Skocz do zawartości

Tanie granie w Mamusowozie - Xantia II


mamusa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czas najwyższy żeby zaprezentować na forum moją bardzo budżetową wizję grania w Xantii. Auto w moich rękach od marca br., po skasowaniu (nie z mojej winy...) Lancera musiałem na nowo "zdefiniować" swój plan sprzętowy, dlatego już na początku zrezygnowałem z opcji coaxów na górze, pozbyłem się starego Clariona z myślą zakupu radia z czasówkami. Podstawowe założenia zakładały montaż 3 way do przodu + sub, ale po podliczeniu ewentualnych kosztów nieco się pozmieniało.

I w ten oto sposób narodził się plan stworzenia dobrze grającego systemu, którego koszt (razem z instalacją) nie zrujnował by studenckiego budżetu. Górnej granicy na początku nie było ;)

 

W chwili rozpoczęcia prac byłem pewny tylko jednego klocka : pieca na przód - Denon DCA 3400. Kupiony parę lat temu od forumowego kolegi, przyjemnie grający 4-kanałowiec  bardzo przyjemnym budżecie. Z racji niezbyt pięknego wyglądu zewnętrznego już wtedy wiadomo było że wzmacniacze będą musiały być ukryte, ale zarazem na tyle dostępne żeby w razie potrzeby coś przy nich pokręcić ;) Po kolei zaczałem kompletować klocki, kilka z nich dzięki koleżenskiej uprzejmości, kilka upolowanych na alledrogo. Po zebraniu wszystkich potrzebnych partów układanki zrobiłem małe podsumowanie kosztów, reszta to praca własna lub koleżeńska pomoc jak w przypadku skrzynki ;)

 

Lista sprzętu, akcesorii i koszty instalki :

 

Radio: Alpine CDM-7892R, kupiony od balcera, przyjemne granie, czasówki, 3xRCA i ładny stan-czego chcieć więcej w tym budżecie? ;)  - 140zł

 

2way przód: AMA+mission, zakupiony okazyjnie "leżakujący" u burego ;) Podziękowania dla lklukasz za dosłanie zwrotek  - 200zł

 

Piec przód: Denon DCA-3400, 4 kanały po ok. 40W, w chwili obecnej lata w mostkach, osobne zasilanie dla L/P więc prawie dual-mono ;) - 250zł

 

Sub : chyba największe zaskoczenie w tym aucie ,szybkie, wystarczająco schodzące , 2 woofery Canton Pullman W22.20, wychaczone za  - 50zł :)

 

Skrzynka : tu podziękowania dla dawidss za podarowanie zalegającej mu skrzynki, 30L closed, w kształcie litery L (pionowy montaż) - 0zł

 

Piec sub : Audison 3081 SUB, trafiony tanio na allegroszu, mocarzem nie jest, ale na chwilę obecną zdecydowanie wystarcza - 110zł

 

Wygłuszenie:

-do wewnątrz drzwi poszło 8 GMS'ów Silent Coat

-na otwory płaskowniki z blachy chyba 3mm

-na zewnątrz około 1,5m^2 GMS 07XL

-pod tapicerkę gąbka pod panele z odzysku

-i w bonusie około 2kg szpachlówki akrylowej... 

-no i poprzedni właściciel wygłuszył klapę bagażnika ;)           w sumie koszt mat to około 280zł, blacha z odzysku, a szpachlówka po znajomości ok. 20zł.

 

Kabelkomania:

-6 kanałowe RCA Hollywood'a - 80zł

-zasilanie spawara 25mm^2, 5m plusa, 1m masy, oba z konektorami + oprawka AGU i bezpiecznik 80A, wychaczone kiedyś na forum - 40zł

- kawałki 8mm^2, 12mm^2, część z odzysku, część zakupiona + rozdzielacze DIY z rurek i łączników miedzianych  - 40zł

-głośnikowe 2,5mm^2 CCA woofery i 1,5mm^2 CCA tweetery, na suba 6mm^2 z odzysku  - 25zł

 

