Skocz do zawartości

Radio AEG CS FMP 150 dioda zenera?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Wczoraj chciałem podłączyć radio do samochodu i się pomyliłem i podłączyłem na odwrót(plus do minusa i minus do plusa) i aby coś strzeliło, na początku przestraszyłem się że to radio padło, ale sprawdziłem bezpiecznik i był spalony, myślałem że go wymienię i wszystko będzie dobrze, ale się myliłem. Przy każdym podłączeniu do zasilania pali się bezpiecznik przy radiu, więc zacząłem szukać w internecie i znalazłem coś że przy podłączeniu na odwrót pali się dioda zenera. Więc rozkręciłem radyjko i rzeczywiście coś się skopciło. W związku z tym że mam bardzo małą wiedzę związaną z tym chciałem się zapytać czy to rzeczywiście ta dioda i jeśli tak to jaką inną wlutować i gdzie takie coś mogę kupić. Nie jestem pewien oznaczenia tej diody ale na płytce tej pisze koło tej diody "D702" ,a i na elektroda.pl gdzieś znalazłem że oznaczenie to chyba "YG862C15". Dołączę załączniki na których jest widoczna ta dioda i oznaczenia.

post-8660-0-01798100-1324667796_thumb.jpg

post-8660-0-02983100-1324667800_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spalony element wygląda raczej na rezystor,

 

a co do diody to stosuje się takie zabezpieczenia, ale raczej na prostowniczej, bo zenerka nieco inaczej działa.,

a da się coś z tym zrobić ?

A i dodam może jeszcze jedno zdjęcie, znalazłem w internecie(jak to coś wyglądało przed spaleniem)

post-8660-0-64741900-1324669546_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...