Skocz do zawartości

Średniak - kopułka czy stożek? Różnice


kaka22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy. Ostatnio na spocie w Wawie słuchałem zielonej Mazdy z mp 5.16 na pokładzie i jakiś tweeter za grosze( małe wnętrze sportowe auto ) suba nie było i jak dla mnie nie był potrzebny. Był tam naprawdę udany 2 way

 

Vifa z serii NE

 

Prawda. Bardzo fajne auto.

Sprzęt dobrany z duża uwaga.

Właściciel wie czego chce i wyciąga dobre wnioski z doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeśli chodzi o Focala (woofer), czy to ten? http://pl.horn.eu/pl/PL/PRODUKTY/DO_SAMOCHODU/FOCAL/K2_POWER/HP_6KR2?s1=1

 

Tak patrzę na charakterystykę tej kopułki Vify i właściwie tez można by (teoretycznie) puścić ją 6,3 kHz I rzędem, a woofer 1800 Hz też I rzęden i od takiego punktu można zacząć dobierać już cięcia do własnych preferencji. Dlaczego upieram się przy I rzędzie? Jest możliwe (ale nie pewne), że samochód w którym będę to robił będzie na gwarancji i nie będę mógł przeciągać do TW kabli w sposób inwazyjny, ale to nic pewnego. A 2 elementy da się upchnąć w każdych drzwiach bez obawy o "dzwonienie" przy większym basie. Np u mnie w Avensisie było tylko jedno miejsce, gdzie pasowały zwrotki ale przy każdym większym uderzeniu towarzyszył "dzwon" zwrotnicy. Wolałbym tego uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tłumika nie liczę ;) I rząd zalecają np do tweetera MP 5.28 w duecie z MP 5.16. Jednak to już "trochę" droższy tweeter. Z drugiej jednak strony z zasady TW powinien byc lepszy od WF, więc nie mam co narzekać tylko kasy doskładać  :wink2:  Jednak propozycja z Vifą bardzo ciekawa

Coraz bardziej jestem zdecydowany na MP, bo Focal jest kevlarowy, a słuchałem kiedyś B&W CM 9 z kevlarem na średnicy i to jest zupełnie nie moja gra. Z resztą żadne B&W których słuchałem mi nie podchodzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez bowersy nie podchodzą.

Za to focal to bardzo dobry glosnik

Tylko trudniejszy w aplikacji niz mp

 

Jak nie masz kasy na 2904 to vifa jest bardo dobra propozycja

Warto sie nia zainteresować

 

Co do cięć to juz zalezy kto co lubi ;)

Albo bedzie poprawnie albo nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki dają radę i bez suba, tylko trzeba im dobrego jakościowo ( i troszkę mocy także )  pieca. Bardzo uniwersalny głośnik, wysoko ciągnie, na pewno od Focali łatwiejszy w aplikacji ( na upartego 1 rzędem pójdzie ), łatwiej też dobrać do niego tweeter . Minus to troszkę większy kosz przy montażu.

Focal chyba mniej prądożerny, ale w ciągłej sprzedaży, Micro Precision  już tylko używka.

 

Za wyrazistość średnicy najczęściej odpowiada woofer, i tu bym się skupił, nie powielaj błędu popełnianego przez ludzi którzy nie ogarneli dobrze 2 way a zaczeli robić 3-way ( np ja :) ) ( 3 drogę dokłada się wtedy kiedy akustyka auta nie pozwala wyciągnąć z 2-way ładnej średnicy, czyli np zle akustycznie umiejscowione woofery ) 

 

Co do tweetera 1 rząd to może jakiś  Wavecore albo Morel z domówki ( tylko to troszkę kobyłki )  tu chyba najwięcej lklukasz miał doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Za to focal to bardzo dobry glosnik
Tylko trudniejszy w aplikacji niz mp

dlaczego?? o jakich trudnościach mówisz?? Pytam bo bardzo mnie to ciekawi z racji tego, że mam to wrzucone w drzwi, robiłem je sam po małej rozmowie z kimś i gra ten głośnik, ba... coraz więcej z niego wyciągam.
Za minusy mojej aplikacji powiem tyle, że (nie wiem czyja wina: auta, montażu, czy głośnika, może strojenia, a może po trochę każdego) granie jest bardzo czułe na pozycję słuchacza , szczególnie jeśli chodzi o wysokość. Ja ustawiam pod siebie i na mojej wysokości kopią, schodzą fajnie, średnica fajna, ale jak wsiada ktoś niższy zdarzało się słyszeć, że prócz średnicy one nie grały, nie kopały (pozycje sceny nie mówię bo ich zmiana bardziej oczywista). Ja się na fotelu nie kładę , więc nie sprawdzałem. Jedyne co zauważyłem , że bliżej kierownicy jest większy łomot :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Łukasz miał na myśli aplikację Focali w kontekście zwrotki pasywnej, i rezonansu tego głośnika na ok 3-4 khz ( z pamięci piszę ) co mozę skutkować drażniącą średnicą lub mylnym  wrażeniem że tweeter krzyczy. Tniesz aktywnie to ten problem łatwiej wyeliminować, z tym że Kaka22 chyba chce robić prostą zwrotkę pasywną.

 

Jak się mylę to proszę poprawcie mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam tego problemu bo aplikacja wf pokazała na pomiarach , że nawet ja gra pełnym pasmem to wycisza się od ok 3kHz samoistnie :rotfl: Może to wina aktywki - fakt o tym zapomniałem. Nie mniej jednak jechał u mnie pasywnie też i nie miałem tego co mówisz. Dwa zapewne zagram pasywnie jak dobiorę TW taki jak chcę , a nie półśrodki :cisza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm focale coraz ciekawsze. Interesują mnie raczej nowe głośniki (zwłaszcza woofery). Czyli przykładowo taki zestaw 165 KR2. 2 pytania:

1. Jak wypada jako cały zestaw od Focala tzn woofery, tweetery i zwrotki? Ostro jest do góry?

2. Jka zachowują się woofery przy w miarę cichym graniu? Trzeba konkretnie odkręcać gałę, żeby pojawił się bas czy potrafi już zamruczeć przy niewielkich poziomach głośności? ( Oczywiście kwestie odpowiedniego montażu i pieca pomijam bo to podstawa.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


1. Jak wypada jako cały zestaw od Focala tzn woofery, tweetery i zwrotki? Ostro jest do góry?

nie słuchałem całości, nie spotkałem się jednak z opinią na plus odnośnie góry tego zestawu.

 


2. Jka zachowują się woofery przy w miarę cichym graniu? Trzeba konkretnie odkręcać gałę, żeby pojawił się bas czy potrafi już zamruczeć przy niewielkich poziomach głośności?
Kwestie dopracowania strojeniowo. Nie wiadomo ile dla Ciebie znaczy mało...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaskoczony, że MP nie są już produkowane. Dla mnie np HV już potrafią zamruczec przy niezbyt głosnym graniu, jeśli mogę to tak zobrazować.

Poza tematem, podobno jest już następca nieśmiertelnych R6A - DLS R 6.2  :rotfl:   http://dls.se/en/car/prod.html?produkt=en_952

Woofer chyba jeszcze 2mm głębszy niż poprzednio.

Czyli kupiłbym te focale http://www.carado.net.pl/product.php?id_product=2057 + jakaś przyzwoita kopułka i powinno być miodzio  :hyhy:

Zna ktoś jakiś sklep w DE, gdzie można kupić same woofery Focala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...