Skocz do zawartości

Problem z ostrym tweeterem Matrix 1.1


Gofer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z zestrojeniem sredniaka 2.1 z tweeterem 1.1. 2.1 gra do 2,5kHz a tweeter od 4kHz (12dB/oct). W tym miejscu robi sie górka (na początku myślałem ze to było w okolicy 1,2khz ale jednak nie). Problem jest z wysokimi partiami wokalu zenskiego oraz z instrumentami typu skrzypce, trąbka. Występuje taki nazwę to efekt dzwonienia i kłuje to w uszy.

Pomaga trochę cofnięcie sredniaka na 2kHz lub tweetera na 5kHz, pomaga zmiana zboczy na 18db, ale w obu przypadkach tracę duzo szczegółów i przestrzeni, a końcówki wyrazów wydają sie być "urwane"

Kiedys czytałem ze tweeter mozna uspokoić przez dodanie kondensatora. Wie ktos jaka powinna byc jego wartość?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 283
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kochanieńki, pasywka, tylko pasywka Cię uratuje. :hyhy:

Przyjedź do mnie to posłuchasz jak gra MP 5.16 + NOX28 na zwrotce pasywnej zaadoptowanej na szybko po PHD AF 1.C TW.

Zmieniłem tylko l-pada, NOX jest cięty na ok. 4,7k/6dB, a i tak jest o niebo lepiej niż na aktywce, przy jakichkolwiek innych cięciach.

To po prostu gra, aż się z auta nie chce wysiadać.

 

Swieżo jestem po walce z aktywką i ja dziękuję, to nie dla mnie. :kwasny:



A tak na szybko, jakbyś chciał TW uciąć I rzędem na ok. 5kHz, to wrzuć mu kondka 8,2uF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Obyś na forum burzy nie wywołał ;-)

 

Trudno. Takie jest moje zdanie i je podzielam :D

 

 

 


Tego kondka wpinamy szeregowi czy równolegle miedzy +/-?

 

Oczywiście, że szeregowo z TW.

Oczywiście na procu zjedź wtedy z cięciem niżej, np. na 1kHz, albo puść pełne pasmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektrolit to tez kondensator , a będzie taki jaki założysz .

  

Wiem co to elektrolit, a ze wartości typu 8,2uF to nie ceramicznych wiec pytam bo nijak widzę podłączenie elektrolitu przy zmiennym napięciu.

 

Tylko nie elektrolit :przestraszony:

 

Raczej coś w ten deseń: Mundorf M-cap http://www.poweraudio.pl/mundorf-mcap-p-1902.html

 

Wepnij i posłuchaj.

 

A masz oryginalną zwrotkę do tych Matriksów?

  

Nie mam ori zwrotki

 

Hahaha....

Kocham to :]

Mundorf lekiem na całe zło źle grającego glosnika wysokotonowego :DMatrix jest fabrycznie ciety wyższym rzędem z mniejszym kondensatorem na początku.

  

 

Czyli ile? 12db/oct

 

Zaczyna się... :hurra:

Ja spadam :P

Hehe mówiłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gofer, masz jakiego lapka z wbudowanym MIC ?? jak tak to ściąggnij sobie jakiś darmowy program co łapie RTA, w 1/3 oct lub 1/6 oct, siądż na miejscu kierowcy, mic w miarę w miejscu ucha i spróbuj podejrzeć gdzie masz piki gdy graja wszystkie głośniki, potem odłącz nap średniaka i woofer i zobacz do jakiej wartości schodzi tweeter . To może potem bardziej doświadczeni forumowicze w passywce doradza z jakim elementem i jakiej wartości bawić się, bo tak to bawimy się w zgadywanie ... To tylko moje zdanie. Bez pomiarów i kilku bitych godzin/dni ciągłego strojenia to w/g mnie 3 dróg nie idzie ogarnąć, tym bardziej przez forum ... To tylko moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem rta w iPhonie :-) i wychodzi górka w miejscu cięcia 1.1 i 2.1. Zrobie tak jak pisales i sprawdze sam tweeter.

Natomiast nawet jak mam sredniak ciety na 2khz a tweeter na 5 to i tak do końca to dzwonienie nie ustaje natomiast robi sie dziura w paśmie. Nie wiem czy to wina czegoś innego niż samo strojenie. A moze tweeter mam za głośno względem 2.1. Kurde jutro sprawdze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to elektrolit, a ze wartości typu 8,2uF to nie ceramicznych wiec pytam bo nijak widzę podłączenie elektrolitu przy zmiennym napięciu.

 

 

A o elektrolitach bipolarnych słyszaleś / czytaleś ?

W torze głośników wysokotowych w zasadzie się ich nie używa , ale dla podziałów w niższym paśmie to i owszem.

Rozglądaj się za kondensatorami z folią suchą , polipropylenową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator szeregowo w torze tweetera to juz filtr 6db. Generelnie nie powinno sie robic takich kombinacji (filtr pasywny + sygnal ciety filtrem aktywnie). 2.1 i 1.1 w duecie slyszalem i bardzo fajnie sie zgrywaly. Osobiscie stawialbym na sprawe aplikacji - szczegolnie dla tweetera kwestie ukierunkowania i co za tym idzie odbic od szyby i innych powierzchni nie sa obojetne. Jak ustawiles glosniki wzgledem sluchacza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez myślałem ze to odbicia ale bawilem sie ostatnio ukierunkowaniem i niewiele to zmieniło w tej kwestii. Strona kierowcy idzie na srodkowy slupek lekko do gory, pasazera na glowę mierowcy. Bez wzgledu na pozycje problem dalej wystepowal. Wokal dzwoni w górnych rejestrach, trąbka i skrzypce są ostre, kłujące, "sz"/"cz"/"trz" ostre i przeszkadzają.

Wczoraj puscilem same tweetery oraz same sredniaki bez reszty. Wydaje sie ze sredniak w wyzszych pasmach od około 2,5khz zaczyna dzwonic a tweeter w najniższych około 4khz a wyżej jest ok. Zastanawiam sie czy to moze problem ze sprzętem, jakieś uszkodzenie wzmacniacza lub procka bo ci bym nie zrobił, problem nie ustępuje. Ostatnia rzecz jaka mi przychodzi do głowy to bałwanki w których siedzą głośniki. Takie jakby połączone kulki. Moze ich kształt ma jakis wpływ na określone częstotliwości. W sobotę wrzuce je w płaski kawałek mdfu i zobaczę. A jak nie to moze chłopaki w weekend na zawodach pomogą mi ogarnąć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak gra sam tweeter to tez tak robi.

A jak oddalam od siebie LP 2.1 i HP 1.1 to w miejscu cięcia w końcu powinno zniwelować górkę u dźwięk powinien byc znośny. Ale zamiast tego to brzęczenie jedynie cichnie ale nadal tam jest aż do momentu kiedy całkowicie "wytne" ta brzeczącą częstotliwość a przy okazji pozbywam sie wielu szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...