Skocz do zawartości

Średniak - kopułka czy stożek? Różnice


kaka22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Przymierzam się do spróbowania swoich sił w 3 drogach. Zastanawia mnie jednak pewna kwestia. Jakie są różnice pomiędzy głosnikami średniotonowymi kopułkowymi, a stożkami?

Chodzi mi o różnicę w brzmieniu. Nigdy nie słyszałem kopułki na średnicy, stąd moje pytanie. Jeśli chodzi o montaż to wiadomo, kopułka nie potrzebuje komory, co jest dla mnie już bardzo wygodne. 

Myślę najbardziej nad 2 głośnikami: Helix P203 lub DLS up 2,5 /ew kopułka Morela. Miałoby to grać początkowow z TW tempo i HV165 na dole. Mógłby ktos przyblizyć choć trochę temat różnic między stożkiem, a kopułką? 

Jeszcze jedno. Sciągnąłem PDFa Helixa p203 i tam jest zalecana pojemność komory 150-400ml. To jest brutto czy netto? Zakładam wstepne cięcie średniaka od dołu na ok 500-600 Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kopulka (a przynajmniej wiekszosc samochodowych) potrzebuje komory, tylko ze znowu wiekszosc juz ja ma "wbudowana" a'la w tweeterze. Niektore maja nawet obudowe z otworem stratnym (np. CDM-88)

 

Generalizujac i upraszczajac, Kopulka bedzie miala szersze "rozproszenie dzwieku", nie zejdzie tak nisko jak stozek, czesto zagra wyzej. Stozek czesto nie zagra tak wysoko (uzytecznie), zagra troszke bardziej kierunkowo i przede wszystkim zejdzie nizej. Moze to pozwolic troche odsunac sie z punktem ciecia pomiedzy woofrem a srednim, od pasma najlepiej slyszanego przez czlowieka. Wozilem jedno i drugie i osobiscie jednak wole stozek, ale to moje prywatne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stożek na pewno potrzebuje dużo więcej "głowy i doświadczenia" przy montażu. Stożek niby można ciąć niżej ale to wszystko wychodzi w praniu po instalacji. Kopułka na pewno jest łatwiejsza w aplikacji: miałem cdm 54 i braxa 3.1 ( no i poległem ze stożkiem bo zrobiłem mu tylko 0.28L na czysto ze względu na utrudniony montaż i mało miejsca - nie zagrało to jak bym sobie życzył i tym bardziej nie wydaje opini o 3.1- teraz trochę inaczej bym się do tego zabrał)

 

Teraz wiem, że przyłożenie się do montażu odpłaci się później w efektach. Głośniki są podłe - bo jak byś ich nie zainstalował jakiś tam dźwięki będą wydawać i do końca nie wiesz czy to jest to - sztuka jest wycisnąć z nich chociaż 80% a to niestety wiąże się z długimi testami różnych kombinacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że skomplikowana sprawa z tymi średniakami... Chyba jednak zostanę na razie przy 2 drogach. Chwilowo nie mam ochoty na wielką rzeźbę. Już łatwiej dla mnie zrobić konkretnie drzwi, dać dobry woofer i zestawić to z tweeterem, który nie potrzebuje żadnej komory. Jednak jeszcze decyzji nie podjąłem  :hyhy:  Dzięki za zainteresowanie  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co 3, skoro wygląda na to że jeszcze dwie dobrze nie poznane.Lepiej dobrze zrobić dwie, niż xxxxowo 3;-) jak dobrze ogarniesz dwie będziesz chociaż świadom oczekiwań względem 3. A tak wydaje się , że to strzał w ciemno. Sam chciałem 3, ale poznając potencjał dobrych 2 zostałem i zabawa trwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie do takich wniosków doszedłem. Lepiej zrobić (nawet kompletnie na nowo) 2 drogi i dopracować je, niż pchać się w 3 drogi i jeszcze średnicę spieprzyć montażem. Myslę, że to czego brakuje mi w moim zestawie można osiągnąć również w 2 drogach. To czego mi brakuje to "wyraźniejszego zakresu średnio-wysokotonowego, zdjąć "koc" z głośników i hmm jakby to nazwać, więcej kultury na wysokim basie. HV łupią, aż miło nawet na flat. Po lekkim podbiciu w EQ 60Hz właściwie mogę zrezygnować z suba, jednak zakres myslę ok 150-200/250 Hz czasem zbyt się wybija i mam wrażenie że czasem buczy, zwłaszcza na gitarach. To nie wina pieca, sprawdzane na kilku różnych piecach.

