facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

Zdjęcie

Jakość sygnału optycznego

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
165 odpowiedzi w tym temacie

#1 tbrek

tbrek
  • Użytkownik
  • 2986 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 10:36

profil brzmienia - po optyku raczej nie wpływa ;)

Tu akurat bym się nie zgodził, bo to chyba bardziej zalezne od tego przez co przejdzie zanim do tego optyka dojdzie.

Nie jestem elektronikiem i nie znam się na budowie i drodze takich informacji zanim dojdą do złącza, ale miałem u siebie 7990r a za chwilę idąc tym tokiem myslenia 502r i stacja wytrzymała w aucie kilka godzin. A procek miałem 900.

Brax Matrix ML Series + P-SIX .....

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

#2 pavliq

pavliq
  • Użytkownik
  • 1064 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 12:58

Nie jestem elektronikiem i nie znam się na budowie i drodze takich informacji zanim dojdą do złącza, ale miałem u siebie 7990r a za chwilę idąc tym tokiem myslenia 502r i stacja wytrzymała w aucie kilka godzin. A procek miałem 900.

optyk to optyk, jeżeli jest poprawnie wyprowadzony i nie jest konwertorowany wcześniej z analoga to nie ma znaczenia. Chyba, że wierzymy w małe krasnoludki co biegają po płycie głównej i poprawiają/psują sygnał :)

#3 ancymon

ancymon
  • Użytkownik
  • 1274 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 13:03

konwertorowany wcześniej z analoga to nie ma znaczenia.

i tu jest chyba pies pogrzebany ;) Wystarczy zapytać Stanka/Łukasza/Nakamichi ;)

Sam się zastanawiałem, po co mi "drogie" (7949JG) radio, skoro i tak gra H600, a mógłbym mieć tańsze byle z optykiem ;)

#4 M_A_X_A_M

M_A_X_A_M
  • Użytkownik
  • 2365 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 13:15

optyk to optyk, jeżeli jest poprawnie wyprowadzony i nie jest konwertorowany wcześniej z analoga to nie ma znaczenia. Chyba, że wierzymy w małe krasnoludki co biegają po płycie głównej i poprawiają/psują sygnał :)

Hmmm, czy aby napewno? Nie upraszczałbym sprawy jedynie do konwersji D/A.
A co ze stabilnością napędu jako takiego? Co z jakością optyki?
Lepsze jednostki wyposażone są zazwyczaj w lepszej jakości napędy - ergo - mamy do czynienia z mniejszymi przekłamaniami sygnału po stronie cyfrowej.

In good sound we trust.

#5 dan124

dan124

Szyderca

• Użytkownik
  • 12909 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 13:37

M_A_X_A_M poruszyłeś ciekawy temat,mam nadzieję że dowiem się konkretów w tym temacie ;)

Chętnie posłucham systemu lepszego niż AMA do 350 złotych na nowych głośnikach z możliwością odkupienia
Odwilż ,odwilż oby wszystko nie popłyneło

#6 M_A_X_A_M

M_A_X_A_M
  • Użytkownik
  • 2365 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 13:50

M_A_X_A_M poruszyłeś ciekawy temat,mam nadzieję że dowiem się konkretów w tym temacie ;)

Nawet podchodząc do tematu zdroworozsądkowo - pierwotnymi elementami odpowiedzialnymi za "wydobycie" dźwięku z nośnika jakim jest CD są układy optyczny, korekcji błędów i jeszcze inne. A one - jak wszystko inne - mogą swoją rolę spełniać lepiej lub gorzej.
Zatem lepiej skonstruowany napęd, wyposażony w lepszy układ optyczny wraz z przyległościami, powinien nam zapewnić dostarczenie do tych naszych ukochanych przetworników D/A ciągu bitów bardziej zbliżonego do zapisanego na nośniku.

In good sound we trust.

#7 sobih

sobih
  • Użytkownik
  • 389 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 13:50

Również czekam na głos ze strony Nakamichi. Byle tylko nie było to kolejne wsadzenie kija w mrowisko ;).

