Skocz do zawartości

Tempo 6. W poszukiwaniu dołu...


Eszte
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 146
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Może za dużo wymagasz od tych głośników? Może spróbuj wstawić je w wykonaną skrzynię? Ja dla testów potrafiłem zrobić takie skrzynki o różnych wielkościach a potem robiłem w nich otwory aby sprawiały wrażenie nieszczelności drzwi :D Może nie jest to najlepsze rozwiązanie ale mi trochę pomogło sprawdzić możliwości głośników jednak też nie podobał mi się dół tych wooferków i dlatego zmieniłem na STX AWX (które z kolei od pewnego stopnia głośności nie zachwycają średnicą ale to już inna bajka).

I jak te STXy graja w porownaniu do WF z tempo? Chodzi mi głównie o dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dół zdecydowanie lepiej. Nawet tak dla testów wstawiłem je do skrzyni i można powiedzieć, że nadają się na suba jako uzupełnienie pasma :)

Średnica też jest lepsza. Ogólnie bardzo fajne głośniczki, zmieniłem je na AS Helon a te leżą i się kurzą więc chyba wstawię je w tylne drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwolę sobie odgrzać.

W czym moi drodzy szukać problemu bo u mnie w aucie STX AWX 180 oferuje znikomy dół oraz kick (oczywiście z wyłączonym subem). Auto to Renault CLio II. Zmieniam teraz auto i nie wiem czy sprzedawać te głośniki czy jeszcze coś na nich rzeźbić. Z tego co piszecie powinny ładnie grać dołem. U mnie dół w porównaniu do nawet ORI głośników jakie były w Clio (pomijając jakoś średnicy i ogólną lepszość) to czarna rozpacz :/

Drzwi wygłuszone i zaślepione blachą... Reszta sprzętu tak jak w stpce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odgrzać.

W czym moi drodzy szukać problemu bo u mnie w aucie STX AWX 180 oferuje znikomy dół oraz kick (oczywiście z wyłączonym subem). Auto to Renault CLio II. Zmieniam teraz auto i nie wiem czy sprzedawać te głośniki czy jeszcze coś na nich rzeźbić. Z tego co piszecie powinny ładnie grać dołem. U mnie dół w porównaniu do nawet ORI głośników jakie były w Clio (pomijając jakoś średnicy i ogólną lepszość) to czarna rozpacz :/

Drzwi wygłuszone i zaślepione blachą... Reszta sprzętu tak jak w stpce.

 

Powiedz mi co robisz jeśli wybierasz suba?

Starasz się dowiedzieć (google, strona producenta, forum etc) w jakim typie obudowy/litrażu twój obiekt zainteresowania najlepiej zagra- prawda?

I oczywiście nie przyjdzie Ci do głowy wpakować go do czegoś co nie pozwoli mu zagrać tak jak producent to przewidział- prawda?

 

Teraz przyjrzyjmy się twojemu problemowi;

 

Wchodzisz na stronę producenta STX i tam wybierasz zakładkę z twoimi wooferami.

O ta; http://stx.pl/wm-stx-6-5-1-5-180-16-f-a-fc-x-gdn-18-140-15-awx.html

 

Tam na samej górze jest napisane "home audio loudspeakers"- pozwoliłem sobie pogrubić słowo "home".

Ta informacja już powinna Tobie zasygnalizować, iż powinieneś nieco bardziej zastanowić się nad swoim pomysłem ponieważ tego rodzaju głośniki w 99% są projektowane do pracy w stosunkowo małej obudowie BR. 

TO powinien wiedzieć każdy użytkownik, który ma już jakiś staż (na forum i w materii ca)- Ty zdaje się już jesteś takim użytkownikiem.

 

Oczywiście bywa, że istnieje czasami możliwość zaadaptowania głośników HA do CA.

Co prawda praktycznie zawsze w takim przypadku konieczne są komory.

No bo który producent głośników HA tego rozmiaru stworzyłby je lekkomyślnie do pracy w odgrodzie?

 

No ale ok. Skoro to jest za słabym sygnałem to jeszcze mamy do dyspozycji parametry T/S, które producent rzetelnie podaje w zakładce z twoimi wooferami.

Wpisujesz je do programu symulacyjnego- dokładnie tak samo jak to się robi w przypadku subwooferów.

Jeśli nie potrafisz obsługiwać lub właściwie odczytać informacji, które owy program wypluje to do tego służą również bardzo proste wzory dostępne w sieci.

Np. ten; Vb=Vas/((Qtc2/Qts2)-1)- oczywiście obudowa zamknięta. Qtc podstawiasz takie jakie Cię interesuje. Złoty środek to 0,7. W "zielonym" polu to wartości od 0,5 do 0,8.

 

Wychodzi niecałe 13L dla obudowy zamkniętej. Twoje drzwi mają ca 30-40L- nieszczelne.