Materiały na zrobienie słupków : żywica, szkło, szpachel, materiał - 50zł

 

Akcesoria: opaski, termokurcze, wkręty, dystanse, taśmy izolacyjne, cyna - większość pokupowana w lokalnych sklepach, często za grosze bo po znajomości... myślę że nie przekroczyłem 60zł

 

No i oczywiście przesyłki - koszty około 100zł

 

W sumie Stage I to koszt ~ 1450zł . Kilka osób nie dowierzało gdy tylko zjeżdzaliśmy do tematu kosztów, myślę że powyższa rozpiska rozwiewa wątpliwośc i pokazuje że wszystko się da zrobić ;)

 

Teraz parę słów o tym jak postępowały prace.

 

I etap :  

Na początku zwyczajowo przeciągnięcie okablowania : zasilanie + remote lewą stroną, sygnał prawą, głośnikowe L/P. Żadnych zakłóceń nie wychwyciłem od czasu gdy auto gra, więc w tej kwestii wszystko jest poprawnie. Co do kwestii zasilania, altek w Xantii to solidne 92A, roczny akumulator Varta 74Ah.

 

Po pociągnięciu kabelków zabrałem się za wygłuszenie furtek, zrobione zostalo to co na zdjęciach (bez dystansów i szpachlówki) i montaż pieców i suba pionowo za tylnią kanapą (górna krawędź skrzyni idealnie pokrywa się z górną krawędzią kanapy, szczęśliwy przypadek ). Z racji że nie miałem jeszcze zwrotek od lklukasza, na słuch dobrałem filtry 1 rzędu, przykleiłem tweetery na Poxilinę do słupka i po ustawieniu czasów, gainów itd. przez jakiś czas jeździłem z prowizorką. W takim stanie autko pierwszy raz słuchało kilka osób na Gorzowskim spocie gdzie sprawiło dość pozytywną niespodziankę swoim graniem, mimo tak wielu "tymczasowych" rozwiązań. Jedno było pewne, w tamtym czasie rzecz która jako pierwsza miała zrobić out -czyli suby- po ustawieniu pieca zrobiły mega robotę i zapewniły sobie bilet na dłuższy pobyt w tym aucie ;)

 

Kilka fotek z 1 etapu prac:

 

Połączenie z aku:

Prace nad furtkami:
Nieoceniona pomoc przy oklejaniu tapicerki ;)
Gotowe furtki po I etapie 
Kabelkowy chaos...
 

 

II etap :

Po dotarciu do mnie zwrotki od lklukasza i zakupie dystansów nadszedł czas na dalsze prace. Furtki zostały rozebrane, dystans dołożony i oklejony, skrawki mat które zostały przyklejone w newralgicznych punktach. W kilku miejsach tapicerka została jeszcze dodatkowo podklejona, zatrzaski wymienione i wysmarowane silikonem bitumicznym, no i zostało dołożone trochę balastu w postaci szpachówki akrylowej  ;) Jak się to sprawdzi zobaczymy po zimie, narazie się nie kruszy, jest lekko elastyczne i dobrze się trzyma. Koszty dzięki wsparcia lokalnej hurtowni mat. bud. były niewielkie, więc nic nie szkodzi spróbować.

 

Nadszedł także czas na zrobienie słupków zgodnie ze sztuką. W tej kwestii nic odkrywczego, szkielet z alu pierścionka i drewienek, rajstopka, zywica, szkło i szpachlowanie. Na chwilę obecną jeżdże z niewykończonymi słupkami w aucie (psiknięte tylko lakierem żeby nie rzucały się w oczy z kilometra), czekam na dotarcie materiału. Prawdopodobnie potrzebna będzie jeszcze jedna warstewka szpachli bo zbyt pięknie szlifowanie nie wyszło, ale to moje pierwsze słupki więc chyba można wybaczyć :) Kształt bardzo mi się podoba, kierunek zakładany wyszedł dobrze, do pełni szczęścia brakuje alu pierścionków, ale jestem zadowolony z efektów.