TurboSig  :wink2:

#8 tony_tr

tony_tr
  • Użytkownik
  • 1242 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 13:56

Weźmy przykład plików. Albo dany napęd je odczyta albo nie. Powiedzmy gra czy program zainstalowane poprzez napęd za 10zł czy 200zł będzie chodzić tak samo więc o jakiej jakości optyki tu mówimy? To nie taśma, że może się nagrać lepiej lub gorzej. Jeśli dany plik jest odczytany to na każdym napędzie będzie tak samo. Korelcja owszem, ale w przypadku porysowanych lub uszkodzonych płyt, ale nawet wtedy odczytany plik musi być taki jaki był zapisany. Przeciez jeśli by tak nie było to kupa gier czy programów by się sypała.

|| Sterowanie: CDA-9887r || Przód: Helix P400, 2-way: STX AWX 18 + Usher Audio T9950-20, pełna aktywka || Subwoofer: Rainbow Hammer 12' + DLS A6 ||

#9 ancymon

ancymon
  • Użytkownik
  • 1274 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 14:00

Istnienie różnic dosyć łatwo zweryfikować, ja to np. zrobię jak tylko auto zacznie grać słuchając tych samych płyt ze zmieniarki i radia :)

Albo dany napęd je odczyta albo nie.

Tu już podstawowy błąd - różne napędy potrafią w różnym zakresie odczytać np. uszkodzone płyty. Plik może być w różnym stopniu uszkodzony, bo nie składa się z jednego zera i jedynki. Spróbuj z porysowaną płytą zawierającą np. pliki jpg. na różnych napędach odzyskasz różne części zdjęć. Im lepszy laser i korekcja błędów, tym więcej zer i jedynek będzie można odtworzyć.

tak samo więc o jakiej jakości optyki tu mówimy?

mówimy o jakości tego, co powoduje, że "analogowo" wytłoczona/nagrana płyta, zamienia się w zera i jedynki, które dalej są puszczane przez optyka dalej.

#10 M_A_X_A_M

M_A_X_A_M
  • Użytkownik
  • 2365 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 14:05

Weźmy przykład plików. Albo dany napęd je odczyta albo nie. Powiedzmy gra czy program zainstalowane poprzez napęd za 10zł czy 200zł będzie chodzić tak samo więc o jakiej jakości optyki tu mówimy? To nie taśma, że może się nagrać lepiej lub gorzej. Jeśli dany plik jest odczytany to na każdym napędzie będzie tak samo. Korelcja owszem, ale w przypadku porysowanych lub uszkodzonych płyt, ale nawet wtedy odczytany plik musi być taki jaki był zapisany. Przeciez jeśli by tak nie było to kupa gier czy programów by się sypała.

I w pewnych sytuacjach się sypią.
Zwracam uwagę, że nie mówimy tu o różnicach na poziomie: zamiast Michael'a Jackson'a słyszę nagle jego siostrę, tylko o drobnych, subtelnych różnicach - a więc o tym, za czym w pewnym momencie w tej zabawie zaczyna się gonić.
Wracając do Twoich plików - jeśli w wyniku nieprecyzyjnego odczytania pitów i landów, zamiast koloru jasnoniebieskiego wyświetli Ci się gdzieś na ekranie kolor zmieniony o jeden odcień - to według Ciebie nie będzie różnicy?
Czy to, że układ korekcji jest w stanie uzupełnić dane do postaci strawialnej przez kolejne elementy toru audio gwarantuje, że uzupełni je o te właściwe?

Myślę, że nie od parady również w świecie HA stosuje się dzielone jednostki, w których napęd nie jest po prostu CD-ROM'em z peceta a małym dziełem sztuki.

Na wynikowe brzmienie systemu składa się suma wszystkich jego elementów składowych, moim zdaniem to zbytnie uproszczenie - dzielenie go na napęd, którym może być byle g... i wszechmogący przetwornik D/A.