Wskazówka- jeśli dla głośnika 6cio calowego wyjdzie Ci jakaś abstrakcyjna objętość (40, 60, 150L i więcej) to wiesz że to jest głośnik do odgrody i że będzie dobrze grał w drzwiach.

Ale to już widać po samym qts'ie. Te do odgrody mają 0,6>.

Jak widzisz qts >0,4 a chcesz je w drzwi wpakować- zapomnij. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zgadzam się ze wszystkim co napisałeś, oczywiście masz rację. Nie zmienia to jednak faktu, że na forum było wiele pozytywnych opini jak ten głośnik świetnie gra w aucie... Właśnie tymi opiniami zasugerowałem się wtedy przy kupnie. Nawet rozmawiałem z niektórymi "zaawansowanymi" (nie pamiętam już dokładnie z kim) na temat tych głośników i były wychwalane. Były też tu reklacje z gry właśnie AWX vs tempo vs "inne" w tej samej aplikacji i opinie były również pochlebne.

Ostatnio jeździłem troche w passacie ojca i już wiem ile przez cały te nczas słuchania muzyki u siebie traciłem... dobry dół z drzwi i uzupełnienie subem. U mnie jest tylko uzupełnienie subem :/ Może warto wrócić do pierwotnej koncepcji i kupna Micro Precision 5.16 i liczyć na to, że w końcu coś mi zagra dołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Może warto wrócić do pierwotnej koncepcji i kupna Micro Precision 5.16 i liczyć na to, że w końcu coś mi zagra dołem.

 

To chyba najlepsze rozwiązanie jeżeli już takie miałeś w głowie i prawie pewne osiągnięcie celu z tym przetwornikiem w końcu właśnie po to został stworzony ten przetwornik  :

 

History :
The 5.16 Basselement was the first Micro-
Precision procuct. I was constructed in
1999 to solve a lot of installproblems.
The production is not changed since
1999 because the product is succesful
and installers all over the world love to
know the result before install.
 
Details :
 
1. Widerange to have perfect coupling to tweeter
2. A lightwheight, open basket for best venting.
3. The Magnet does not eliminate venting because of „oversize“.
4. Magnet is vented and coppered inside.
5. Glassfibermembrane is strong and has no soundcoloration.
6. Perfect parameters for installation in doorpanels.
 
Re 3,09 Ω                      
Fs 52 Hz.
Qes 1,01 -
Qms 4,93 -
Qts 0,83 -
Le 0,20 mH.
VAS 21,13 Liter
Mms 11,07 Gramm
Cms 844 μM/Newton
Eff. 87 1W. / 1M.
Diam 130 mm.
Rms 0,73 R
 
Liter   Q     f3
1      1,6   143
2      1,4   108
5      1,1     79
10    0,9     67
20    0,8     61
100  0,7     57
200  0,67   57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kojarzę tylko jedną osobę, która pochlebnie się wyrażała o efekcie zastosowania tych wooferów w samochodzie i tam one grały w komorach.

 

Michał, ja miałem stx, jednakże nie wyżej wymieniane, a 15ki, więc to nie te same głośniki i tak jak mówisz, w komorze, średnicę miały bardzo fajną i szczegółową, co do dołu był, w całkiem w porządku.

Do spokojnego słuchania jak najbardziej głośniki, aczkolwiek po ostatnich spadkach cen komponentów z CA, chyba nie warto kombinować na siłę, skoro w kwocie 300-400 zł można mieć naprawdę przyzwoite głośniki dedykowane pod CA.

Posiadając zaś komory można się bawić w poszukiwania z półki HA(o czym także wspomniałeś), po pierwsze mają cl, po drugie sucho (co wcale w przypadku pełnych drzwi nie jest takie oczywiste). 

Trochę tutaj pokutuje zbytnia ostrożność i brak chęci na eksperymenty, bo pojawia się co chwilę , wiele nowych propozycji w świecie CA, jednakże u Nas utarło się stosować tylko to co już stare i "sprawdzone", co z drugiej strony rozumiem ,że względu na koszty "prób". W ten sposób świat zaczął się i skończy na Kappach, MP 5.16 czy LS155.  :wink:

 

ps. I może przypomnę odrobinę, bo to już powoli dawne dzieje, u mnie pojawił się stx na wooferach, i subie, gdyż chcąc startować w zawodach, nie chciałem wchodzić od razu na głęboką wodę, więc funi wydawało się optymalne, miałem co miałem w aucie, nie chciałem za wiele zmieniać, więc zmieniłem jedynie woofery i suba (bo były w miarę przyzwoicie grające oraz pozwalały mi się zmieścić w kategorii).

Zapasu miałem dosłownie na styk (100 czy 200 zł) w budżecie klasy, więc pozostawienie kappy, czy CV jak były wcześniej przenosiły mnie do Maxi, a tam zwyczajnie "bałem" się wskoczyć jako początkujący. Z perspektywy czasu , myślę ,że było to zbędne i śmiało można było wstawić auto do maxi, z systemem jaki był bez kombinacji. Ale wszystko przychodzi z czasem, wnioski również.  :wink2:  Niczego nie żałuję. 

