Skocz do zawartości

Sub w Galancie


dario1986
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Czytam Wasze forum od jakiegoś czasu więc się zarejestrowałem i postanowiłem założyć temat na który odpowiedzi nie znalazłem.

Mianowicie chodzi mi o poradę czy warto coś co za chwilę opiszę robić czy może lepiej odpuścić i nie kombinować.

 

Ale od początku, auto jakie posiadam to Mitsubishi Galant z 98r, wersja sedan. Na pokładzie mamy radio Sony Cdx-GT616U. Wcześniej był jakiś śmieszny kaseciak i jeszcze śmieszniejsze boszmany 13cm w przednich drzwiach więc w ogóle to nie grało...i pomyśleć że ponad rok tak jeździłem :)

Głośniki przód, zestaw odseparowany Hertz Hsk 165 zamontowany na dystansie MDF. Drzwi w chwili obecnej nie są wygłuszone gdyż jestem w trakcie leczenia kontuzji kostki a chcę to zrobić sam.

Głośniki zainstalowałem 2 miesiące temu, a po 3 dni później złamałem kostkę i dopiero dziś mogłem ich posłuchać pod samym radiem i jak już wcześniej zaplanowałem to czasz zacząć realizować pierwsze CA w Galancie:)

 

O położeniu instalacji w samochodzie pod wzmacniacz rozmawiam już z jedną osób z forum i mam nadzieje że się dogadamy.

 

Moje pytanie nie dotyczy wzmacniacza bo o tym już było kilkanaście tematów i podejrzewa że większość przeczytałem i wiem czego szukać(tutaj z góry dziękuję Wam za dokładne opisanie w innych tematach)

 

Przechodząc do mojego pytania to chodzi mi o suba, a mianowicie w Galantach jest miejsce na głośnik free-air 20 cm w półce. Wpadłem na pomysł by to fabryczne miejsce powiększyć do 25 cm (nie mierzyłem dokładnie czy się da ale jest tam sporo miejsca i na oko jest to możliwe) i tam zainstalować suba, a dodatkowo wzmocnić tą półkę a sam głośnik zabudować niewielką skrzynką z mdf-u np i litrażu ok 10-12 litrów i by wtedy na wchodziła na kilka centymetrów do bagażnika ale pomimo tego zostaje pełna przestrzeń bagażnika, pomijając koło zapasowe i niewielką torbę z narzędziami. Czy taki montaż ma sens czy mija się z celem i lepiej nie kombinować.

 

O to jaki mam wsadzić głośnik(model) póki co nie pytam bo nie mam jeszcze położonej instalacji i zrobionych furtek ale w związku z dużą ilością czasu chciałbym poznać Waszą opinię na ten temat.

 

Pozdrawiam Darek.

 

P.S Kolego o nicku Ache, przeczytałem cały Twój temat o budowie CA w Galancie, a czy próbowałeś może coś takiego zrobić jak opisałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ewentualnie ponieważ bas nie musiałby się "przedzierać" przez bagażnik to może i 20cm by wystarczył bez wiercenia. A widziałem że są głośniki polecane 8" w closed 8 litrowych. Zabieram się do lektury tematu kolegi Stochusa w takim razie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ache chyba ma kombi?

zgadza się pomyliło mi się z gościem o nicku norekdreadzik87 z elektrody który robił CA do Galanta:)

 

Jestem w trakcie czytania o A4.

 