In good sound we trust.

#11 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 16:53

Również czekam na głos ze strony Nakamichi. Byle tylko nie było to kolejne wsadzenie kija w mrowisko ;).

Rozmawiałem kiedyś na zblizony temat z M. Stryjeckim , przy zapowiedzi wydania jakiejś okazjonalnej pozycji .
Jak wiadomo std płyty CD jest zawarty uzgodnieniach niebieskiej książki 44,1 k i 16 bit .
Zaproponowałem aby obok nośnika CD udostępnić ten sam materiał na np karcie pamięci w dwóch plikach z rozdzielczością CD jak tez w formacie 96k / 24 bit . Tego rodzaju materiał z identyczną ( studyjną ) jakością mógłby służyć porównaniu wpływu / roli napędu na finalne brzmienie . Tak się nie stało , zatem pozostają techniczne mniej lub bardziej racjonalne argumenty , które zawsze można skwitować prostym ja słyszę , a inny powie , ja nie słyszę różnicy.
Byle do przodu

#12 wisior

wisior
  • Użytkownik
  • 298 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 17:02

jest jeszcze format ale ledwo żywy - DVD Audio i SACD ;)

#13 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 17:13

Tak się nie stało , zatem pozostają techniczne mniej lub bardzie racjonalne argumenty , które zawsze można skwitować prostym ja słysze , a inny powie , ja nie słyszę różnicy.

I dalej .
Ze względu na dokładność samego odczytu optycznego z nośnika CD istotna role odgrywa , czy musimy te operację wykonać w czasie rzeczywistym ( jak w klasycznym napędzie CD ) lub gdy ilość czasu nie jest z góry oznaczona i może być zmienna ( np tak jak moze to robić EAC ) . W skrajnym wypadku można powiedzieć , ze kopia płyty ( utworzony plik ) z płyty w złym stanie technicznym może być lepsza od tego co mogł odczytać i przetworzyć napęd CD w czasie rzeczywistym .

Obecnie coraz powszechniej do odczytu CD używa się napędów DVD , które czytają płytę w czasie znacząco różnym niż sygnał wyjściowy z napędu . Informacja z płyty jest zapisywana w rejestrze a uzyskana różnica czasowa pozwala na zwiększenie czasu ( stopień ingerencji ) w dokładność odczytu z nośnika czy działania układu korekcji błędu.

Tyle o napędach , ale pozostaje jeszcze kwestia współpracy napędu z konkretnym przetwornikiem.
Byle do przodu

#14 truck

truck
  • Użytkownik
  • 6611 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 18:56

Obecnie coraz powszechniej do odczytu CD występują napędy DVD , które czytają płytę w czasie znacząco różnym niż sygnał wyjściowy z napędu . Informacja z płyty jest zapisywana w rejestrze a uzyskana różnica czasowa pozwala na zwiększenie czasu ( stopień ingerencji ) w dokładność odczytu z nośnika czy działania układu korekcji błędu.

Czyli mówiąc w dużym uproszczeniu, jednostki z napędem DVD na pokładzie powinny finalnie dawać Nam lepszą jakość sygnału wyjściowego w przypadku odczytu już lekko zmęczonej zyciem w aucie płyty versus podobna jednostka z napędem CD? Czy dobrze rozumuję?

I kolejne pytanie , czy nowsze modele odtwarzaczy wyposażone już fabrycznie w obsługę plików z Ipoda, lub po USB z zew. banku pamięci pobierają ten sygnał w przypadku Ipoda w cyfrze i dopiero ich DAC to konwertuje? Czy sygnał idzie po analogu a następnie układ konwertuje go do postaci cyfrowej i jest podawany do optyka?
Jest na giełdzie radio od szymona JVC KDDV 7402 obsługuje Ipod, i banki pamięci po USB , ma również optyka i zastanawia mnie jak odbywa się konwersja z cyfry np WAV na Pendrivie i podanie tego do optyka... Cyfra z nośnika pamięci jest tylko konwertowana do Toslinka czy najpierw odczyt cyfry, zamiana na analog w DAC i ponowna obróbka aby podać do światełka?
Twardym trza być Stefan a nie mientkim. ;-)

#15 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 19:03

I kolejne pytanie , czy nowsze modele odtwarzaczy wyposażone już fabrycznie w obsługę plików z Ipoda, lub po USB z zew. banku pamięci pobierają ten sygnał w przypadku Ipoda w cyfrze i dopiero ich DAC to konwertuje? Czy sygnał idzie po analogu a następnie układ konwertuje go do postaci cyfrowej i jest podawany do optyka?

Z Ipoda moze byc pobierany zarówno w postaci cyfrowej , jak tez analogowej . Nie istnieje tez postać SPDIF pomiędzy iPodem a stacją , bo wszelkie dane "cyfrowe " są przekazywane poprzez USB . Z innych nośników pamięci nie pobierają niczego po cyfrze ( jako sygnal zakodowany w format SPDiF ) , tylko pobierają plik , bo dysk czy karta pamięci nie posiada odtwarzacza .
Byle do przodu

#16 tbrek

tbrek
  • Użytkownik
  • 2986 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 19:14

optyk to optyk, jeżeli jest poprawnie wyprowadzony

Jak masz możliwość, podłącz sobie 7990 i super hiper dvd kombajn 502 - wtedy podebatujemy razem :) bo jak na razie ja mówię o tym co miałem okazję doświadczyć (nie tylko ja, CASKP i parę osób) i Twoje zdanie poparte teorią danego (mojego) przypadku.

Brax Matrix ML Series + P-SIX .....

#17 truck

truck
  • Użytkownik
  • 6611 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 19:17

Z Ipoda moze byc pobierany zarówno w postaci cyfrowej , jak tez analogowej . Nie istnieje tez postać SPDIF pomiędzy iPodem a stacją , bo wszelkie dane "cyfrowe " są przekazywane poprzez USB . Z innych nośników pamięci nie pobierają niczego po cyfrze ( jako sygnal zakodowany w format SPDiF ) , tylko pobierają plik , bo dysk czy karta pamięci nie posiada odtwarzacza .

Nie do końca więc dobrze ubrałem w słowa o co mi chodziło.
Wprost będzie więc najlepiej:
-co się dzieje z takim plikiem pobranym z nośnika pamięci w postaci cyfrowej przed podaniem go do wyjścia Aux po optyku? Czy na jakimś etapie jest on zamieniany w jednostce na analog, czy od wejścia (USB) do wyjścia(Optyka Aux) wszystko odbywa się bezstratnie w cyfrze?
Twardym trza być Stefan a nie mientkim. ;-)

#18 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 19:52

proponuję te kilka mądrych zdań przenieść do nowego tematu i przykleic
napewno będą one przydatne dla potomnych
Juz mi sie nie chce... :(

#19 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 20:01

Nie do końca więc dobrze ubrałem w słowa o co mi chodziło.
Wprost będzie więc najlepiej:
-co się dzieje z takim plikiem pobranym z nośnika pamięci w postaci cyfrowej przed podaniem go do wyjścia Aux po optyku? Czy na jakimś etapie jest on zamieniany w jednostce na analog, czy od wejścia (USB) do wyjścia(Optyka Aux) wszystko odbywa się bezstratnie w cyfrze?

Jeżeli jest pobierany przez USB jako plik nie widzę takiej potrzeby .
Dla Aux analogowego , nie ma innego sposobu jak przetwarzanie A/D i zakodowanie w SPDiF .
Byle do przodu

#20 stefanb

stefanb
  • Użytkownik
  • 868 postów

Napisano 05 wrzesień 2012 - 12:55

Co do poprawności przesyłania sygnału cyfrowego proponuje też poczytać o takim "zjawisku" jak jitter.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych