Skocz do zawartości

Programowanie obiektowe C++


marek717
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

no np mam taką funkcje:

 

void WplacPieniadze()//wywoalnie funkcji wplac pieniadze
{
float kwotaDoWplaty;//zmienna typu float o nazwie kwotadowplaty
cout<<"Ile chcesz Wpłacic?"<<endl;
cin>>kwotaDoWplaty;//zwroc kwote
if(kwotaDoWplaty >0)//jesli kwota jest wieksza od 0
{
 konto.WplacPieniadze(kwotaDoWplaty);//wywolujemy funkcje wplacpienaidze z klasy konto,
}
else
{
 cout<<"Podano zla kwote"<<endl;
}
wyswietlMenu();
}

 

jak to okomentować poprawnie?

 

konto.WplacPieniadze(kwotaDoWplaty);

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jakiej klasy nalezy ta metoda i w jakiej klasie znajduje sie pole "kwotaNaKoncie" ? wnioskuje ze do tej samej?

 

w skrocie this jest wskaznikiem do obiektu wywolujacego funkcje WplacPieniadze() i w tym przypadku mowi funkcji w ktorym obiekcie zmienic wartosc pola kwotaNaKoncie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o moze lepiej cała klasa:D

 

class Konto
{
public://dostep przez dowolny obiekt klasy//widoczne globalnie
Konto() {this->kwotaNaKoncie = 0; } //konstruktor
Konto(float iloscKasy) {this->kwotaNaKoncie = iloscKasy;}
~Konto() { } //destruktor
void WplacPieniadze(float kwota)
{
 this->kwotaNaKoncie +=(kwota);
}
void WyplacPieniadze(float kwota)
{
 if(kwota > SprawdzSrodkiNaKoncie())
 {
  this->kwotaNaKoncie = 0;
 }
 else
 {
  this->kwotaNaKoncie  -= (kwota);
 }
}
float SprawdzSrodkiNaKoncie()
{
 return this ->kwotaNaKoncie;
}
void UstawSrodkiNaKoncie(float kwota)
{
 this->kwotaNaKoncie = kwota;
}

private://widoczne tylko dla danego obiektu
float kwotaNaKoncie;
float operator+=(float kwota) { return this->kwotaNaKoncie + kwota;} //Przeładowanie operatora +=
float operator-=(float kwota) { return this->kwotaNaKoncie - kwota;} //Przeładowanie operatora -=
};

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytlumaczylem juz w poprzednim poscie, na moje oko ktos tu przesadzil z uzywaniem this no ale :P

 

taa..

 

ten "programista" który Ci pisał to też raczej as przestworzy nie jest...

 

 

 

z tego co tu widzę to chyba zaczynacie programować?? to jest szkoła średnia, czy wyższa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja takie cos mialem dopiero na polibudzie na 2 roku

 

powiedz jeszcze, że na dziennych?? oO

 

Szok, potem przychodzą takie studenciaki, bez krzty praktyki i chcą zarabiać 5k netto... - tego typu rzeczy to powinni na 1 semestrze uczyć... całke Ci byle program obliczy, ale kodu programu za Ciebie nie zrobi... I to jest właśnie problem polskich uczelni wyższych. Lepiej iść do roboty, studiować zaocznie, zdobywać praktykę i się certyfikować, niż tracić 5 lat życia na picie wódki w akademiku. Takie teraz mamy czasy.

 

sorki za OT, ale to najgorsze, co można sobie zrobić. Autor tematu, według mnie jest osobą niepoważną... bo skoro "kupuje" sobie zaliczenie, to niech nie liczy, że będzie dobrym specjalistą... Krzywdzi sam siebie i tyle. Co z tego, że kod ma, jak nie kuma, co to jest "this" (nota bene zupełnie niepotrzebne, bo można by to zrobić albo dynamicznie, albo na jeszcze dwa inne sposoby(mi znane)...). Generalnie Grębosz w rękę, siadamy i wkuwamy, tam dokładnie jest opisane, dlaczego "this" nie jest polecaną metodą i jak można to zrobić bardziej profi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja coś takiego miałem chyba 2 klasie technikum..., a co OT to masz racje, ale nie ma co obwiniać gościa, ponieważ są różne przypadki naucznia: jeden przyjedzie i CI wytłumaczy tak że sam będziesz programował, natomiast są tacy którzy wyuczyli się 1 programu na pałę i próbują tym nauczać z czego potem są takie problemy - odnoszę się tu do nauczycieli/wykładowców. Miałem taki przypadek że koleś który mnie tego uczył sam nie miał pojęcia o co w tym chodzi, rzucał tylko jakąś bezsensowną prezentacje 5 slajdową w której było "wytłumaczone" kilka rodzajów pęntli, a jak przyszło do pisania na ocenę to sam nie wiedział gdzie są błędy, stawiał 1 tłumacząc się "...no przecież dostałeś prezentacje". to prawda bywają samouki, ale to sporadyczne przypadki, większość należy do tej grupy w której jeżeli dany temat nie zostanie dobrze przedstawiony/omówiny to się nie nauczą. nie oszukujmy się programowanie nie należy do łatwych dziedzin... :zawstydzony:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT

 

powiedz jeszcze, że na dziennych?? oO

 

alez oczywiscie :D

 

1 semestr: algorytmy i struktury danych - na cwiczeniach pisalismy w C++ NA KARTKACH jakies proste petle, sortowania czy listy jedno i dwukierunkowe (sortowania jeszcze mialem w LO niby)

2 semestr: Podstawy programowania - na laborce pisanie w C++ roznych pierdol obsluga plikow, wieksze petle, funkcje

3 semestr: Programowanie Obiektowe - no raczyli wprowadzic klasy i cala reszte tego tałatajstwa

4 semestr: Programowanie Komponentowe - Java sie pojawia

 

I generalnie na kazdym z ww przedmiotow mowili nam tylko co mamy zrobic a nigdy nawet najprostrzego instruktazu JAK to robic, Grebosza recytowalem z pamieci obudzony o 2 w nocy dzieki temu

 

A ze ja nie lubie programowania to i tak robie specjalizacje na Sieciach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...