Skocz do zawartości

Subwoofer Ground Zero - minimalna moc wzmacniacza


m2c
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem szczęśliwym posiadaczem RE SR-12D2, i mimo że bas jest bardzo przyjemny i ładnie uzupełnia pasmo to postanowiłem poszukać nowych doświadczeń, a dokładnie poczuć jak to jest mieć duże ciśnienie w aucie. Na początku chciałem dorzucić drugiego SRa. Pojechałem do zaprzyjaźnionego zakładu car audio sprawdzić co ciekawego mają, i wygrzebali mi używanego GZPW (w skrzyni zalecanej przez producenta). Podłączyli to pod Excursion HXA-3K, czyli okolo 900W/2ohm i muszę przyznać że efekt był fajny (a przynajmniej taki jak chciałem uzyskać, czyli już przy niskiej głośności bas było czuć w płucach, a ubranie zaczęło wibrować). Wróciłem do domu, sprawdziłem w necie i dopiero okazało się co to za potwór...

I teraz pytanie: czy naprawdę potrzebuję 2 lub 3 kilowaty żeby zasilić głośnik taki jak GZPW? Dla mnie zadowalający efekt był już przy wyżej wspomnianym wzmacniaczu. Czy na przykład RE SE-12 przy 1kw da podobny lub lepszy efekt niż niedowatowany ground zero lub dwa słabsze głośniki z serii SR?

GZPW razem ze skrzynią mogę mieć w cenie używanego RE-SE, zostawiając SRa gdyż tłuczenie się zapewne niedługo znudzi. Natomiast SE jakościowo będzie nawet lepsze niż SR którego mógłbym go sprzedać więc wyszłoby trochę taniej. W każdym razie chwilowo chodzi mi tylko o robienie zamieszania w aucie. Bas ma być odczuwalny na ciele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę chyba się trochę doinformować, gdyż nie za bardzo wiem co tak naprawdę potrzebuję. Jeżeli chodzi o głośność to mój SR w zupełności mi wystarcza. Zachciało mi się żeby było czuć bass na ciele, czyli chyba chodzi o ciśnienie? Jak się ma ciśnienie do głośności i do mocy? Czy na przykład przy niskiej (względnie) głośności da się osiągnąć taki efekt? Może bardziej potrzebuje powierzchni membran, czyli na przykład 2 głośników zamiast jednego o większej mocy? Boję się że zmieniając SR na SE ogólny efekt będzie ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie staram się ;) To wyżej to było pytanie, bo szukam dziś informacji i konkretów nie znalazłem. Sprawdzę jeszcze opcję 2xGZ30spl bo widziałem taką skrzynkę w zakładzie CA, podepnę pod 1kw i sprawdzę sam jak to jest. SRa swoją drogą i tak wymienię na SE przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jeżeli chcesz brać GZRW 30 SPL lub GZPW , to bierz GZPW.

GZPW to jest seria plutonium czyli najlepsza seria grounda, a z kolei GZRW to seria Radioactive czyli praktycznie najgorsza -> szybko śmierdza i nie sa wytrzymałe, wiem bo miałem jednego to padł szybko, a teraz mam helona i jest milion razy lepszy bez porównania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GZPW wskoczy na chwilę do bagażnika, to jest pewne. 2xGZRW także, żeby sprawdzić wpływ powierzchni mebran na końcowy efekt (nie są skrzyni uniwersalnej, policzę ją przy okazji ale może ktoś się postarał). Może się okazać na końcu że wystarczy mi 2x10".

W każdym razie testy zacznę od zakupu wzmacniacza, mój rodek 2180a nie jest stabilny przy 2ohm, a przynajmniej nie znalazłem takiej informacji.

