facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

Zdjęcie

Jakość sygnału optycznego

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
165 odpowiedzi w tym temacie

#41 Passat_EQ

Passat_EQ
  • Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 17:47

W dzisiejszym swiecie sygnałów cyfrowych odczytywanie słów bitowych (nawet 24bit) z czestotliwoscią 44,1kHz mozna przyrównać do spokojnego spacerku przejedzonego słonia :)
Watpie czy jeszcze ktos na swiecie mogłby stworzyc urzadzenie, ktore przy tak wolnych procesach w ogole jest w stanie w takim stopniu pogubić faze, azeby przeskoczyc taktowaniem na sąsiednią próbke :)
www.passca.pl - Serwis sprzętu audio: Głośniki, wzmacniacze, etc...

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

#42 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 17:50

W dzisiejszym swiecie sygnałów cyfrowych odczytywanie słów bitowych (nawet 24bit) z czestotliwoscią 44,1kHz mozna przyrównać do spokojnego spacerku przejedzonego słonia :)
Watpie czy jeszcze ktos na swiecie mogłby stworzyc urzadzenie, ktore przy tak wolnych procesach w ogole jest w stanie w takim stopniu pogubić faze, azeby przeskoczyc taktowaniem na sąsiednią próbke :)

Gdyby wyjść z takiego założenia , to nie powinno być istotnych różnic brzmieniowych pomiędzy przetwornikami realizującymi ta samą funkcję.
Gdyby nie istniała różnica , to nie stosowano by zróznicowanych metod zawiadywania zegarami
Byle do przodu

#43 Passat_EQ

Passat_EQ
  • Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 18:12

..roznic brzmieniowych... czyli formowanie sygnału analogowego z próbek. Róznice brzmieniowe moga byc powodowane przez wiecej czynników bo to juz złozona konstrukcja.
Tutaj rozwazaliśmy źródło, gdzie nie ma wartosci analogowych/pośrednich, a powstały przypuszczenia, ze tzw "jedynka" moze być czyms innym badz moze sie ewentualnie zmienic w stan przeciwny. Dalej juz idą słowa bitowe po plexi i nawet obok zegara nie ma.

ps. Przypomniały mi sie grupowe rozkminki na tuningu:)

#44 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 18:23

ps. Przypomniały mi sie grupowe rozkminki na tuningu:)

I o to biega :wink: , ale jakoś do zegarów się nie odniosłeś , bo przetwornik to oczywisty skrót .
Tak wiec w transmisji SPDiF odtworzone taktowanie źródła jest wzorcem dla przetwarzania D/A .
Ale istnieją sposoby aby uniezależnić taktowanie D/A od taktowania napędu i wpływu transmisji sygnału ( obojetnie jak dużej ) .
Tu wskazałbym na dwa rozwiązania , rejestr ( bufor ) asynchroniczny , gdzie kazda ze stron moze być taktowana indywidualnym zegarem , czyli taktem źródła na wejściu i taktem generatora lokalnego przetwornika dla wyjścia.
Innym coraz częściej stosowanym sposobem jest użycie resamplera asynchronicznego .
Byle do przodu

#45 Passat_EQ

Passat_EQ
  • Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 00:45

OK, ale zapewne wiekszość"ślepych" testów wykonywana jest na jednym przetworniku D/A. Rożne sa jedynie źródła, tak jak w przypadku kolegi z 900tką i stacją medialną.
Jedyne miejsce, gdzie mogą występować roznice miedzy sygnałami to ewentualnie czestotliwośc zegara, ktorym moze posiłkować sie DAC. W prawdzie jak policzy sie strumień bitów samych danych o wartosci sygnału to wychodzi 1,4miliona bitow na sekunde, ale jak bardzo musiałaby pływac czestotliwosc zegara azeby usłyszec tą roznice.

#46 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 17:38

Jedyne miejsce, gdzie mogą występować roznice miedzy sygnałami to ewentualnie czestotliwośc zegara, ktorym moze posiłkować sie DAC. W prawdzie jak policzy sie strumień bitów samych danych o wartosci sygnału to wychodzi 1,4miliona bitow na sekunde, ale jak bardzo musiałaby pływac czestotliwosc zegara azeby usłyszec tą roznice.

Nie zamierzam nikogo do niczego przekonywać , a jedynie przedstawić , podobnie jak TY za i przeciw .
Sam tez częściej prezentuje techniczny punkt widzenia i ostateczną weryfikację pozostawić słuchaczom .
Std SPDiF jest uzgodniony i pozwala na pełny przekaz postaci cyfrowej materiału zapisanego na płycie CD .
Podobnie transmisja światłowodowa Toslink jest zdolna do transmisji z szybkością do 6 Mb , zatem na okrągło cztery razy więcej niż płyta CD. Tak wiec technicznie nie znajdziemy ograniczeń , lub nie będziemy zdolni wykazać ograniczeń tego rodzaju transmisji w rozumieniu niezdolności do przesłania pełnego przekazu z płyty . Różnice mogą zatem dotyczyć jedynie tego o czym wspomniałem wyżej .

OK, ale zapewne wiekszość"ślepych" testów wykonywana jest na jednym przetworniku D/A. Rożne sa jedynie źródła, tak jak w przypadku kolegi z 900tką i stacją medialną.

Zaś w ślepych testach zdecydowana większość słuchaczy opowiada się za transmisja coaxialną , tyle , ze dotyczy to odsłuchów i użytkowania sprzętu w warunkach domowych.
Używałem resamplera który zlikwidował mi jitter , ale jego wpływ na brzmienie był zdecydowanie większy niż różnice pomiędzy optykiem a coaxem :wink:
Byle do przodu

#47 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 19:07

Ja robiłem sobie porównania coaxialnego wyjścia z optycznym.
Moje cd i wzmacniacz posiada oba te wyjscia/wejscia.
Wynik był zdecydowanie jeden i przy nim pozostałem.
Lepsza jakoscia wykazał się dzwiek przesyłany przez wyjcie coaxialne.
Nie wypowiem się w kwestii techniczej realizacji obu wyjsc.
Ale odsłuchy robilem w domu na sprzecie domowym.
Juz mi sie nie chce... :(

#48 szymek

szymek

Śpiewam i w stereo przytupuje....

• Użytkownik
  • 1045 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 19:36

Lepsza jakoscia wykazał się dzwiek przesyłany przez wyjcie coaxialne.

:?:
To rozumiem że optykiem był jakosciowo gorszy dzwiek?
Hmm teraz to i ja bede musiał to sprawdzić bo mam wiekszosc sprzetu przez optyka podłączone.
"Poleciłeś mi wzmak od sherwooda jednak troche nie przekonuje mnie data jego produkcji. 94 rok to juz trochę lat mineło"

#49 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 19:44

To rozumiem że optykiem był jakosciowo gorszy dzwiek?

tak

#50 duber

duber
  • Użytkownik
  • 1032 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 19:52

Ja w domu łączyłem amplituner z cd przez optyka,coaxiala i analogi
pozostało analogowo ale potem coax optyk na końcu,tak samo
jedynie dvd mam po optyku z ampli
51 kg. CA w aucie :)

#51 marcin-real

marcin-real

Pan Zły

• Użytkownik
  • 2555 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 19:57

No tak - różnicę może są ale ... zadać należy pytanie :
1- czy ktoś usłyszy je ?
2- czy w samochodzie można je usłyszeć?
3- czy jest sens bawienia się w to? (sens zmiany, czy samego rozpatrywania) - bo jak wiadomo jest szereg innych rzeczy bardziej wpływających na ten dźwięk
itd.
Czy całość ma się tylko zamknąć do teorii ...

Wiem jedno i to z bardzo świeżej praktyki - że jeden optyk gra - drugi nie ... na różnych źródłach dźwięku.

Fazę zmieniam wzmakami, bas zmiękczam matami, kick koryguje dystansami, sub bass kręcę skrzyniami, detale uzyskuje kondkami, koc ściągam przewodami a barwę zmieniam dac-ami.   :) :)

Pokaż skrzynię bejbe ...

#52 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 06 wrzesień 2012 - 20:03

ja opisałem tylko to co zauważyłem w domu
jestem przekonany, że jesli by w ten sam sposób co u mnie były zrealizowane wyjscia to było by to słychać

#53 pavliq

pavliq
  • Użytkownik
  • 1064 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 14:50

Coś temat stanął w miejscu, a ja jestem bardzo ciekaw dalszych rozważań :)

Ponoć da się usłyszeć różnicę między dwoma jednostkami (niech będzie alpine) po optyku, reszta komponentów, proca, setup, głośniki, piecownia - niezmienione. Przepięte samo radio.

Byłem świadkiem tej "zbiorowej" halucynacji :) więc albo naprawdę różnicę słychać (i tylko ja jej nie słyszę) bądź poprostu jej nie ma.

Pytam w kontekście ew. poprawki istniejących grajków na bardziej hajendowe.
Hipotetycznie, jeżeli w przypadku optyka istnieje jakiś tor audio i pogarszacze dźwięku można go chyba ominąć?

Do tej pory żyłem w przeświadczeniu (być może błędnym), że optyk to sygnał cyfrowy wyciągnięty najwcześniej jak się tylko da właśnie z pominięciem ów toru.

#54 truck

truck
  • Użytkownik
  • 6611 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 15:00

Byłem świadkiem tej "zbiorowej" halucynacji :) więc albo naprawdę różnicę słychać (i tylko ja jej nie słyszę) bądź poprostu jej nie ma.

Ja usłyszałem, jeśli to mowa o tym samym aucie ( z niedawna )
Twardym trza być Stefan a nie mientkim. ;-)

#55 dan124

dan124

Szyderca

• Użytkownik
  • 12909 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 15:01

Coś mnie minęło?

Chętnie posłucham systemu lepszego niż AMA do 350 złotych na nowych głośnikach z możliwością odkupienia
Odwilż ,odwilż oby wszystko nie popłyneło

#56 truck

truck
  • Użytkownik
  • 6611 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 15:03

Coś mnie minęło?

A co nie pamiętasz zamiany stacji na 7990. Zawsze sceptycznie podchodzę do takich testów( to moje gumowe ucho) ale było zauważalnie lepiej.
Twardym trza być Stefan a nie mientkim. ;-)

#57 dan124

dan124

Szyderca

• Użytkownik
  • 12909 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 15:13

Kiedy to było i z czego na co zamieniono.

Chętnie posłucham systemu lepszego niż AMA do 350 złotych na nowych głośnikach z możliwością odkupienia

#58 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 16:18

O ile dobrze kojarzę to chodziło o iva 200r i 7990r

No dobra , czy jest to tego rodzaju zmiana , ze na następny dzień powiesz w "ciemno" które źródło gra obecnie ?
Byle do przodu

#59 tbrek

tbrek
  • Użytkownik
  • 2986 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 16:23

w moim przypadku (502r i 7990) mógłbym nawet brać udział w ślepym teście, tak samo jak zamiana panela P9 vel ODR europa, bo z ODR japan różnice sa subtelniejsze, i na przykład inna temperatura piecy moglaby je zatrzeć.

Brax Matrix ML Series + P-SIX .....

#60 dan124

dan124

Szyderca

• Użytkownik
  • 12909 postów

Napisano 27 wrzesień 2012 - 16:27

Czyli nie jest ze mną aż tak źle :rotfl:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych