Skocz do zawartości

Jakość sygnału optycznego


tbrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

profil brzmienia - po optyku raczej nie wpływa ;)

 

Tu akurat bym się nie zgodził, bo to chyba bardziej zalezne od tego przez co przejdzie zanim do tego optyka dojdzie.

 

Nie jestem elektronikiem i nie znam się na budowie i drodze takich informacji zanim dojdą do złącza, ale miałem u siebie 7990r a za chwilę idąc tym tokiem myslenia 502r i stacja wytrzymała w aucie kilka godzin. A procek miałem 900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie jestem elektronikiem i nie znam się na budowie i drodze takich informacji zanim dojdą do złącza, ale miałem u siebie 7990r a za chwilę idąc tym tokiem myslenia 502r i stacja wytrzymała w aucie kilka godzin. A procek miałem 900.

 

optyk to optyk, jeżeli jest poprawnie wyprowadzony i nie jest konwertorowany wcześniej z analoga to nie ma znaczenia. Chyba, że wierzymy w małe krasnoludki co biegają po płycie głównej i poprawiają/psują sygnał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konwertorowany wcześniej z analoga to nie ma znaczenia.

 

i tu jest chyba pies pogrzebany ;) Wystarczy zapytać Stanka/Łukasza/Nakamichi ;)

 

Sam się zastanawiałem, po co mi "drogie" (7949JG) radio, skoro i tak gra H600, a mógłbym mieć tańsze byle z optykiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optyk to optyk, jeżeli jest poprawnie wyprowadzony i nie jest konwertorowany wcześniej z analoga to nie ma znaczenia. Chyba, że wierzymy w małe krasnoludki co biegają po płycie głównej i poprawiają/psują sygnał :)

Hmmm, czy aby napewno? Nie upraszczałbym sprawy jedynie do konwersji D/A.

A co ze stabilnością napędu jako takiego? Co z jakością optyki?

Lepsze jednostki wyposażone są zazwyczaj w lepszej jakości napędy - ergo - mamy do czynienia z mniejszymi przekłamaniami sygnału po stronie cyfrowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M_A_X_A_M poruszyłeś ciekawy temat,mam nadzieję że dowiem się konkretów w tym temacie ;)

Nawet podchodząc do tematu zdroworozsądkowo - pierwotnymi elementami odpowiedzialnymi za "wydobycie" dźwięku z nośnika jakim jest CD są układy optyczny, korekcji błędów i jeszcze inne. A one - jak wszystko inne - mogą swoją rolę spełniać lepiej lub gorzej.

Zatem lepiej skonstruowany napęd, wyposażony w lepszy układ optyczny wraz z przyległościami, powinien nam zapewnić dostarczenie do tych naszych ukochanych przetworników D/A ciągu bitów bardziej zbliżonego do zapisanego na nośniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy przykład plików. Albo dany napęd je odczyta albo nie. Powiedzmy gra czy program zainstalowane poprzez napęd za 10zł czy 200zł będzie chodzić tak samo więc o jakiej jakości optyki tu mówimy? To nie taśma, że może się nagrać lepiej lub gorzej. Jeśli dany plik jest odczytany to na każdym napędzie będzie tak samo. Korelcja owszem, ale w przypadku porysowanych lub uszkodzonych płyt, ale nawet wtedy odczytany plik musi być taki jaki był zapisany. Przeciez jeśli by tak nie było to kupa gier czy programów by się sypała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnienie różnic dosyć łatwo zweryfikować, ja to np. zrobię jak tylko auto zacznie grać słuchając tych samych płyt ze zmieniarki i radia :)

 

Albo dany napęd je odczyta albo nie.

 

Tu już podstawowy błąd - różne napędy potrafią w różnym zakresie odczytać np. uszkodzone płyty. Plik może być w różnym stopniu uszkodzony, bo nie składa się z jednego zera i jedynki. Spróbuj z porysowaną płytą zawierającą np. pliki jpg. na różnych napędach odzyskasz różne części zdjęć. Im lepszy laser i korekcja błędów, tym więcej zer i jedynek będzie można odtworzyć.

 

tak samo więc o jakiej jakości optyki tu mówimy?

 

mówimy o jakości tego, co powoduje, że "analogowo" wytłoczona/nagrana płyta, zamienia się w zera i jedynki, które dalej są puszczane przez optyka dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy przykład plików. Albo dany napęd je odczyta albo nie. Powiedzmy gra czy program zainstalowane poprzez napęd za 10zł czy 200zł będzie chodzić tak samo więc o jakiej jakości optyki tu mówimy? To nie taśma, że może się nagrać lepiej lub gorzej. Jeśli dany plik jest odczytany to na każdym napędzie będzie tak samo. Korelcja owszem, ale w przypadku porysowanych lub uszkodzonych płyt, ale nawet wtedy odczytany plik musi być taki jaki był zapisany. Przeciez jeśli by tak nie było to kupa gier czy programów by się sypała.

