Skocz do zawartości

Bateria solarna samochodowa


zaczek111
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Używał ktoś z Was taką ładowarkę samochodową jak w linku http://allegro.pl/bateria-solarna-samochodowa-ladowarka-akumulatora-i3436325662.html ??? Mam możliwość kupienia takiej dosłownie za grosze. Jest sens kupienia tego?? Czy doładuje ona akumulator czy to jedna wielka ściema??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc ładowania, mówi wiele za siebie.. Czy jest sens? Ładowanie vs prąd ładowania (a jaki czas?)

Inną sprawą jest też napięcie ładowania względem dobrej sprawności akumulatora - i żywotności.

Taki zestaw to jest dobry do mini akumulatora do zasilania żarówek Led

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolałem zapytać, czy to coś warte. Czasem auto stoi przez 2 dni nie jezdzone, więc może by podładowało trochę aku, bo w bloku z 4 piętra ciężko ciągnąć przedłużacz żeby go naładować np. raz w miesiącu, żeby pradu nie brakło :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solar w Audi daje w pełnym słońcu 13 V i 3 A. Zmieszone przez kolegę z serwisu Boscha, nie pytajcie mnie po cholerę im to było, bo nie wiem, ale zapamiętałem z rozmowy.

Nie służy do ładowania aku a zasila wentylatorki przewietrzające wnętrze auta w słoneczny dzień na postoju tak jak napisał robeekk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy użyciu pełnej możliwości słońca.. 

Kolejna sprawa - 12V i mały prąd- przetwornica nie ma strat?

Inna kwestia w stylu ładowania przez 5V a zdolności prądowe. Sam chciałem ładować jeden z modeli LG który ma wejście przez "ułesbe", i czy ładuje na dobrym kompie, czy lapku, żywotność baterii spadła mi na 2dni. A na ładowarce impulsowej - firmowej - wytrzymuje 3dni.. (te same napięcie, prąd)

To tylko kwestia ładowania na jednym czy na drugim? A jaka sprawność tej chińszczyzny? 

Wydać dodatkowe parę złoty, aby później stracić na baterii? Wole wydać te 15-20zł na dobrą ładowarkę. No ale pewnie chiński tablet ma kiepską ładowarkę, ale to nie moja teoria, sam sobie po testuj swoją ładowarkę ile jest warta..

 

Każda ładowarka może być inaczej dobrana. Ja niby dostałem ładowarkę która wolniej ładuje, powinna dać lepszą sprawność baterii, a zakupiłem 2x mocniejszą, made in Finland (nokia) i bateria pracuje mi znacznie dłużej.. Ot, takie własne przekonanie..

 

Moja szczera opinia- nawet jak by mi darmo dali to bym sie zastanawiał czy więcej nie będę miał strat przy użyciu tego "cudaka".

To tak jak z butami - lepiej kupić jedne dobre, ale zadbać o nogi, żeby mi nie capiły gdy ciepło jest  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś naprawdę jest ciekaw tematyki paneli solarnych w funkcji ładowania to powinien skierować swoje kroki w stronę forum caravaningu. Tam owszem stosują chłopaki takowe wynalazki, nawet do pokażnych żelówek głębokiego rozładowania, ale to nie kosztuje 99 zł i nie ma takiej powierzchni. :)

Jeśli więc mówimy o tym konkretnym przypadku, to popieram Zomer'a szkoda fatygi i straconego czasu. Jeśli ogólnie czy się da...? Oczywiście, ale przy lepszej klasy panelach(większych) i nie w tym budżecie.

 

http://allegro.pl/ogniwo-fotowoltaiczne-sunset-px-55-55-wp-12-v-i3502278645.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Mając Caravelke można pomyśleć o dużym panelu, ale koszt z minimum 1-1.5tyś za panel który odda te 100wat, przy 12V odda te kilka amper..

Samo takie ogniwo nie wystarczy potrzebny jest jeszcze regulator, który będzie odpowiednio ładował akumulator bo napięcie samego ogniwa w maksymalnym słońcu może dochodzić do 28V.

Sam mam na dachu zamontowane cztery takie ogniwa po 50W czyli w sumie 200W. Ładuje mi to akumulator 100Ah a napiecie z niego wykorzystuję do oświetlenia terenu wokół domu, oświetlenia awaryjnego w domu, zasilania centrali alarmowej itp  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja wspomniałem o tych droższych panelach, tam gdzie jest też drobna chociaż elektronika, która ma drobny chociaż układ stabilizatora napięcia, o prądzie ładowania to wiadomo że to bajka.

Bratu też założyliśmy panele, a zasadniczo cały dach, i tam jest cały układ ze stabilizacją napięcia 230V, a prąd pracy jest bardzo zmienny, Dodatkowo stabilizacja coś na zasadzie UPS-a, i też jest akumulator ( zasadniczo 3).