 

System jako taki "chyba" się bronił nawet na stx, skoro wygrał ,eliminacje jak i finały MP, a także wygrał ze sporą przewagą w swojej klasie za granicą na eliminacjach AYA, więc był "zweryfikowany" w dwóch organizacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ersześća

 

 

Owszem, które mają poszukiwany w temacie dół i wiecznie poszukiwaną średnicę (podobno się ukryła w tym "dole")... Masz ci babo placek.  :wink:

 

 

W czym moi drodzy szukać problemu bo u mnie w aucie STX AWX 180 oferuje znikomy dół oraz kick (oczywiście z wyłączonym subem). Auto to Renault CLio II. Zmieniam teraz auto i nie wiem czy sprzedawać te głośniki czy jeszcze coś na nich rzeźbić.

 

Temat raczej dość prosty, nie masz w aucie stworzonych warunków pod te głośniki (Mehow Ci, dokładnie pokazał czarno na białym dlaczego) i one nie zagrają. Sprzedaj je i kup coś w pełne drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To chyba najlepsze rozwiązanie jeżeli już takie miałeś w głowie i prawie pewne osiągnięcie celu z tym przetwornikiem w końcu właśnie po to został stworzony ten przetwornik  :

 

 

 

 

Dodam na podstawie wielokrotnego doświadczenia trzy modele, które zawsze bardzo dobrze się sprawdziły w furtkach.

 

Helix P206 i następca P6B, który bardzo wyrażnie gra lepiej na kickbasie.

206tka w stosunku do P6B ukazuje dysproporcje w zakresie dół/kickbass. Gra bardzo miękko i nisko, kickbass jest zbyt mało dosadny.

W P6B wyrównali to zjawisko. Gra sprężyściej, jest mniej dołu przez co przekazuje żywszy charakter.

Wyrażny krok do przodu.

 

Oba wooferki bardzo muzykalne, bez drażniących rezonansów własnych.

 

 

I o ile 7.16 jest bardzo udanym allrounder'em to mi osobiście nie podoba się charakter średnicy w 5.16.

W moim odczuciu jest zbyt zabrudzona/mało klarowna i widziałbym je bardziej w 3-wayu niż w 2-wayu.

 

 

No i Germanium Rainbowa- zawsze robiły mega banana w furtkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.16 - 7.16 - co kto woli, mnie też średnica, oraz możliwości " ciągnięcia' w górę bardziej podoba się z 7.16, ale za każdym razem jak je aplikowałem to jakoś mizernie wypadały w kwestii kick basu i samego zejścia ( próba zagrania pasma poniżej 50 hz  z odpowiednim poziomem - tu zdecydowanie lepiej wypada 5.16 i dlatego uważam je za bardziej uniwersalne woofery ) 

 

do ww Helixów mysle ze śmiało można dołożyć niższy model H 206/HXS 206 oraz PROA Simplex 160 jako najtańsza opcja z nowych, dostępnych ( 380 zł para ) 

 

Wszystkie powyższe miałem u siebie w jednym aucie, w jednej aplikacji jak i wkręcałem przemiennie jedne po drugich co by nie było niedomówień.


 

 


No i Germanium Rainbowa- zawsze robiły mega banana w furtkach.

 

Czym je pędziłeś ( są prądożerne ) ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czym je pędziłeś ( są prądożerne ) ?? 

 

 

Różnie. W sumie chyba 4ro czy 5cio- krotnie.

Były podpinane pod gienkowe profile, Orion 8004, Audison Lrx.

Zawsze inne auto, inne żródło i zawsze można było wychwycić ten sam charakter i chęć do grania w furtkach.

Nigdy nie odczułem żadnego "ale" po ich uruchomieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jednym z główniejszych problemów jest dostępność danego produktu. Już nie chcę się bawić z tym co mam tylko wolę pójść w coś sprawdzonego (choć i tak nie do końca bo każda instalacja jest inna), na górę chcę SS d2904/600000 i to już postanowione, a dół... mi osobiście również podoba się woofer Germanium ale w sieci są same zestawy 2-way...

 

O używkach nie wspomnę. Jeśli już nie będzie wyjścia i kupię nowe scany to chciałbym chociaż ciut przyoszczędzić na kupnie używanego woofera. I tu jest też plus MP 5.16 bo można dorwać używkę, a co do innych smaczków (niekoniecznie droższych) już nie jest tak kolorowo z dostępnością (a i nawet w przypadku kupna nowych). Opcje są tylko teraz to kup :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja Micro Precision wymaga już innych wymiarów :/ Trzeba pamiętać, że średnica samej membrany jest taka sama (może nieznacznie inna). Wolałbym oczywiście standard 16,5cm ale jak narazie to czego bym chciał czyli np Germanium, nie jest dostępne. MP natomiast pojawia sie w regularnych odstępach czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...