka zamknięta na Alphardzie LW800 zasilana z jednego kanału wzmacniacza Blaupunkta. Z auta nie chciałem wychodzić  :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłeś do momentu, w którym w końcu pojawił się banan podczas odsłuchów.

Aż mi się przypomniało jak zrobiłem swój pierwszy ''system" - 4x6 w podszybiu + skrzynka zamknięta na Alphardzie LW800 zasilana z jednego kanału wzmacniacza Blaupunkta. Z auta nie chciałem wychodzić  :rotfl:

 

Kto by pomyślał że proste zabudowanie prostych głośników może spowodować taką różnicę.

 

post-8567-0-91965800-1416168187_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda śmiesznie to troszkę wygląda ale "żaden pomysł nie jest głupi jeśli działa" :D Są tacy, którzy wierzą w pismo i ci, którzy wszystko muszą sprawdzić samemu. Ci drudzy przeważnie się więcej napracują ale i doświadczenia więcej zbiorą :D Teraz przewalczyć przód, potem jakiś mały 4chan (np audisonek) i coś na 8" do bagażnika i będzie przyzwoicie. Z drzwiami dużo nie da się tu zdziałać ale możesz (jeśli po kosztach) dać 1x dekarę i na to pianka i postarać się jakoś wrzucić tam WF 5"... TW troszkę ukierunkować (bo teraz to chyba bardziej je od tyłu słychać?) i coś tam z tego będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie koniec prac. Zobaczym w następnym miesiącu. Na razie nic nie będę zmieniał. Brzydkie, ale gra.

 

Na przyszłość jeszcze nie wiem w jaką stronę pójdzie wszystko.

 

1. Drzwi odpadają. Po pierwsze wyprofilowania blach są tam bardzo udziwnione. Ogólnie nie ma tam pionowej "ściany", ale wgłębienie pod kątem. Po drugie. Podoba mi się to co jest teraz. Wysokotonowce z przodu, a cała reszta z tyłu. Podoba mi się rozłożenie w kabinie dzwięków.

 

2. Jest opcja zrobić dwie takie skrzynki do bagażnika, podobne jak teraz, pod dwa jakieś głośniki 16stki. I tylko przy czymś takim zostać. Obić, obszyć ładnie. I to mi na pewno w takim małym  samochodzie wystarczy do szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym inaczej. Twoja instalacja jest teraz na takim poziomie, że możesz zrobić widoczny skok jakościowy za relatywnie małe pieniądze. Po pierwsze. Kupiłbym jakies przyzwoite koaxy 10cm i wsadziłbym je w te budki z przodu. (po cichu myślę w stronę morel tempo / maximo coax lub coś w ten deseń) Dla lepszego efektu ukierunkowałbym je trochę. Daj ogłoszenie na giełdzie - myślę, że z używek wyciągniesz coś sensownego w niedużej kasie.

Dokup do tego jakiś piecyk. Chociaż jakiegoś bidnego Blaupunkta za 50zł - byle miał filtr LPF. Podłącz pod niego "budy" z tyłu i utnij na słuch LPFem. A jeszcze lepiej jak byś upolował gdzieś jakąś przyzwoitą używkę np Intertechnik MDS08 (wyrwiesz za ok 150zł). Wsadzisz go w 15L closeta i masz już coś co spowoduje głębokiego banana bez wielkich nakładów finansowych i rzeźby :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym inaczej. Kupiłbym jakies przyzwoite koaxy 10cm i wsadziłbym je w te budki z przodu. (po cichu myślę w stronę morel tempo / maximo coax lub coś w ten deseń) Dla lepszego efektu ukierunkowałbym je trochę.

 

  :wink:

 

Te moje "budki" zostały dziś zdemontowane z samochodu ;-) Ciężko będzie ukierunkować inaczej, prosto w stronę głowy, bo półka głęboka. Wysokotonowe zostały pod słupkiem i ustawione ok.

 

 

Dokup do tego jakiś piecyk. Chociaż jakiegoś bidnego Blaupunkta za 50zł - byle miał filtr LPF. Podłącz pod niego "budy" z tyłu i utnij na słuch LPFem. A jeszcze lepiej jak byś upolował gdzieś jakąś przyzwoitą używkę np Intertechnik MDS08 (wyrwiesz za ok 150zł). Wsadzisz go w 15L closeta i masz już coś co spowoduje głębokiego banana bez wielkich nakładów finansowych i rzeźby :wink:

No dobra. A mój posiadany wzmacniacz nie napędzi takiego głośnika? Ma filtry i po zmostkowaniu powinien w teorii dawać 100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij mi co to za wzmacniacz, bo jakoś wyleciało mi z głowy.

 

Aaa ok. Teraz widzę. 4 kanały od Alpine. Więc ja zamiast 2 prowizorycznych skrzynek, w których są różne głośniki - zostawiłbym w bagażniku jedną i podłączył pod mostek we wzmacniaczu. Na pewno będzie lepiej. Ten jeden głosnik to chyba STX (tak chyba pisałeś). Zrób mu więc budkę zgodnie z zaleceniami STXa, dawaj po mostek i na pewno będzie poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chińskie radio zostało zdemontowane i oddane w czeluścia garażu.

 

Za 120zł zakupiłem Panasonica 7301. Radio ma już kilka lat, ale:

 

Zalety:

 + współpracuje z posiadaną przeze mnie zmieniarką na 8CD. Kompatybilne

+ posiada bajerancki filtr - ustawiamy wysokość pasma od jakiego mają grać głośniki ze wzmacniacza radia (u mnie to wysokie tony na dwa wysokotonowce) a reszta pasma idzie na wyjście subwoofera (u mnie niskie i średnie tony na skrzyneczkę z głośnikiem STX 16cm).

 

Te same głośniki. Ten sam wzmacniacz. A jakość dzwięku kolosalnie różna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...