 

Foteczki:

 

Poprawki w kablomanii:

 
 

 

Jak auto gra? Nie mi to oceniać, ale sądząć po opiniach ludzi którzy go słuchali nie jestem samotny w swojej ocenie. Na pewno ogromne na efekt końcowy ma akustyka wnetrza Xantii - dobre materiały, skórzana i płaska jak stół deska, solidne plastiki tam gdzie są, nie-brzęcząca tapicerka, no i proste do zrobienia drzwi z solidną seryjnie sztywnością. W kwestii suba i jego grania nie bez znaczenia jest fakt że to kombi :D Idealnie sprawdza się w muzie której słucham, nieco przed szereg wychodzi średnica, woofery grające od samego dołu lubią potrząsnąc nogawką, a przy tym nie mają tendencji do buczenia, sub jest tam gdzie powinien być, wyraźnie wyczuwalny, ale nie grający z tyłu. Na pewno najsłabszym ogniwem jest tweeter, ale w tej aplikacji nie ma tendencji ani do ostrzenia, ani do wybijania się przed szereg- po prostu jest, poprawny, ale bez odpowiedniej detaliczności i z brakami powietrza. Kierowany jest na krzyż, czyli lewy w pasażera, prawy w kierowce.

 

Podziękowania za pomoc należą się dla (kolejność losowa :D):

bury22 - za pomoc merytoryczną, przy strojeniu, za tanie odstąpienie missionów z AMA'mi, no i za częste znoszenie mojego towarzystwa i głupich pytań :)

dawidss- za odstąpienie skrzyneczki do suba, która tak idealnie się wpasowała do Xanteczki ;)

Pan Siwy - za pomoc przy zakupie i wyborze mat, dystansów i RCA ;)

wasylwek - za odstąpienie od rezerwacji radyjka

balcer - za sprzedaż radyjka mimo tego że nie odrazu mogłem zapłacić ;)

lklukasz -za zwrotki do zestawu

swojej dziewczynie za aktywną i pasywną pomoc przy składaniu auta :D

I wszystkim którzy w bezpośredni lub pośredni sposób przyczynili się do ukończenia projektu 

 

A na koniec może kilka słów o planach. Na pewno autko zostaje u mnie na dłuższy czas, więc na Stage I prace się nie zakończą.

Pierwszą rzeczą jaka ulegnie zmianie to z pewnością tweeter. Tu niestety trzeba będzie już większej inwestycji żeby wymiana miala sens, narazie wszystko jest w fazie planow i odsłuchiwania... A może pojawią się 3 drogi? Czas pokaże.

Druga kwestia to plany zamknięcia raz na zawsze kwestii zasilania. Na strychu oczekuje na lepsze czasy akumulator 55Ah zakupiony na 3 miesiące przed rozbiciem Lancera. Trafi on do bagażnika po przekaźniku, kable zostaną wymienione na 50mm^2, dołożona porządna masa aku-buda i połączenie a altkiem. Wstrzymuje mnie kwestia samego altka, w momencie kiedy uda mi się wyrwać jakiś większy (mierzę w okolice 110Ah bo takie były w Xantiach największe) to prace ruszą. Oczywiście przy okazji kable zostaną wrzucone w peszel, zakupiony porządny rozdzielacz z bezpiecznikami itd.

No i w pokoju leżakuje wciąż 2ga para wooferów... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 210
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No Mamusia dałeś radę i to nieźle. A słyszałem że bardzo fajnie wszystko gra :) Ogólnie powiem Ci że obecnie moje audio jest niewiele droższe jak Twoje (o audio chodzi :P ) :) No chyba że musiałbym maty z drzwi liczyć to wtedy jest dużo droższe :P

Ogólnie stwierdzam że bardzo ładnie CI to wyszło a i moja była paczka za browarka (wypijemy na spociku pod Ińskiem :P:)), ładnie się wpasowała w bagażnik. Wg mnie TW za wysoko są, lecz może to perspektywa zdjęcia, aaa i skrzynka to chyba 28L a nie 30L :)  Celuj w bi-amp dla przodu :)

 

 


Helix

HXA400 chyba o którym Bury mówił :) Możliwe że będzie z nim przyjemnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


a i moja była paczka za browarka

 

Browarek to koszty które się przy instalcji pomija, ale wiadomo, wypijemy :D

 

 

 

 


Wg mnie TW za wysoko są

 

Uwierz że nie są, zapytaj chłopaków którzy słuchali czybyły za wysoko - a i tak troszkę opuściłem od czasu "poxiliny" ;) Jak usiądziesz w fotelu to się ze mną zgodzisz .