W jakie moce max mogę celować w tej chwili? Mam altek 120A (Skoda Superb sedan tdi), kable 35mm2, + i - od akumulatora. Na przód U-dimm rm-v21. Myślałem nad Stegiem k2.03 który wisi na aukcji, ale może to przesada i lepiej wziąć np. k2.02? Gainem umiem operować, głośnością też, no i lubię mieć zapas,. ale czasami nie ma co przesadzać. Chciałem mieć zapas przy 4ohm gdyż większość głośników jest raczej 2x2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie daj sie zrobić przypadkiem w balona bo GZNW 12 spl jest identyczny http://www.ground-zero-audio.com/en/products/subwooferchassis/gznw-12spl.html

tylko że ma 4500w a GZPW ma 6500, Daniel San na Youtubie ma dwa filmiki jeden z jednym GZNW i drugi z dwoma  http://www.youtube.com/watch?v=lMGjAdFe-Jg  ,  

,

co do wzmacniacza bedziesz miał nie lada problem jezeli chodzi o kase bo mozesz głośnik spiąć w 2 omach lub 0.5 ohma no i oczywiście pradu musi być duzo kable grube, a gzrw 30 spl to mastah22 Ci powie o nich trosze złego słowa bo tez je miał :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GZPW w tej chwili używam jako przykład efektu który chciałbym osiągnąć. Dostałem także fajne oferty na Re audio SE-12 oraz SX-12 ;) Jeżeli chodzi o prąd to tak jak napisałem wyżej, czyli 2 x 35mm2 i altek 120A, więc nie wiem czy mogę myśleć o stegu k2.3 czy raczej max k2.02?

Pamiętajmy że nie będę startował w zawodach, jakość jak najbardziej się dla mnie liczy, po prostu chwilowo mam jakiś ciąg do "ciśnienia" lub może raczej do solidnego poruszania powietrzem w aucie Jak już wrzucę odpowiedni wzmacniacz to będę mógł zmieniać suby do woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czekaj nie rozumie jak uzywasz jako przykładu, to chcesz go zmieniać tego GZPW na innego suba? bo w temacie pisałes o wzm do GZ


k2.03 do dóch gzrw30 spl będzie dobry, ale do GZPW 12 spl to zapomnij, on ma 6.5kW , zapomnij  o tym alternatorze a tych przewodach i o akusiu, wtedy to będziesz potrzebował wzmacniacza co ma min. 6kw w 2 omach lub stabilny przy 0.5 oma ,  prąd musi być to podstawa, ja mam suba 2kw i mam altek 120A dwa akusie agm 50Ah i przewody 50mm2 ofc, jak ja tutaj pierwszy raz napisałem to każdy ale każdy mówił "prądu nie może brakować":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisalem w pierwszym poscie, bylem w zakladzie car audio gdzie maja uzywanego gzpw i podlaczylem go na chwile pod 900w i uzyskalem pewien efekt ktory chcialvym uzyskac u siebie, nie koniecznie kupujac tego gzrw. pytanie od czego zalezy tzw uczucia ruszajacego sie powietrza, czy od powierzchni membrany, mocy czy moze xmaxa albo samego strojenia. Tak czy inaczej, najlepiej jak posprawdzam samemu, podpowiedzcie mi tylko czy moja instalacja wytrzyma stega k2.03 lub chociaz k2.02.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak 2x35mm2 przewody na plus i minus wytrzymaja, altek też moze byc jeszcze jakiegoś agm'a daj , albo jak ja mam dwa agm'y i koniecznie przekaznik daj, zmien jeszcze przewody altek akus , altek buda akus buda , co do gzrw 30 spl to weź inne lepiej jakies suby te re bym bral, nigdy juz gzrw 30 spl, a co do cisnienia to za bardzo Ci nie pomoge, przede wszystkim trza dobra skrzynie dobrze zestroic ja ale o tym gadaj z innymi np. Z mastah22 , mi robił skrzynke mega zadowolenie z mojej strony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


a gzrw 30 spl to mastah22 Ci powie o nich trosze złego słowa bo tez je miał :D:D
fakt miałem 2 szt w nówce, ale czy ja wiem czy złe słowo? Kurde w nowych (w tamtym czasie-2011) nie miały sobie równych... Ale fakt lubiły posmierdzieć :)

Hehe swoja droga znów mam okres tesknoty za cisnieniem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie potwierdzić zasadę - prądu nie może brakować.

U siebie wymieniłem fabryczne kable od altka i masy od akumulatora na 2x grubsze.

Do bagażnika idzie 50mm2, tam drugi aku (niby mały agm 20Ah).

Służy to do zasilania Brutusa BXI-6000D + GZPW12LTD.

Przy słuchaniu muzyki rockowo-metalowej stopa perkusji jest wyraźnie odczuwalna w płucach.

