Skocz do zawartości

Odwrócenie fazy jak to dziala


Whisper
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dzis w pionku p90 + p9 bawilem sie czasówkami i przełączyłem faze na tw ,scena zrobiła się szersza i chyba gra lepiej .Czy takie przefazowanie uzywa sie na torze tw? zawsze myślałem ze przefazowanie używa sie tylko na sub , co takie reverse robi z tweterem moze ktos opisac jak to działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

mkgustav nie, zgranie czasowe a fazowe to co innego

 

whisper wlasnie nie, wrecz przeciwnie

zastosowane filtry zmieniaja faze kazdego z glosnikow

i nalezy doprowadzic do sytuacji poprawnej

czyli gdy wszystkie glosniki pracuja w fazie

i czy jest wpiety + do + a - do - czy odwrotnie nie ma to znaczenia

btw: mowilem, zebys poczytal :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym polega poprawnie zrobiona zwrotnica czy to aktywna czy pasywna

Czy poprawnie zrobiona zwrotnica gwarantuje nam poprawnie grające głośniki względem siebie w samochodzie czy poprawny odbiór przez słuchacza?

 

 

co zyskujemy dzieki zgraniu fazowemu?

Myślę, że wszystko o tym mówi zjawisko interferencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zmieniamy + z - , czyli odwracamy fazę, to membrana będzie poruszać się w przeciwnym kierunku niż membrany innych głośników. W końcu chcemy uzyskać zgranie fazowe w punkcie odsłuchu a nie na głośnikach ;)

 

Chyba podobnie to rozumiemy. Staram zadawać się w miarę celne pytania, aby uzyskać odpowiedź na pytania, na które nie mam pewności, ze znam poprawną odpowiedź. Mam jakieś wyobrażenie tego zjawiska i może okazać się ono po prostu błędne.

 

Wg. mnie, zgranie fazowe daje nam brak tłumienia/nasilania się wzajemnego fali podawanej z różnych jej źródeł dźwięku. Muszę kiedyś temu przyjrzeć się na ekraniku, bo mam tu pewne wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między tweeterem a wooferem ? Hmm.. brak "tego czegoś" - odwracasz na próbę i od razu słyszysz. Trzeba spróbować.

 

no właśnie nie bardzo słyszę braku "tego czegoś", zamieniłem na tweeterze i jakiejś zmiany w dzwięku nie dostrzegam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli nie ma zadnej roznicy to znaczy, ze nie ma zgrania fazowego miedzy glosnikami

albo jej poprostu nie slyszysz

 

jesli bedzie dobrze to po odwroceniu jednego z glosnikow zrobi sie duza dziura na podziale, ktorej nie da sie nie uslyszec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej w 3 way stosuje się odwracanie fazy w średnio tonowym jak w przypadku domowych kolumn np.słynne altus :wink:

 

jesli bedzie dobrze to po odwroceniu jednego z glosnikow zrobi sie duza dziura na podziale, ktorej nie da sie nie uslyszec

 

czasami są przypadki i kolesie piszą że po zmianie głośników jedna strona gra lepiej druga gorzej a błąd tkwi po zmienieniu fazy z + na-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...