Dokładnie o to mi chodzi co zrobił kolega Stochus, tyle że on przerabiał całą półkę wraz z wierceniem otworu, który ja u siebie już mam, co prawda bliżej środka ale jest. Czyli jakiś sens to ma i będzie można to zrealizować. Co prawda tam jest 40l br, a ja bym się pewnie zdecydował na ok 10-12l closed oczywiście dopasowanej do głośnika na który bym się zdecydował. Ważne że jest to do zrobienia i ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekuję raczej jakości niż podskakiwania samochodu, muzyka ma mi umilać podróż a nie chcę wysiadać z auta z bólem głowy :) . Chcę użyć klocków polecanych i sprawdzonych przez użytkowników forum jak Audison czy U-dimension, starsze Alpine czy Sony XM. Nie miałem okazji słuchać tych wzmacniaczy dlatego zamierzam się wybrać na spot Warszawski i popróbować co by mi odpowiadało oczywiście o ile koledzy będą na tyle uprzejmi. Póki co to najprawdopodobniej za 2 tygodnie będzie kładziona instalacja pod wzmaka. Niestety tak jak wyżej napisałem borykam się z dość poważną kontuzją która uniemożliwia chociażby wygłuszenie drzwi a dzięki Waszym poradom czuję że jestem w stanie sam to ogarnąć, a z prądem wolę się nie bawić na tym etapie, mimo tego iż widziałem gotowe schematy:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być coś w półkę to 8cali dobrze zestrojone starcza do normalnego słuchania a i przywalic potrafi o czym można u mnie się przekonać. Oczywiście nie mówię tu o osobach które przesiadaja się z 12 w br na 8 w oz. Jeżeli szukasz uzupełnienia to starczy. Ja mam budżetowego stxa który daje radę. Wzmak jaki polecam do niego to coś o mocy 200-300 watów.

Radio Twoje pewnie zmienisz bo zobaczysz że niegra to.

Cenowo można się zamknąć w groszach ala 300pln sub+wzmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam budżetowego stxa który daje radę

właśnie widziałem że kosztuje mniej jak stówkę a jest dość często polecany i doceniany przez użytkowników więc wydaje mi się że na początek zabawy w CA będę mógł z nim spróbować :) lub może ES 200 bo głośnik to mimo wszystko chciałbym kupić nowy. Natomiast widzę że może być ciężko z tą czterokanałówką by w mostku dźwignęła HSK na przodzie i taką niepozorną 8'' i trzeba będzie się zastanowić nad dwoma wzmacniaczami coś mi się wydaje.

 

Radio Twoje pewnie zmienisz bo zobaczysz że niegra to

powiem tak... jak już zamontuje wzmacniacz/e i suba to zmienię radio by poczuć tą różnicę :)

 

 

czasem można wyjąć suba z kosza na jakimś złomowisku

rzadko bywam na złomowiskach ale nigdy nie zwróciłem uwagi na suby...czas to zmienić :D dzięki za poradę!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi go nie szkoda jak będzie trzeba mu dać więcej

Mi mojego też nie i zauważyłem że mniej pierdzi jak GAIN jest dany więcej bo na 3/4 a i w radiu o 1dB został podkręcony, już pomijam zbocze że z 18 jest 12.

 

Natomiast widzę że może być ciężko z tą czterokanałówką by w mostku dźwignęła HSK na przodzie i taką niepozorną 8''

Niekoniecznie, należałoby przeliczyć sobie wszystko i obrać jakiś kierunek w tym co się robi. Co mam na myśli - otóż jak wiemy CA wciąga bardzo i zobaczy się że głośniczki za powiedzmy 350zł na przodzie grają niesamowicie to korci by posłuchać tych "lepszych" droższych, czyli kupić możesz 4ch piec który to pociągnie, mocną podstawą tego systemu byłby PS500F który daje ostro na każdych rejestrach w palnik, 4x100W do dyspozycji. Tylko koszt PS'a to powiedzmy 450zł, w tej cenie można poszukać XM5040 (chyba) i jakiegoś wariata na suba, chociażby EYEBRID czy Rockforda z przewagą tego drugiego. Czemu napisałem 4ch na przód? Proste, aktywka w przyszłości, piec 4ch lub piece 2x2ch to myślenie na chwilę jak się wciągniesz.

 

Można postawić na 2x2ch i mieć aktywkę, czemu nie, przecież wysokie można zasilić z końcówki radia, nie jest to mega granie bo przy głośniejszym słuchaniu wychodzi już to na jaw ale jak słuchasz umiarkowanie to jest nawet ok, wiem bo sam jeździłem tak przez pewien czas.

