Skocz do zawartości

Jaki litraż skrzyni zamkniętej do Hertz DS 300?


djbasic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w temacie, chodzi mi o to jaki minimalny litraż oraz jaki będzie najlepszy do tego głośnika. Skrzynia zadomowi się w dużym amerykańskim bagażniku aczkolwiek o nieregularnym kształcie, dlatego zależy mi na optymalnym rozmiarze. Muzyka jaka będzie grana to głównie Hip Hop, Rmb, Soul czyli po prostu czarne brzmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent nie podaje litrazu do closed box, pisze tak: "Designed to be used in small sealed or reflex box."

Ale w rzeczywistosci parametry glosnika sa takie, ze wymagana pojemnosc dla closed jest 75-80 L netto, wtedy Qtc bedzie okolo 0,76.

Glosnik wypiera 1,8 L => pojemnosc calkowita = 77-82 L.

Im mniej skrzynia, tym wiecej Qtc, i dzwiek sie stanie buczacy.

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny skrajność przyprawiajaca o smiech... Powodzenia...

Cóż, kolego, będziemy śmiać się razem.

 

Na pierwszym zdjeciu to są parametry T-S głośnika. Proszę szczególnie zwrócić uwagę na Vas.

Na drugim to funkcja odpowiedzi częstotliwościowej dla skrzyni 80 L, obliczona przez JBL Speakershop.

Na trzecim jest dodana zielona funkcja dla skrzyni 21 L. To już nie subwoofer jest, a jakiś midbas. Również Qtc=1,23 – to jednoznacznie buczydło.

I nadal są złe wykresy group delay, phase...

 

http://www.2xcs.com/img/temp/Bass_59.png

 

http://www.2xcs.com/img/temp/Bass_60.png

 

http://www.2xcs.com/img/temp/Bass_61.png

 

_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miare? Tutaj miary nie ma. Albo będzie grało, ale ciszej, albo ci zabuczy-ale głośniej.

Jak zobaczyłem Vas to myślałem że kropki brakuje :wink:

Ale to standard dla niskoprojektowych subwooferó.

35-40 litrów netto + spory dodatek wytłumienia i może otrzymamy jakiś consensus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie? Konkretnie! Ja sądzę, że im niższy Qts i Xmax tym lepiej by wsadzić go do obudowy bass-reflex (wystarczy się dowiedzieć czym jest ta dobroć całkowita i xmax i dlaczego są takie istotne dla obudowy zamkniętej).

Można też policzyć EBP (Efficiency Bandwith Product) ze wzoru EBP= Fs / Qes , i tak:

50 lub mniej = najlepsza obudowa zamknięta, przy czym Xmax>0,5cm (najlepiej jak największy) i najlepiej Qts>0,5

50 – 90 = dowolnie przy czym 1cm>Xmax>0,5cm i 0,6>Qts>0,3

90 lub wiecej = najlepsza obudowa bass-reflex, przy czym Xmax może być mały i Qts<0,5

To wszystko można znaleźć na profesjonalnych stronach o elektroakustyce więc nie zmyślam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.. Qts masz 0.46.. A jak będzie 0.4999 to też tylko BR?

Mówisz tylko o parametrach.. A w życiu parametry nie do końca się sprawdzają. Nie wiem jak dużo praktykowałeś czy tylko nauczyłeś się formułek technicznych, ale taka teoria nie sprawdza się nawet w 100% w sprzęcie z wyższej półki. Nie wspominając o produktach niskobudżetowych (nawet tych znanych-popularnych marek).

Masz swoje teorie - ok. Ale nawet nie zapytałeś się pytającego "Dlaczego closed?"

Może potrzebne są małe wymiary?

Może komuś zależy na szybkości?

Jak by patrzeć tylko na teorię to ten głośniczek musiałbyś wsadzić w skrzynie 80-100litrów. A brałeś pod uwagę opóźnienia fali dźwiękowej?

Wracając do parametrów-głośnik jest dedykowany bardziej do closed.

Jeżeli chodzi o qts - jest to akurat granica gdzie głośnik można stosować i do BR jak i do closed - z wiekszym naporem na closed.

Ale to tylko teoria jakiej ty używasz.

70% na closed

30% na BR

Więc czym poparłeś swoją tezę? Doświadczeniem? Czy prostą teorią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ok 10 lat interesuję się elektroakustyką, skleiłem kilka kolumn głośnikowych i kilkanaście subwooferów, nie jedną cewkę drutem nawijałem, także generalnie szkoda mi czasu na przekonywanie Ciebie.

