Skocz do zawartości

Rockford T2 15 D2 , Potrzebna pomoc


Przemeksik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Tak jak w temacie, muszę się w końcu wziąć za zrobienie skrzyni do tego głośnika, do tej pory jeździłem z P3 15, a T2 czeka już wystarczająco długo w kartonie aby zrobić jej skrzynke.

 

Kupiłem płytę mdf 25mm, zrobię podwójną przednią ściankę, a resztę odpowiednio w środku wzmocnie.

Jednak mam wątpliwości i może ktoś będzie w stanie mi pomóc i wyjaśnić za co byłbym niezmiernie wdzięczny, nie chciałbym schrzanić tej skrzyni.

 

Wg projektu ze strony rockforda ma wyglądać to tak :

 

http://img828.imageshack.us/img828/3356/t2skrzynia.jpg

 

Wiadomo że wymiary są podane w większości w calach, ale to mały problem, przeliczę to na centymetry, płyta jest jako 18mm, jednak uwzględnie wymiar płyty której posiadam (25mm)

O co do c***a chodzi z tym wymiarem tzn wymiarem portu , 3 x 16.5 x 22.5 - 3 ok rozumiem szerokość , 16.5 wysokość, a skąd im wyszło 22.5 to za cholerę nie mogę się domyślić

 

http://img707.imageshack.us/img707/5351/skrzyniat21.jpg

 

Jak się liczy długość takiego portu? Będę załamywał w rogu portu także chciałbym mieć jakieś rozeznanie jak potem sprawdzić czy zrobiłem to dobrze...

 

http://img832.imageshack.us/img832/3519/skrzyniat22.jpg

 

Proszę o pomoc, ponieważ czas najwyższy zrobić tą skrzynie, a już tylko odpowiednie wyliczenie tego wszystkiego dzieli mnie od roboty

 

Za jakąkolwiek pomoc i ewentualne wnioski z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to i ja się domyśliłem, tylko jak oni to policzyli? skoro jedna ze ścianek portu ma 9.25 cala więc gdzie brakujące 13.25 ? Za cholerę nie wiem jak to liczyli środkiem bokiem czy jak, bo poźniej nie będę miał się jak odnieść przy składaniu wszystkiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obliczeń które podają czyli port 3 x 16.5 x 22.5 cala to wychodzi 0.64 cubic feet czyli jakieś 18.12 litra (jak przeliczałem na litry i potem wszystko wyliczyło to wyszło 18.25 litra czyli bardzo zbliżone) (wystarczy 3 cale szerokości portu na tą 15stke ? to jakieś 7.62cm)

 

Czyli zrobić port który ma ok 18,12 - 18,25 litra , skrzynia netto ok 92.03 L (czyli jak rozumiem po odjęciu portu br jego ścianek i głośnika)

 

Teraz pytanie czy skrzynia będzie odpowiednia do tego głośnika jako uniwersalna? Czyli czasami dubstep, trochę rocka, metalu i od czasu do czasu jakiś radiowy hicior. Wzmak to P1000-1bd więc powinien wypluć ponad 1000W RMS @1ohm I co się stanie w przypadku zwiększenia litrażu portu np odchyłka 1 - 2 litra +/- oraz przy litrażu skrzyni +/- 2 - 3 litry

 

Jeszcze nie liczyłem ale brutto wyjdzie pewnie ponad 130 litrów z tymi wszystkimi wzmocnieniami.

 

Proszę o opinie bo już mnie szlag trafia z tymi wyliczeniami, a wszystko przez to że będę robił skrzynkę ze znajomym stolarzem więc wyloty portu br będą zaokrąglone http://i2.ytimg.com/vi/DjgMTKTGyxc/0.jpg

 

Jak na tym zdjęciu, a całość malowana, dlatego nie chce dać ciała z wyliczeniami bo będzie mnie to sporo kosztować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie czy skrzynia będzie odpowiednia do tego głośnika jako uniwersalna?

 

już T1 10 nie jest uniwersalny, więc od 15 calowego T2 tego nie oczekuj. to sub który ma pompować

I co się stanie w przypadku zwiększenia litrażu portu np odchyłka 1 - 2 litra +/- oraz przy litrażu skrzyni +/- 2 - 3 litry

zmieni się strojenie, ale na tyle nieznacznie że nie usłyszałbyś różnicy

 

więc wyloty portu br będą zaokrąglone

co też zmieni strojenie (w tym przypadku o około 0,5 Hz w dół i z tego co się orentuję to port liczysz do miejsca gdzie zaczyna się poszerzać )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle to ująłem, ma pompować, ale nie chce tego schrzanić, dlatego proszę was o pomoc.

 

Gdzieś czytałem że port liczyć jakbybył normalny, a tutaj widzę że proponujesz liczyć od miejsca gdzie zaczyna się poszerzać, sam już nie wiem..

 

To że zmieni się strojenie to wiem, chciałem się właśnie dowiedzieć czy nie za mocno żeby nie stracić mocno parametrów prawidłowej skrzynki..

 

7.62cm szerokości portu będzie dla niego wystarczająco ? Czy lepiej się pokusić o 8cm, a wtedy już wyliczyć jaka wyjdzie długość (tj, powierzchnie w litrach aby się zgadzała)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli troche poczekasz, pomoge wszystko obliczyc, a teraz kilka slow.

1. Litraz portu nie ma takiego wielkiego znaczenia, wazniejsza sa dlugosc a przekroj..

2. Zgiecie portu pod katem 45 stopni zmniejsza turbulencje, ale nie duzo, dlatego nie ma wielkiego sensu. Lepiej jest zaokraglic ten kat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...