 

A tak na serio na początek zajął bym się instalacją, czyli kablownią, rozdzielaczami, RCA, oraz wygłuszeniem drzwi tak jak to forum mówi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo dobrych 4 kanałowych wzmacniaczy, które dadzą sporo radości ze słuchania muzyki. Możesz zapodać na hsk i 200 wat, a możesz dobre 60-80 i jest malina. Tutaj nie ma regóły, że im więcej, tym lepiej. Sam na początku wolałem dać tyle, żeby wystarczyło, a i zapas żeby pozostał, tylko... sporo się zmieniło, kiedy podłączyłem wzmacniacz, który dawał "jedyne 30 wat" :) Później 40 i doszedłem do wniosku, że do super słuchania muzyki mi to wystarcza. Przy większej mocy hsk po prostu prały strasznie, twardo i agresywnie, przy mniejszej mocy grały miękko (o ile tak można powiedzieć o wooferze hv) i bardzo mi się spodobała taka gra. Zasilić suba z mostka 4 kanałówki (8" a nawet i fajną 10") - nie ma problemu. Tak jak Dawid pisze - Kenwood PS-500F zrobił by porządek z całym systemem, Rodek R4100a, jakiś Rockford 500x (tego miałem - bardzo dobry wzmacniacz był), 550x, 551x, Signat RAM 2, Eyebrid 4y80 (miałem kilka razy ten wzmacniacz - bardzo przyzwoita maszyna, bardzo dynamiczne granie w niskiej cenie). Sporo by tu jeszcze wymieniać. Na suba zamiast ES200 i wkładanie go zamkniętą, dał bym RE8S4 - dla mnie z budżetowych głośników jest dobrze :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że samochód doprowadziłem do stanu idealnego mechanicznie i nie będę miał dylematów typu zrobić zawieszenie czy kupić wzmacniacz :)

Użyłem opcji szukaj le nie znalazłem odpowiedzi na temat różnic między Rodkiem 4100a vs. 4100n vs 4100a2 ?bo takie oznaczenia pojawiają się na znanym portalu aukcyjnym:) PS-500f ile mniej więcej może/powinien kosztować ? Sporo czytam o 8'' i rzeczywiście RE jest dobrze i pozytywnie oceniany a na jednej z aukcji sprzedawca napisał

 

"Jak to gra? Jak sprzęt za 1000zł!

Mocny, nisko schodzący bas ma ciepłe, nasycone brzmienie. To nie jest buczenie jak w tanich subwooferach, tylko głęboka wibracja i miękkie "zejście"". A jestem wyczulony na takie opisy :) chyba że sprzedawca napisał prawdę to zwracam honor, ale sprzęt za 1000pln pewnie zagra dużo lepiej:)

 

Póki co dogadałem się z forumowiczem hi_sound na położenie instalacji za niecałe 2 tygodnie a w tym czasie będę polował na wzmacniacz, i nie powiem bo bardzo mnie ten Kenwood zainteresował. Dzięki koledzy za kolejne namieszanie w głowie. Jeszcze nie wiem jak jest z jego dostępnością ale w razie czego to Rodek 4100 A/A2/N (tutaj liczę na Waszą pomoc) też powinien dać radę:)

 

Pozdro!

 

p.s tak mnie nakręciliście że już chce wzmacniacz kupować, a miałem zamiar posłuchać na spocie warszawskim..jak w stolicy się muzyki słucha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mnie nakręciliście że już chce wzmacniacz kupować, a miałem zamiar posłuchać na spocie warszawskim..jak w stolicy się muzyki słucha

Od tego się zaczyna :) Zawieszenie w aucie to cenowy pikuś jak Cię wciągnie :D A co do słuchania, jedź słuchaj, jest bardzo dużo sprzętu do posłuchania gdyż pułap cenowy w jakim się obracać będziesz ma dużooo gratów :) A w każdym aucie coś innego posłuchasz :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w każdym aucie coś innego posłuchasz