Przy słuchaniu utworów typowo do dB (oraz niektórych kawawałków Rihanny :P ) jest wyraźnie zauważalne wyginanie całego dachu i podskakiwanie wycieraczek na przedniej szybie :wink: 

Kiedyś nawet lekko przeciążałem ten głośnik - u kolegi w alhambrze podpinaliśmy pod Goliatha GX4000D - ciekawie wyglądało jak tylne szyby sie na usczelkach odchylały.

GZPW to jest to co chcesz mieć - pytanie tylko co na to Twój portfel :hyhy:

GZRW SPL to nie bierz - grają troche jak karton po tv lcd,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo jestem na etapie wyboru wzmacniacza z zapasem na przyszłość, ale nie konkretnie do GZPW ;) (I tak go podłącze u siebie, chociażby na  20 minut, sprawdzić zawsze warto). Skłaniam się do 2x10 cali, ale jak już będę miał odpowiedni wzmacniacz to będę sobie co jakiś czas mógł wrzucić coś nowego. Przy okazji znalazłem chyba alternator 180A który powinien pasować bez zbędnych przeróbek, kable w razie potrzeby wymienić to nie problem. O dodatkowym akumulatorze też pomyślę, muszę tylko doczytać jak to najlepiej ogarnąć. Zobaczymy z czasem w którą stronę pójdę, może się okazać że nie potrzebuję więcej mocy tylko innego typu brzmienia i nie ma co budować elektrowni ;) Przynajmniej zdobędę trochę doświadczenia i będę się mógł udzielać trochę na forum, a nie tylko zadawać głupie pytania ;)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porywaj sie  na moce powyzej 3kw bo nie osiagniesz tych 3 kw. Odsylam do lektor takich jak FAQ 

 

To ze bedziesz mial glosnik 3kw nie  bedzie oznaczac ze w 100% wycisniesz te kw. Sklada sie na to odpowiedni dobor kabli, wzmacniacza i odpowiednie zasilanie. 

Poczytaj  i popatrz na instalacje  chlopakow  z forum ile  pieniedzy wkladaja  aby osiagnac duze moce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest na pewno jest źle nazwany, ale już nie mogłem zmienić. Rozwiń swoją wypowiedź gdyż nie bardzo rozumiem o co chodzi. 1kW czy 1,5kW dla głośnika który ma 3kW to może i mało, ale grać będzie, i jeżeli używany będzie z głową (bez przesterów) to nic nie powinno się stać. Co z tym kablem? Chodzi Ci o to że minus do blachy?

Aktualnie jestem na etapie wymiany alternatora i kabli pod maską. Akumulator chyba nie będzie mi potrzebny, ale chętnie się dowiem jak to zrobić zgodnie ze sztuką, np. jak to dodatkowo zabezpieczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec po co ci taki glosnik skoro mozesz  kupic mniejszy a lepiej to zasilic. Juz ci mowie o co chodzi dajac wiekszy przetwornik bedziesz obciazac wzmaka  bardzo dajac mniejszy przetwornik a wzmaka wiekszogo oczywiscie glosnik. W db-dragu  stosuje sie  wieksze wzmaki ale  dzwiek utwor puszczany jest na chwilke  wiec  glosnik nie spali sie  tak wiec pod db drag  na glosnik 1,5kw mozna zastosowac wzmak nawet 10kw z tym ze z glowa trzeba to uzywac - wiadomo nie bedziesz rozkrecal na 3/4 i sluchal tego 30 min.

 

A jesli chodzi o kable  - to poczytaj forum. jest o tym napisane ze  masa z blachy to nie zbyt dobre wyjscie  ale  stosuje sie to gdy ktos  chce zaoszczedzic. Poczytaj koniecznie o srednicy przewodow w stosunku do mocy wzmaka. 

 

Jak bedziesz juz pewien to stworz nowy temat i fotorelacje  z instalki a dalej cos  pewnie pomoga chlopaki i doradza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast porywać się na GZ lepiej dołóż drugiego SRa, zrób odpowiednią budkę do nich i zobaczysz co te maleństwa potrafią. Przynajmniej nie stracisz na jakości (według mnie SR gra przyjemniej niż SE). A GZPW jest robione na Draga a nie do słuchania muzyki, przy szybkich kawałkach będzie łomot. Steg K2.02 przy 2 ohm ma ponad kilo więc w zupełności wystarczy na SRy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...