Wszystko współpracuje z układem sterującym, który pokazuje czas możliwego użycia w danym czasie (coś jak zużycie laptopa).

Ale to nie ta klasa chińskiej produkcji  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo takie ogniwo nie wystarczy potrzebny jest jeszcze regulator, który będzie odpowiednio ładował akumulator bo napięcie samego ogniwa w maksymalnym słońcu może dochodzić do 28V.

Sam mam na dachu zamontowane cztery takie ogniwa po 50W czyli w sumie 200W. Ładuje mi to akumulator 100Ah a napiecie z niego wykorzystuję do oświetlenia terenu wokół domu, oświetlenia awaryjnego w domu, zasilania centrali alarmowej itp :)

Maxtz moglbys rozwinac temat? Co trzeba kupic (marka, model) ile Cie to mniej wiecej kosztowalo? Sam takie cos bym pierdyknal w domu:) to oswietlenie zewnetrzne mi sie podoba - good idea:)

 

A moze, ktorys z forumowych mądrali przyjmie zlecenie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Maxtz moglbys rozwinac temat?

Cały pomysł zrodził się jakiś czas temu gdy pracowałem w jednej firmie, która zajmowała się ściąganiem z Niemiec elektronicznego sprzętu gwarancyjnego.

Na jednej z palet wygrzebałem cztery właśnie takie ogniwa, które się okazały w pełni sprawne a ja mogłem je kupić w dość okazyjnej cenie :wink:  

W skład całej instalacji na chwilę obecną wchodzą:
- 4 x ogniwa solarne 12V/50W Monokristallines Solarmodul 50 W/12 V Leistung 50 Wp Nennspannung 17,35 V im Conrad Online Shop | 110385 kupine okazyjnie nowe za 600zł
- lekko stuningowany regulator ładowania Solar-Laderegler 12 V/4 A 200007 Last-Strom 4 A Ladespannung 13,8 V im Conrad Online Shop | 113344 kupiony razem z panelami w cenie paneli (gratis)
- przetwornica napięcia 12v/230v 2000W VOLTCRAFT NPI 2000-12, Sinusähnlicher Wechselrichter, Spannungswandler 2000 W, 12 V/DC (11 - 15 V) - 230 V/AC im Conrad Online Shop | 512388 kupiona nowa okazyjnie za 350zł (to samo źródło co panele)
- akumulator WARTA 95Ah "kupiony" od Daniela  :padam:
Oraz kilka kabelków do spięcia tego wszystkiego  :D

Zgromadzoną energię z akumulatora wykożystuję do:
-oświetlania terenu LED (zrealizowane w jakiś 50%)
-oświetlenia garażu LED (nietknięte)
-oświetlenia awaryjne w domu LED 
-zasilenie z przetwornicy kotłowni gazowej aby się aby się zabezpieczyć przed zanikami napięcia w sieci (przed zimą muszę to uruchomić :looka: )

-do zasilania narzędzi w garażu gdy zabraknie prądu w sieci - bez problemu chodzi opalarka 1500W czy wiertarka udarowa  :) 

Całą instalację będę chciał w przyszłości wspomóc o turbinkę wiatrową napędzająca alternator bo wiadomo słońce cały czas nie świeci" ale nie wiem kiedy będę miał na to czas  :mur1: 
Myślę o czymś takim:
Vertical Wind Turbine - "Gus" - the Best ! - YouTube

A tak to na chwilę obecną wygląda:
Dach

http://img84.imageshack.us/img84/3681/dsc04012p.jpg

System zarządzania energią  :rolleyes:

http://img341.imageshack.us/img341/1397/dsc04009w.jpg

http://img688.imageshack.us/img688/4019/dsc04011d.jpg

Oświetlenie

http://img708.imageshack.us/img708/8154/dsc04013w.jpg

http://img195.imageshack.us/img195/4016/dsc04014rf.jpg

http://img593.imageshack.us/img593/2085/dsc04015i.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest właśnie konkretna robota, z konkretnym zasilaniem.. Mój brat zrobił to podobnie, tylko wielokrotnie większa moc, te panele dają prawdziwe 50Wat z tego słoneczka i nawet zimą potrafi oddać troszkę napięcia.
Te moduły solarne są bardzo dobre, łączone szeregowo (12V), jak panele są w stanie oddać około 200wat nawet w zimie, bez słońca (oczywiście w ciągu dnia), na dobrym słońcu w lato, mogą oddać nawet 1kW/m2
Ale kwestia coś porządnego, a coś made in china..
Zwróci się dopiero za parę lat  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Hejka

 

Odkopię trochę temat. Czy ktoś z forumowiczów ma panele fotowoltaiczne zamontowane na aucie? Chodzi o doładowywanie aku podczas np. słuchania muzyki na postoju lub gdy auto jest niużywane. Widziałem takie coś na kamperach albo busach. Może są jakieś firmy z mazowieckiego godne polecenia co się czymś takim zajmują? 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...