 

 

 

 


Celuj w bi-amp dla przodu

 

Zwrotke trzeba przerobić i będzie przód po bożemu a nie w mostkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Od tygodnia Xantia jeździ z wypożyczonymi tweeterami, niestety jeden z Missionów powiedział "dziękuję" i nie chciał dalej grać po mojemu :(

Całe szczęście nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, zamówione są już nowe tweeterki (po bardzo pomocnych konsultacjach z lklukaszem :P)  które mają docelowo pozostać na dłużej i jeśli zagrają tak jak powinny to z góra pasma z najsłabszego ogniwa stanie się tym najlepszym ;) Ale nie ma co zapeszać, pozostał tydzień wolnego, trzeba rzeźbić na nowo słupexy i spróbować poskładać granie do kupy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kontynuując monolog...

 

W Xantii nastąpiły niby niewielkie zmiany, które całkowicie zmieniły oblicze grania. Zakupione tweetery, Wavecory TW030WA07, okazały się strzałem w dziesiątke. Tymczasowo miejsce mojej jednostki zajął wypożyczony Alpine 9853, z racjki konieczności aktywnego cięcia. Przy okazji w końcu udało się uzyskać z wooferow dokładnie to czego oczekiwałem - cięcie od dołu 63/3r zdecydowanie poprawiło im kicka i znikł efekt "przykrycia kocem".

 

Z racji tego że znalazłem "swoje" granie TW na chwilę obecną, powoli szykuje się do zabudowanie ich w słupki. Niestety 115mm front nie ułatwia sprawy, zobaczymy co z tego wyjdzie.

W międzyczasie udało się wyrwać za darmo prawie 3m^2 dobrej dekarki, mam nadzieję uda się wygospodarować czas na wygłuszenie dachu i jeśli coś zostanie, tylnich nadkoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


w odniesieniu do producenckiego 1,5 kHz...

 

3/4 rzędem? W manualu jest mowa o 1,5-2,5kHz, ale nic stromości zbocza... Przy cięciu niżej niż 3,2kHz/2R traciły "powietrze" na górze i ciężko je było skleić z wooferem przy glośniejszym graniu. 

 

 

Tak swoją drogą, te 3,2 kHz/2R to wcale nie jest wysokie cięcie chyba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odniesieniu do producenta Łukasz: ) wiem, ze to nie jest wysoko, ale chyba czas na 3 way, bedzie dobrze, czy nie, to jak nie sprobuje, nie bede wiedzial. Bardzo podobaja mi sie budzetowe instalacje, sam takowa mam : ) Dzialaj ze slupkami, Przemek (domator007 ma te Wavy zabudowane bardzo ladnie :) ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Przy cięciu niżej niż 3,2kHz/2R traciły "powietrze" na górze i ciężko je było skleić z wooferem przy glośniejszym graniu.

 

Ja to nazywam "darciem mordy".

3.2 kHz @ 12 dB to dla mnie też nie jest wysoko, wręcz to jest niskie cięcie. :)

Mój NOX przy takim cięciu już robi się właśnie natarczywy.

 

A próbowałeś może 5kHz @ 6dB/oct ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A próbowałeś może 5kHz @ 6dB/oct ?

 

Właśnie teraz walczę z tym ustawieniem, ale mam problem ze zgraniem czasowym wooferów przy cięciu 1 rzędem, nie wiem czym to jest spowodowane. Sam tweeter przy tym cięciu gra bardzo fajnie, zyskuje jeszcze na lekkości średnicy i nie traci nic z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...