żebym tylko nie zwariował z tego zachwytu :)

zwariujesz:)

ja do pierwszego posłuchania kilki lepszych furek miałem jakieś tam zamiłowanie i myśli... teraz obrót o 180 st... zupełnie inne patrzenie:)

ale w dobrym kierunku. dziś kolejna motywacja na prace... właśnie schnie żywicowanie:P ale reszta po robocie i w innym temacie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w końcu trochę więcej posłuchałem HSK i rzeczywiście mocno drażnią uszy :) take trzeba je będzie utemperować delikatnie. W końcu w Galu poczułem jak drzwi się odzywają.. więc Wasze słowa o konieczności wygłuszenia są w 101% prawdą :) czuć w nich potencjał i już nie mogę się doczekać aż zacznę chodzić bezboleśnie i bez kul ;/ i wtedy do dzieła. Ale prądu póki co nie będę się tykał :) Głośnik zostaje 20cm w fabrycznym miejscu, nie będę ciął blachy bo i tak jest tam mało miejsca. A wyboru dokonam po odsłuchach w miarę możliwości i oczywiście Waszych poradach.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik zostaje 20cm w fabrycznym miejscu, nie będę ciął blachy bo i tak jest tam mało miejsca. A wyboru dokonam po odsłuchach w miarę możliwości i oczywiście Waszych poradach.

Zależy czy sugerował się będziesz ceną czy odsłuchem również, bo np cena STX'a to około 100PLN za nówke, RE około 250PLN za nowy, Helix W8/P8 coś ponad 550 za nowego jak nie lepiej. Z dobrych ósemek które polecało forum jest jeszcze u-dim RM208 lub nowy PROX ale to już cena taka jak za Helixa. Jest jeszcze AS HX08SQ który jest mega popularny i nowego cena plasowała się coś około 400PLN.

 

Wg mnie będziesz wybierał z tych dwóch pierwszych czyli STX i RE, wydaje mi się że wybierzesz RE ze względu na pojemność skrzynki. STX'a deklasuje 12-15L OZ gdzie RE ma 8-10L...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie będziesz wybierał z tych dwóch pierwszych czyli STX i RE, wydaje mi się że wybierzesz RE ze względu na pojemność skrzynki. STX'a deklasuje 12-15L OZ gdzie RE ma 8-10L...

Najpierw postaram się posłuchać a później wybiorę :) ale zapewne będzie tak jak napisałeś i RE kupię bo cena jest OK.. Póki co to na tego Kenia PS-500f bym chciał zapolować ale nie ma go na all..

W jaki sposób przymocowałeś swoją skrzynkę do półki? Bo ja to widzę tak. Do obudowy skrzyni założyć dystans, przełożyć przez półkę, zamontować głośnik i dalej nie wiem w jaki sposób miałaby się trzymać skrzynka półki. Np. na kątowniki ją przymocować do półki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co to na tego Kenia PS-500f bym chciał zapolować ale nie ma go na all..

Czasem bywają na forum na na portalach. To dobre piecyki :) Ew 501F bo to niby to samo jest tylko ładniejsza paczka i bez tego turbozłącza co DF podnosi :D

Głośnik też możesz polować używany i wyjdzie Cię to taniej :) Na pewno RE wyjdzie w dobrej cenie używka :)

 

W jaki sposób przymocowałeś swoją skrzynkę do półki?

Mocowanie jest u mnie za pomocą nakrętek samowbijających które są w górnej płycie skrzynki(czyli w środku w skrzynce) i w półce są otwory na śrubki które to trzymają, zamocowałem na 4 śrubki M5 albo M4. Z śrubkami był problem bo miałby 10cm więc dałem szpilkę którą wkręciłem w skrzynkę a potem dokręciłem do półki. Wytrzymałość tego jest ok, nie urwało się jeszcze nic ani nie odkręciło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie jest u mnie za pomocą nakrętek samowbijających

Ciekawe ciekawe :)

 

Czasem bywają na forum na na portalach. To dobre piecyki Ew 501F

jeszcze mam trochę czasu, póki co za tydzień kładziemy kable i właśnie jestem w trakcie szukania odpowiednich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to kable zakupione. zestaw hollywood cca44. umowiony takze jestem na odsluch suba RE8; ale nadal zostaje sprawa wzmacniacza. Kenwooda ps500f po prostu nie ma :-(. Czy u-dim jr. 4.300 bylby godnym nastepca i wystarczy do napedzenia tego zestawu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...