I w pewnych sytuacjach się sypią.

Zwracam uwagę, że nie mówimy tu o różnicach na poziomie: zamiast Michael'a Jackson'a słyszę nagle jego siostrę, tylko o drobnych, subtelnych różnicach - a więc o tym, za czym w pewnym momencie w tej zabawie zaczyna się gonić.

Wracając do Twoich plików - jeśli w wyniku nieprecyzyjnego odczytania pitów i landów, zamiast koloru jasnoniebieskiego wyświetli Ci się gdzieś na ekranie kolor zmieniony o jeden odcień - to według Ciebie nie będzie różnicy?

Czy to, że układ korekcji jest w stanie uzupełnić dane do postaci strawialnej przez kolejne elementy toru audio gwarantuje, że uzupełni je o te właściwe?

 

Myślę, że nie od parady również w świecie HA stosuje się dzielone jednostki, w których napęd nie jest po prostu CD-ROM'em z peceta a małym dziełem sztuki.

 

Na wynikowe brzmienie systemu składa się suma wszystkich jego elementów składowych, moim zdaniem to zbytnie uproszczenie - dzielenie go na napęd, którym może być byle g... i wszechmogący przetwornik D/A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również czekam na głos ze strony Nakamichi. Byle tylko nie było to kolejne wsadzenie kija w mrowisko ;).

Rozmawiałem kiedyś na zblizony temat z M. Stryjeckim , przy zapowiedzi wydania jakiejś okazjonalnej pozycji .

Jak wiadomo std płyty CD jest zawarty uzgodnieniach niebieskiej książki 44,1 k i 16 bit .

Zaproponowałem aby obok nośnika CD udostępnić ten sam materiał na np karcie pamięci w dwóch plikach z rozdzielczością CD jak tez w formacie 96k / 24 bit . Tego rodzaju materiał z identyczną ( studyjną ) jakością mógłby służyć porównaniu wpływu / roli napędu na finalne brzmienie . Tak się nie stało , zatem pozostają techniczne mniej lub bardziej racjonalne argumenty , które zawsze można skwitować prostym ja słyszę , a inny powie , ja nie słyszę różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się nie stało , zatem pozostają techniczne mniej lub bardzie racjonalne argumenty , które zawsze można skwitować prostym ja słysze , a inny powie , ja nie słyszę różnicy.

 

I dalej .

Ze względu na dokładność samego odczytu optycznego z nośnika CD istotna role odgrywa , czy musimy te operację wykonać w czasie rzeczywistym ( jak w klasycznym napędzie CD ) lub gdy ilość czasu nie jest z góry oznaczona i może być zmienna ( np tak jak moze to robić EAC ) . W skrajnym wypadku można powiedzieć , ze kopia płyty ( utworzony plik ) z płyty w złym stanie technicznym może być lepsza od tego co mogł odczytać i przetworzyć napęd CD w czasie rzeczywistym .

 

Obecnie coraz powszechniej do odczytu CD używa się napędów DVD , które czytają płytę w czasie znacząco różnym niż sygnał wyjściowy z napędu . Informacja z płyty jest zapisywana w rejestrze a uzyskana różnica czasowa pozwala na zwiększenie czasu ( stopień ingerencji ) w dokładność odczytu z nośnika czy działania układu korekcji błędu.

 

Tyle o napędach , ale pozostaje jeszcze kwestia współpracy napędu z konkretnym przetwornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie coraz powszechniej do odczytu CD występują napędy DVD , które czytają płytę w czasie znacząco różnym niż sygnał wyjściowy z napędu . Informacja z płyty jest zapisywana w rejestrze a uzyskana różnica czasowa pozwala na zwiększenie czasu ( stopień ingerencji ) w dokładność odczytu z nośnika czy działania układu korekcji błędu.

 

Czyli mówiąc w dużym uproszczeniu, jednostki z napędem DVD na pokładzie powinny finalnie dawać Nam lepszą jakość sygnału wyjściowego w przypadku odczytu już lekko zmęczonej zyciem w aucie płyty versus podobna jednostka z napędem CD? Czy dobrze rozumuję?