Po prostu potzebuję woofer, który kopnie i zejdzie (może trochę niżej) jak HV ale nie będzie buczał, bardziej klarownej średnicy i więcej szczegółów na wysokich.

Na dół mam już 2 kandydatów - MP 5.16 i R6a, góra jeszcze się zastanawiam. Mam tylko przeczucie, że jeśli chodzi o średnicę i kulturę to MP zje DLSa

 

A z ciekawości, które średniaki mają własną komorę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie w strone MP 5.16 planuję uderzyć. Jak kasa starczy to może z dedykowanym tweeterem mp 5.28, chociaż w tych pieniądzach wybór tweeterów już jest dość duży

Sława88, duzo czytałem o tym focalu, że ma kopa, dobrą średnicę. Takie pytanie na boku, dadzą radę bez suba? Muzyka pop, rock, lata 80 no i Pink Floyd musi dobrze grać  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Z tych 2 wymienionych przez ciebie wolałbym ślimaka :) - z dobrym TW na prawdę nie potrzeba średniaka.

Jeden z lepszych wooferow do 2 waya jaki słuchałem. W połączeniu z 7998 i supremo u Bonlessa naprawdę zrobił na mnie wrażenie. 

Przy trzech drogach łatwo o błędy, ja również miałem podobne pomysły do Ciebie, ale stwierdziłem że jak mam się wkurzać i ostatecznie oddawać auto w ręce fachowców to wole trochę się osłuchać i odłożyć to w czasie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie w strone MP 5.16 planuję uderzyć. Jak kasa starczy to może z dedykowanym tweeterem mp 5.28, chociaż w tych pieniądzach wybór tweeterów już jest dość duży

Sława88, duzo czytałem o tym focalu, że ma kopa, dobrą średnicę. Takie pytanie na boku, dadzą radę bez suba? Muzyka pop, rock, lata 80 no i Pink Floyd musi dobrze grać  :hyhy:

Montowałem w yarisce zestaw k2p bez korektora fazy, czyli starsza wersja. (drzwi głuszone stp silver, otwory rewizyjne zatkane żywicą). Właściciel miał strasznego banana i pozbył się suba z i tak małego bagażnika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam doświadczenia z 5.16, ale k2p radzi sobie bez suba. zdarzało się mi grać nim pełnym pasmem i spokojnie grał. jednak żeby nie było zbyt różowo...na poprzednich wzmacniaczach było różnie. Na pionku 924 jechał dołem aż przesadnie i było to kosztem średniego pasma. Na ppi 600.4 podobnie jednak z lepszą kontrolą kosztem mniejszego zejścia , lepszego kopa , również z różnym graniem średnicy. Teraz gra dobrze w każdej konfiguracji i niskie cięcie nie zabiera mu średnicy w sposób jakoś do usłyszenia , a kontrola i szybkość wysoka. Jakoś wf u mnie nie jest do wymiany i nie odczuwam nawet na chwilę takich myśli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz ciekawsza dyskusja się rozkręca. A ja już wiem czego mniej więcej szukać. Przeczytałem już chyba wszystkie tematy o mocnych wooferach, jednak takich informacji jak w tym temacie nie znalazłem. Jakiego pokroju tweetery dobrze zgrywają się z k2p? Byłbym za jedwabiem, jednak nie wiem czy to się z kevlarem nie pogryzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś wf u mnie nie jest do wymiany i nie odczuwam nawet na chwilę takich myśli.

 

Mam takie same odczucie z moimi 5.16. Jeżdżę z nimi ponad dwa lata, cały czas sprawiają radochę i potrafią mnie zaskoczyć. Zwłaszcza jak miesiąc temu musiałem suba z bagażnika wyjąć i do tej pory nie spieszy mi się żeby go wkładać z powrotem :)

 

 

 

A ja już wiem czego mniej więcej szukać

 

Co byś nie wybrał czy k2p, czy 5.16 to i tak będziesz zadowolony :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...