Napisałem jak jest nikt się nie musi z tym zgadać. Oczywiście wzory i formułki nie muszą się zgadzać z rzeczywistością, ale w 99% przypadkach niestety się zgadzają. W sprzęcie z wyższej półki tym bardziej (gdzie masz raczej prawdziwe parametry T/S). Chcesz być mądrzejszy od tęgich głów, którzy tą wzory wymyślili i na której opiera się cała teoria konstruowania obudów do głośników niskotonowych - masz prawo :D ale mnie nie przekonujesz ani trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ok 10 lat interesuję się elektroakustyką,

Teoria

skleiłem kilka kolumn głośnikowych i kilkanaście subwooferów

Na 10 lat? Dla klientów prywatnych to robota do wykonania w 2tygodnie

ale w 99% przypadkach niestety się zgadzają.

Bardzo ciekawa teoria.. Może w studio na jednej tonacji ma jakieś prawdopodobieństwo, ale codzienność w aucie - to zupełnie inna skala.

W sprzęcie z wyższej półki tym bardziej (gdzie masz raczej prawdziwe parametry T/S).

W wysokiej półce, takiej prawdziwej - parametry są indywidualne dla danego głośnika a nie całej partii.

Dodatkowo powiem Ci że twój tok myślenia jest częściowo prawidłowy teoretycznie - popracuj praktyczno-technicznie, a poglądy ci się zmienią..

Tą zmianę ja poczułem po 4 latach czystej praktyki. Zresztą jak wielu innym osobom które odstawiły książki i wzięli się do ekstremalnej pracy.

Twoja teoria wcale nie sprawdziła się w tym hertzu. Poleciałeś typowo po parametrach, a pobaw się tym głośnikiem w realu.

W tej dziedzinie dobrze mieć troszkę pokory - jak nie masz, nie miałeś czegoś w łapie, nie bawiłeś się - to nie masz potwierdzenia. Jak ja czegoś nie znam - odsyłam na privie do kogoś kto zna dany sprzęt ( zwłaszcza jeżeli chodzi o subwoofery).

 

Teoria czasami płata figle-sam się przekonałem.. Sam też się z czasem przekonasz :wink:

A wracając do parametrów T/S - nie widziałeś czasami nieścisłości co producenci piszą?Nie miałeś takich przypadków z parametrami qts, qes qtc, ?

Ja bardzo często. Dlatego teorie trzeba zamienić na praktykę, bo producent pisze czasami takie bzdury że nic nie trzyma się kupy :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... No to takie czcze gadanie jak zazwyczaj robią trolle forumowi, czyli Twoja dyskusja generalnie nie wnosi kompletnie nic, a tekstami typu "popracuj praktyczno-technicznie" próbujesz się chyba podbudować.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że robię cokolwiek dla klientów prywatnych? Już wywnioskowałeś z powietrza, że mam jakąś firmę?

Co do parametrów T/S to powinno się je mierzyć osobno dla każdego głośnika, jak już chcesz konkretnie rozmawiać. Pomiar jest dosyć prosty (wystarczy generator częstotliwości , skrzynka o dokładnym litrażu i multimetr) i nie musi to być wysoka "prawdziwa" półka. Parametry jednak tych lepszych głośników się zgadzają z napisami na kartoniku, gdyż firma produkcyjna posiada precyzyjny proces produkcyjny i raczje T/S nie odbiegają tutaj od rzeczywistości.

4 lata czystej praktyki? W czym? Konkretnie? We wkładaniu subwooferów z niską dobrocią i małym wychyłem membrany do obudów zamkniętych? Wiesz jak wygląda akustyka auta? Jakie pasmo jest podbijane? Robiłeś pomiary? Po 4 latach praktyki nie powinno takiej dyskusji z Twojej strony w ogóle być.

Uczysz mnie pokory , a na razie dokładnie nic konkretnego nie napisałeś, niczym nie potwierdziłeś swoich założeń - nie masz dokładnie nic do powiedzenia i myślę że pokora akurat w tej kwestii powinna udzielić się Tobie, bo jak na mój gust mącisz tylko pianę i leczysz swoje kompleksy. Piszesz też , że teoria mija się z praktyką, tyle że ta teoria w 99% potwierdza to co osiągniesz później. Myślisz, że taki WinISD nie korzysta z matematycznych (teoretycznych) wzorów, które jak twierdzisz się nie sprawdzają, czy może ustala budowę skrzyni z powietrza? Jakoś nikt nie pisze, że go wzory na pojemność skrzyni i strojenie "okłamały"... Nie pogrążaj się proszę.... :)

 

Z mojej strony koniec tematu, tak jak pisałem szkoda mi czasu na takie dywagacje i flejmy, jeśli twórca wątku chciałby się dowiedzieć czegoś więcej, skonstruować do tego filtr dolnoprzepustowy czy cokolwiek innego - proszę na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...