 

I kolejne pytanie , czy nowsze modele odtwarzaczy wyposażone już fabrycznie w obsługę plików z Ipoda, lub po USB z zew. banku pamięci pobierają ten sygnał w przypadku Ipoda w cyfrze i dopiero ich DAC to konwertuje? Czy sygnał idzie po analogu a następnie układ konwertuje go do postaci cyfrowej i jest podawany do optyka?

Jest na giełdzie radio od szymona JVC KDDV 7402 obsługuje Ipod, i banki pamięci po USB , ma również optyka i zastanawia mnie jak odbywa się konwersja z cyfry np WAV na Pendrivie i podanie tego do optyka... Cyfra z nośnika pamięci jest tylko konwertowana do Toslinka czy najpierw odczyt cyfry, zamiana na analog w DAC i ponowna obróbka aby podać do światełka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne pytanie , czy nowsze modele odtwarzaczy wyposażone już fabrycznie w obsługę plików z Ipoda, lub po USB z zew. banku pamięci pobierają ten sygnał w przypadku Ipoda w cyfrze i dopiero ich DAC to konwertuje? Czy sygnał idzie po analogu a następnie układ konwertuje go do postaci cyfrowej i jest podawany do optyka?

Z Ipoda moze byc pobierany zarówno w postaci cyfrowej , jak tez analogowej . Nie istnieje tez postać SPDIF pomiędzy iPodem a stacją , bo wszelkie dane "cyfrowe " są przekazywane poprzez USB . Z innych nośników pamięci nie pobierają niczego po cyfrze ( jako sygnal zakodowany w format SPDiF ) , tylko pobierają plik , bo dysk czy karta pamięci nie posiada odtwarzacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optyk to optyk, jeżeli jest poprawnie wyprowadzony

 

Jak masz możliwość, podłącz sobie 7990 i super hiper dvd kombajn 502 - wtedy podebatujemy razem :) bo jak na razie ja mówię o tym co miałem okazję doświadczyć (nie tylko ja, CASKP i parę osób) i Twoje zdanie poparte teorią danego (mojego) przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ipoda moze byc pobierany zarówno w postaci cyfrowej , jak tez analogowej . Nie istnieje tez postać SPDIF pomiędzy iPodem a stacją , bo wszelkie dane "cyfrowe " są przekazywane poprzez USB . Z innych nośników pamięci nie pobierają niczego po cyfrze ( jako sygnal zakodowany w format SPDiF ) , tylko pobierają plik , bo dysk czy karta pamięci nie posiada odtwarzacza .

 

Nie do końca więc dobrze ubrałem w słowa o co mi chodziło.

Wprost będzie więc najlepiej:

-co się dzieje z takim plikiem pobranym z nośnika pamięci w postaci cyfrowej przed podaniem go do wyjścia Aux po optyku? Czy na jakimś etapie jest on zamieniany w jednostce na analog, czy od wejścia (USB) do wyjścia(Optyka Aux) wszystko odbywa się bezstratnie w cyfrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca więc dobrze ubrałem w słowa o co mi chodziło.

Wprost będzie więc najlepiej:

-co się dzieje z takim plikiem pobranym z nośnika pamięci w postaci cyfrowej przed podaniem go do wyjścia Aux po optyku? Czy na jakimś etapie jest on zamieniany w jednostce na analog, czy od wejścia (USB) do wyjścia(Optyka Aux) wszystko odbywa się bezstratnie w cyfrze?

Jeżeli jest pobierany przez USB jako plik nie widzę takiej potrzeby .

Dla Aux analogowego , nie ma innego sposobu jak przetwarzanie A/D i zakodowanie w SPDiF .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poprawności przesyłania sygnału cyfrowego proponuje też poczytać o takim "zjawisku" jak jitter.

Nie postawię na to 50 gr :wink: , od blisko doby "wisi" ten tekst i nikt nawet nie zadał pytania

Tyle o napędach , ale pozostaje jeszcze kwestia współpracy napędu z konkretnym przetwornikiem.

 

dojdziemy do tego, że mój podpis nie będzie miał racji bytu, bo okaże się że kabelek Alpine ma więcej szkła (w związku z tym lepiej przesyła, ale i jest bardziej podatny na uszkodzenia) niż kabelek no name i mniej bitów gubi :wink:

 

Ale można zadać pytanie , czy ta transmisja jest lepsza , gorsza czy taka sama jak inne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coax jest bardziej podatny na zakłócenia "elektromagnetyczne", ale mniej na uszkodzenia fizyczne... Problemem jest raczej to, że większość urządzeń CA ma optyki(co wynika zapewne z tego, o czym pisałem w pierwszym zdaniu) i trzeba by oddzielny konwerter do zamiany światła na prund.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...